Dotáčejte oblouky - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

Dotáčejte oblouky

03.10.2008 11:54:32 #1 

administrator

(jarda, ) Uff , vrabčák se rozhodl klovnout do orla. O co jde? Těšil jsem se jak malý jarda na nové Snow a zvláště na seminář Dotáčejte oblouky. Ovšem po jeho přečtení jsem byl dost rozpačítý. Proč? Hlavně kvůli fografii s názvem Správný postoj. Chápu, že důvodem jejího pořízení bylo ukázat vztah osy pánve a spojnice špiček lyží, ale opravdu muselo být vše ostatní špatně – výrazně větší zahranění vnější lyže než vnitřní, áčko mezi koleny, zalomení v koleni, rotace trrupu a ramen, vnitřní ruka vzadu?
Lehké rozpaky cítím i nad vlastním textem, kdy je dle mého soudu málo prostoru věnováno popisu vlastní techniky “dotáčení” pánve a navíc je často prokládána doplňujícími info. Upřednostnil bych více kompaktní, přísně technický popis v jednom odstavci, jasně oddělený od vysvětlujících a doplňujících informací.
Zároveň se trošku obávám, aby to čtenáři se snahou vyhovět “poslednímu trendu” s natáčením pánve nepřepálili. Uvědomme si, že mírná protirotace nebo možná lépe – otevření pánve ven z oblouku nám společně s odklonem trupu umožní krásnou jízdu, pěkně zarovnané špičky a rovnoměrně zatížené lyže – viz video video.
Uznávám, že textové výtky můžou být čistě můj osobní problém a nerad bych vzbudil nějaký mylný dojem. Ivana si stále velmi vážním a pokládám ho za špičkového lyžařského odborníka, jen mi prostě jeho poslední díl univerzity sedl daleko méně než ty předchozí.

04.10.2008 11:03:31 #2 

administrator

(arsi, ) to jarda:Ahoj Jarda.Rád ťa „vidím“ v novej sezóne.K uvedenému článku môj malý názor:
1.Článok ako taký,obsahom,vidím úplne v pohode.Je tam viac krát spomenuté,že uvedené sa nedá aplikovať vo všetkých situáciach.Je samozrejmé,že jazdci s určitými schopnosťami majú vyjazdený svoj vlastný štýl.A ak im vyhovuje a HLAVNE funguje,je podľa mňa všetko v poriadku.
2.Článok po stránke štýlu:Ako amatérovi bez praxe a patričného vzdelania mi neprísluší „rozpitvávať“.Po dvoch prečítaniach a troške obrazotvornosti je to zrozumiteľné.
3.Jarda,ty si hlavne hĺbavý človek.Niekedy až moc:-)Písali ti to už iný,musím aj ja.Niekedy by bolo pre teba na prospech veci,keby si až po preverení „na snehu“ rozhodol,čo je a čo nie je pre teba dobré.V lyžovaní nie je všetko len fyzika,vzorce,te­ória…:-)Samozrejme,že to myslím v dobrom.Ako inak vždy.

04.10.2008 13:57:43 #3 

administrator

(arsi, ) Ešte som zabudol:cit.„Ovšem po jeho přečtení jsem byl dost rozpačítý. Proč? Hlavně kvůli fografii s názvem Správný postoj.“Tu ti Jarda musím dať za pravdu.Fotografia je zvolená dosť „nešťastne“.

04.10.2008 15:22:58 #4 

administrator

(marťas, ) Tak cus chlapi taky zdravím po delší době. Ten článek jsem četl, a myslím že je naprosto v pořádku. Z hlediska té aktivní práce je to skutečně řešení jak pojezdit na lyžích s R 24 a více. Jinak ty fota tam přeci jenom výrazově hodně zaostávají hlavně na tom snímku v pravo ta vnější lyže jaksi ujíží ven z oblouku. Ten obrázek na levo, s tou natočenou a zdviženou pravačkou by mě zase přišel logický kdyby před levou vnitřní lyží vepředu byla slalomová tyč.No už dost. Já tyhle diskuse o jízdních stylech moc nemusím, důležitý přeci je umět sladit ty dva či tři pohyby do dvou desetin vteřiny a správně reagovat na situaci na svahu.Učené dišputace bych přenechal pánům teoretikům z FIS.

04.10.2008 16:24:48 #5 

administrator

(jarda, ) Jasně, že se to chystám vyzkoušet a pokud se zadaří, tak budu za 4 týdny chytřejší :-) Z textu se dá určitě pochopit o co jde, jen mi tam jakožto u popisu techniky některé informace chybí – např. zda nátáčím pouze pánev, nebo souhlasně i celý vršek těla (a že ten se přetočit dá, je na přiložené fotografii jasně vidět) a co dělá spodek – posunuji současně vnější dopředu a vnitřní dozadu?. Pánev má tu (ne)výhodu, že její pohyby mohou být v určitém rozsahu „nezávislé“ na pohybu ostatních částí těla – můžeme stát na místě, chodidla a ramena se ani nehnou a pánví přitom kolem svislé osy vesele vrtěti. Navíc je technika „dotáčení“ prokládána doplňující technikou „zasouvání vnitřní“, která by si možná zasloužila vlastní díl. Možná se v tom opravdu moc pižlám a jak jsem napsal výše, může to být klidně pouze můj osobní problém.
Přitom se mi pořád do hlavy tlačí Waist Steering . Pokud jsem trefil hřebíček, tak je zde pro zájemce o detaily materiálu více než dost. K Waist Steering lze taky u epiců najít velmi rozsáhlou diskuzi, které se zúčastnil i náš checkracer:-)

09.10.2008 16:00:39 #6 

administrator

(MartinR, ) Chlapci,jaký názor máte na tohle? http://www.youtube.com/watch?…

09.10.2008 19:26:44 #7 

administrator

(jarda, ) Co očekáváš? Pro mě je to ukázka jednoho způsobu jak dostat lyže na hrany, za žádný zázrak to nepovažuju, ale pokud to u někoho bude fungovat, tak proč nezačít zrovna takhle? Ovšem dalekoraději se dívám na tohle

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

03.12.2016

Adelboden: oáza klidu ve švýcarských Alpách

Při příjezdu do Adelbodenu vás přivítá pohled na do...
02.12.2016

Světový pohár: co napověděla premiéra

Poslední listopadový víkend se stal již tradičně př...
02.12.2016

Vložky do lyžařských bot – proč a pro koho?

Při sjezdovém lyžování je noha v botě zatěžována ve...
02.12.2016

Známe vítěze souteže se Skier.cz!

Známe vítěze soutěže s lyžařským obchodem a eshopen...
01.12.2016

Vyhlášení vítěze soutěže o celosezónní Czech Skipass 2016/17

Czech Skipass – unikátní lyžařská celosezónní perma...
30.11.2016

Lyžařská sezona je tady! Nejezděte na hory bez servisu, radí odborníci

Venku první vločky a někteří z nás už plni očekáván...

Diskuze o lyžování

Ester Ledecká

včera 22:45:58 od m3

Alpine Ski World Cup 16/17

včera 21:43:52 od PetrAT

Klínovec: [Středisko]

včera 21:06:52 od BigBang

Lyže dítě-závodní?

včera 20:12:14 od CzechSkier

Predajne s fundovanym personalom - Praha a okolie

včera 19:30:57 od headskitest

Služba Identbox