Viazko - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

Viazko

04.02.2009 16:01:02 #1 

administrator

(mato, ) Nazdar. Chcem si kupit lyze Kedze vazim okolo 130kg je to problem Nasiel som Volkl P 60 custom ale problem je viazko. Obchodnik tvrdi ze mi staci viazanie s din 11. Ja som cital niekde na nete ze din ma byt (vaha – 15) *0,11 takze aspon 12 din Poradte mi niekto

04.02.2009 18:02:47 #2 

administrator

(jarda, ) vázání je otázkou váhy, délky podešve a lyžařského stylu, tabulky si na netu najdeš. Přitom platí, že ideální je mít jej nastavené zhruba v polovině až 2/3 rozsahu. Pokud jezdíš více razantně, tak se obávám, že to do DIN11 ti rozhodně stačit nebude.

04.02.2009 21:54:16 #3 

administrator

(Danny, ) no taky bych rekl ze by jsi porteboval asi o neco silnejsi vazani, zvlaste pak pokud to nemas jenom na klouzani ale na lyzovani, kdy se musis do lyze nekdy trochu vice oprit. u blizzardu je takove vazani napr IQ4.12 (do DIN 12) nebo IQ5.14 (do DIN 14)

04.02.2009 22:59:36 #4 

administrator

(Jetson, jetson@email.cz) Já vážím cca 115kg a když jsem kupoval před 4 rokama lyže (po 20leté pauze), připlatil jsem si za vázání 5.14. Ale přesto, že po odborném nastavení si přidávám 3 DIN, mám tam 10 DIN. Teď jsem před týdnem objednal Elan SLX WF s vázáním ELX14 , což se ukázalo jako chyba eshopu a přišlo ELX12. Já si ho nakonec nechal, ale u 130kg bych to tipnul tak na 11 DIN jestli máte rád, když Vás lyže opustí až při opravdovém pádu a to bych i vázání do 12 DIN vnímal dost nadoraz.

05.02.2009 08:03:57 #5 

administrator

(Magda Glemmi, glemmi@seznam.cz) funguje – nastaveni vazani odpovida vaze bez 0, pokud vazis 130, mel bys mit vazani nastaveno na 13. Zaroven by vazani kvuli predpeti (ovlivnuje vypinani) nemelo byt nastaveno na vice nez 2/3 maximalni vypinaci sily = pri sve vaze potrebujes DIN 15–16, ktere nastavis dle „agresivity sveho lyzovani“ na 12–13. 12 je dle meno nazoru minimem, na ktere bys mel mit vazani pri sve vaze nastaveno.

05.02.2009 10:20:33 #6 

administrator

(Danny, ) s tim nastavovat vazko na hodnotu desetiny vahy bych nesouhlasil. to je uz pro hodne dobre lyzare. jde o to ze vypinaci sila nezalezi pouze na VAZE jak si vetsina lidi mysli. je to dulezity parametr ale ne jediny. dale je nutno znat vysku lyzare, velikost boty(vnejsi) a lyzarskou uroven. vsechny tyto parametry hrajou svoji roli a vypocitat z nich spravny DIN bez tabulky to snad asi ani nejde. dale jsou na internetu na strankah nekterych vyrobcu vazani programky kde tyto parameetry zadate a pribliznou hodnotu vam to vypocte. a desetina vahy lyzare vychazi hodne zridka, vetsinou az u lyzaru expertu. takze pokud nejezdi hodne agresivne az skoro zavodnim stylem tak tech 11 bych bral jako optimum. takze vazko alespon do 14.

05.02.2009 10:33:48 #7 

administrator

(Danny, ) pro inspiraci: www.dinsetting.com/ jediny problem tady bude asi ale v tom ze objektivně tomu lze věrit tak do 100 kilo. např. když jsem zadal svoje údaje (78kg, 173cm, bota 315mm, věk 20) tak při lyžařské úrovni 1(začátečník) vychází DIN=5. Až při úrovni 3 (velmi dobry lyžař), za ktereho se celkem považuju, DIN=7 a podle některých bych to měl mít na 8? Tak to potom sbohem, moje kolena…

05.02.2009 11:57:17 #8 

administrator

(jarda, ) spousta jiných věcí i nastavení vázání je volba určitých kompromisů. Zde uvedený kalkulátor mi pro lyžařskou úroveň 3 (170cm/72kg/296mm) dává nastavení DIN 8, což je moje běžná hodnota pro „rekreační“ lyžování. U úrovně 3+ udává nastavení DIN 9.5, což opět odpovídá mé volbě pro „větší palbu“. Zrovna tendo týden se mi stalo, že jsem při kroužení po mírném svahu z DIN 8 vystoupil. Najel jsem při zahájení oblouku v cca 40km/hod (lyže Atomic Metron B5i, 152cm, vázání Neox 412) do menší nahrnuté hromady + nějaká terénní nerovnost a patka na vnější lyži vypnula. Naštěstí jsem to ustál i na jedné :-) Cítil jsem i v kotníku, že tam nějaký náraz byl, ale nastavení jsem nezvyšoval, jen si lépe vybíral místa, kterými budu projíždět.

05.02.2009 13:59:20 #9 

administrator

(Milan, ) Mě vyšlo nastavení DIN 7. Jezdím s DIN 8 a přesto, že lyžím nakládám, tak vázázání zbytečně nevypíná. Snad jen naposledymám takovou zkušennost z ledové pasáže GS v Russbachu , že po serii hrubých chyb jsem se dostal tak mimo linii, že jsem naboural do nahrnitého sněhu u koryta. Žádný extra náraz jsem necítil ale vázání nečekaně vyplo a tak jsem to vzal přes hlavu kotoulem dolů. Možná to bylo lepší řešení než se trápit a zkoušet se dostat zpátky do lilnie, nebýt toho že mě dohonila letící lyže, prosekla kalhoty a rozsekla trochu nohu pod kolenem. Nevím jestli si to mám trochu zvýšit mám 17 DIN vázání, tak že prostor je, ale zatím při dodržení carvové techniky jsem neměl s tím problém.

05.02.2009 15:02:09 #10 

administrator

(Magda Glemmi, glemmi@seznam.cz) cim horsi lyzar, tim nize bude mit nastavene vazani, protoze se predpoklada, ze vetsinu kritickych situaci bude resit padem a nikoliv tim, ze je bude chtit ustat – a pokud clovek pada, je dobre, aby lyze vypnula. Vyznam velikost boty mi prilis jasny neni, drive se merilo koleno, coz asi melo vetsi vypovidaci schopnost. Pri svych 55 kg (vcetne obleceni) a 162 cm mam vazko standardne nastavene na 7, pokud jedu do prasanu, je utazene na 11, pokud vazani nastavuji mirne pokrocilym, odebiram 1–1,5 cisla, pri nizsim nastaveni se lyze stava spise nebezpecna – vypina i tehdy, kdyz to zacatecnik nepotrebuje. Pro ujisteni se, ze nastaveni funguje – zapnout vazani a kopnout ze strany do preskace, mela by s vazani vyskocit. Vyrobci z nastavovani delaji trochu byznys pro servisy, veci je potreba prezentovat slozite, aby pusobily jako high tech …

05.02.2009 15:30:24 #11 

administrator

(Danny, ) ta velikost boty je tam kvuli pace. je rozdil jestli vaha 70 kilo pusobi ve vazku na botu 260 nebo 330mm, coz souvisi s tim kopnutim z boku do boty, avsak toto je taky hodne relativni, protoze jakou silou kopnout? a bezpecnostni vazani je to myslim od toho aby v nebezpeci vyplo. je mi jasne ze v prasanu, sam taky jezdim, pusobi mnohem vetsi sily nez na sjezdovce a je treba vazani pritahnout. ale nic se nema prehanet. nejakou dobu jsem delal v servisu a mel moznost videt i profi stroje na serizeni vazani ale 11 na vahu 55kg se mi zda uz trosku jako extrem :-) ale co, nadruhou stranu je fakt ze nekdy nemusi vypnout vazani pri 6 a pri blbem zaseknuti vyleti noha i pri 15. ja osobne to mam pri skoro 80 kilech zhruba na 8–8.5 a jeste se mi nestalo aby mi lyze samovolne vypla i pri hodne agresivni jizde. a kdyz uz nahodou clovek skonci v kotrmelcich je lepsi je delat bez lyzi :-)

05.02.2009 15:43:09 #12 

administrator

(Honza, ) „Vyznam velikost boty mi prilis jasny neni“ – velikost boty udává délku ramena, přes které působí síla potřebná k vypnutí špičky vázání. Délka ramene je nepřímo úměrná velikosti síly která bude působit na koleno v krutu.

05.02.2009 15:46:14 #13 

administrator

(Pavlos, ) na DIN 7. A to mi vychází i podle uvedené tabulky.
Zatím se mi nepodařilo z vázání tzv. vystoupit a při běžných pádech (podsmýknutí a podklouznutí) mi také nevypíná. Když si tak vzpomenu, tak mi vyplo za poslední 2 sezóny jednou. A to když jsem přehnal náklon do oblouku a podklouzl na vnitřní botě ,klouzal se po svahu a narazil lyží do nahrnutého sněhu.

05.02.2009 16:12:05 #14 

administrator

(arsi, ) Magda ty dávaš pri backcountry aj dropy?Lebo ak nie,tak sa mi zdá 11 DIN na tvojich 55 kg aj moc.Teda nechcem ti do toho kecať,ak to máš overené:-)

Medzi pretekármi koluje vždy tá istá hláška:„radšej nech nevypne vôbec,než predčasne“.Neberte to prosím ako návod,len ako perličku:-)Pred časom známy vypadol z viazania asi v tretej bráne a zlomil si ruku.A to ani netúžil potvrdiť tú vetu vyššie:-)

05.02.2009 16:40:13 #15 

administrator

(Milan, ) Arsi musím dát za pravdu viz můj příspěvek výše. Já jsem také žádnou krizi necítil proč bych neměl ustát špatně najetý oblouk, ale v okamžiku jsem byl bez lyží cestou hlavou dolů a ještě mě vzala lyže po helmě. Což jsem zjistil až doma. Ukážu naVL.

05.02.2009 16:59:19 #16 

administrator

(Jetson, jetson@email.cz) 11 DIN / 55kg je teda brutus. Jak jsem psal, mám 115 kg a skončil jsem na 10,5 DIN. A to jsem si dost oproti servisu přidal, takže lyže mne opouští až opravdu při pádech, kde dám 30m kotrmelců (stalo se mi to teda jen 2×). Samo, že díky váze mi to dost jezdí.:-)

05.02.2009 22:22:23 #17 

administrator

(Magda Glemmi, glemmi@seznam.cz) v tom prasanu (myslim v hlubokem prasanu po pas) taky nejezdim nijak drave, a zda se mi snazsi v relativne pomale rychlosi (na rychlou mi schazi freeridovi tlustosi) upadnout a mit lyze na nohou nez je zoufale hledat (a mozna nenajit) v 40 cm snehu… Je to extremni situace na par sjezdu v roce, ale riziko ztraty lyze je pro me vyssi nez riziko zlomeni nohy, coz asi taky neni normalni…

05.02.2009 22:47:48 #18 

administrator

(Magda Glemmi, glemmi@seznam.cz) ale uz jsem to vysvetlovala – kdyz jsem po pas nebo temer po pas v prasanu, dotahnu vazani na max, protoze nechci skoncit po padu bez lyze. Hledani vypnutych lyzi me uz nekolikrat natolik otravilo, ze radeji vazani utahnu, ale jedu a) v terenu, ktery znam (z prechozim sjezdu ci lanovky) a vidim pred sebe, b) kratkym obloukem = omezenou rychlosti a c) verim, ze se nezaseknu pod parezem a nezlamu si nohy… Z prasanu navis pri padu vetsinou vyplaves, v mokrem snehu bych vazani samozrejmne stavela jinak.

05.02.2009 22:58:21 #19 

administrator

(Honza, ) Pořiď si radši tzv. „Powder straps“ – jsou proužky reflexní tkaniny, mívají asi 3 – 5 metrů. Připevníš k patce vázání (např. brzda), stočíš a dáš k botě pod kalhoty. Když vypne lyže vytáhne se z pod kalhot a je na sněhu vidět, případně se snadno chytí hůlkou při „pročesávání“ sněhu.
Je to rozhodně bezpečnější než vázání na FEST. A že 11 je na tebe vážně hodně.

06.02.2009 17:59:25 #20 

administrator

(Magda Glemmi, glemmi@seznam.cz) za tip, opet plati – zkusenosti jsou k nezaplaceni, tak jednoduduche reseni by me nenapadlo :).

07.02.2009 13:12:24 #21 

administrator

(ivan, ) Z tohoto vlákna, resp. přesněji z některých šířených „zásad“, nejsem právě nadšený. Mám za to, že o této problematice, v mezinárodním měřítku znormované od roku 1980 a postupně několikrát upřesňované, už existuje dostatek relevantních informací – jak ostatně vyplývá z naprosto věcných příspěvků zde. Nejsem přítelem „pluskalovského“ kádrování příspěvků a jejich autorů a respektuju právo každého na svobodném fóru se vyjádřit. Ovšem když lyžař(ka) napíše „Vyznam velikost boty mi prilis jasny neni“ a současně udílí rady, na jakou hodnotu by vázání mělo být nastavené, to už je v této dosti ožehavé problematice na mě trochu příliš. Si tacuisses philosophus mansises, říkali staří latiníci, neboli Kdybys byl mlčel, byl bys zůstal filosofem. Neškodilo by trochu soudnosti a úvaha, jestli toho opravdu vím dost, abych zrovna v daném případě udílel rady. Tím spíš, když údajně hlavní motivací pro extrémní nastavení je obava ztráty lyže v prašanu, dávno řešená klasickými sichráky, případně zde zmíněnými speciálními šňůrami. Další teoretický plky si odpustím, mám pocit, že jsem toho za ty roky už napsal dost. Nicméně jsem teď na podzim zabředl tak podrobně do rešeršování problamatiky vázání, historie nastavení a norem, že z toho bude příští sezonu série tuším tří článků (chtěl jsem už teď, ale už by se všechno do konce sezony nevešlo), jež si troufám označit za opravdu zajímavé. Na závěr: pro praxi, má-li být profík krytý, drží se normy a tabulky, která pro naprosto většinu běžných uživatelů celkem snesitelně funguje. Trend je ovšem stávající tabulkové nastavování o něco ponížit, pilotní projekt proběhl prý úspěšně. Takže podle tabulek to rozhodně není „váha dělená deseti“, nýbrž méně. Kdo nezná, diví se, jak významně nastavení dokáže ponížit právě dlouhá bota. Zrovna včera jsme se nad tím maličko pobavili s pánem 349 mm, tím spíš, když jsem mu připomněl, že 50. narozeninami se z něj stává lyžař ještě o stupeň DIN „horší“… V režimu jízdy s vysokými rychlostmi, kdy výsledné impulsy (ty jsou tím, co vázání za jízdy „čte“) působící na vázání jsou krátké (na rozdíl od pomalého začátečníka, který se v pádu „skládá“ pomalu a realtivně dlouho), může ba musí být nastavení netabulkově vyšší. Autor vlákna a tazatel se ale za lyžaře vymykajícího se stupni zdatnosti III neoznačil (kdy jím byl, věděl by a nepotřeboval by se tady ptát), takže na něj je nutno pohlížet jako na standardního uživatele „tabulkového“. 130kg začátečník s botou delší než 330 mm bude mít klidně DIN 6,5 (vypínací momenty 67/271 Nm), expert s menší nohou pod 310 mm až DIN 11 (91/380 Nm). Zpět k výchozímu dotazu: najdi si, kolik ti vychází nastavení, a pak se zeptej ještě jednou. Myslím, že mezi vázáním do 11 a 12 není konstrukční rozdíl a při ověření konkrétních kusů na seřizovací stolici by se díky povolené toleranci mohlo stát, že některá „11“ bude stejná jako „12“. Jestli ti vychází nastavení blízko DIN 10, sežeň si „14“ a budeš v klidu.

15.02.2009 12:02:52 #22 

administrator

(martin, ) zdravim vas vsechny… procitam tady diskuzi a chtel bych vas poprosit, jaky byste mi doporucili vazani a pripadne lyze – vek 27let, 180cm/127kg… uroven – mirne pokrocily zacatecnik :) predem diky za rady :)

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

06.12.2016

Představujeme značku Völkl

Völkl je tradiční německá značka, vyráběná v soused...
05.12.2016

Počasí 2016/17: zima je blízko, ale…

Zima připravila lyžařům velmi příjemný vstup do měs...
03.12.2016

Adelboden: oáza klidu ve švýcarských Alpách

Při příjezdu do Adelbodenu vás přivítá pohled na do...
02.12.2016

Světový pohár: co napověděla premiéra

Poslední listopadový víkend se stal již tradičně př...
02.12.2016

Vložky do lyžařských bot – proč a pro koho?

Při sjezdovém lyžování je noha v botě zatěžována ve...
02.12.2016

Vyhlášení vítěze soutěže se Skier.cz!

Už známe vítěze soutěže s lyžařským obchodem a e-sh...

Diskuze o lyžování

Klínovec: [Středisko]

dnes 15:42:25 od BigBang

Alpine Ski World Cup 16/17

dnes 13:32:36 od Martin47

vosky Skivo

včera 23:25:27 od Boryš

Úplně nový typ lyží

včera 23:01:39 od HonzA_

Ester Ledecká

včera 22:21:35 od m3

Co v lyžárně přebývá