Výběr nových lyží pojatý trochu zeširoka, s dlouhým titulkem a s žádostí o radu - děkuju - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

Výběr nových lyží pojatý trochu zeširoka, s dlouhým titulkem a s žádostí o radu - děkuju

23.11.2008 13:58:46 #1 

administrator

(Voloďa, vladimir.zejda@volny.cz) Ahoj, tak po loňských (a vlastně i letošních) investicích do lyžáků jsem se rozhodl koupit si nové lyže (konečně). A potřeboval bych tak trochu poradit. Měřím 184 cm, vážím 65 kilo, jezdím spíš střední až delší oblouk (v současnosti mám 170 cm dlouhé „obřačky“, rádius 17m, pod botou 65mm), spíše „silově“ než jen takové povození. Sháním lyže převážně na sjezdovku (kombinace namrzlý/jarní rozbžedlý/i „kvalitní“ prašan – takže všechno) + občas nějaký ten výlet mimo (řekl bych tak 80 ku 20%). Vyhlédl jsem si zatím tyhle:

1. K2 Apache Crossfire (loňský model), délka 167 cm (174 se mi zdá moc), 70mm ve středu, rádius 14m
  2. Salomon XW Tornado + Z12 (letošní model), délka 170 cm, 75 mm ve středu, rádius 14.5m
  3. Voelkl Crosstiger Carbon (letošní model), délka 168 cm, 70 mm ve středu, rádius 14.8m

Problém je, že jsem nenašel žádnou půjčovnu/testcen­trum, takže si lyže budu kupovat tak trochu naslepo. Proto bych potřeboval poradit. Nejvíc se mi zatím pozdávají ty K2 – zjistil jsem ale, že jsou poměrně poddajné (=měkké), a bojím se, aby ve vyšších rychlostech moc nevyváděly. Na druhou stranu moje současné lyže (historické Voelkl Energy 220, proč to nepřiznat) taky nejsou žádný zázrak a v rychlosti se kupodivu drží dost obstojně. Na druhém místě jsou u mě Salomony – v rychlosti prý obstojí velmi dobře. Jen se tak trochu bojím, jestli 75mm není moc. Na ty Voelkly jsem narazil až teď, vím o nich celkem houby. Hmm, ještě mě napadají Atomic Nomad – Blackeye ve 171cm (rad. 17m), ale 79mm…je dost.

Tak jo, druhá část dotazu =) Pro doplnění a občasné zablbnutí bych si chtěl ještě pořídit slalomky. Konkrétně mi jde o tyto:

1. Salomon Equipe 3V Race + Z12 (letošní), 160/165cm
  2. Salomon SC Race + Z12 (loňské), 164 cm
  3. případně loňské slalomky od Elanu, 160/165cm

Celkem jsem se o nich bavil s prodavači a každý říká něco jiného (jak se dalo čekat). Někteří, že 160cm je šíleně málo, jiní, že 165cm je šíleně moc. Dá se z informací na začátku tohoto příspěvku vyčíst, že by některé z nich pro mě byly nevhodné? Především mi jde o tu délku, se kterou si fakt moc nevím rady (přišlo by mi trochu divné mít univerzálky třeba jen o 5 cm delší než slalomky, ačkoli je to úplně jiná lyže, ale to je jen takový pocit).

Ty slalomky ale zas tak nehoří (navíc se dají i celkem vyzkoušet, jak jsem zjistil). Budu ale opravdu rád a vděčný za jakoukoli radu, nemám se totiž pořádně s kým pobavit osobně. Ještě jednou díky!

23.11.2008 14:01:18 #2 

administrator

(Voloďa, vladimir.zejda@volny.cz) Ahoj, tak po loňských (a vlastně i letošních) investicích do lyžáků jsem se rozhodl koupit si nové lyže (konečně). A potřeboval bych tak trochu poradit.
Měřím 184 cm, vážím 65 kilo, jezdím spíš střední až delší oblouk (v současnosti mám 170 cm dlouhé „obřačky“, rádius 17m, pod botou 65mm), spíše „silově“ než jen takové povození.
Sháním lyže převážně na sjezdovku (kombinace namrzlý/jarní rozbžedlý/i „kvalitní“ prašan – takže všechno) + občas nějaký ten výlet mimo (řekl bych tak 80 ku 20%).
Vyhlédl jsem si zatím tyhle:

1. K2 Apache Crossfire (loňský model), délka 167 cm (174 se mi zdá moc), 70mm ve středu, rádius 14m
  2. Salomon XW Tornado + Z12 (letošní model), délka 170 cm, 75 mm ve středu, rádius 14.5m
  3. Voelkl Crosstiger Carbon (letošní model), délka 168 cm, 70 mm ve středu, rádius 14.8m

Problém je, že jsem nenašel žádnou půjčovnu/testcen­trum, takže si lyže budu kupovat tak trochu naslepo. Proto bych potřeboval poradit.
Nejvíc se mi zatím pozdávají ty K2 – zjistil jsem ale, že jsou poměrně poddajné (=měkké), a bojím se, aby ve vyšších rychlostech moc nevyváděly. Na druhou stranu moje současné lyže (historické Voelkl Energy 220, proč to nepřiznat) taky nejsou žádný zázrak a v rychlosti se kupodivu drží dost obstojně.
Na druhém místě jsou u mě Salomony – v rychlosti prý obstojí velmi dobře. Jen se tak trochu bojím, jestli 75mm není moc. Na ty Voelkly jsem narazil až teď, vím o nich celkem houby.
Hmm, ještě mě napadají Atomic Nomad – Blackeye ve 171cm (rad. 17m), ale 79mm…je dost.

Tak jo, druhá část dotazu =) Pro doplnění a občasné zablbnutí bych si chtěl ještě pořídit slalomky. Konkrétně mi jde o tyto:

1. Salomon Equipe 3V Race + Z12 (letošní), 160/165cm
  2. Salomon SC Race + Z12 (loňské), 164 cm
  3. případně loňské slalomky od Elanu, 160/165cm

Celkem jsem se o nich bavil s prodavači a každý říká něco jiného (jak se dalo čekat). Někteří, že 160cm je šíleně málo, jiní, že 165cm je šíleně moc. Dá se z informací na začátku tohoto příspěvku vyčíst, že by některé z nich pro mě byly nevhodné? Především mi jde o tu délku, se kterou si fakt moc nevím rady (přišlo by mi trochu divné mít univerzálky třeba jen o 5 cm delší než slalomky, ačkoli je to úplně jiná lyže, ale to je jen takový pocit).

Ty slalomky ale zas tak nehoří (navíc se dají i celkem vyzkoušet, jak jsem zjistil). Budu ale opravdu rád a vděčný za jakoukoli radu, nemám se totiž pořádně s kým pobavit osobně. Ještě jednou díky!

23.11.2008 19:26:36 #3 

administrator

(jarda, ) je zde velmi těžká. Proč – aby měla jakousi vypovídací hodnotu, tak by ti měl poradit někdo, kdo je na tom fyziologicky a technicky stejně jako ty, vyzkoušel všechny lyže, co jsi dal do placu a jeho lyžařské cíle se shodují s tvými. Je ti jasné, že takového zde asi nenajdeš. Nějaké charakteristiky jednotlivých lyží si najdeš v popisu od výrobců, případně v testech, nebo názorech uživatelů na netu. Jenomže platí a platit bude věta, která již párkrát zazněla – rozdíly v osobních preferencích lyžaře mouhou být mnohem větší, než rozdíly mezi jednotlivými typy lyží. Kdysi jsem to přirovnával k ženským – každému se bude jedna a ta samá líbit/nelíbit jinak. A aby to nebylo až tak jednoduché, tak každá z nich (lyží i bab) může být absolutně fantastická v jedné situaci a naprosto nepřijatelná v druhé. Žádná z těch lyží co máš v merku nebude úplná šunka a vyloženou botu s nima neuděláš, ale zároveň asi těžko ti zde někdo poradí, která z nich bude pro tebe ta nejlepší. Vím, že jsem ti moc neporadil a kdysi jsem byl sám naštvaný na bardy internetových diskusí, když mě nechtěli říct, která lyže je ta nejlepší. Myslel jsem si, že to přece musí vědět a z nějakého mně neznámého důvodu neřeknou. Ale ten důvod je fakt jednoduchý – nejlepší pro tebe bude pravděpodobně jiná než nejlepší pro někoho jiného. Osobně bych si z tvých modelů vybral Blackeye ve 171cm a krátkou 3V . Proč – protože atomíci mají velmi dobré reference v držení na hraně (osobně potvrzuji) na tvrdé pistě, jejich šířka by mi zajistila velice dobré vlastnosti i v jiných terénech a délka s rádiusem i možnost slušného tempa. 3V pak proto, že je to vyšší model než SC a neznámý elán, krátkou z důvodu záliby v otočkách na pětníku.

24.11.2008 23:19:03 #4 

administrator

(Voloďa, vladimir.zejda@volny.cz) ale stejně potěší. Ještě jsem chvíli hledal a zjistil jsem, že jak Salomony, tak Atomicy se dají půjčit někde v Praze. Takže si sem asi ještě před Vánoci dovezu boty a pojedu je někam testnout (do Liberce). No a uvidí se. Škoda, že nikde nemůžu sehnat ty K2 – kdybyste někdo věděli, kde se dají vypůjčit, podělte se. Bylo by fajn, vyrazit plně vybaven.
No, pořád ale platí, že vlastně ani nevím, co chci. Je možné, že mi budou širší lyže vyhovovat stejně jako, že k nim zaujmu jednoznačný odpor. Zatím se jich celkem bojím (páč je neznám).Vyzkoušíme, uvidíme.
A s těma slalomkama – díky za radu ohledně délky. Taky si je asi vyzkouším (když už, tak už), ale aspoň si nebudu muset půjčovat dvoje =)

Mno a nakonec – kdybyste někdo věděl ještě něco (cokoli), co by mi s výběrem pomohlo, sem s tím. Děkuju.

25.11.2008 20:41:40 #5 

administrator

(Pavel_Elan_SLX, ) Já ti dám jen radu k těm slalomkám Elan. Při své výšce vážíš jak přežraná mucha. Takže pokud opravdu chceš koupit slalomku ELAN i s nějakým tím titanalem (předloňské SLX se dají sehnat za pár šestek), tak neváhej a jdi do 160cm a neboj se zkusit i 155cm. Nemáš totiž šanci je moc prošlápnout (což je dobře), takže s jejich přirozenou geometrií se vyblbneš tím víc, čím menší rádius budou mít. No a na pořádný sešup v dlouhém oblouku budeš mít ty crossky, takže pryč s kompromisem!

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

03.12.2016

Adelboden: oáza klidu ve švýcarských Alpách

Při příjezdu do Adelbodenu vás přivítá pohled na do...
02.12.2016

SP v alpském lyžování: co napověděla premiéra

Poslední listopadový víkend se stal již tradičně př...
02.12.2016

Vložky do lyžařských bot – proč a pro koho?

Při sjezdovém lyžování je noha v botě zatěžována ve...
02.12.2016

Známe vítěze souteže se Skier.cz!

Známe vítěze soutěže s lyžařským obchodem a eshopen...
01.12.2016

Vyhlášení vítěze soutěže o celosezónní Czech Skipass 2016/17

Czech Skipass – unikátní lyžařská celosezónní perma...
30.11.2016

Lyžařská sezona je tady! Nejezděte na hory bez servisu, radí odborníci

Venku první vločky a někteří z nás už plni očekáván...

Diskuze o lyžování

Služba Identbox

dnes 12:57:33 od Daniel73

Testování Sporten Stupava

dnes 12:21:49 od BoB

Ester Ledecká

dnes 08:57:50 od fischerbl

Klínovec: [Středisko]

včera 22:26:57 od BigBang

Crans-Montana: [Středisko]

včera 22:02:17 od mirjur

Výber vhodných lyží pre muža