SKLA DO BRÝLÍ - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

SKLA DO BRÝLÍ

07.03.2009 17:07:09 #1 

administrator

(DanielS, nadkemis@seznam.cz) Ahoj, rád bych se poradil jaká skla mám zvolit do brýlí: nosím kontaktní čočky a pokud je méně světla, hůř vidím, na jednom oku mám slepou skvrnu v centru, druhé je vcelku dobré, ale musí mít dostatek světla. Když svítí sluníčko,je pod mrakem, nebo alespoň není mlha ujde to s žluto oranžovým sklem-neznám propustnost – které mám. Při nočním lyžování nebo horší viditelnosti musím jezdit bez brýlí, páč se pak v nerovnostech ztrácím… Objevil jsem značku GIRO -zatím jen na netu s různými odstíny skel- pro mě nejspíš dobrá čirá- CLEAR propustnost světla 83–92% uvedeno v letáku-na noční lyžování a špatnou viditelnost a nevím jakou mám zvolit druhou variantu pro lepší viditelnost, jestli hned tu následující: žluté sklo GOLD BOOST propustnost 75% nebo spíš tmavší PERSIMMON s propustností 68%. Máte s tím nějaké zkušenosti? Předpokládám, že i další značky mají podobné stupnování, ale zatím jsem to na netu nenašel – prosím o typy: kde to najdu na netu a kde si mohu Giro /či jinou značku/ vyzkoušet v reálu – jsem od Mělníka a zde v okolí jsem je neobjevil, takže kde v Praze? Nechci si také kupovat dvoje brýle a potřeboval bych ty skla měnit, jde to dobře třeba u cenově přijatelných GIRO SCORE 1690,– multi layer nebo znáte lepší v podobné cenové relaci..?

07.03.2009 21:32:00 #2 

administrator

(ivan, ) Musíš si uvědomit, že tvůj hendikep dokáže zorník brýlí eliminovat jen zčásti. Nesmíš tedy doufat v nějaké zázračné sklo. Stejně tak si myslet, že ti ho nabídne právě značka X nebo Y. Renomovaní výrobci mají – jaké překvapení – podobně fungující produkty, odlišné spíše názvy než funkčně. Takže všichni dělají nějaké brýle se zorníkem v třídě S 1, 2 a 3, tedy propuštějící více či méně viditelného světla. V rámci těch tříd se ale trochu liší procenta, takže lze opravdu natrefit na konkrétní brýle (v tomto vlastně vlastně zorník), které konkrétní osobě vyhoví nejlépe. Kromě toho ale ještě mají zorníky určité zabarvení, jež může vyhovat více či méně. Žlutější více rozjasňuje, ale ve slunci namáhá oči, oranžová je trochu tlumenější. Tahle rozjasňovací skla jsou vesměs tzv. atenuátory, tedy zorníky, které do určité míry potlačují modrou složku spektra a zlepšují tak vnímání kontrastů. A zase se liší podle procenta toho potlačení. Tobě by asi mohlo vyhovovat větší potlačení, tedy silnější zvýraznění kontrastů. (Jenže tvůj problém je primárně v oční vadě, takže to, co ti běžně korigují dioptrické brýle, ti nedioptrický zorník nemůže zachránit, viz moje první věta.) Všichni výrobci také mají brýle se zorníky neutrálními, tedy kouřové, do zelena či hněda, které nic nefiltrují a hodí se do průměrných podmínek. To, jak se zorník chová k jednotlivým složkám spektra, lze znázornit graficky křivkou, jež je u různých brýlí různá a rovněž rozhoduje o tom, jak komu které brýle vyhovují. Z uvedeného snad jasně vyplývá, že jedny brýle dobře fungující ve všech možných podmínkách vlastně sestrojit nelze. Takže se buďto sáhne k individuálně rozhodnutému kompromisu, nebo k brýlím alespoň dvojím. Nově sice Marker slibuje brýle „přepínací“ (cosi na bázi tekutých krystalů, detaily se mi nechce hledat), ale jednak nejsou jasné jejich případné „mouchy“, jednak budou jistě nelevné.

07.03.2009 23:17:43 #3 

administrator

(DanielS, nadkemis@seznam.cz) by byly bezva..:), dík moc za podrobný rozklad – moc jsem se v tom doted neorientoval a bral brýle, které byly po ruce. V podstatě chci s brýlemi v horších podmínkách vidět stejně dobře jako když jedu bez nich – to mi stačí. Dioptrické brýle nenosím, používám již mnoho let výhradně kontaktní čočky s naprostou spokojeností.. Vlastně hledám obchod, kde bych si mohl celé spektrum – od různých výrobců – vyzkoušet – bez čehož si pořádně, jak píšeš, nevyberu. Pokud jsem se ptal, nedovedli mi ukázat vzorník a ani neměly všechny propustnosti.. někde se i divili, že existují čirá skla.. no asi jsem byl u amatérů, že..:) Takže víš-li, poraď kam zajít – kde je široký a co nejúplnější výběr? dík

07.03.2009 23:51:15 #4 

administrator

(tuty, ) nedávno řešil problém s brýlemi na horší podmínky,především na noční lyžování.Vzpomněl jsem sii,jak jsem kdysi dávno vlastnil brýle zn.OKULA a k nim výrobce dodával současně výměnné čiré,oranžové a tmavé sklo. Docela mi ten systém vyhovoval.Dnes na čiré sklo v obchodě fakt téměř nenarazíš,ale když trochu zagoogluješ,tak je najdeš okamžitě. Začal jsem jezdit jen v těch čirých a v případě sluníčka si pod lyžařské brýle strčím tmavé sportovní(cyklis­tické) brýle,které s sebou stejně pořád tahaám po kapsách. Sice trochu krkolomné,ale jsem max.spokojen.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

05.12.2016

Počasí 2016/17: zima je blízko, ale…

Zima připravila lyžařům velmi příjemný vstup do měs...
03.12.2016

Adelboden: oáza klidu ve švýcarských Alpách

Při příjezdu do Adelbodenu vás přivítá pohled na do...
02.12.2016

Světový pohár: co napověděla premiéra

Poslední listopadový víkend se stal již tradičně př...
02.12.2016

Vložky do lyžařských bot – proč a pro koho?

Při sjezdovém lyžování je noha v botě zatěžována ve...
02.12.2016

Známe vítěze souteže se Skier.cz!

Známe vítěze soutěže s lyžařským obchodem a eshopen...
01.12.2016

Vyhlášení vítěze soutěže o celosezónní Czech Skipass 2016/17

Czech Skipass – unikátní lyžařská celosezónní perma...

Diskuze o lyžování

Úplně nový typ lyží

dnes 08:30:47 od ˘Ö˘Krab

Malenovice: [Středisko]

včera 22:30:53 od PaloS

Ester Ledecká

včera 22:09:30 od oblouk

Obertauern: [Středisko]

včera 20:12:28 od Glemmi

Alpine Ski World Cup 16/17

včera 19:29:41 od CzechSkier

Klínovec: [Středisko]