Jaké lyže? - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

Jaké lyže?

06.02.2009 15:05:07 #1 

administrator

(Michal Trčka, m.i.k.i.77@seznam.cz) Dobrý den, prosím o radu nějakého odborníka jaké lyže koupit. Doteď jsem jezdil na klasických rovných Salomonkách F9 a chtěl bych zkusit nějaké carvingové. Považuji se zdatného lyžaře, preferující střední oblouk a vyšší rychlost na upravených tratích (sem tam nějaký ten kratší oblouk), měřím 185cm a vážím 90 kg. Poraďte prosím konkrétní značku a typ v rozumné cenové relaci. Děkuji

07.02.2009 13:05:37 #2 

administrator

(M.T., ) Nikdo neporadí?

07.02.2009 13:20:06 #3 

administrator

(ivan, ) Sportovních lyží pro střední oblouk existují desítky ba snad za ty roky stovky modelů. Je poněkud nesmyslné chtít doporučení konkrétního kousku. Samozřejmě ti může napsat A.B. „mám lyže XY a jsou úžasný“, ale co s takovou subjektivní informací? Řekl bych, že vlastní práce se získáním určitých nutných informací se pohodlným dotazem na fóru nezbavíš. Anebo vlezeš do nějakého krámu a dáš na prodavače. Nebo obecně na rádce, kterému jednoduše uvěříš. Lepší cestou je samozřejmě prokousat se určitým základním know-how a pak začít zkoušet na sněhu. Možností je habaděj. Good luck.

08.02.2009 09:11:13 #4 

administrator

(M.T., ) Souhlasím, chtít poradit konkrétní model asi nejde, myslel sem spíše, že napíší lyžaři se zhruba stejným stylem a řeknou „mám tyhle lyže a jsem/nejsem spokojen“ (samozřejmě jednoduše řečeno)

09.02.2009 13:18:52 #5 

administrator

(Tomáš Sedláček, ok7171@seznam.cz) Odpovědět se přeci jenom dá. Jako jednu lyži bych si pořídíl nejvyšší nebo druhý nejvýšší model v řadě GS nebo Cross. Šířka pod botou od 68 do 72mm. Těch 70 až 72 vám zajistí větší konfort na odpoledních neupravených tratích a rozdíl v přehranění se dá přežít. Rádius bych volil od 14 do 18m, dle toho co myslíte tím „sem tam krátký oblouk“, délka lyže kolem 175cm. Loni jsem jezdil Voelk ALLSTAR což je teď CrossTiger Carbon a byl jsem poměrně spokojen. Na druhou stranu se ale ještě před tím než něco vůbec koupíte můžete rozhodnout, jít cestou méně komerčních značek, která bude v počáteční investici dražší, ale získáte lepší materiál a desku s vázáním, které vám pak zůstane. Dobrý lyžař odepíše lyži za sezónu a pak ten set je k ničemu, protože je prakticky neprodejný. Moje osobní zkušenost je, že dobré sandwichové lyže vydrží déle a navíc vám pak zbyde ta deska s vázáním. Dobrá kombinace je vázání Vist s deskou Vist + lyže Lusti, Vist, Stockli nebo třeba Core. Nejekonomičtější variantou bude asi Marker s deskou + Lusti. Ty ostatní varianty jsou již přeci jenom dražší. Je to vše otázka priorit a taky rozpočtu, nicméně musím říct, že mám velkou zkušenost s Atomic, jezdil jsem Voelkl, ale ta druhá varianta mi dnes připadá jednoznačně lepší. Na druhou stranu je těžké nepodlehnout marketingové masírce velkých značek a slevám v řetězcích. Když teď koupíte za dobré peníze nějakou vyhlášenou značku, tak asi taky budete spokojen. T

11.02.2009 09:06:23 #6 

administrator

(ondraZ, ) pokud jde (tedy jestli jsem to spravne pochopil) o prvni carvingove pokusy a zkusenosti dobreho lyzare, jsou dle meho nazoru v podstate 2 moznosti: A) koupit hned lyzi na nekolik sezon – tedy drazsi vyssi model, u ktereho asi stejne ve finale skoncis – coz ovsem predpoklada budto riskovani penez nebo testovani, nebo B) kup lyze ktere aspon priblizne vyhovuji deklarovanymi vlastnostmi (Tomas to myslim popsal celkem trefne), rozmery a hlavne cenou, otukej si na nich carving (navic pri tom otukavani urcite u vleku narazis na pujcovnu a muzes porovnavat) a pristi sezonu uz muzes jit naplno a bez obav do te investice popsane v bode A, tedy lyze ktere si opravdu uzijes a splni tva ocekavani, ovsem to uz budes mit nejake ty zkusenosti a bude to tedy s daleko nizsim rizikem spatne volby. konkretni model pro variantu B neporadim, je jich v nabidce skutecne mnoho a nemyslim ze by se dalo „slapnout uplne vedle“.

11.02.2009 09:49:54 #7 

administrator

(Michal, ) Půjčil sem si Blizzardy, tak je o víkendu vyzkouším, popř. půjčím jiné a porovnám. Nový lyže koupím až na příští sezónu.

11.02.2009 11:09:38 #8 

administrator

(Tomáš Sedláček, ok7171@seznam.cz) Půjčit si lyže a vyzkoušet je lepší než nepůjčit. Záleží ale.., co ti půjčí. Když jezdí se mnou lyžovat kolegové z práce, tak jim buď půjčí pěnovku za 7 tis. nebo dobrou lyži, ale už po klinický smrti. Navíc strašně moc záleží na tom, jaký jsou ten den podmínky. Z vlastní zkušenosti vím, že porovnávat lyže a udělat závěr, který má hlavu a patu je hodně, hodně složitý… Jestli skočích z rovných lyží na normální, tak se ti pojede líp na čemkoliv, co má nějaký rádius a tím bude tvůj názor stejně ovlivněn úplně nejvíce. Na Nových Butovicích v MontanaSportu mají 50% slevu na Stockli. Teď stojí teda holá lyže cca 9.000. Když na to dáš nějakýho Markera za 3,5, tak budeš mít super kavlitu za slušný peníz. To že je to 2 roky starý model nehraje vůbec žádnou roli. Jo a nějaký mi tam ještě nech, možná si tam skočím pro slalomku. Dle toho cos psal by pro tobe byla šedívý receracer nebo tam mají žlutou a zelenou crossku. Jedna je tvrdší druhá měkčí. Navíc tady ti dobře poradí, na rozdíl od řetězců jsou tady kluci, co na těch lyžích skutečně hodně, dobře a dlouho lyžujou. T

11.02.2009 16:50:18 #9 

administrator

(zbyněk, kupcikz@quick.cz) ještě k tomu co je výše napsáno : pokud pořídíš nové a k tomu ještě pořádné lyže (k typům a doporučením není co dodat) zcela jistě budeš nadšen z nové lyže a starou zahodíš. Zároveň se zlepší tvoje lyžování – to všechno jsou plusy. A teď ta druhá stránka : čím lepší (rozuměj rychlejší, tvrdší) lyži budeš mít tím déle ti bude trvat než se odnaučíš jezdit starým způsobem. Ty hlášky že necháš lyži jet, nic jí nevnucuješ a pod. jsou zcela správné ale ono to tak úplně samo nejde. Východiskem může být výuková metrovka nebo klidně zatracovaná vypěněná lyže (ne na ježdění, ale na naučení). pokud jsem ti zamotal svým příspěvkem hlavu tak se omlouvám.

11.02.2009 17:22:16 #10 

administrator

(michal, ) děkuji za názory vše beru na vědomí

11.02.2009 17:54:03 #11 

administrator

(michal, ) Do těch Butovic se taky chystám, tak uvidím co tam budou mít nebo co mi doporučí, až přijedu z hor dám vědět jak sem dopadl na kervech.

11.02.2009 18:32:27 #12 

administrator

(Michal, ) Ještě mi řekněte jaký máte názor na lyže Sporten? Konkrétně Tector či Phase. Dík

11.02.2009 18:55:29 #13 

administrator

(Pavlos, ) jsem je tento víkend jezdil. Tedy jen Phase – a to ve 167 cm délce. Lyže je to naprosto pohodová, která se lehce a snadno točí, nechá se i smýkat, ale řezaný oblouk má radši. Když se na ní zatlačí, tak podrží i v ostřejším oblouku. Jen mi na ní vadil zvuk :-)) Ona tak divně šustí, jako když jedou po sněhu dvě pravítka :-)))
Technologicky jsou na tom cca. stejně, jako Atomic 9–18 – na jádro se používá pod tlakem plněná pěna a prepreg laminát. Lyže je tak docela houževnatá a torzně pevná a přitom lehká.
Tector jsem nejezdil, protože na předváděčce byla novinka pro sezónu 09/10 Raptor , což je lyže výš než Tector a i ona je příjemná rekreační lyže s přesahem do sportovna. Nechá se volně jezdit i se na nich dá zamakat a užít si náklony a odstředivou sílu. Proti Tectoru je mírně širší a navíc je zpevněná karbonem (takže je tvrdší). Ale lidé, co ten den jezdili Tectory je nechtěli moc vracet :-))) Takže to asi bude příjemná točivá lyže – asi jako všechny Sporteny.
Doporučuju určítě navštívit jejich předváděčku a vyzkoušet. Nejbližší je 14.2. na Zadově a 15.2. na Špičáku. Pak 21.2.2009 na Harusáku přímo v Novém Městě na Moravě, takže s nechá čekat, že se budou testovat modely na příští sezónu. Na testování je to navíc ideální kopec. Více zde.

11.02.2009 19:25:29 #14 

administrator

(Michal, ) Ty Phase mě lákaj, jsou za super peníz, nechci do lyží tolik finančně zahučet. Celkem tedy slušnej poměr cena/výkon co myslíš?

11.02.2009 19:31:27 #15 

administrator

(Pavlos, ) je u těchto lyží bezkonkurenční. A navíc budou někde i ve slevě. Ber ale tu největší délku = 167 cm.
Tady je mají za pěknou cenu 6.840 Kč včetně desky a vázání.

11.02.2009 22:11:33 #16 

administrator

(ivan, ) Potvrzuju to, co výstižně popsal Pavlos. Když jsem si minulou zimu Phase přebrousil podle sebe (fabrickému broušení po určitých zkušenostech plně nevěřím, mohlo se ale od té doby zlepšit), byl jsem i přes letité (dobré) zkušenosti se Sporteny překvapený, jak dobrá tahle levná lyžička je. Dokonce jsem si tehdy říkal, že při porovnání s tou lepší částí kolekce Atomic by rozhodně nebyla nijak vzadu. Opravdu na mě udělala velký dojem. A to je stav vzácný, protože mě po těch letech a všech lyžích už jen máloco překvapí. Naopak Tector mě tak moc nenadchl. Nejprve proto, že se tedy nabízela a já ji taky dostal s tou děsivou vysokou deskou. Pak jsem si ji přemontoval se starou wolrldcupovou deskou Vist, ale zase to bylo příliš tvrdé v prostředku a moc měkké na koncích. Jenže to je zkušenost moje. Před dvěma týdny ji měla v Itálii moje švagrová a byla z ní nadšená a spokojenější než s Atomic SX:11 v prosinci. Taky vím, že její tuhost (té lyže :-)) nějak ve Sportenu měnili, takže ta aktuální podoba je možná lepší a moje výhrady se na ni nemusejí vztahovat.

11.02.2009 22:24:48 #17 

administrator

(Mirek, mirko.vorisek@seznam.cz) Moje rada je koupit lyže s radiusem 11–13m, nejlépe asi slalomky v délce cca 155cm. Třeba Lusti RCT nebo Lusti RT. První carvingové lyže musí být hodně vykrojené, protože jen na takových se dostatečně rychle naučíš řezaný oblouk. Přechod na carving není úplně snadný, ale opravdu stojí za to. Chce to začít na modré sjezdovce, ale návodů je na netu dost…

12.02.2009 09:56:54 #18 

administrator

(Michal, ) Je lepší koupit ty Phase v setu s vázáním Tyrolia SL 100 nebo samotnou lyži + nějaké lepší vázání? Michal

12.02.2009 12:39:15 #19 

administrator

(Pavlos, ) 90 kg , tak budeš mít nastavené DIN tak na 6–7 ( nech si určitě vázání seřídit v servisu u !!!). V tom případě je vázání s DIN 10 dostačující.
Jestli chceš do lyže víc investovat, tak si jí kup bez vázání a desky a doplň vázáním s DIN 11–12 + deskou. Musíš ale brát v potaz, že deska + vázaní se bude pohybovat v ceně od cca. 2800,– ( Tyrolia RFD 11 s deskou ) až klidně po 6500,– ( VIST Speedlock V412 ).

12.02.2009 15:59:11 #20 

administrator

(Krab, ) Jestli jezdil klasiku, tak se mu tyto závodní lyže/jejich deriváty vymstí při prvním záklonu. Vím o čem mluvím. Když Lusti, tak celkem jednoznačně FCT 160 nebo 165. Ale ty by si musel vyzkoušet. K vázání: Tyrolia SL100 je ten nejnižší model, k hmotnosti jezdce nad 80 kg bych jednoznačně doporučil něco do DIN 12. Umožní to později i velmi sportovní pojetí jízdy. Nastavit 10 na SL100 a 10 na vázání s větším rozsahem je a není stejné.

12.02.2009 16:38:28 #21 

administrator

(Pavlos, ) právě celý set i s tím vázáním SL 100. Pokud bych zjistil, že mě to jde a baví, vyměnil bych komplet lyže nebo jen vázání za vyšší Tyrolii. Deska na Phase je přímo určená pro vázání Tyrolia.
Pokud nechce tolik investovat, tak bych si na holou lyži dal Marker M1100 Contact Control SLX. Za cenu kolem 2000,– nesežene lepší vázání.

12.02.2009 19:24:26 #22 

administrator

(michal, ) Mě se ta SL 100 taky moc nezdá asi koupím holou lyži k tomu něco lepšího

12.02.2009 19:26:02 #23 

administrator

(michal, ) Jinak ještě jednou díky za postřehy a rady

12.02.2009 20:29:19 #24 

administrator

(Pavlos, ) navštívit 21.2. předváděčku na Harusáku u Nového Města na Moravě.. Vyzkoušíš si je a pak si je můžeš za dobrou cenu s libovolným vázáním koupit přímo v podnikové prodejně Sporten.

12.02.2009 21:11:04 #25 

administrator

(Mirek, mirko.vorisek@seznam.cz) S tím záklonem máš pravdu, ale zkušený lyžař hodí dvoje troje záda a dá si pozor :-). A až je zkrotí, tak je i ocení. Jinak ke zkoušení carvingových lyží lyžařem, který carvovat neumí jsem dost skeptický, těžko může něco poznat…

15.02.2009 19:24:16 #26 

administrator

(Michal, ) Tak sem se za víkend na lyže vůbec nedostal, jak bylo hnusně, takže sem carvi nevyzkoušel. Snad příště.

16.02.2009 13:39:01 #27 

administrator

(Karel 68, karlosmik@seznam.cz) Určitě dej na rady , a jeď si ty lyže vyzkoušet na testování…je to užitečně ztrávený čas , a něco málo poznáš…navíc za to nic neplatíš :-)já jsem nakonec po testování dostal i letáček na 30% slevu v místním obchodě , což se myslím vyplatí…

16.02.2009 19:24:36 #28 

administrator

(Michal, ) Na ten Harusák 21.2. bohužel nemůžu, škoda, ale u nás taky půjčují Sporteny, tak až bude trochu líp, tak je prubnu.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

10.12.2016

Soutěž o dva 4denní skipasy do oblasti Alpe Cimbra (Folgaria Lavarone)

Skiregion Alpe Cimbra v italské provincii Trentino ...
09.12.2016

Je freeride (ne)bezpečný?

Odpověď na tuto otázku není černobílá. Záleží na to...
09.12.2016

Alpe Cimbra - znamenitá adresa pro rodinnou dovolenou

Nově vzniklý skiregion v italské provincii Trentino...
09.12.2016

Soutěž Poznej a vyhraj: nejbližší Alpy, kde děti do 10 let lyžují téměř zdarma

Jedna z nejbližších a dopravně nejdostupnějších alp...
08.12.2016

SNOW 100 - jubilejní vydání s 8 skipasy zdarma!

Prosincové vydání SNOW – historicky rekordní – je t...
08.12.2016

Paseky nad Jizerou - top lyžování pro děti i ambiciózní lyžaře

Lyžařský areál v Pasekách nad Jizerou může nabídnou...

Diskuze o lyžování

Alpine Ski World Cup 16/17

dnes 14:49:07 od MMartin

Co v lyžárně přebývá

dnes 12:00:48 od CzechSkier

Klínovec: [Středisko]

dnes 11:19:41 od johnycek

Lyzovani Prosinec 2016

včera 17:40:31 od oblouk

Oprava lyžiarok

08.12.2016 18:15:19 od CzechSkier

vosky Skivo