Fischer Soma RC4 WC 130 - strana 3 - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

Fischer Soma RC4 WC 130 (diskuze strana 3)

Nalezené položky: 67 « První | < Předchozí | 1 | 2 | 3 | Další > | Poslední »

11.10.2009 11:03:45 #61 

administrator

(Brano, branislav.carsky@gmail.com) Pises, ze si mal Lange prasknute na nartu. Mam podobny problem (Lange Comp 120 – zatial len na jednej lyziarke). Ako si si s tym poradil? Zhanam rady a skusenosti ostatnych, vyhovuju mi a rad by som ich este aspon jednu sezonu vyuzil. Dik za radu.

11.10.2009 11:46:17 #62 

administrator

(ivan, ) Malý píšek svrchu přes prasklé místo a dvěma nýtky spojené se skeletem. Strašná piplačka, chce to dělat ve dvou, dobré světlo a do svěráku upnout vhodný kus kovu, na který lze skelet nastrčit a opřít při rozklepávání nýtků. Skelet předtím nahřát, aby se lépe roztáhl. Jiná možnost než přeplátování v podstatě není, skelet svařit nelze. Podle místa praskliny a ohýbání v daném místě lze volit i velikost zaplechovaného místa. Event. lze konec praskliny zakončit vyvrtáním kulaté dírky, aby se nemohlo dál trhat. Ale pozor na díru, kterou by do boty teklo. Mně to na botě, kde to bylo dřív, vydrželo, jestli vzpomínám dobře, přes 250 dnů, až letos na jaře jeden nýtek odešel, zatím mám provizorně spravené (drží) a nějak to doklepu do nových bot.

13.02.2010 21:15:23 #63 

PavelKo

Od minulého týdne jsem se také stal šťastným (snad :-)) vlastníkem trochu tvrdších bot Fischer Soma WC 130, ale v PRO variantě – bez černé paty a se šněrovací botičkou, o kterých psali na začátku tohoto vlákna arsi a tuti. Koupil jsem je ve slevě za 7 litrů tady http://skicentrum.com/…oma_rc4.html . Kdyby měl někdo zájem, ještě mají velikosti tuším 25,5 26,5 a 28,5. Pro zájemce o tvrdé boty jsou tam i červenobílé Atomic RT CS 130, taky cca za 7 litrů.

Když jsem projevil zájem o zkoušení, prodavač řekl: „sundejte si bundu, budete se potit…“ :-) Měl pravdu. Začal jsem číslem 28,5. Do těch jsem se dostal v pohodě asi za minutu, ale bylo mi hned jasné, že jsou velké. Následující pokus o obutí menšího čísla 27,5 trval asi 3 minuty a tam už byl ten pot… Ať to zkrátím – u tohoto čísla jsem zůstal, během dvou hodin jsem boty v obchodě asi pětkrát nazul a vyzul a před zavíračkou jsem usoudil, že to snad půjde a koupil je. Minulou sezónu jsem začal lyžovat se Salomony X-wave 80 vel. 29,5, na začátku této jsem je vyměnil za stejné Salomony ale 28,5 (skelet 325), teď tedy skok na flex 130, velikost 27,5, skelet 317mm. Velikost nohy mám 280mm.

V odpočinkových pauzách jsem zkoušel i jiné boty. Stejné Fischery ve velikosti 26.5 nemůžu posoudit, do těch jsem se prostě ani s maximálním nasazením nedostal… Ty Atomicy 130 mi celkem seděly, i ve velikosti 27 jsem je obul mnohem snadněji než Fischery, ale kolem druhé přezky na vnější straně jsem tam cítil dost velký lokální tlak, tak jsem je odložil. Také jsem si pro srovnání obul Nordicy Speedmachine 110–120, to byla proti Fischerům až moc velká pohodovka, skoro papuče :-) Překvapilo mě, že subjektivně jsem ty Speedmachiny nevnímal jako tvrdší než stávající Salomony s flexí 80. Že by plast skeletu Salomonů časem tak stárnul/tvrdnul? Nebo že by rozdíly ve flex stupnicích různých výrobců byly fakt tak obrovské? Nevím.

Jsem lehčí o sedm litrů, boty jsou doma. Přečetl jsem Arsiho článek o bootfittingu :-) Pro kontrolu jsem změřil vnitřní délku skeletu – na bosou nohu tam mám asi 11–12mm místa. Někomu se to může zdát moc, ale já vím, že do menšího čísla bych určitě nešel, i kdybych se do něho byl schopný nazout. Každopádně celkový pocit sevřenosti nohou v botech byl dost velký, než abych si v nich troufnul hned lyžovat. Protože jsem dost netrpělivý, abych mohl aplikovat metodu „strávit 50 hodin s lyžákama na nohách při sledování přenosů WC“, začal jsem podle Arsiho článku nahříváním celého skeletu. S teplotou jsem trochu přitvrdil. Skelet (zbavený spoileru apod.) jsem nahříval v teplovzdušné troubě nastavené na cca 130–140 stupňů asi 10–15 minut, pak jsem do něj vklouznul v botičce a zapnul přezky. Zhruba po 10–15 minutách už teplota pronikla i přes materiál botičky a pálící nohu jsem „utíkal“ chladit studenou vodou do sprchy :-) Výsledek se celkově dostavil – měl jsem opravdu pocit, že teď už v botě dokážu vydržet delší dobu.

Během týdne jsem po večer boty obouval a dnes jsem je poprvé vyvenčil na 3-hodinové (s pauzami) lyžovačce. Celkové pocity jsou takové:

• Boty pořád tlačí na šířku, ale snesitelně, při pravidelném rozepnutí nártových přezek po dojezdu dolů a pauzách vždy po hodině ježdění jsem neměl zásadní problém. Pokud bude tato mírná bolest trvat, asi zkusím použít nějaké tvarovanější vložky, jak se probírá v sousedním vlákně o Salomon Custom Shell, mám totiž taky trochu plochou nohu.
  • Zmizel pocit mírného příčného plavání předku chodidla, který jsem měl v dosavadních Salomonech. Celkově je noha znatelně pevněji usazena – aby taky ne…
  • Vnitřní botička je hodně anatomicky vytvarovaná, až mně to např. kolem achilovky příliš svírá.
  • Zatím nemám rozhodnuto, jestli je jednodušší obouvat se do prázdného skeletu s vnitřní botičkou na noze (jak to dělá arsi) nebo s vnitřní botičkou ve skeletu.
  • Zatím nedokážu nějak vyhodnotit pocit vyššího FI. Upřímně řečeno, nezdá se mi, že bych měl nohy v betonu a i když rozdíl proti Salomonům to určitě je, neoznačil bych ho jako obrovský. Možná ho pocítím, až si po zvyknutí na Fischery zkusmo Salomony zase obuju.
  • Mám pocit, že jsem častěji vzadu, několikrát jsem se přistihl, že se až opírám lýtkama o zadek bot. Může to být tím, že mě vyšší FI nepustí dopředu, může to být tím, že jsem úplně odmontoval spoilery, může to být jiným náklonem komínu… Budu zkoumat.
  • Nejvíc tuhost boty vnímám při obouvání, které je proti Salomonům opravdu řádově obtížnější. Příhoda z dnešní premiéry: Vylezl jsem na parkovišti z auta, levou botu obul asi za minutu, zatímco pravá ne a nejít. Už si říkám, sakra, to stačí tak málo k ochladnutí skeletu, abych se do toho nedostal? Bylo jen –5… Další úsilí, nic… Začínám i před synem nadávat do ku..v a p..í. Pak si všimnu, že druhá nártová mi zaskočila na prvním zoubku a už to šlo taky :-)

A proč to vlastně všechno píšu? Asi abych povzbudil někoho dalšího, kdo chce jít do tvrdších bot. A hlavně nedejte nic na manželky, které se vám poťouchle smějí, že jste ještě před rokem stáli s malými syny na oslí loučce a teď pečete boty v troubě a v předsíni stojí šest párů lyží :-)

13.02.2010 21:41:26 #64 

TomáS muž

>> #63, PavelKo, 13. 02. 2010 21:15:23

Zajímavý, budu muset skelet Fišerek vyzkoušet na noze. Pro zajímavost mám Lange150 skelet stejný 317mm a nohy L295mm a P290mm, to je o 1,5cm delší ve stejném skeletu. Na délku jsem musel frézovat L tak o 2mm, P vůbec. Hodně záleží na tlouštce botičky, 120 mám o číslo větší a ty bych menší ani nechtěl.

13.02.2010 22:32:52 #65 

PavelKo

>> #64, TomáS, 13. 02. 2010 21:41:26

Jestli vyzkoušíš, určitě poreferuj… Já mám pocit, že někdy dřív tady Arsi psal, že tyhle Fischery jsou oproti jiným závodním botám míň kompaktní na délku – že mají delší špičku a tím vnější délku skeletu. Ale také myslím, že já ty boty nemám tak těsné jako ty. Řekl bych, že bych mohl klidně mít skelet o maličko kratší na patě i ve špičce, aniž by to potřebovalo frézování na délku. Takže ideálem pro mne by byl skelet o 1/2 čísla menší, takový samozřejmě není, až o celé číslo. V tom bych ale měl na délku už jen 1–2 mm a to by už asi chtělo hodně frézování a úprav a za to mi to nestojí… Takhle mám nohu velice dobře fixovanou na šířku a ve špičce mám přesto trošku místa na hýbání prsty, takže myslím, že bych nemusel mít problém ani při nižších teplotách, alespoň doufám. Zatím mám zkušenost jen s –5 st.

14.02.2010 10:23:19 #66 

Martin430

>> #65, PavelKo, 13. 02. 2010 22:32:52

Já se chodím pravidelně každej rok před sezónou ujistit, že adekvátní velikost Lange nenazuju na nohu ani v obchodě, vezmu na milost starý Atomicy a je to. :o) Na jaře potom, za tepla, pociťuju nutkavou potřebu menších bot, nebo aspoň nové vnitřní boty. Přes léto pocit zintenzivní a tak se jdu zas před sezónou ujišťovat… Tento koloběh nakonec asi přeruší Salomon s Kaprolenem (viz příslušné vlákno), podpořený stárnoucí současnou botou. Zmatek mi v tom udělal ivan s jeho článkem o Leitnerovi, takže varianty jsou zase nejméně dvě :o))))

Nalezené položky: 67 « První | < Předchozí | 1 | 2 | 3 | Další > | Poslední »

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

10.12.2016

Soutěž o dva 4denní skipasy do oblasti Alpe Cimbra (Folgaria Lavarone)

Skiregion Alpe Cimbra v italské provincii Trentino ...
09.12.2016

Je freeride (ne)bezpečný?

Odpověď na tuto otázku není černobílá. Záleží na to...
09.12.2016

Alpe Cimbra - znamenitá adresa pro rodinnou dovolenou

Nově vzniklý skiregion v italské provincii Trentino...
09.12.2016

Soutěž Poznej a vyhraj: nejbližší Alpy, kde děti do 10 let lyžují téměř zdarma

Jedna z nejbližších a dopravně nejdostupnějších alp...
08.12.2016

SNOW 100 - jubilejní vydání s 8 skipasy zdarma!

Prosincové vydání SNOW – historicky rekordní – je t...
08.12.2016

Paseky nad Jizerou - top lyžování pro děti i ambiciózní lyžaře

Lyžařský areál v Pasekách nad Jizerou může nabídnou...

Diskuze o lyžování

Alpine Ski World Cup 16/17

dnes 10:36:45 od MMartin

Klínovec: [Středisko]

dnes 08:09:55 od Harry

Lyzovani Prosinec 2016

včera 17:40:31 od oblouk

Co v lyžárně přebývá

08.12.2016 18:20:00 od CzechSkier

Oprava lyžiarok

08.12.2016 18:15:19 od CzechSkier

vosky Skivo