Lyžařská licence - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

Lyžařská licence

16.01.2009 20:46:02 #1 

administrator

(Katka Matalová, X.caspy@seznam.cz) Dobrý den, Chystám se opatřit si licenci instruktor lyžování či snowboardingu. Nerada bych šáhla po první asociaci, kterou najdu, všude se dočítám pouze o Apulu, ale jiné porovnání nemám. Ráda bych se dozvěděla všechny informace, které jsou dostupné v této oblasti..Ptám se, zda je Apul, to nejlepší, či jaké jsou další možnosti? Děkuji

16.01.2009 22:32:46 #2 

administrator

(Danny, d.sproch@email.cz) zdravim, nevim jestli je apul to nejlepsi ale tech kurzu je mnohem vic. ja jsem delal instruktorak (licenci C) v roce 2007 u ski&board school v jesenikach na cervenohorskym sedle (www.loap-ski.cz). licenci maji pod zastitou Palackeho univerzity v Olomouci. velice me tam prekvapil pristup k lidem, a cele vedeni skoly, stavajici predevsim z mladych lidi, kteri toho maji docela dost za sebou, kteri se ridi podle hesla „na kopci jsme si vsichni rovni“, zadne, ja sem ucitel a vy me budete poslouchat. program kurzu byl sice narocny, nebot byl cey kurz zvladnut ve 4 dnech, ale urovni byl mozna jeste lepsi nez vetsina tech 7dennich. kdyby byl zajem o teto skole mohu podat podrobnejsi info.

17.01.2009 11:52:47 #3 

administrator

(Káča, X.caspy@seznam.cz) Děkuji moc za odpověď, docela bych si přečetla něco více o škole i když jsem spíše uvažovalo o něčem v jizerských horách či v Krkonoších? Učíte teď někde?

17.01.2009 14:53:40 #4 

administrator

(Honza, ) Ahoj Káčo, myslím že nejdůležitější pro radu bude Tvůj důvod, proč licenci chceš a k čemu jí budeš chtít využít. Jsou totiž různé možnosti, které jsou vhodnější pro různé situace.

17.01.2009 19:23:34 #5 

administrator

(Káča, X.caspy@seznam.cz) Chtěla bych dělat něco v prostředí hor. Hodně mě láká učit v lyžařské škole, ráda bych začala již příští sezónu. Bydlím ale v Praze a stále studuji, proto zatím jen například na víkendy. Momentálně mám za sebou druhý lyžařský kurz základní školy, který bych díky licenci měla také placený. Nevylučuji ale že bych se někdy v dsálné budoucnosti nechtěla podívat i do zahraničí a četla jsem že někdy bývají problémy kvůli uznávání licencí

17.01.2009 21:27:27 #6 

administrator

(Honza, ) Takže popořadě – státem (MŠMT) jsou uznávané 3 lyžařské kvalifikace: Instruktor, Cvičitel a Učitel. Instruktor může samostatně učit pod vedením Cvičitele. Cvičitel může školit Instruktory a vést výuku + jde o tzv. profesionální kvalifikaci, tzn. na jejím základě můžeš získat Živnostenský list na výuku lyžování (SNB). Učitel je na stejné úrovni jako Cvičitel + navíc může školit Cvičitele. Tyhle kvalifikace platí obecně (t.j. jak v prostředí lyžařských škol, školních kurzů a nebo výuky v lyžařských klubech). Jinak speciálně prostředí komerčních lyžařských škol je poměrně speciální a často pro Instruktory požadují vlastní kurzy. Více informací najdeš na Interski.cz, kde jsou i informace o mezinárodním uznávání kvalifikací a souvisejících problémech v praxi.
Jak vidím, máš 3 cíle:
<ul><li>učit v komerční škole – jedna možnost je zjistit si ve škole, která tě zajímá, jejich konkrétní požadavky a udělat rouvnou jen jejich kurz. Začíná většinou tzv. kurzem C (jak APUL tak Sunski.cz) – trvá cca 7–9 dní a po absolvování jseš expert na pluh (a přívrat). Takhle si LŠ vychovávají každoročně tu masu lidí, kterou potřebují na naprosté začátečníky. Kurz C nesplňuje náplň státní kvalifikace Instruktor, protože nezahrnuje základní paralelní oblouk, ale končí jen pluhem a přívratem. Druhá možnost je udělat si v nějakém dobrém klubu a nebo pří VŠ plnohodnotného Instruktora a potom doplnit jen milióny průpravných cvičení v pluhu a přívratu u komerční LŠ.</li><li>učit na školních kurzech – na to jednoznačně doporučuji státního Instruktora (zahrnuje i běžky) u kvalitního Ski klubu a nebo VŠ. A následně pokračovat na Cvičitele.</li><li>u­čení v zahraničí – to je poměrně složitá záležitost. Na Interski.cz je o tom celá diskuze + další informace. Ve zkratce, pokud chceš učit v EU, platí principy vzájemného uznávání kvalifikací. Takže česká „profesionální“ kvalifikace (Cvičitel) je dostatečná pro výkon profese v jiné členské zemi EU. Můžou být požadovány dodatečné zkoušky, pokud to má oprávněný důvod (např. bezpečnost ve vysokohorském prostředí, lavinová prevence, znalost místních podmínek, …). Má to jeden drobný háček – speciálně Francie a Itálie si hodně pracovní trh v téhle oblasti chrání a tak často vyžadují různé další věci (např. tzv Euro test – zahrnuje regulérní obřák s časovým limitem, který musíš splnit). Takže cesty jsou v podstatě 2 – jít cestou státního Cvičitele (210 hodin školení + požadavek na 28 dní praxe po získání Instruktora) a doplnit si požadované rozdíly. Nebo se obrátit na APUL, kde po absolvování VŠECH jejich kursů (C, B, A, lavinový, slalomový a bůhvíco ještě) si můžeš složit i Eurotest a získat kvalifikaci „Mezinárodní učitel lyžování“ + tzv. známku ISIA (Mezinárodní asociace lyžařských instruktorů). To je ale podle mně tak trochu Overkill, protože pak člověk s jednou z nejvyšších kvalifikací, do které nacpal spoustu peněz, úsilí a času, taky může učit přes prázdniny na idiotplace. Já obecně bych šel cestou státních licencí a potom si najít v zahraničí LŠ u které záleží na tom co umíš a ne na tom jestli máš ISIA.</li></ul>
Vím, není to ode mně jednoduchá rada, ale také nejdou o jednoduché prostředí. Držím palce aby ses rozhodla dobře a jestli uvažuješ o cvičiteli, začni brzy. Bude to běh na dlouhou trať.

17.01.2009 21:29:01 #7 

administrator

(Honza, ) Nějak se to celé podělalo – takže znova:

Takže popořadě – státem (MŠMT) jsou uznávané 3 lyžařské kvalifikace: Instruktor, Cvičitel a Učitel. Instruktor může samostatně učit pod vedením Cvičitele. Cvičitel může školit Instruktory a vést výuku + jde o tzv. profesionální kvalifikaci, tzn. na jejím základě můžeš získat Živnostenský list na výuku lyžování (SNB). Učitel je na stejné úrovni jako Cvičitel + navíc může školit Cvičitele. Tyhle kvalifikace platí obecně (t.j. jak v prostředí lyžařských škol, školních kurzů a nebo výuky v lyžařských klubech). Jinak speciálně prostředí komerčních lyžařských škol je poměrně speciální a často pro Instruktory požadují vlastní kurzy. Více informací najdeš na Interski.cz, kde jsou i informace o mezinárodním uznávání kvalifikací a souvisejících problémech v praxi.
Jak vidím, máš 3 cíle:
<ul><li>učit v komerční škole – jedna možnost je zjistit si ve škole, která tě zajímá, jejich konkrétní požadavky a udělat rouvnou jen jejich kurz. Začíná většinou tzv. kurzem C (jak APUL tak Sunski.cz) – trvá cca 7–9 dní a po absolvování jseš expert na pluh (a přívrat). Takhle si LŠ vychovávají každoročně tu masu lidí, kterou potřebují na naprosté začátečníky. Kurz C nesplňuje náplň státní kvalifikace Instruktor, protože nezahrnuje základní paralelní oblouk, ale končí jen pluhem a přívratem. Druhá možnost je udělat si v nějakém dobrém klubu a nebo pří VŠ plnohodnotného Instruktora a potom doplnit jen milióny průpravných cvičení v pluhu a přívratu u komerční LŠ.</li><li>učit na školních kurzech – na to jednoznačně doporučuji státního Instruktora (zahrnuje i běžky) u kvalitního Ski klubu a nebo VŠ. A následně pokračovat na Cvičitele.</li><li>u­čení v zahraničí – to je poměrně složitá záležitost. Na Interski.cz je o tom celá diskuze + další informace. Ve zkratce, pokud chceš učit v EU, platí principy vzájemného uznávání kvalifikací. Takže česká „profesionální“ kvalifikace (Cvičitel) je dostatečná pro výkon profese v jiné členské zemi EU. Můžou být požadovány dodatečné zkoušky, pokud to má oprávněný důvod (např. bezpečnost ve vysokohorském prostředí, lavinová prevence, znalost místních podmínek, …). Má to jeden drobný háček – speciálně Francie a Itálie si hodně pracovní trh v téhle oblasti chrání a tak často vyžadují různé další věci (např. tzv Euro test – zahrnuje regulérní obřák s časovým limitem, který musíš splnit). Takže cesty jsou v podstatě 2 – jít cestou státního Cvičitele (210 hodin školení + požadavek na 28 dní praxe po získání Instruktora) a doplnit si požadované rozdíly. Nebo se obrátit na APUL, kde po absolvování VŠECH jejich kursů (C, B, A, lavinový, slalomový a bůhvíco ještě) si můžeš složit i Eurotest a získat kvalifikaci „Mezinárodní učitel lyžování“ + tzv. známku ISIA (Mezinárodní asociace lyžařských instruktorů). To je ale podle mně tak trochu Overkill, protože pak člověk s jednou z nejvyšších kvalifikací, do které nacpal spoustu peněz, úsilí a času, taky může učit přes prázdniny na idiotplace. Já obecně bych šel cestou státních licencí a potom si najít v zahraničí LŠ u které záleží na tom co umíš a ne na tom jestli máš ISIA.</li></ul>
Vím, není to ode mně jednoduchá rada, ale také nejdou o jednoduché prostředí. Držím palce aby ses rozhodla dobře a jestli uvažuješ o cvičiteli, začni brzy. Bude to běh na dlouhou trať.

19.01.2009 17:34:21 #8 

administrator

(Káča, X.caspy@seznam.cz) Ahoj, děkuji děkuji moc. Je to výborná plnohodnotná odpověď, za kterou jsem opravdu ráda. Jen nevím, co přesně si mám představit pod tím pojmem Dobrý ski klub? K cvičiteli bych se vypracovala ráda, ale bohužel to není s financemi tak jednoduché a myslim že i prakticky nemožné zvládnout vše například v jedné sezóně, takže uvidíme časem jak vše půjde.. Myslím, že když začnu „C“ kurzem u Apulu, nic neskazím. Navíc se mi velmi hodí spolupráce se Sunski, jelikož střediska, kde je tato škola, respektive kde všude působí mám relativně nejblíže a myslím že pokud bych chtěla jet opět na školní lyžařský kurz, instruktor by také ješt mohl projít… Takže stručně řečeno zatím není nějaký obecný evropský kurz pro instruktory, vždy je potřeba něco doplnit, pokud tomu správně rozumím… Moc děkuji určitě si pročtu interski.cz SKOL

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

02.12.2016

SP v alpském lyžování: co napověděla premiéra

Poslední listopadový víkend se stal již tradičně př...
02.12.2016

Vložky do lyžařských bot – proč a pro koho?

Při sjezdovém lyžování je noha v botě zatěžována ve...
02.12.2016

Známe vítěze souteže se Skier.cz!

Známe vítěze soutěže s lyžařským obchodem a eshopen...
01.12.2016

Vyhlášení vítěze soutěže o celosezónní Czech Skipass 2016/17

Czech Skipass – unikátní lyžařská celosezónní perma...
30.11.2016

Lyžařská sezona je tady! Nejezděte na hory bez servisu, radí odborníci

Venku první vločky a někteří z nás už plni očekáván...
30.11.2016

SP v alpském lyžování: kde bere ta holka energii?

O víkendu se jely další závody světového poháru alp...

Diskuze o lyžování

Čím nahradit Dynastar Omecarve 10?

dnes 08:51:22 od Marek Bednář

Bootfitting

dnes 00:38:48 od MMartin

Výber vhodných lyží pre muža

včera 20:46:24 od fischerbl

vosky Skivo

včera 20:26:55 od Marek Bednář

Klínovec: [Středisko]

včera 20:09:59 od BigBang

Alpine Ski World Cup 16/17

včera 19:37:35 od Marek Bednář

Saalbach vs. Zell am See - prosím o radu!

včera 16:18:08 od Martin_B

Krátký nebo dlouhý oblouk

včera 09:32:46 od Vvladimir

Testování Sporten Stupava

01.12.2016 20:43:35 od BoB

Slalomky

01.12.2016 16:54:56 od johnycek