lyžáky - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

lyžáky

14.02.2009 19:48:22 #1 

administrator

(bara k., bara.kadlecova@email.cz) Zdravim, potrebovala bych pomoct ohledne vyberu lyzaku – tedy spise rozhodnout velikost:) Mam vybrane boty nordica olympia sm 12 a problem je cislo.pri zapnuti 26 se mi povede stoupnout si v bote trochu na spicku a na muj vkus je pomerne prostorna, jenze 25,5 je doslova tip top, jakoze uz pri nazuti mam pocit, ze mi musi byt mala, po zapnuti sedi akorat, ale trochu se obavam, ze mi natece pri celodenim jezdeni v bote noha. v prodejne se prodavac dusoval, ze se boticka jeste o pul cisla vytahle, ale nepride mi, ze je na to ve skeletu moc mista vzhledem k tomu, ze se jedna o 250 – 255 vel. Je mi jasny, ze se situace zmeni po " proslapnuti" ale nejsem si jista jak dlouho budu muset vyslapovat botu s flexi 90–100, kdyz vazim 55 kg:( Jestli nekdo mate s timto typem lyzaku nebo problemem zkusenost, muzete mi prosim poradit:)…dik moc

14.02.2009 20:20:06 #2 

administrator

(Monty, ) Rozhodně bych nekupoval ty větší,jak už cítíte,že je prostorna jako nova,tak v ní bude noha kloktat..Je těžké posoudit,zda ta menší se vytáhne nebo ne.

14.02.2009 22:14:36 #3 

administrator

(TomáS, ok7171@seznam.cz) Báro, spousta lidí dělá velkou chybu, že si koupí botu větší, než by mohli být. Obecně platí to, že dobří lyžaři (o závodnících nebudeme ani mluvit) si kupují boty o 0,5 až 1,5 číslo menší. Zrovna před týdnem jsem si kupoval nové boty, protože ty moje staré se už uvnitř vyšlapaly natolik, že už to prostě není ono. Zpět ale k číslování. Normálně mám nohu US 12 někdy 11,5. Boty jsem koupil US 10,5 a u tvrdší verze bych se vešl do US10 úplně bez problémů, protože ta měla ještě tenčí vnitřní botičku. Jsou to skutečně dost tvrdé boty (Lange WC 120). Po cca 20 hodinách se každá bota vyšlápne a povolí. Měkké bačkory o hodně tvrdší boty trochu méně, ale 1/2 čísla vždy i ty tvrdé boty. Moje praxe je dokonce taková, že když tě první dny trochu bolí palce u nohou, tak je to správně, protože toje přesně ta velikost, kdy si to pak sedne. Zy čtyři roky se musí boty vyměnit, protože už je tam moc místa (teda, když ti to vadí). Dobrým měřítkem pro rozhodování je obkreslit si nohu na papír, přesně změřit délku v mm a šířku a tu pak porovnat s údajem výrobce. Když to sedí přesně nebo bota je max o 3mm větší, tak je to dobře. Uděláš-li to takhle, tak vložka v botě, když jí vyndáš, bude podstatně menší než tvá noha, ale to tě nesmí rozházet. U mě je to cca o 8mm. U malé nožky to bude samozřejmě poměrně méně, tak o 5mm. To co jsem popsal ovšem platí pro někoho, ko ví, co chce. A tou je bota se kterou bude pak velmi přesně ovládat tvrdé lyže a je připraven v prvních dnech trochu trpět. Rozhodně to není „TA“ pohodlná varianta, kterou dámy často preferují. Při bolestech pod klenbou je dobré do tvrdých bot nechat rovnou vložit stélku, která podpoří klenbu nohy a tím jí uleví. Na závěr bych tedy řekl, jestli tě v té menší botě nic strašně nebolí a cítíš, že na délku není bota malá (po utažení!!!!!), tak je to ta správná. Doporučil bych zkusit ještě o půl čísla menší, pro porovnání a rozhodně porovnat délku nohy s údajem výrobce pro porovnání a utvrzení se ve správném kroku. T.

16.02.2009 16:13:40 #4 

administrator

(bara k., ) Dik moc za opravdu detailni navod:) vypada to, ze 255 je presne to, co potrebuji – usetril si mi par bezesnych noci:) bara

16.02.2009 17:21:24 #5 

administrator

(zbyněk, kupcikzquick.cz) TomáS to popsal perfektně. Já jenom pro info : Boty s flexí 90 se při mojí váze 75 kg „přizpůsobili“ asi po 10 dnech lyžování. Doporučuju začít s tenkou ponožkou.

16.02.2009 18:58:59 #6 

administrator

(TomáS, ok7171@seznam.cz) Ještě dovětek k ponožkám. Jak uvádí Zbyněk je potřeba začít s tenkou ponožkou a tu popřípadě později vyměnit za tlustší, ale NIKDY nedělej to, že do bot používáš vícero ponožek různé tloušťky. Jako ideální praxe se mi osvědčilo používat vždy jenom jedny (tedy jeden model:-), většinou kupuju dvoje). Jakmile použiješ tlustší, tak se bota vyšlápne a směrem zpět k tenčí je to znát. Navíc mě nikdy tlustá ponožka nehřála více než ta tenká. Takže i při –15 je potřeba vydržet s nervama. Jsem rád, že rady pomohly. T.

16.02.2009 22:11:34 #7 

administrator

(bara k., bara.kadlecova@email.cz) Diky diky diky. Jesti muzu jeste chvili otravovat amaterskymi dotazy, rada bych se jen ujistila, ze jsem vybrala spravne:) – tohle jsou prvni lyzaky, kvuli kterym jsem musela rozbit prasatko:) Takze: kdyz mam botu na noze (tu 255), palcem je cejtit predek boticky (i po dotazeni). Kdyz se do toho „opru“, udela se ve predu odhadem pul centimentu mista, predpokaldam ze pocit mensiho nepohodli je zcela namiste:). V porovnani s tim je 260 ta velikost, kterou mi napoprve soupli v obchode a proste sedi pohodlne. Hrde se povazuji za dobrou sportovni lyzarku, tim padem si muzu „dovolit“ poridit si 255 (s parkem stejnych ponozek), tedy zalozeno na vsech tech ochotnych radach:) a nezbyde mi nez se pekelne snazit, aby se bota vyjezdila:) Vim ze se opakuji, ale jeste jednou dik. bara

17.02.2009 07:53:29 #8 

administrator

(PetrAT, ) Když botu obuji a nemám zapnuté přezky, tak mě tlačí palec. Celkem to dost cítím. Po zapnutí chodidlo sjede v lyžáce dozadu a palec cítím jen lehounce. A bota je OK. Podle Tvého popisu jsi zvolila správně. Koupit velkou botu je neštěstí. Krátkou by mohlo jít upravit vytlačením/vy­frézováním palce. Jezdím na tenkou ponožku.

17.02.2009 10:48:26 #9 

administrator

(TomáS, ok7171@seznam.cz) Dle toho jak to pospisuješ, tak to vypadá dobře. Kdyby tě trochu bolely palce po prvních lyžováních, tak nezoufej. Je pravděpodobná, že se to časem podá. Kdyby to byla bolest, která tě bude sktutečně omezovat, tak se to dá řešit úpravou skeletu.Jestliže ale dopneš boty a opřeš se o jazyk a jak říkáš máš ještě vpředu místo, tak si myslím, že je to fakt v klidu. Připomínám pouze, že v zimě se nechodí v sexy sandálkách s pedikůrou za 800,– :-) takže doporučuju pořádně ostříhat nehty:-). Pokud se týče dvou párů stejných ponožek, to bych nechal až na tu dobu, kdy bude bota vyšláplá. Pěkný tenký ponožky stojí tak cca 500 až 800 Kč. Kupovat hned dvoje je darda, když si teda rozbyla to prasátko:-). Po dvou dnech lyžování se daj přeprat a ráno jsou suchý. Až se ti boty vyšlápnou, tak třeba zjistíš , že trochu tlustší ponožky budou lepší a až ty bych pak koupil dvoje. T.

18.02.2009 12:01:19 #10 

administrator

(bara, ) Beru na vedomi:) Jeste jednou dik moc vsem. bara

18.02.2009 16:57:39 #11 

administrator

(tuty, ) nedovedu představit,jak lezu do lyžáků v tenkých ponožkách,ba dokonce pouze v jedněch. Asi nějaký blok z dětsví:-) Moje chyba,asi se budu muset při koupi nových bot pokusit o změnu stylu.

18.02.2009 21:36:51 #12 

administrator

(Honza, ) No vidíš, a někteří lidé jezdí jen v silonkách…

18.02.2009 22:22:12 #13 

administrator

(PetrAT, ) Tak hlavně aby Tě neviděla máma, jak jí bereš ze skříně. Nevím jestli by jsi ji přesvědčil, že je potřebuješ k lížování …tedy k lyžování :-))))))

18.02.2009 23:02:25 #14 

administrator

(arsi, ) Teplotný komfort v lyžiarkách je velmi individuálny pojem.Sám musíš vedieť,ako si na tom.Používam skoro najtenšie závodné ponožky(tenšie sú len tie silónky:-) a aj tak mi je dosť teplo.Ale je to riešenie na lyžovanie.Na postávanie v ice-bare pri –20°C by som asi doplatil.

18.02.2009 23:51:15 #15 

administrator

(Magda Glemmi, glemmi@seznam.cz) se na delku opravdu roztahne o 0,5–1cm. Dej si plosku na papir, obresli si nohu a zmer vzdalenost od dvou nejdelsich mist = zjistis tzv. mondopoint, ktery je presnejsim udajem nez velikost 25,5 (ktera by mela odpovidat velikosti 255 mm). Pote si najdi velikostni tabulky vyrobce a zjisti, jakemu velikostnimu cislu vyrobce odpovida Tvuj mondopoint. V teto velikosti kup boty (samozrejme, nesmi na nartu ani kotnicich drit, tam bota nepovoli). Bezne nosim boty velikosti 39, muj zmereny mondopoint je 247 mm a jezdim v botach s mondo pointem 245 mm – po 80 odlyzovanych dnech jsou uz nevyhovujici – prilis volne. Neznam Nordicy, pokud se nejedna o damsky, ale pansky model a nejsi vybornou lyzarkou, je na Tvou vahu flexe 100 vysoka – s vahou 54 kg jezdim lange s flexi 100 a prvni dny na snehu, zvlast, pokud je silny mraz, me holene dost trpi. V pripade damskych bot, ktere maji flexi posazenou mirneji, 100 uneses, v pripade panskych nedoporucuji vice nez 90. Vyslapovani boty s flexi nijak nesouvisi – boticka je vypenena a roztahne se do skeletu bez ohledu na vahu.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

09.12.2016

Soutěž Poznej a vyhraj: nejbližší Alpy, kde děti do 10 let lyžují téměř zdarma

Jedna z nejbližších a dopravně nejdostupnějších alp...
08.12.2016

SNOW 100 - jubilejní vydání s 8 skipasy zdarma!

Prosincové vydání SNOW – historicky rekordní – je t...
08.12.2016

Paseky nad Jizerou - top lyžování pro děti i ambiciózní lyžaře

Lyžařský areál v Pasekách nad Jizerou může nabídnou...
08.12.2016

Vyhrajte 4 luxusní lyžařské dny v Dolním Rakousku!

V Dolním Rakousku najdete rodinné sjezdovky i trať ...
08.12.2016

SP v alpském lyžování: ach ten materiál. Hudcovi premiéra nevyšla

Jan Hudec, šumperský rodák, který ještě před pár mě...
07.12.2016

Hodinky na lyže

Moderní, sportovní GPS hodinky umí často měřit širo...

Diskuze o lyžování

Lyzovani Prosinec 2016

dnes 17:40:31 od oblouk

Klínovec: [Středisko]

dnes 12:27:15 od PetrAT

Co v lyžárně přebývá

včera 18:20:00 od CzechSkier

Oprava lyžiarok

včera 18:15:19 od CzechSkier

Alpine Ski World Cup 16/17

07.12.2016 13:32:36 od Martin47

vosky Skivo