O.Černý-mimo mísu!!! - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

O.Černý-mimo mísu!!!

27.02.2009 02:51:38 #1 

administrator

(Jiří Holan, jiriholancz@seznam.cz) Jsem konsternován tím co si dovolil pan O.Černý za nechutně arogantní ubohost – vyhodit skvělou až ůžasnou komentátorku Z. Kocumovou za to, že nepřechyluje jména cizích závodnic!!!!!!!!!!! Kdy už tohle Černé paklo skončí?! Zuzko drž se !!! SKOL!!!!!!!!

27.02.2009 10:28:16 #2 

administrator

(Krab, ) se nezastavuje nad tím, že třeba Sáblíková mluví o Klaudii Pechstain – neměla by také skončit? A mám takový pocit, že ani samotná prezidentka Neumannová nepřechyluje, přesto ve funkci nekončí. Aine Kaisa má v pasu určitě Saarinen, a pokud víme, o kom se mluví, není třeba přechylovat. Nebo jim to všem dávat důsledně i na výsledkové cedule, to by bylo pozdvižení. V tomto ohledu mě třeba potěšilo, že Sáblíková měla nedávno na panelu v Heerenveenu jméno i s diakritikou. Kocumovou považuji za nejlepší z našich spolukomentátorek a mrzí mě, že není někdo takový i na sjezdové disciplíny.

27.02.2009 11:40:44 #3 

administrator

(Pavlos, ) ( O. Černý ) je tam jen za „zásluhy“ . A to za zásluhy za spuštění nového sprotovního kanálu ČT4 Sport. Jinak tam jako nesportovec nemá co dělat. Pokud chcete , aby Zuzka zůstala, pište sem.

27.02.2009 15:27:38 #4 

administrator

(HOnza, jv5p@e-nisa.cz) když se nepřechyloje, ale vůbec mi to nevadí, když se mluví se znalostí, k věci a s nadšením… Zuzka je právě v tom, jak se nechá strhnout při komentování úžasná – zprostředkuje tím dokonale atmosféru – obohacuje svejma pocitama… Asi jí potěší, když jí dám link na tuhle diskusi :-) – tak piště i sem :-)

27.02.2009 21:50:50 #5 

administrator

(Honza, ) Takže pozor – na svůj mail do ČT jsem dostal následující odpověď:

Česká televize rozhodně popírá spekulace, které se objevily v tisku, že spolukomentátorka Mistrovství světa v klasickém lyžování Zuzana Kocumová byla odvolána z Liberce. Tyto informace jsou zavádějící a slečna Kocumová zřejmě mylně interpretovala dvě různé informace.

Ta první je, že komentátoři a spolukomentátoři se na jednotlivých sportovištích střídají. Česká televize má v Liberci nasmlouváno 5 spolukomentátorů, kteří se podílejí na přímých přenosech. Zuzana Kocumová bude například v neděli komentovat s kolegou Markem Svačinou závody na 50 km mužů.

Druhá informace, která s tou první nijak nesouvisí, se týkala skutečnosti, že v rámci jednotného stylu komentování a na základě doporučení jazykových odborníků bylo v Redakci sportu ujednoceno pravidlo o přechylování ženských jmen. Slečně Kocumové bylo skutečně slovně vytknuto, že jako jediná ze všech komentátorů a spolukomentátorů toto oficiálně stanovené pravidlo nedodržuje.

Děkujeme všem divákům České televize za mimořádný ohlas, kterého si velmi vážíme. Do České televize přišlo několik set e-mailů, které velmi různorodě jazykový problém komentovaly. Vnímáme proto celou nešťastně interpretovanou událost jako šanci otevřít celospolečenskou diskusi na téma přechylování ženských jmen.

Ladislav Šticha

Tiskový mluvčí České televize

Takže, těžko řct jak to opravdu bylo, jestli nějaká chyba v komunikaci a nebo teď ČT vidí že šlápla vedle. V každém případě to padá jednoznačně na hlavu O. Černého a je to jeho další perla v řadě.
Jinak mi samozřejmě vyjádření ČT vůbec nesedí s tím že Zuzana musela např odevzdat akreditaci a podobně.

27.02.2009 22:01:43 #6 

administrator

(Honza, ) Sorry, nedá mi to a zatáhnu sem trošičku politiky…

Já jsem jednoznačně pro to, aby ČR v době předsednictví EU vyvinula maximální úsilí k tomu, aby se v zahraničí používala česká ženská jména správně. Jednoznačně by měli začít s naší jihočeskou mamčou a zasadit se o to, aby ji všechna zahraniční média uváděla jako „Dana Kuchta“ ;-).

27.02.2009 22:18:40 #7 

administrator

(HOnza, jv5p@e-nisa.cz) Moc děkuju za podporu. Nakonec, zřejmě právě díky ní, se p. Černý omluvil a vzal vše zpět… A i zde platí, že vše je pro něco dobré. Sice to z počátku nebylo příjemné, ale nyní jsem ráda, že k tomu došlo. Alespoň vím o podpoře lidí, u kterých bych to jinak nečekala, nebo se to nedozvěděla. Hezký večer, zdravím Zuzka Kocumová

27.02.2009 23:39:10 #8 

administrator

(Honza, ) Tak to jsem moc rád. Moc jí pozdravuj.

28.02.2009 01:18:28 #9 

administrator

(ivan, ) Až budu zítra večer doma u svého PC, vyhrabu v jeho útrobách své starší články na toto téma (rok cca 2000–2001, starý dobrý skisports.cz) a nechám je dát někam mezi články nebo do blogu, když je to teď zase aktuální. Velcí pamětníci by si mohli vzpomenout, že v prvním ročníku Skimagazínu (1995/96),který jsem coby šéfredaktor skoro celý psal sám, jsem důsledně používal cizí ženská jména nepřechýlená. Ani jednou s tím nevznikl nějaký komunikační problém a nepamatuju se, že bych na to dostal jediný negativní ohlas. Později za Kotrby, klasického novinářského sporťáka, to padlo. Já ale dodneška všechny svoje věci píšu s jmény nepřechýlenými a tuším to snad i v článcích zůstává (pokud ne, je to redakční zásah ex-post mimo mne). Činím tak vědomě a s kvalifikovanou znalostí problematiky,neboť kdysi dávno jsem absolvoval lingvistické vzdělání na FF UK, takže, nafoukaně řečeno, na rozdíl od většiny účastníků těchto názorových klání mám teoretický fundament k posouzení vhodnosti toho či onoho řešení.

28.02.2009 11:11:14 #10 

administrator

(Radek Holub – SNOW, ) My se držíme stanoviska Ústavu pro jazyk český, že v 1. pádě jsou správné obě varianty (se známými výjimkami jako Edith Piaf ap.) – „správnější“ by měla být ta nepřechýlená. Při skloňování se ale většinou přechýlení vyhnout nelze, nebo to působí šroubovaně, podobně jako když se neskloňují místopisné názvy.

01.03.2009 00:33:39 #11 

administrator

(ivan, ) Právě v zájmovém, oborovém apod. médiu se tomu podle mne vyhnout docela dobře jde. Předpokládá se čtenář do problematiky více či méně zasvěcený, jemuž to nepřijde tak divné. Kromě toho zná „své“ závodnice i křestními jmény, takže např. fanoušek alpského lyžování moc dobře ví, kdo je „Lindsey“ nebo „Janica“ či „Anja“. Pak lze skloňovat křestní jméno (s Janicou, bez Anji – jistě, Lindsey je bohužel pro češtinu nesklonné) a problém jednoznačnosti je vyřešený. Nakolik ponechání původního tvaru příjmení působí „šroubovaně“ je otázkou názoru. Tomu, kdo se v této oblasti pohybuje, tedy čte startovní a výsledkové listiny, žebříčky, či dokonce je s těmi holkami v kontaktu, to divné nepřijde. Právě čtenář zájmového ba odborného titulu tohle akceptuje. Tento moment ovšem jde mimo paní a slečny z ÚJČ (tyhle pusinky znám ze študií, většinou byly z tělocviku osvobozené :-)), takže bych si před jejich názorem na zadek rozhodně nesedal.

02.03.2009 22:02:43 #12 

administrator

(supinna, ) souhlas. To ovšem asi nic neříká panu Zárubovi ze sportovní redakce čt, který si v dnešní MF Dnes zřejmě připravuje nějaký lepší „post“ ve zmíňované instituci… Jak jinak mám chápat jeho fundovaný rozbor se závěrečnou „testovací“ otázkou. Přeju tomuto pánovi hodně zdaru, při přechylování jmen zejména azijských sportovkiň:-)

02.03.2009 22:07:03 #13 

administrator

(supinna, ) HRUBKA :-( :-)

05.03.2009 19:20:51 #14 

administrator

(Radek Holub – SNOW, ) Autor se určitě vynucenému přechylování příjmení vyhnout může, např. oním skloňováním křestních jmen. (Pak ale nevidím důvod, proč stejně neskloňovat příjmení.) To hlavní: těžko lze při korektuře všechny texty přesadit do jednoho mustru, takže většinou nezbývá než respektovat autorův přístup. Osobně mě to za uši netahá a není to ani hrubá chyba.

20.03.2009 11:17:41 #15 

administrator

(HonzA, ) na téma MS v Liberci je zde.

20.03.2009 12:51:01 #16 

administrator

(Krab, ) si vyhledat v České sodě epizodu „Trefa do černého“.

21.03.2009 21:41:37 #17 

administrator

(Jiří Holan, jiriholancz@seznam.cz) že by pravda a láska …nad lží a … nechť Zuzka při příští příležitosti(OH 2010?) závodnice tituluje pouze křestním jménem! -MŮŽE SI TO DOVOLIT! SKOL!!!!!!

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

05.12.2016

Počasí 2016/17: zima je blízko, ale…

Zima připravila lyžařům velmi příjemný vstup do měs...
03.12.2016

Adelboden: oáza klidu ve švýcarských Alpách

Při příjezdu do Adelbodenu vás přivítá pohled na do...
02.12.2016

Světový pohár: co napověděla premiéra

Poslední listopadový víkend se stal již tradičně př...
02.12.2016

Vložky do lyžařských bot – proč a pro koho?

Při sjezdovém lyžování je noha v botě zatěžována ve...
02.12.2016

Známe vítěze souteže se Skier.cz!

Známe vítěze soutěže s lyžařským obchodem a eshopen...
01.12.2016

Vyhlášení vítěze soutěže o celosezónní Czech Skipass 2016/17

Czech Skipass – unikátní lyžařská celosezónní perma...

Diskuze o lyžování

Úplně nový typ lyží

včera 22:38:42 od HonzA_

Malenovice: [Středisko]

včera 22:30:53 od PaloS

Ester Ledecká

včera 22:09:30 od oblouk

Obertauern: [Středisko]

včera 20:12:28 od Glemmi

Alpine Ski World Cup 16/17

včera 19:29:41 od CzechSkier

Klínovec: [Středisko]