Stélky a Booster - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

Stélky a Booster

19.02.2009 09:28:58 #1 

administrator

(TomáS, ok7171@seznam.cz) Ahoj, tak mi dosloužili mé stařičké Icony a pořídíl jsem si Lange WC 120 HP. Pročetl jsem skoro célé fórum a získal několik skvělých poznatků. Z některých příspěcků (hlavně ivana a arsiho) jsem poněkud rozpačitý, protože nevým jestli jsem neměl jít do tvrdší boty, prý je to fantastický:-) No nic, boty dorazí z US příští víkend (koupil jsem je za 169 USD, WC 150 stojí tuším 249USD). Máte-li možnost si je nechat poslat někam do Ameriky, tak se to dost vyplatí. Adresu najdete na tomhle fóru na několika místech. S dopravou a dph a silným dolarem je to slabší. Teď ale k věci. STÉLKY: Vzásadě jsem oběvil troje: 1) SIDAS – Butovice,2) Formthonics – asi AZ sport a 3) SuperFeet. Zajímalo by mě, jestli jsou ty tři značky srovnatelné a jestli třeba některé není moc vysoká, což by mohl být problém. Stojí kolem 2 tis, což je 50% ceny mé boty:-), tak by to měla sakra fungovat, ne? Takže bych ocenil všechny vaše možné zkušenosti s touto problematikou. Další téma je BOOSTER: hloupě se ptám jestli mi ta věc něco přinese a jestli má cenu se tím vůbec zabývat, když je člověk pouze jenom rekreant. Sice jezdí asi slušně ale nezávodí. Takže tady by mě taky zajímali stršně moc vaše zkušenosti před tím bez… a potom s..... Předem díky za reakce. T.

19.02.2009 10:54:56 #2 

administrator

(Honza, ) Mám starší Lange 120 MF (Pininfarina Design), které jsem měl perfektně vychytané. Říkal jsem si, že bych nahradil původní stélku, kterou jsem si sám upravoval kvůli podpoře klenby, nějakou profi.
Sice jsem se bál rozdílu v tloušťce původní a Sidasu, ale nakonec jsem se, po konzultacích v Butovicích a i na základě toho že v botě po dvou sezónách už bylo víc místa než na začátku, rozhodl do Sidasu jít.
Výsledek? Krásný pocit, stélku udělali opravdu dobře. Bohužel jsem jí ale po týdnu a půl hrozného trápení musel vyndat. Je prostě moc silná a já jsem najednou měl nohu v botě jak zabetonovanou, bolely mně otlačené prsty a byla mi hrozná zima. Takže teď ji mám schovanou až budu vybírat nové boty, protože je už budu zkoušet s ní.
Závěr – důkladně posoudit jak noha v botě sedí, kolik je tam místa a jestli se tam nová stélka vejde. Jinak to jsou vyhozený peníze.

19.02.2009 12:30:56 #3 

administrator

(TomáS, ) Myslel jsem, že právě začnu novou botu vyšlapávat už i s novou stélkou, což mi připadala logický. To, že tahle stélka je velká tady neříkáš jenom ty. Když jsem si boty zkoušel bez ní, tak už to bylo docela hustý a rozhodně i bez ní mě čekají tak dva tři dny galeje. Asi by se dala možná ta bota pod botičkou obrousit? I kydyž nevím jak bych to dělal. Vyhodit 2 tis. se mi taky nechce, ale je jasný, že s klenbou budou problémy. Ta mě začla po deseti minutách bolet už v prodejně. No těba se ozvou nějací další „mazáci“ s nějakou radou. Nebo třeba ty další (Formthonics, Superfeet) nebudou tak vysoké,zatím nevím… Díky. T.

19.02.2009 14:07:11 #4 

administrator

(Pavlos, ) jsem psal tady

19.02.2009 14:13:44 #5 

administrator

(jarda, ) pro – změkčí tvrdou botu do nákleku, plynulý nástup zatížení. Vzpřímenější postoj, stálý kontakt jazyka s nohou
proti – sviňsky to bolí. Při silnějším utažení (povolený je na nic) neustále vyvíjí tlak jazyka na holeň.

19.02.2009 14:24:58 #6 

administrator

(TomáS, ) Čus Pavlos, tvůj příspěvek jsem už před tím samozřejmě četl :-) když sis koupil ty Tecnicy, jak ti byly v nártu? Zřejmě jde konkrétní případ. Někomu to může dělat problém, protože už v botě není místo a někomu tam prostě asi sednou a je to v pohodě. Akorát se nedá dopředu zjistit výsledný efekt. Jenom prostě nechci dát dvojku za zjištění, že je do bot nedám. Všichni hovoří o cca 2mm, tak mě napadá podložit botičku 2mm korkem a zkusit co to udělá. To by mohl být nějaký ukazatel, Jinak bych ty stélky samozřejmě rád používal, protože každý hovoří o zlepšení pocitového kontaktu s lyží a to je přeci ten hlavní důvod proč jsem si takové boty kupoval. Dík za příspěvěk. T

19.02.2009 14:33:49 #7 

administrator

(TomáS, ) Jardo, když říkáš, že tro bolí. Takj je to pouze pro závodníky na jedno kolo, nebo se v tom dá lyžovat 3 hodiny? (pak už většinoiu nemůžu). Je to přínos pro dobře lyžujícího člověka, nebo hra na setinky pro závodníka? Předpokládám, že booster bude asi elastický oproti tomu pásku na sucháč, který je pevný. Jsou s tím nějaké další opruzy, jako např. špatně se to zapíná, povoluje se a zapíná každou jízdu, nevydrží dlouho.....? Díky T

19.02.2009 14:37:13 #8 

administrator

(Pavlos, ) mě v nártu netlačily a měl jsem je na noze tak akorát. Je pravda, že jsem neměl botičku ještě vytlačenou. V MSS mi potvrdili, že je lepší pasovat vložku do nové boty. Ideální je samozřejmě jít kupovat boty a mít už vložku oříznutou podle nohy. Vložka se pak ještě nechá dobrousit tak, aby padla do nové botičky. Já jsem přišel jen tak (naštěstí tam stejné Tecnicy měli ) a tu vložku mi dotvarovali přesně do boty.
Nárt jsem nějak neřešil a ani se mi nezdá, že by se mi zvedla noha tak, že mě nárt tlačí. Spíš naopak, noha se přesně usadila a nikde nic netlačí a hlavně noha nekloktá. Standartní vložka má šířku cca. 3–4 mm a vložka Sidas má 6–7 mm. Pochybuju, že nárt se zvednutím o 3 mm dostane tak nahoru, že začne tlačit. Stačí přece nastavit mikroposuvem přesku č. 2 a všechno musí sednout.

19.02.2009 15:39:19 #9 

administrator

(arsi, ) Určite si to vyskúšaj pomocou 2mm korku.Budeš mať lepšiu predstavu.Čo sa týka výšky nártu,tak záleží samozrejme na nohe(vysoký/nízky nárt,vysoká/nízka klenba) a konkrétnom shape skeletu v tej istej veľkosti.Napr­.Novšie Lange/Rossi World cup od minulej sezóny majú znížený nárt.To isté Head Raptor a Salomon Falcon.Tecnica Diablo/Nordica Dobermann majú nárt vyšší.Fischer má niečo medzi,ale skôr nižší nárt.Ak máš problematickú nohu:vysoká klenba,alebo naopak plochá noha bude natvarovaná vložka nutnosť.Inak samozrejme pomáha uľaviť nohe a zlepší usadenie nohy,ktorá za jazdy neputuje do strán.Cena za dobrú lyžiarskú vložku je vysoká,ale sú to väčšinou dobre utratené peniaze.Ďalšia možnosť je využiť služby ortopéda a nechať si vyrobiť vložku od neho.Býva to lacnejšie,časť by môhla uhradiť zdravotná poisťovňa.Líši sa to prípad od prípadu:-)Každopádne ak by si potreboval doupraviť skelet,musíš tú novú vložku mať už v tej dobe ešte pred zásahom do plastu.Inak to je len „práca na slepo“.Ak by si bol s novou vložkou v skelete moc vysoko a tlačil ťa nárt sú ďalšie možnosti úpravy.Ak je to mäkká vypenená botička ešte trochu povolí aj v nártovej časti.Vyskúšaj ten 2–3–4mm korok a budeš múdrejší.V botách ktoré sú race fit je aj 1mm veľký rozdiel.V botách ktoré sú sport fit je viac miesta.

20.02.2009 13:41:45 #10 

administrator

(jarda, ) je určitě i pro normální smrtelníky – taky se jej dělá více tuhostí. Zda je to obecně přínos pro kohokoliv nemůžu posoudit – mně osobně na něm vyhovuje právě to postupné a plynulé povolování do nákleku v relativně tvrdých botách, kde to jinak při mé muší váze byl dost skokový přechod (booster mám třetí v řadě – typ expert) a pocit stálého kontaktu holeně s botou. Zapínání, povolování, míra utažení – tohle vše funguje naprosto jednoduše a perfektně. Možná by mi stačilo jej méně utahovat, najít tu správnou mez, kde jeho pružnost již plní svou funkci, ale ještě neubližuje.

21.02.2009 21:28:12 #11 

administrator

(TomáŠ, ) Ahoj, právě jsem se vrátil z Rakouska. Bohužel byl to šrot. Žádná viditelnost a všude lidi…díky za postřehy, které určitě využiju. Mám pocit, že ten nárt je dost nízký, což mi bylo potvrzeno, zkusím variantu s korkem a uvidím. Každopádně jsem šel do bot s tím, že budou možná nutné nějaké úpravy, takže když je do konce sezóny doladím, bude to fajn. Nohu mám plochou a boty HP Fit (98mm), do 95 se mi moc už nechtělo. T.

21.02.2009 23:18:50 #12 

administrator

(ivan, ) Pozor, podstatou mého horování pro plugy není to, že bota musí či má být „tvrdší“, nýbrž že má být těsně přiléhající s tenkou botičkou. Taková, také díky použité směsi skeletu a individualizačním úpravám, citlivěji a přesněji komunikuje s terénem a lyží. Jak jsem už kdysi psal, může být ve skutečnosti do nákleku i měkčí než komerční bota stejné ba i nižší tuhosti, ovšem spodek skeletu s tlustšími stěnami bude nejspíš tužší. Formthotics bych si nechal udělat od Havrdy (www.medsport.cz), to je na rozdíl od hochů v obchodech či servisech na nohu odborník (byť bohužel ne odborník na lyžování, ale nobody´s perfect). Zkušenosti s vložkami/stélkami tady už v diskusi porůznu proběhly. Superfeety bych bral od Leitnera nebo Auera – já vím, dost maximalismus… Booster (sám ho ale nemám, takže teoretizuju) – pokud vůbec – bych bedlivě vybíral podle způsobu jízdy, rychlosti a váhy – třeba ten nejtužší funguje normálnímu člověku prakticky stejně jako původní nepružící velkro. Ale k tomu se lépe vyjádřili jiní.

22.02.2009 08:04:41 #13 

administrator

(TomáS, ) Ivane díky, asi tedy zkusím ty odborníky v tom medsportu. Mám asi dost plochou nohu a tak mám trochu strach, aby stélka nebyla moc agresivní. Jednou jsem dal starých Nordic takovou podporu klendby z ortopedických potřeb a myslel jsem, že to nepřežiju :-) Po dvou jízdách jsem musel zastavit uprostřed sjezdovky, ty věci vyndat a zahodit do lesa. Tvé příspěvky ohledně bot jsem počlivě nastudoval. Mohl bys prozradit, kolik taková úprava od takového mága v Rakousku stojí? A jestli se tam normální člověk bez kontaktů z velkého světa lyžování vůbec dostan?. Myslím tím, jestli třeba nemá tolik zakázek, že dělá jenom závodníky a tak? Třeba za tři roky usoudím, že je na čase se posunout zase o krok výš. Booster si nechávám, jako záložní variantu, když budu mít pocit, že jsou boty moc tvrdé. A budu se tomu věnovat až bude s botou všechno odladěno. Není dobré řešit několik věcí najednou. Aby člověk dokázal vyhodnotit výsledný efekt, tak je potřeba jít postupně. Takže odladím botu se stélkou a pak přijdou na řadu další blbinky, vychytávky a hračičky…Zatím dík, T.

22.02.2009 21:39:23 #14 

administrator

(ivan, ) I mága živí především běžní lyžaři. Jasně, že v hlavní sezoně jsou víc vytížení, takže to chce (telefon, mail) objednat se. Zkušenosti s Leitnerem tady v diskusi už proběhly, mělo by se dát dohledat. Na linky třeba upozorní ti, kdo tehdy referovali. Držím palce.

22.02.2009 21:59:56 #15 

administrator

(vašek, ) závodní bota a sportovní lyžař jsem přečet od tebe a jiných vskutku mnoho. Tak mi to nedalo a za nedrobný obnos jsem jedny zakoupil (letošní RT TI 130). Po cca 10 dnech na svahu můžu říct, že to byl fakt dobrej nápad… Takže díky

Dále stran těch vložek – Než kupovat formhotics, tak je (osobní názor!) optimálnější zajít do ortopedický protetiky, kde člověku nohu „odlejou“ a pak ještě tu vložku doupraví podle konkrétní boty. Když jsem jim ukázal mojí několik let užívanou formhotics vložku, tak mi tak nějak naznačili, že pro můj platfus je takováhle „prefabrikovaná“ vložka dost nevhodná až nebezpečná. Navíc cena bez účasti pojišťovny (Liberec – cca 1200,–) je oproti „slavným“ značkám o poznání nižší.

22.02.2009 23:40:02 #16 

administrator

(ivan, ) Vašku, když doporučuju Formthotics a Havrdu, tak s tím, že 1. to nejsou žádné „prefabrikované“ stélky, nýbrž určené k vytvarování odborníkem na konkrétní nohu, a 2. že Havrda je náš hlavní podolog a většina těch protetiků – pokud za něco stojí – se od něho coby lékaře-odborníka nechává (do)vzdělávat. Havrdova nevýhoda spočívá v tom, že není lyžař, a tak už neřeší, zda bude noha v botě optimálně funkčně umístěná z hlediska bočního i předozadního, tedy jak v tom bude lyžař stát, klouzat, hranit. Ale tohle neumí ani ti protetici, to už je kombinace know-how a umění ortopedicko-podologicko-lyžařského. Jinak jsem rád, že jsi, i mnou vyhecovaný, za „nedrobný obnos“ získal botu, s níž jsi spokojený. Já mám RT TI 130 objednané na příští sezonu, zatím pořád dojíždím své prasklé přeplátované Lange se starými (Havrdou dělanými) růžovými formthoticsy. V této souvislosti ještě připomínám, že chodidlo potřebuje při jízděurčitou volnost k aktivitě, takže pozor na vložky, jež nohu sice úžasně podepřou, ale neponechají chodidlu „operační prostor“ nutný ke správné funkci PŘI LYŽOVÁNÍ.

23.02.2009 09:51:48 #17 

administrator

(TomáS, ) Vašku, dík za reakci, už jsem taky došel k názoru, že zajdu někam k odborníkům. A co ty boty? Je to o hodně lepší? Trpěl si moc? :-) Už v neděli mi dorazí mé nové Lange WC120, takže jsem moc zvědav. T.

24.02.2009 20:56:11 #18 

administrator

(vašek, ) Před tím jsem měl x let atomic GS9. Takový ty šedostříbrný – tenkrát 2. nejtvrdší komerční model. Tvrdost do nákleku v porovnání s RT TI 130 nikterak diametrálně rozdílná. Osobně jsem netrpěl (nožku jak popelka rozhodně nemám), ač nové boty jsou číslo 27.0 a původní byly 29.0. Co se úprav týče, tak jsem se držel hlavně popisu ve Snow (včetně trouby :-)). Bota sedí jak pozadí na hrnec (úpravy ještě jistě ale přijdou), podmínkou je samořejmě nohám pravidelně ulevovat – povolovat dolní přezky

24.02.2009 22:01:49 #19 

administrator

(TomáS, ok7171@seznam.cz) nemáš někde prosím tě ten návod z toho snow. jaký je to číslo? pokusím se hom sehnat. dík´s T.

24.02.2009 22:50:25 #20 

24.02.2009 23:06:02 #21 

administrator

(TomáS, ) Dík za link. Troubu bych asi zvládnul. Vašku měl si pocit, že to bayo k něčemu? Zbroušení zeppy asi taky dám. Ostatní už zažíná být náročnější. T

25.02.2009 09:00:14 #22 

administrator

(vašek, ) ta trouba byla minimálně sranda, zázrak ale nezmohla. Na zeppu jsem osobně nemusel šahat a k frézování je nejlepší se zamknout do zubní ordinace. Tam je všechno, co člověk potřebuje. Vůbec nej vychytávka je polymerační lampa na bílý plomby, s kterou člověk při prosvícení skeletu zjistí, kolik materiálu může ještě sebrat. Málokdo ale má tu možnost, že…

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

03.12.2016

Adelboden: oáza klidu ve švýcarských Alpách

Při příjezdu do Adelbodenu vás přivítá pohled na do...
02.12.2016

SP v alpském lyžování: co napověděla premiéra

Poslední listopadový víkend se stal již tradičně př...
02.12.2016

Vložky do lyžařských bot – proč a pro koho?

Při sjezdovém lyžování je noha v botě zatěžována ve...
02.12.2016

Známe vítěze souteže se Skier.cz!

Známe vítěze soutěže s lyžařským obchodem a eshopen...
01.12.2016

Vyhlášení vítěze soutěže o celosezónní Czech Skipass 2016/17

Czech Skipass – unikátní lyžařská celosezónní perma...
30.11.2016

Lyžařská sezona je tady! Nejezděte na hory bez servisu, radí odborníci

Venku první vločky a někteří z nás už plni očekáván...

Diskuze o lyžování

Klínovec: [Středisko]

včera 22:26:57 od BigBang

Crans-Montana: [Středisko]

včera 22:02:17 od mirjur

Výber vhodných lyží pre muža

včera 20:33:57 od Mefko1

Ester Ledecká

včera 18:44:23 od m3

Čím nahradit Dynastar Omecarve 10?

včera 08:51:22 od Marek Bednář

Bootfitting

včera 00:38:48 od MMartin

vosky Skivo

02.12.2016 20:26:55 od Marek Bednář

Alpine Ski World Cup 16/17

02.12.2016 19:37:35 od Marek Bednář

Saalbach vs. Zell am See - prosím o radu!

02.12.2016 16:18:08 od Martin_B