Tvrdsi nebo meksi? :) - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

Tvrdsi nebo meksi? :)

12.11.2008 19:51:42 #1 

administrator

(Tereza, terka.k@gmail.com) Ahoj! Chci si koupit nove lyze a potrebovala bych poradit ohledne tvrdosti. Vyrostle jsem na ceskych a moravskych svazich. Doted jsem jezdila na asi 158cm dlouhych, uzasne rovnych (tim myslim, bez vetsiho vykrojeni), proste starych lyzich (o jejich parametrech toho vazne vic nevim, neni to na nich nikde napsane). Posledni dva roky ty lyze taky postradaji hrany :) Myslim si, ze nejsem nijak zvlast zdatny lyzar, ale lyzovat umim. Na ceskych „cernych“ sjezdovkach se trapim, myslim, ze v tom ale hraje roli i kvalita tech svahu. Nechci lyze na paradu :) chci aby mi par let vydrzela a bavila me. Nejezdim asi nijak zvlast rychle. Obloucky kratsi az stredni… A nevim, jestli si mam vybrat spis mekci lyzi, jako ELAN: Silver magic nebo Wave magic fusion nebo spis tvrdsi VOLKL Attiva Tierra? Nebo co si myslite o Blizzardech Emoción 7400 nebo Passion 10 IQ… ??? Trochu se bojim, ze se s tou tvrdsi budu prat, na druhou stranu bych chtela,aby to byl trochu challange, ale kdyz se s ni budu prat vic jak rok, budu nestastna. Nemela by to byt lyze jenom pro ceske „hory“. Prosim o jakykoliv komentar :) Lyzim moc nerozumim. Dekuju!

13.11.2008 07:17:56 #2 

administrator

(jarda, ) Jsi úplně ideální kandidát na 1000× opakovanou radu – zajdi do slušné půjčovny a pár kousků vyzkoušej. Za ty peníze to stojí a rychle zjistíš, alespoň v prvním přiblížení, co je tvůj šálek kávy. Druhá cesta – koupit, vyzkoušet, zjistit, že nesedí a prodat je nepoměrně dražší.

13.11.2008 08:23:30 #3 

administrator

(Terka, terka.k@gmail.com) Diky moc za reakci. Se zkousenim lyzi nemam zadne zkusenosti :) navic mi pripada jasne, ze se samozrejme budu lip citit na tech mekcich lyzich, ktere me budou vic poslouchat :) a nevim jestli po par hodinach budu vedet, co bude za rok lyzovani… Jeste je mozna podstatne, ze mam k tem 158cm starym lyzim, 162cm vysky. Jeste jedna velka prospa. Vite o tech lyzich, co jsem vyjmenovala (Volkl Tierra, Elan Magic, Blizzard Passion, Blizard Emocion) neco blizsiho, mohli byste mi je nejak popsat, nejak je zaradit, charakterizovat, na co se hodi vic a na co min. (V ruznych internetovych obchodech jsou ruzne popisy, casto se moc nedaji srovnat, a testy a recenze jsem na ten volkl a blizzardy nenasla.) Dekuju :)

13.11.2008 09:11:39 #4 

administrator

(HOnza, jv5p@e-nisa.cz) :-) – hlavní jsou ty úsměvy. Terezka jasně popsala svoje poslední zkušenosti s lyžema „…posledni dva roky ty lyze taky postradaji hrany :)“, takže vědeckým a fajnšmekrovským posuzováním, porovnáváním a vybíráním se, myslím, zabejvat nebude :-) – je to drahý, náročný na čas a organizaci :-). Můj názor – kup si Terezko jakékoli = SPÍŠE MĚKČÍ (dámské?) LYŽE V DÝLCE cca 145–155 cm S RADIUSEM 10 – 14m !!! Klidně můžou bejt i jetý (ty pořídíš už za nějakých 2000 – 3000 Kč). To podstatný na nich je stav skluznice a hlavně hran – ty musej bejt bezpodmínečně perfektní = ostrý a ještě s přesahem aby se daly brousit!!! – když tak si od někoho nech poradit, ale moc se zmýlit nemůžeš. To podstatný je – až budeš ty lyže mít, jdi s nima na hodně mírnej kopec, nesnaž se zatočit, jen je naklop obě trošku na hranu, o nic se nepokoušej a počkej, co se stane – ony SAMY udělají dlohý oblouk po hraně až do zastavení. Pak totéž na druhou stranu a poté ty obloučky navaž do vlnovky. Když to navíc zkusíš s někým, kdo ví, co je zakrojená hrana, budeš za dvě hodiny nadšená, co že je to za neuvěřitelně orgastickej sport to lyžování :-)… – a už z lyží neslezeš :-)

13.11.2008 09:43:31 #5 

administrator

(Skier, ) udeš za dvě hodiny nadšená, co že je to za neuvěřitelně orgastickej sport to lyžování :-)… – a už z lyží neslezeš :-)
To je úplně přesnej popis, ale aby nám pak Terky partner nepřišel rozbít hubu ;-).

13.11.2008 10:55:00 #6 

administrator

(Terka, terka.k@gmail.com) Diky moc! :) tohle je to, co jsem potrebovala slyset ;D Mate uplnou pravdu. Sice si asi stejne koupim novy lyze :) a ne z bazaru, ale nebudu tak narocna a uz se moc tesim na ty zazitky !!! Pritel to bude muset prezit ;) Jeste jednou dik!

13.11.2008 16:25:34 #7 

administrator

(jarda, ) Jen mám dost vážnou obavu, jak je od sebe poznáš. Kdysi platívalo, že např. francouzi byli měkýši, ale dnes? Co snad platí stále, je, že nižší modely jednotlivých řad jsou měkší než modely vyšší, ale obávám se, aby to nebylo na vrub také měkkosti ve zkrutu. Občas narážím na prohlášení, že i málo zdatní jezdci, kteří si otestovali několik výkonově různých lyží, si nakonec vybírali, jako nejlépe padnoucí, top modely. Právě proto, že jsi zřejmě carvingová panna, tak bych doporučil vyzkoušet různé kategorie, ať máš aspoň trošku šajn, kde dnes lyže jsou a co ti padne. Obávám se, obávám, že v obchodě se ti budou snažit vrazit něco, co právě nejvíc potřebují prodat. Všem poctivým prodavačům se předem omlouvám a přeji ti, ať narazíš na toho správného.

13.11.2008 16:38:01 #8 

administrator

(jarda, ) Pokud musíš/chceš koupit nové, bez jakékoliv předchozí zkušenosti, tak bych to „napálil“ výkonostně někam do středu dámských řad a jak píše HOnza – délku kolem 150cm. Tím by ses s vysokou pravděpodobností mohla trefit alespoň do terče :-)

23.11.2008 18:46:33 #9 

administrator

(JohnyPes, ) Ahoj, já mám zkušenosti hlavně se sportenama. Manželka jezdí na sportenech daemon 140cm (cca R10,5) , mají polyuretanové jádro. Pro její ježdění perfektní (černou sjede, ale rozhodně nevyhledává) , váží něco kolem 53kg. Ta tvrdost zhruba odpovídá konstrukci, tj. nejměkčí jsou s PUR jádrem, pak s dřevěným a nejtvrdší s titanalem, jako třeba sporten SL06, který mám já (155cm / 11,3) . Jsou na tvrdou jízdů. Před tím jsem jezdil sporteny spider s dřevěným jádrem, byly 160cm/14 a musím říct že mi slalomky s R11,3 vyhovují mnohem lépe. Navíc ty spidery měly botu montovanou dost vzad, takže čistokrevný carv jim úplně nesedl. Ještě mám funcarvy sporten SLine (116cm/7,8) , PUR jádro, koupil jsem si je původně na doprovodnou jízdu s dětmi, ale v tento moment je jezdím na 50% , je to super, točí, bezva ježdění, nedrží ale na ledu a jsou v podstatě jen na carving, překvapivě byly dobrý v rozměklém sněhu cca 50cm (oproti všem teoriím :) ) , kde byly perfektně obratné

Mé subjektivní resume:

• Lyže s rádiusem max. 11m , dl max 150cm, jádro PUR (navíc lehké a levné)
  • určitě nejdříve zkusit na nějakém testovacím výkendu více lyží a určitě zkusit i short ski (cca 1 – 1,2m, max R8), protože ty ti ukážou carving chtě nechtě :)

Ahoj Honza

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

08.12.2016

Vyhrajte 4 luxusní lyžařské dny v Dolním Rakousku!

V Dolním Rakousku najdete rodinné sjezdovky i trať ...
08.12.2016

SP v alpském lyžování: ach ten materiál. Hudcovi premiéra nevyšla

Jan Hudec, šumperský rodák, který ještě před pár mě...
07.12.2016

Hodinky na lyže

Moderní, sportovní GPS hodinky umí často měřit širo...
06.12.2016

Představujeme značku Völkl

Völkl je tradiční německá značka, vyráběná v soused...
06.12.2016

Vyhlášení vítěze soutěže o zájezd do La Normy

CK Beta tour připravila soutěž o jednodenní lyžařsk...
05.12.2016

Počasí 2016/17: zima je blízko, ale…

Zima připravila lyžařům velmi příjemný vstup do měs...

Diskuze o lyžování

Klínovec: [Středisko]

dnes 18:33:31 od johnycek

Co v lyžárně přebývá

dnes 18:20:00 od CzechSkier

Oprava lyžiarok

dnes 18:15:19 od CzechSkier

Lyzovani Prosinec 2016

dnes 17:20:29 od Honza_S

Alpine Ski World Cup 16/17

včera 13:32:36 od Martin47

vosky Skivo