crossky pro 105kg lyžaře - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

crossky pro 105kg lyžaře

25.02.2009 18:49:43 #1 

administrator

(Jiří Pavlíček, jir.pa@seznam.cz) Měřím 185cm, vážím 110kg. Jsem dost pokročilý lyžař,mám rád rychlou jízdu, preferuji střední a delší oblouk. Ovšem nevadí mě ani krátký oblouk, rychlá jízda na strmmém svahu s různými skoky – prostě divočina. Nejvíce se trápím na rozjezděných svazích, kdy musím hodně zpomalit a vyhýbat se tak muldám. Nájezd na muldy mě totálně rozhodí.

Dále podotýkám, že někdy mám problém (zejména vzhledem k mé hmotnosti) i na zledovatělém úseku, kdy mě lyže-respektivě hrany totálně selžou. Prostě nedrží to zvolenou stopu.Tak to raději pustím po plotně šusem dole.

Vzhledem k mému trápení na rozjezděném terénu bych nejraději zvolil nějaké crossky. Bohužel při podrobné studii různých značek jsem zjistil, že většina lyží, které by se mě zamlouvaly jsou pro lyžaře o hmotnosti do 85kg.

Doporučte prosím klidně i drahé modely lyží, nechci se už na sjezdovce zbytečně trápit.

25.02.2009 19:35:18 #2 

administrator

(Másin, info@ecrystal.cz) Nevím jestli ti pomůžu, ale z lyží, který zhruba hledáš jsem zkoušel třeba loňský Salomon Crossmax W12 (178 cm) nebo Völkl Crosstiger Carbon (168 cm). Pro mě jako lehkou váhu (80kg) ideální Crosstigery, byly fakt hravý a zároveň stabilní ve větší rychlosti (i přes malou délku). Kdybych sháněl něco univerzálnějšího, ale i rychlýho, beru je. Nevím však jestli by se hodily i pro těžší váhu. Salomony mi moc nesedly, ale zdály se dostatečně tvrdý, třeba by tě oslovily. Pak by se ještě nabízely Atomic SX 12, ty jsem ale bohužel nejel. Jinak mě už nic moc, co by bylo někde mezi lepším racecarvem a crosskou nenapadá. Jedině se potom už porozhlédnout po nějaký top univerzálce pokud jde o ty rozježděný svahy jestli převládaj (zkoušel jsem jen Völkl Tigershark 12FT Power Switch, nic pro mě). Každopádně chce to vyzkoušet, od klávesnice ti nikdo 100% neporadí a nezaručí ti konec tvého trápení… Můžu se jen podělit o své subjektivní pocity a zkušenosti.

25.02.2009 20:24:32 #3 

administrator

(TomáS, ) Tak jak popisuješ tvůj problém, je těžké ho vyřešit materiálem v podobě jedné lyže. Hned vysvětlím. Aby tě boule a rozjetá sjezdovka nerozhazovala, potřebuješ lyži spíše měkkou ve špičce a docela širokou bot botou (75 až 85mm). Taková lyže pojede na rozježděným svahu super. Tím problémem je to, že právě na plotnách nebo na tvrdém svahu potřebuješ lyži přesně opačnou, aby ti držela. Ideální je třeba slalomka, která má pod botou 65 a špičku tvrdou. 100% řešení by bylo koupit si lyže dvoje (na což už přišlo mnoho nadšenců), ale je to samozřejmě náklad na víc. Řešení mezi, bude vždy kompromisem. CrostigerCarbon nebo starší stejný model AllStar byl v té nejdelší délce takovým kompromisním dobrým řešením. Letos jsem tu lyži prodal a byla dobrá. Mám ale to 100% řešení, kdy mám slalomku a měkčí širší lyži s vázáním Vist, které přehazuji a musím říct, že z hlediska požitku a zážitku na horách (a o to nám jde), je toto řešení 100% lepší, takže vůbec nelituj utracených peněz. Lyže vydrží o to déle a požitek je mnohem lepší. Abych ti tedy poradil ještě více. Zkus se zamyslet, co ti dělá větší problém, jestli rozježděná pista nebo led. Dle toho můžeme nabízet varianty. Viděl jsem teď zajímavé slevy, možná by se řešení Vist vázání + dvoje desky + dvoje lyže dalo pořídit do 30 tis, místo cca 50. T

26.02.2009 07:48:15 #4 

administrator

(Pavlos, ) tak bych si určitě vyzkoušel Voelkl Grizzly, Atomic Metron B5 nebo něco od Scotta – RCX, Mission nebo Punisher.
Takže hledej něco tvrdšího s šířkou kolem 75 mm a víc pod botou.
Nečekej ale, že tyto lyže budou držet na ledě jako slalomky.

26.02.2009 08:50:15 #5 

administrator

(Pavlos, ) výborná univerzálka K2 Apache Recon 07/08 nebo 08/09. Vyzkoušel bych délku přes 170 cm. Jsou ve výprodej za výbornou cenu.

26.02.2009 08:54:01 #6 

26.02.2009 09:45:24 #7 

administrator

(TomáS, ) Variant se nabízí skutečně hodně. Je pravdou, že jestliže volit kompromisní řešení tak spíše to, které jde smerem k rozježděným sjezdovkám a bohužel trochu s problémy na ledu. Ty se budou vyskytovat asi méně a na velmi prudkých svazích, kde to vadí taky asi úplně často jezdit nebudeš. Nabízené sety budou mít v tvém případě jednu nevýhodu. Většina jich bude mít vázání s DIN 12, některé i méně. Vážíš-li 110kg a lyžuješ slušně a rychle, tak odhaduji nastavení DIN někde mezi 9 a 10 (já jezdím 10 a mám 90kg), což je horní mez vázání s DIN 14 a již ne úplně konfortní pro vázání s DIN 12. Neříkám, že nemůžeš použít 12ku, ale 14ka by byla rozhodně lepši. Dále vzhledem k vyšší hmostnosti se také nabízí úvaha nad tím, jak dlouho ti lyže vydrží. Zde budou také sety v nevýhodě, protože dobré sendviče si zachovají své vlastnosti déle a to s tvou váhou může být skutečně znát. Pořídíš-li vázání Vist 614 za 6,5 a k tomu desku Speedlock (2,5 – 3,5), budeš si pak moct vybírat mezi dobrými sendviči. Protože potřebuješ ten nejdelší, domnívám se že ho seženeš ve slevě kolem 10 tis. Když takto koupíš dvě lyže a dvě desky, tak se rozhodně vejdeš do ceny jedněch Grizzly a budeš mít výrazně lepší vybavení z hlediska toho, co ti to přinese na zážitky na sjezdovce a také (dovoluji si tvrdit) z hlediska výdrže. Jsou.li peníze problém, tak můžeš vybírat třeba mezi lyžemi Lusti, kde pořídíš sedvič za 7tis a k tomu koupíš Marker s DIN 14 za cca 4 a je to také vcelku vyřešené. T

26.02.2009 15:20:34 #8 

administrator

(Petr, ) Já jezdim Lusti SCT 180cm a mam 14 din markr a je to naprosto super…můžu jen vřele doporučit.

26.02.2009 22:19:59 #9 

administrator

(ivan, ) Škoda, že nepíšeš, na čem jezdíš dosud. Dovedu si představit plno lyží, jež na rozbitým kopci i na zledovatělém úseku pořádně nefungujou. Pokud jde o ten „led“, to by měla zvládnout většina slušných sportovních lyží v dostatečné délce s přiměřeně připravenými hranami. Na rozbitém bude úzká sjezdovková lyže většinou v nevýhodě, ale pokud není vyloženě měkko a opravdu hodně nerovno, bytelnější obřačka (nebo crosska – což už dneska vlastně nic není) nebo sportovní primárně sjezdovková lyže až do cca 74 mm šířky v délce nějakých 180 až 185 cm by tohle měla projet. Tip na Lusti mi přijde dobrý, viděl jsem od Milana tak tvrdý lyže, že bys s nimi měl problém. Jinak 105 kilo, zůstanou-li na sněhu, celkem nic není, pokud si nestoupnou na nějaké rekreační bláto, důležitější je, jaké síly při jízdě lyžař s tou hmotností vygeneruje. Při doskocích už to ale zase je jiné. Pochopitelně jsou dvě specializovanější lyže vždycky lepší než jedna kompromisní univerzálka („vždycky“ = kromě transportu), ale to už si každý musí zvážit sám. Jak mezi námi poněmčenci říkám, die eierlegende Wollmilchsau neboli absolutní univerzálka neexistuje. Dále ani nevíme, kolik toho za sezonu najezdíš, takže ani to, jak důležitý je aspekt životnosti. Tvoje trápení může být dané nevhodnými lyžemi i technickými nedostatky, takže nehledej řešení hned v pořízení hodně drahých lyží. Ale to už my nevíme. Radit lze jen do úrovně poskytnutých informací.

27.02.2009 23:44:56 #10 

administrator

(Jetson, ) Jak už tu někdo psal. Kup lyže dvoje. Já mám teď nově Elan SLX WF, protože už mne to na ledě s crosskama sr.lo. Jen od té doby co jsem slalomky koupil, tak samozřejmě sněží a sněží a tak mi jsou vlastně k ničemu. A ke slalomkám bych vzal místo crossek nějaké řádné lopaty na freeride.

01.03.2009 22:51:16 #11 

administrator

(Petr Koňařík, petr.konarik@netron.cz) Já měřím 190cm a vážím 100kg.Jezdil jsem od 6–16let závodně a momentálně sedlám Atomic SX12pb- 183cm ,ovšem s vázáním Tyrolia PS racing 15!!! Neox 12 jsem ihned vyměnil…Lyže výborná na veškerý zmíněný terén,ovšem co se týče boulí,tak tam si opravdu pomůžeš jedině sám,je to hodně o síle v nohou a samotné technice. Takže dle mého neseženeš typ lyží,který by tě „zadarmo“ dostal z boulí a rozježděného terénu. Co se týče SX12,tak je velmi podobná obřačce GS12,jen je pod vázáním trochu měkší,ale jinak stabilní a rychlá lyže,vyžaduje vyšší rychlosti a silného lyžaře.Z mého pohledu doporučuji.

02.03.2009 13:27:01 #12 

administrator

(Víťa, vit.posvar@centrum.cz) zdar, hele já měřím 187 vážím 105 jezdím na crosstigrech od volklu a paráda… spokojenost…měl jsem stejně jako ty dřív problémy s ledovatými úseky a rozhazováním při nájezdu na muldy a ted vůbec… lyže drží na hraně suprově, jenom mám takovej pocit že je třeba do ní trochu víc tlačit…

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

05.12.2016

Počasí 2016/17: zima je blízko, ale…

Zima připravila lyžařům velmi příjemný vstup do měs...
03.12.2016

Adelboden: oáza klidu ve švýcarských Alpách

Při příjezdu do Adelbodenu vás přivítá pohled na do...
02.12.2016

Světový pohár: co napověděla premiéra

Poslední listopadový víkend se stal již tradičně př...
02.12.2016

Vložky do lyžařských bot – proč a pro koho?

Při sjezdovém lyžování je noha v botě zatěžována ve...
02.12.2016

Známe vítěze souteže se Skier.cz!

Známe vítěze soutěže s lyžařským obchodem a eshopen...
01.12.2016

Vyhlášení vítěze soutěže o celosezónní Czech Skipass 2016/17

Czech Skipass – unikátní lyžařská celosezónní perma...

Diskuze o lyžování

Úplně nový typ lyží

dnes 08:30:47 od ˘Ö˘Krab

Malenovice: [Středisko]

včera 22:30:53 od PaloS

Ester Ledecká

včera 22:09:30 od oblouk

Obertauern: [Středisko]

včera 20:12:28 od Glemmi

Alpine Ski World Cup 16/17

včera 19:29:41 od CzechSkier

Klínovec: [Středisko]