Na hory v obytném autě - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

Na hory v obytném autě

07.07.2008 20:56:10 #1 

administrator

(Michal Vosáhlo, globetrottercz@email.cz) Zdravím! Mám takovou anketní otázku – jeli by jste na lyže v obytném autě a trávili třeba 3–4 dny na parkovišti v nějaké horském středisku? Myslím, že je to příležitost např. při nedostatku sněhu u nás, rychle se rozhodnout kam za sněhem a na prodloužený víkend odjet v obytném autě. Díky Michal Vosáhlo

08.07.2008 16:05:27 #2 

administrator

(Radek Holub – SNOW, radek.holub@snow.cz) Jelikož zakladatel vlákna uvedl do svého příspěvku odkaz na komerční subjekt (se zřejmým účelem přinejmenším v druhém plánu upozornit na jeho služby) a forma příspěvku zásadně ovlivnila tok následné diskuze, odstranili jsme ji s tím, že diskuzní otázku publikujeme znovu, tentokrát však bez inkriminované adresy. Díky za pochopení! SNOW

08.07.2008 18:28:15 #3 

administrator

(ivan, ) tak je to správné a tak to má být :-)))
A protože jsem vykuk a svůj bývalý nejdelší příspěvek jsem nepsal přímo do diskuse, můžu ho s přiměřeně pozměněným komentářem zopakovat.
Ano, obytkem na hory bych jezdil rád. A vůbec by to nemusel být velký specializovaný vágn, stačil by mi i upravený mikrobus. Pokud bych ho už měl. Jak jsem už taky psal, do letošního jara jsem čekal, jestli jeden známý takové k menší adaptaci vhodné auto prodá. Zatím ne, a mezitím došlo k takovému vývoji cen nafty/benzínu, že jsem už tento svůj záměr přehodnotil. Při mém způsobu využívání by se mi takový vůz nevyplatil.
Pokud jde o možnost auto si půjčit, určitě bych je bral od kamaráda (např. Honza Schauer, jak jsem psal – Honzo, neboj, já jen tak teoreticky). Za podmínek, které nabízejí půjčovny (zběžná informace od Oldy Vondráška a detailní od jedné nejmenované firmy), ne. Neboť způsobem, jenž mi vyhovuje, dokážu hory absolvovat jinak podstatně levněji.
Toto své tvrzení jsem „minule“ doložil i výpočte, jejž nyní kopíruju a opakuju:
Počítejme. Fixních 1500, minimálně 2900–3600/den pronájem. Za ujetých více než 300 km/den 6,–/km. Na závěr naplnit nádrž. To když auto vygruntuju a nic neodřu.
4 dny x 2900 = 11 600. Při vzdálenosti 600 km platím v den cesty navíc 300 km x 6 = 1800, v den návratu totéž. Při spotřebě dejme tomu 8l nafty (těžké auto, 4 osoby, vybavení) auto spotřebuje 8×12 = 96 l nafty x 35 = 3360 Kč. Takže sčítám: 1500 + 11 600 + 1800 + 1800 + 3360 = 20 060. Tedy 20 000 pro zjednodušení. Děleno 4 osobami = za cestu a ubytování bez jídla 5000 Kč/os.
Mám tam někde chybu, ptal jsem se. Prý ne. Výborně.
Když pojedu kombíkem, bude to za 6 l, takže za 72 l nafty = 2520 Kč. I kdybych započítal přehnaných cca až 5,–/km (jako při standardní metodice pro daňové přiznání), 6000 Kč. Na ubytování oproti obytku mi tak zbývá – podle toho, jak vezmu – maximálně 20 000 – 2500 = 17 500, minimálně 20 000 – 6000 = 14 000 Kč. Na jednoho tedy děleno 4 = 4375 až 3500. Na noc/os. tedy 1094 až 875 Kč. Děleno kursem 24 Kč/E tudíž 45 až 36 E.
Tam, kam jezdím já, lze sehnat nocleh v *** hotelu v 2lůžáku s polopenzí od 26,10 E/noc. To je ale s jídlem, a to je v hotelu sakra drahé. Když si pro srovnání podmínek najdu, taktéž v *** hotelu, apartmán bez stravy, seženu 45metrový od 55 E/noc, 65metrový (3 místnosti) od 70. Při průměru 60 E/noc tedy stojí jednoho jedna noc v *** hotelu v třílůžkovém apt. 15 E. Koukal jsem se dneska, ne všude mají ceny na celý rok, a tak to někde bude v zimě a maličko víc. Ale pořád pod těmi 36 až 45 E budu. Byť uznávám, že jsem šel na to nejlevnější.
Ovšem v HOTELU. V privátě se dokážu případně dostat ještě níž. A i se snídaní můžu v privátu bydlet za 15 E/noc.
O výhodách a nevýhodách ubytování „na kolečkách“ versus pod střechou by se samozřejmě dalo dlouze diskutovat. Dokonce tyto plusy a minusy mohou převážit finanční stránku věci. Když povezu na testování kupu lyží, budu potřebovat slušnou lyžárnu a asi nebudu spát v obytku, protože bych je neměl kde dělat. Jinak se na to budu dívat v červnu a jinak v lednu. Atd. atp.
Suma sumárum ode mne: obytko rád a mrzí mě, že do něj za stávajících cen nafty už zřejmě nikdy nepůjdu. Ale ne za peníze, které za ně chtějí půjčovny srovnatelné s tou, z jejíhož ceníku jsem zde v uvedených kalkulacích čerpal.
Tohle je snad lepší začátek diskuse, ne? A dokonce ani není půl jedné v noci…

08.07.2008 21:01:12 #4 

administrator

(jarda, ) Jedním z kritérií bude vždy cena a tu si každý může spočítat sám. Já k tomuhle hledisku přidávám ještě požadavek na „životní prostor“ – mám rád dostatek místa na rozložení a uložení všech věcí + možnost určitého komfortu v podobě třeba oddělené ložnice pro děti, či možnosti naložit se horké vany. Jinými slovy – pro rodinnou lyžovačku volím raději apartmány v soukromí.
Na druhou stranu možnost vyrazit dle aktuálních podmínek je jistě lákavá a pokud by se našla dobrá parta holdující bílému šílenství, tak bych se pro zážitky z lyžování klidně v ubytování uskromnil. Ale i ta skromnost by měla své hranice – dnes není problém si přes internet poptat a domluvit ubytování během pár hodin (nemluvím o období dovolenkové špičky). Mít obytko doma nebo možnost si ho výhodně půjčovat, tak jezdím určitě častěji než bez něj, pokud ale přijde podstatně dráž než „kamenný“ pokoj, tak tomuhle způsobu ježdění moc šancí nedávám.

09.07.2008 08:16:00 #5 

administrator

(ivan, ) Tady se asi dostaneme k tomu, že co člověk, to názor. Mně třeba nevadí vyspat se vzadu v kombíku, ale i když je to v penězích zadarmo, obrazně „zadarmo“ to není: odpočinek a obnova sil nebudou tak kvalitní jako v komfortu, a tudíž ani sportovní výkon poté. Ale je to jistě značně individuální.
Průměrné obytko, a tudíž zcela jistě to za nejnižší cenu, bude podle mne někde mezi podobnou improvizací a pohodlím kamenného ubytování. A zase, jiné to bude někde mimo civilizaci versus tam, kde si můžu dojít do bazénu, sauny, tělocvičny. To už ale cenu posune někam výš. A zásadně jiné v červnu třeba na Kaprunu/v Zell – pohodička u jezera oproti lednu někde v Hochgurglu.
A do toho vstupují další osobní preference, například potřeba slušné lyžárny, když jsem denně dělal třeba troje lyže a ještě s něčím experimentoval a přemontovával…
A je tady ještě jeden moment, ke kterému jsem si chtěl dohledat informace, ale nemůžu ten zdroj najít. Takže jen přibližně z hlavy.
„3–4 dny na parkovišti“ mohou podle toho, co jsem svého času četl v nějaké brožurce Autoklubu, být v rozporu se zákony/předpisy většiny uvažovaných zemí. Nějak si pamatuju na tolerovanou „jednu noc“. Logicky, místním zájmem přece je, aby obytka parkovala zpoplatněně v kempech (v tom kempu by to ale už nebylo tak romantické a pokud letmo znám ceníky kempování, může to vyjít na víc než skromné ubytování v privátu nebo apartmánu) a ne nadivoko tam, kde třeba ani není toaleta. Jiná věc je, že se to asi mnohde toleruje. O takových místech vím taky a nejsem pokrytec ani Mirek Dušín, abych s tím měl nějaký nesnesitelný problém. Samozřejmě záleží i na režimu parkoviště, na tom, kdo je majitel/provo­zovatel (obec? soukromník?)
Takže proveditelné to jistě je, ale když už to tady probíráme dokola, bylo by dobré vědět, zda zadání vlastně neznamená činnost ilegální.

09.07.2008 11:04:25 #6 

administrator

(Petr, ) Tak to se šeredně pletete,pane Ivane.Když jste tak dobrý lyžař jak tady píšete,pak by jste mohl vědět,že téměř u všech světových lyžařských středisek existují parkoviště určená k parkování POUZE obytných aut. Petr

09.07.2008 11:56:00 #7 

administrator

(ivan, ) Díky za informaci. Přesně k tomu moje zmínka sledovala. Pokud je to tak, OK.
Jinak ale, mohl bys mi sdělit, kde „tady“ píšu, jaký jsem „dobrý lyžař“? A co má jakási lyžařská zdatnost společného s parkováním obytek?
Tvůj komický pokus o kopnutí si s úsměvem přežiju, ale radši to sem nezanášej. Zatím jsme se tady bez takových způsobů obešli a myslím, že by si to většina zdejších diskutérů včetně majitelů stránek přála i nadále. Díky za pochopení.

09.07.2008 11:57:45 #8 

administrator

(ivan, ) Přesně k tomu moje zmínka směřovala / Přesně tohle moje zmínka sledovala.

09.07.2008 12:40:30 #9 

administrator

(petr, ) Já předpokládám,že když děláš denně troje lyže a ještě experimentuješ a přemontováváš,tak asi budeš zdatný lyžař,ale jestli se pletu,tak se omlouvám.Taky nechápu o jakém kopání vedle sebe se tady bavíme?Jen jsem napsal,že parkování přímo pod kopcem v obytce je už skoro všude.Minulý rok v Madonně jsem byl s rodinou a téměř nebylo kde zaparkovat. Stejná situace je i v Rakousku na Dachsteinu.

09.07.2008 14:12:07 #10 

administrator

(ivan, ) petrovi: Myslím, že tuhle svou výměnu budeme moci uzavřít, věcně je to jasné.
A tak jen pro vysvětlení, když „nechápeš“, jaké „kopání“: kdyby sis byl odpustil ono „Když jste tak dobrý lyžař jak tady píšete,pak by jste mohl vědět“, platilo by, jak píšeš teď naposledy „jen jsem napsal, že…“.
(Btw, jako nemajitel obytka skutečně o parkovištích pro ně přehled nemám, neboť jsem ho zatím nepotřeboval. A tam, kde lyžuju nejvíc (Rakousko i Česko), pokud vím, žádná taková vyhrazená nejsou.)
Možná jsem moc citlivej, ale tahle lehká invektivka vůči osobě tam, kde jde čistě o věc a kde se navíc žádná konfrontace neodehrává, ve mně rozsvěcuje varovné světélko. My, kdo už nějaký ten pátek na českých lyžařských serverech fungujeme, totiž máme svoje špatné zkušenosti s tím, co to s původně slušnou a věcnou diskusí dokáže udělat. A já tady i proto teď zasahuju jako víceméně samozvanej strážce dobrých mravů, aby se nám to tady nezvrhlo jako „u sousedů“. O žumpách v podobě velkých diskusních fór nemluvě.
Možná to teď zbytečně rozmazávám a někdo má pocit, že dusím diskusi. To bych nechtěl. (Tím spíš, že v té včera smazané jsem se nad některými příspěvky na mou adresu dobře bavil.) Nejde mi o žádnou nedotknutelnost mé osoby nebo kohokoliv jiného, ale o seriozní věcnost. Díky za (doufám) všeobecné pochopení. Jeho výrazem by mohlo být i to, že už tohle dílčí téma, na rozdíl od problematiky obytek jako takových, dál nebudeme rozmazávat.

10.07.2008 14:21:17 #11 

administrator

(Michal Vosáhlo, ) Ahoj a dobrý den všem!

Dovoluji si Vás odkázat na web stránky www.karavan.cz, www.caravan24.cz, www.caravanlife.cz, tam jsou příspěvky lidiček, kteří obytku vlastní (ne půjčovny) a jezdí m.j. i v zimě na lyže. V příspěvcích a v diskuzích na těchto portálech je plno odkazů, jak a kde lyžovat, kde je zaparkovat a za kolik atd., prostě nepřeberné množství informací pro cestování v obytce i v zimě. Mně šlo o to, jak funguje „mozek“ ortodoxního lyžaře v případě, že u nás není sníh (obleva) atd., a jestli je téma jet obytkou z půjčovny (plně vybavenou, jak vodou i teplou, záchodem, sprchou, kuchyňkou atd.). Dokážu si představit partičku mladíku z nějaké nadnárodní korporace, kteří se ve středu rozhodnou, že pojedou na víkend do Rakouska a půjčí si pro to obytku a o náklady se podělí. Pane Ivane kalkulaci známe, a tak prosím o penězích již nepište. Někde jsem četl, že půjčení obytky stojí na Novém Zélandu na Kč kolem 1.500,– – myslím, že je to proto, že tam mají obytky vytížené tak na 90% v roce, z těchto důvodů je asi cena někde jinde – až bude situace u nás stejná jako např, v A, D, I, kde mají vytíženost kolem 75%, jistě i naše (má) půjčovny v ČR budou pronajímat za jiné sazby. Děkuji M. Vosáhlo.

10.07.2008 16:23:51 #12 

administrator

(Zajda, ) V oblasti kde se pohybuji Kitzsteinhorn, Schmitten, … na parkovištích u sjezdovek jsou zákazy obytných aut tuším 19 – 07.00 hod. Nikde jsem tu neviděl stát obytné auto přes noc jinde než v kempu. Proto tady asi ty kempy existují a jsou poměrně plně obsazeny obytnými auty. Doposud nikde jsem neviděl parkoviště u sjezdovek, kde by bylo stání obytných aut přes noc dovoleno.

10.07.2008 17:29:03 #13 

administrator

(Radim, RH.Havlicek@seznam.cz) Přesně, všude vás vypakujou policajti. V Rakousku, ve Švýcarsku nevím jak Italové, jinak jsou všude cedule jak hrom že stání na parkovištích v noci je zakázané. Když jsem bydlel v Samnaun s výhledem na parkoviště u lanovky, tak to tam mistní policie pravidelně každý večer i noc kontrolovala. Takže parkování u lanovky zadarmo, to tedy ani náhodou a nevím kde na tohle někdo přišel. Vyjímka je Francie tam jsou občas přímo u lanovek velká parkoviště i se sociálkama a zadarmo. Trochu jsem to před pár lety sondoval a jak psal Ivan apartmán s trojitou plochou vyjde na polovinu peněz. Já nemám co řešit.

10.07.2008 21:29:26 #14 

administrator

(Honza, ) Ptáte se jak funguje mozek lyžaře – sehnat ubytování v Alpách není naprosto žádný problém, s vyjímkou několika kritických období ve kterých je tam ale tak plno že to za tu cestu ani nestojí. Takže pro mně je to jasné – ubytování seženu rychleji než karavan z půjčovny, cesta bude levnější a neřídím neznámé auto. Mám dostatek prostoru pro spánek, hygienu a někdy dostanu i snídani. Poznám nové lidi – rakušáci si velice rádi povídají se svými hosty a mně zajímá jak se žije jinde. Takže moje priorita je naprosto jasná.
Jiná věc by byla, pokud by už karavan někdo z takové partičky měl. Pak už není téměř co řešit, jedině snad ten omezený prostor a omezený výběr středisek, kde je možné parkovat s karavanem. Také tedy nevím, jak je to s případným zamrzáním vody ve velkých mrazech.

10.07.2008 23:56:01 #15 

administrator

(Petr Hais, phais@seznam.cz) Rád bych se připojil k diskusi. A to jen s těmi nejlepšími zkušenostmi. JIž od začátku „výletů“ na lyže (Francie, Itálie) s cestovkami po revoluci jsme s bráchou obdivovali karavanisty ve střediscích (Cervinia, La Plagne)-styl „každý den jiné středisko“. Po několika letech máme tzv. „obytňák“ také. Během týdne je to normální dodávka ve firmě (MB Sprinter), ale v pátek během několika hodin se změní na celkem komfortní bydlení pro 3 chlapy – 3 normální lůžka, kuch. dřez s baterií, dvouvařič, plyn. topení. Z Prahy odjíždím ve 14.00 z práce, v Domažlicích přesednu do tohoto karavanu – odjíždíme kolem 18.00 a někdy kolem 01.00 v noci už usínáme třeba ve Švýcarsku – Sv. Mořic – Diavoleza. Každý den pak lyžujeme v jiném středisku. Je to pohoda, ve čtyři odpoledne skončit s lyžováním, dát si kafe v karavanu. Pak popojet několik km do dalšího střediska. Udělat si večer třeba z domova naložené steaky a pak večer vyrazit ještě někam na pivo nebo na panáka. S parkováním je trochu problém v Rakousku. Hlavně když padá sníh tak potřebují uklidit do rána parkoviště. Ale už máme nějaké zkušenosti, takže se dá i za mírný poplatek cca 10 EUR parkovat i ve Sv. Antonu, nebo v Lechu. Jinde např. TUX, Moelltal, Kaprun – bez problémů. Ve Švýcarsku jsme také nikdy žádný problém s parkováním neměli – Samnau, Sv. Mořic, Davos, Klosters – dokonce u nádraží za 5 CHF na den. Ale úplná pohoda je to v Itálii, kde se pomalu všichni karavanisté zdraví. V Madonně di Campiglio jsme stáli skoro na náměstí, ráno pak přijde správce a skásne vás za parkování cca 8 EUR. Někde jsou mimo centra dokonce značky pro parkování karavanů (Alta Badia). Je pravda, že ten náš karavan z dálky nevypadá jako typický „karavan“ – bílé barvy. Máme žlutou dodávku s názvem firmy, takže na to také trochu hřešíme při hledání parkování. Ale je to opravdu jiný styl života. Za 3 dny na lyžích máme vžycky zážitků jako za celý týden. Ještě jedna poznámka na závěr. Výběr střediska kam pojedeme děláme opravdu někdy na poslední chvíli, než nasedáme do auta, dle skutečné aktuální předpovědi počasí – Rakousko třeba hlásí zataženo, tak operativně vyrážíme do Itálie. Ahoj Petr

11.07.2008 10:28:23 #16 

administrator

(HOnza, jv5p@e-nisa.cz) Není nic lepšího. Mám za sebou řadu let v MaxiDucatu, který z venku vůbec nevypadalo, že by se v něm dalo přespat. Takže s mejma klukama a jejich kamarádama z týmu jsme takhle objezdili plno lyžování a jachtingu (to byl občas trochu problém s přívěsem)… Nebyl problém s nočním přespáním v centrech měst, na vesnicích, u bazénů a sportovních středisek… Teď, když jsou už kluci veliký, tak mně to moc chybí. Nešla by uspořádat burza nabídek a poptávek??? – hned bych se hlásil jako nenáročnej, a jak doufám, i neobtížnej poptávkář…

11.07.2008 10:57:45 #17 

administrator

(Duro, ) ked uz, tak uz … :-) http://www.sbg.at/…dex_013.html

11.07.2008 11:28:51 #18 

administrator

(Michal V., ) Taky jeden odkaz na B. Millera „Krále z karavanu“: http://sport.idnes.cz/…/biatlon.asp?…

11.07.2008 15:06:47 #19 

administrator

(Honza, ) Za 1.500,– na den? Beru! ;-)

11.07.2008 15:28:48 #20 

administrator

(Michal V.., ) ZDRAVÍM!

1.500 Kč je nesmysl – za 2.000 Kč se dá uvažovat o nějaké min. rentabilitě. Posílám odkazy na některé články z kempování v zimě:

RAKOUSKO

http://www.caravanlife.cz/…/content.php?…

ITÁLIE

28.08.2009 20:26:38 #21 

administrator

(roman prášek, pepino.2302) totěch 5 kč za kilometr není vůbec přehnáno, pokud počítáš bez nafty tak to má co vyjít pokut s naftou zvu si tě na dálkové taxi a své auto prodám.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

08.12.2016

Vyhrajte 4 luxusní lyžařské dny v Dolním Rakousku!

V Dolním Rakousku najdete rodinné sjezdovky i trať ...
08.12.2016

SP v alpském lyžování: ach ten materiál. Hudcovi premiéra nevyšla

Jan Hudec, šumperský rodák, který ještě před pár mě...
07.12.2016

Hodinky na lyže

Moderní, sportovní GPS hodinky umí často měřit širo...
06.12.2016

Představujeme značku Völkl

Völkl je tradiční německá značka, vyráběná v soused...
06.12.2016

Vyhlášení vítěze soutěže o zájezd do La Normy

CK Beta tour připravila soutěž o jednodenní lyžařsk...
05.12.2016

Počasí 2016/17: zima je blízko, ale…

Zima připravila lyžařům velmi příjemný vstup do měs...

Diskuze o lyžování

Oprava lyžiarok

dnes 14:52:29 od orim

Co v lyžárně přebývá

dnes 14:02:27 od AntonByckov

Klínovec: [Středisko]

dnes 07:59:31 od t603

Alpine Ski World Cup 16/17

včera 13:32:36 od Martin47

vosky Skivo

06.12.2016 23:25:27 od Boryš

Úplně nový typ lyží