univerzalni univerzalky?:) - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

univerzalni univerzalky?:)

06.08.2008 10:36:17 #1 

administrator

(pavel, a-quarius@seznam.cz) Zdravim vsechny, zacnu trochu zesiroka. Nedavno jsem narazil na tento portal, prispevky my prijdou fundovane, tak Vas poprosim o nazor. Pochazim kousek od Krkonos, lyzuju od mala. Kdyz jsem studoval, nebyly penize, tak jsem moc nejezdil, parkrat za zimu jsem vyrazil do Janskych. Posledni zimu jsem si rekl ze to zase poradne zkusim a konecne vyrazim do Alp. Nakonec me to chytlo tak, ze jsem byl asi petkrat, prodlouzene vikendy + tyden v dolomitech. Nakoupil jsem nove veci. Boty Nordicy GTS6 a rok stary Head Monstery ve vyprodeji, nechtel jsem moc utracet. Snazil jsem se ziskat co nejvice informaci, procital fora, radil se s prodavaci, ale nakonec jsem z toho mel akorat poradny gulas, ktery trva doted. Lyze jsem chtel co mozna nejvic univerzalky, u tech headu prodavac rekl ze jsou 50/50(sjezdov­ka/volny teren). Ted uz to je stejne jedno, zbyla mi pouze jedna. Druha zustala v hlubokem snehu v Oberegenu, vypnula potvora v oblouku. Hrabali jsem snad tri hodiny jak krtci a nic. Kdyby tam nekdo jel ted v lete, udam presnou polohu lesejku a muze ji tam vyzvednout:). V mistnim sportu jsem dalsi den koupil v zajimave sleve Dynastary, ted presne nevim typ. Po rozsahlem uvodu konecne dotaz. Existuji lyze ktere jsou natolik univeralni aby splnily nasledujici pozadavky? Merim 179/75kg. Myslim ze jsem celkem dobrej lyzar, na sjezdovce agresivni jizda. Mam rad stredni oblouk, z lyzi na kterych jsem letos stal mi prisel nejlepsi tak 14–15m. Doted jsem mel lyze okolo 170cm, ale asi bych radeji kratsi, tak 165– 167cm. Kde rad jezdim. Mam rad jak sjezdovky, klidne i tvrdy prudky teren. Zaroven rad blbnu v boulich a hodne me to zacalo bavit ve volnem terenu. Pokud tam teda neztracim nove lyze. Takze existujou lyze ktere by zvladli jak zledovatelou sjezdovku, propletani mezi boulema, tak i hluboky prasan? A aby vsechny tyto discipliny zvladali rekneme nadprumerne? Poradily byste kdyztak konkretni typ? Nebo jsou ty vsechny allmountainy a crossky jen marketingovy tah a pokud chci opravdu DOBRE lyze mam si radeji casem poridit vice paru, pro ruzne zamereni? Diky za Vase nazory, Pavel

06.08.2008 10:40:17 #2 

administrator

(pavel, a-quarius@seznam.cz) sakrys, ted koukam ze se v predchozim dotazu ptal nekdo na temer to same:). No, i tak budu rad jestli nekdo odpovite.

Pavel

06.08.2008 13:52:05 #3 

administrator

(HOnza, jv5p@e-nisa.cz) Nejúpřesnější odpověď je jednoduchá – otázkou: Poradíš univerzální auto do terénu i na okruh, do bahna i přes vodu?-a aby tam všude mělo špičkovej výkon? :-)… U lyžování je to podobný – jistě se Ti k tomu vyjádří Ivan – on je nejpovolanější. Jen bych dodal – z vlastní zkušenosti – přece jenom je to u lyžování, uznávám, poněkud jiný. Tady se opravdu dá sjet každej kopec a každej terén na téměř jakejchkoli lyžích – od ledu na „vyleštěný“ sjezdovce až po metrovej prašan… Ale pokud bych měl upředňostňovat nějakou vlastnost u „univerzálních“ lyží, pak je to drživost a ovladatelnost na ledu a na sjezdovce – tedy pravděpodobně nejčastějším terénu. Takže pro tebe asi nějaké dobré slalomky 170cm (od letoška už jsou podle FIS normy trochu širší uprostřed…:-)) .

06.08.2008 14:08:57 #4 

administrator

(HOnza, jv5p@e-nisa.cz) Jo – to nejdůležitější jsem nějak zapomněl vepsat :-)… Ať jsi sebelepší řidič, neprojedeš bahno ve F1 nebo si ani omylem neužiješ okruh na Nurburgringu ve čtyřkolce. Na rozdíl od toho se, jako dobrej lyžař kterej „ví jak na to“, na dobrejch drživejch slalomkách svezeš senzačně nejen na ledovejch plotnách svahu pro světovej pohár, ale výtečně si užiješ i v metrovým prašanu někde ve Skalistejch horách, nebo v těžkým rozvoraným firnu při odpoledním dubnovým návratu do plně obsazenýho lyžařskýho střediska … Jinými slovy – dovednost a zkušenost lyžaře je mnohem důležitější, než optimální a přesně pro ten-kterej účel zvolenej materiál… – v tom je asi hlavní rozdíl mezi autem a lyžema a řidičem a lyžařem :-)

06.08.2008 17:26:37 #5 

administrator

(Gabka, ) Já souhlasím s Honzou… Když jsi dobrý lyžař, stačí slalomky nebo GSky a zajezdíš v terénu perfektně a ani ti nepřijde, že ty slalomky (GSky) máš. Jasně, že je tam nějaký rozdíl, když vemu v úvahu freeridovky… To je zase trochu o něčem jiném, ale když píšeš, že nechceš moc utrácet.. Či teď už jo?:-) Stačí jen objevit to lyžařské tajemství, ale na to, ať si každý přijde sám:D

06.08.2008 21:17:48 #6 

administrator

(pavel, a-quarius@seznam.cz) Dik za odpovedi. Souhlasim ze kdyz to clovek neumi, tak muze menit lyze jak chce… Prasule by nejake byly, v prosinci se chystam do Livigna, takze kombinace tamni bezcelni zony + silne koruny by mohla znamenat nejakou zajimavou koupi. Kdyz jsem se letos ptal v jednom sportobchode v Cavalese, tak mi rikali ze mistni borci maji doma nekolik paru lyzi a vybiraji podle pocasi a terenu na kterem se ten ktery den chteji predvadet. Ale nasinec preci jen vetsinou nemuze investovat napr. do racetigeru, nejakej spickovejch kratkejch slalomek a freeridu. Doufam ze nebudu plkat moc velke blbosti, kdyztak me poucte a dovzdelejte:). Zacal jsem se opet o lyze trochu vic zajimat asi rok a prijde mi ze by se to dalo studovat jako VS kurz zakonceny minimalne bc. titulem. Ale napadaji me tyto veci. V zasade chci obracky, delka lehce pod 170 a radius tak do 15m. Pokud budu chtit aby me podrzely na ledovych plotnach, mela by byt tvrde. Zaroven aby se dobre prechazelo mezi oblouky, asi ne moc siroka. Tim padem je asi celkem nevhodna na boule, kde je jak predpokladam potreba mekci lyzi, spise kratsi. Pro moji vysku 179 tak do 165 cm? Dale do hlubokeho snehu, alespon jak jsem okukoval spolulyzniky treba na Kripensteinu, jsou potreba freeridovy siroky prkna. Koukal jsem jak blazen jak jsou dlouhe. Navrat do starych casu vyska lyzare + 10cm? Takze opet celkem protichudny parametry. Trochu jsem se do toho zamotal, mozna si odpovedel sam:). Takze abych to nejak smysluplne shrnul. Asi pro mne bude dobra nejaka sirsi obracka, s kterou to pujde krajet na sjezdovkach i ve volnem terenu. Na boule se to ale hodit nebude. Neporadily byste mi nejake konkretni typy? Cetl jsem tu chvalu na Nomady. Na ty bych mel dotaz. Pri delce 169 cm maji radius 17m. Da se s takovym radiusem nekde realne jezdit? Na mych soucasnych dynastarech mam myslim okolo 15.5m. Vyhledavam vetsinou prudsi svahy a kdyz je pustim po tom radiusu tak to jede jako svina. Neumim si predstavit nejakou zledovatelou cernou s vetsi radiusem. Tak jsem se vykecal, tesim se na odpovedi, klidne me utrete:)

07.08.2008 12:38:39 #7 

administrator

(jarda, ) Orientuješ se dobře, Nomad Blackeye patřil mezi mé favority na univerzání univerzálku:-) Délka a rádius je otázka toho co chceš jezdit – já si na „zledovatělé“ dokážu užít slalomku 155cm/r10m i obřačku 184cm/r24m + další modely mezi, záleží jen na tom, zda se mi chce mrskat krátké obloučky, nebo to spíše „rozpálit“ a jak to na svahu vypadá. Krapet k pojmům – předpokládám, že zledovatělou myslíš po ránu umrzlou, na led bych osobně nevlezl s ničím. A pojem obřačka je mnoha výrobci zneužit na cokoliv trošku delší s větším rádiusem, zdejší fóraři jej spíše používají pro něco dejme tomu nad 180cm/r20m. Jinak konstrukční radius 17m je v pohodě, pokud se do lyže trošku opřeš, tak ho v pohodě stlačíš na takový oblou, jaký potřebuješ, žádný významný rozdíl tam proti 15,5 nečekej, přinejmenším ne u podobné tvrdosti lyží.

08.08.2008 07:10:41 #8 

administrator

(pavel, a-quarius@seznam.cz) K tem nomadum, crimson se od black eye lisi cim? Je tvrdsi? A nemate nekdo zkusenosti s typove podobnyma lyzema od jinych vyrobcu? Pripadne srovnat vyhody a nevyhody? Dik, pavel

08.08.2008 19:20:30 #9 

administrator

(jeňovka, jana.kopcakova@seznam.cz) Já jezdím druhým rokem na univerzálkách od Nordicy (http://www.e-lyze.cz/…10-1-xbs.htm) a musím říct, že jsem spokojená a lyže nikdy nezklamaly. Dá se jet oblouk slolomového tak i obřákového charakteru, lyže tě krásně podrží na všech druzích terénu. Díky svému, aspoň trochu širšímu provedení, zajezdíš krásně i v prašanu. Kdybys je náhodou nad těmito lyžemi uvažoval, tak při tvé výšce bych brala délku 180 cm, ale to je jen můj osobní názor a rozhodně tady nechci psát nějaké nesmyslné kecy. Já mám 158 (možná 159:D) cm a mám je v délce 150 a tohle mi vadí, protože cítím, že ve velké rychlosti jsou ty lyže prostě krátké a ani na slalom se tak krátké neberou. Snad ti tenhle příspěvek pomůže v rozhodování;) Když už jsme ale u těch lyží… Nemáte někdo náhodou zkušenosti s lyžemi značky VIST?? No, zkušenosti, spíš jestli je někdo nemáte a nevíte, kde by se daly sehnet. Mám na mysli tyto lyže už ojeté, použité, protože rozhodně za ně nedám 25 000 a víc v nějakým obchodě, kam bych musela jet nekonečno kilometrů (tady na Moravě nejsou snad v žádném obchodě, nebo jsou, ale já ho neznám). Takže jak?

09.08.2008 10:21:39 #10 

administrator

(jarda, ) Základní rozdíl mezi Blackeye a Crimson je v šířce lyže pod vázáním. Pro použití převážně na sjezdovce a pouze semo tamo v měkkém se mi Black jevil vhodnější.

09.08.2008 10:33:43 #11 

administrator

(jarda, ) Zastouprní VIST v ČR je na www.vist.cz, nejdřív bych se zkusil poptat tam, na model o který máš zájem, třeba jim nějaký loňský za slušnou cenu zbyl. Případně by ti mohli dát kontakt na prodejce, testcentra nebo oddíly, kterým lyže dodávají a můžeš zkusit tam. Další cestou je hledání na netu, těhle lyží asi moc nebude, ale třeba se podaří. Jinak bych byl hóóóóódně opatrný při nákupu ojetých. A můžu se zeptat, proč právě VIST?

09.08.2008 15:50:57 #12 

administrator

(jeňovka, jana.kopcakova@seznam.cz) Jj to mě taky napadlo. Zkusím, třeba se to podaří. Ani nevím proč, ale tyhle lyže mě čímsi přitahují a chtěla bych je zkusit. A jestli jsou ty lyže tak dobré, jako jejjich oblečení, musí to být senzace. Nějaký podíl na tom bude mít i to, že jsou právě tak hůř dostupné a moc lidí je zatím nemá. Pro ostatní značky si zajdeš do obchodu a vybereš si nějakou, ale pro visty to takhle zatím nejde a je to možná i dobře. Zkrátka nevyzkoušené láká a to ještě v té podobě, že se k nám dováží jen pár párů… Tak já jdu tedy zkoušet štěstí:P Zatííím zdarec.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

03.12.2016

Adelboden: oáza klidu ve švýcarských Alpách

Při příjezdu do Adelbodenu vás přivítá pohled na do...
02.12.2016

Světový pohár: co napověděla premiéra

Poslední listopadový víkend se stal již tradičně př...
02.12.2016

Vložky do lyžařských bot – proč a pro koho?

Při sjezdovém lyžování je noha v botě zatěžována ve...
02.12.2016

Známe vítěze souteže se Skier.cz!

Známe vítěze soutěže s lyžařským obchodem a eshopen...
01.12.2016

Vyhlášení vítěze soutěže o celosezónní Czech Skipass 2016/17

Czech Skipass – unikátní lyžařská celosezónní perma...
30.11.2016

Lyžařská sezona je tady! Nejezděte na hory bez servisu, radí odborníci

Venku první vločky a někteří z nás už plni očekáván...

Diskuze o lyžování

Obertauern: [Středisko]

dnes 16:49:11 od hovadocb

Alpine Ski World Cup 16/17

dnes 15:59:10 od oblouk

Klínovec: [Středisko]

dnes 13:15:39 od johnycek

Ester Ledecká

dnes 12:05:39 od oblouk

Lyže dítě-závodní?

včera 20:12:14 od CzechSkier

Predajne s fundovanym personalom - Praha a okolie