Nový boty - zážitek sezóny - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

Nový boty - zážitek sezóny

08.03.2009 19:31:33 #1 

administrator

(TomáS, ) Po několika letech jsem vyměnil Tecnica Icony za Lange WC120. Dnes jsem je konečně poprvý vyndal a musím říct, že jsem byl poměrně hodně překvapenej o kolik je to LEPŠÍ!!!!! Vzpomínám na ivanův článek o svých plugách, kdy psal, že jenom na bruslení k vleku cítil, že je to mnohem lepší. Podobný pocity jsem měl dneska i já. První dvě jízdy jsem nemohl ani uvěřit, o kolik je lepší vedení vnitřní lyže a o kolik je příjemnější nasazení do oblouku. Fakt pecka!!!!!! Škoda, že si na to člověk tak rychle zvykne:-) a už mu to připadá normální. Taky větší náklon komínu (je sice horší tak sát celý den a jezdit na vleku) ale to, že skoro nikdy nejste pozdě v oblouku je fakt super. Vím, že starým mazákům asi nepopisuju nic nového, ale těm co lyžují dobře a chtějí se zlepšovat vřele doporučuju vyměnit své starší top modely sportovních bot a příště jít do boty se šířkou aspoň 98 a flex indexem 120 až 130. Je to PECKA!!!!!! A co pohodlí. Asi jsem si s Langí nějak souzenej nebo co, řekl bych že po hodině mi bota tak sedla, že byla skutečně snesitelná až pohodlná. Po 4 hodinách se už začalo ukazovat, že je tam málo místa a že je vše tvrdší a nohy začaly být citlivější, ale dalo se to krásně přežít. Už se těším na další jízdy!!! Fakt zážitek sezóny!!!!! T.

08.03.2009 20:51:28 #2 

administrator

(tuty, ) Tak jsem si tady početl dost diskuzí na téma lepších a tvrdších „race“ bot a usoudil jsem,že ty své bačkory musím vyměnit. Tvůj nadšený příspěvek mně pouze pouze utvrzuje, že do nich půjdu už tuto sezónu. Zrovna dnes dopoledne jsem otestoval tuning bot,který tady někdo popisoval. Do vyšláplé boty jsem narval 3 vrstvy vložek vykrojených z korkových dlaždic:-). Určitě to bylo znát,jen u vleku jsem musel rozepnout komplet boty,páč jsem skučel bolestí. Moje boty jsem kupoval narychlo-asi takovým stylem,jako se kupují rohlíky-aniž bych tušil,jak důležitá je to součást lyžování. Teď si to i díky tomuto serveru „vychutnám“.

10.03.2009 00:00:13 #3 

administrator

(ivan, ) Jednou o víkendu v únoru před 3 nebo 4 lety jsem ve velíně na medvědínské lanovce počítal, kolik lidí má helmu (btw, tehdy asi 10%). A při tom čumění na lyžaře jsem si všiml nápadné disproporce mezi jejich značně slušnými a novými lyžemi, kvalitním oblečením a často neodpovídajícně starými a méně výkonnými botami. Bylo vidět, že lyžaři si rádi a ochotně pořídí nové lyže, ale neradi mění své starší, ale již vyšlápnuté a osvědčené boty. Tento poznatek jsem tehdy dokonce včlenil do nějakého článku, protože mi takový nesoulad přišel až škodlivý. V botách jsem tehdy viděl značný zanedbaný potenciál. A nemusí se jednat přímo o plugy. I běžná sportovní bota v sobě často skrývá ten moment „hodně překvapenej o kolik je to LEPŠÍ!!!!!“ U lyží se obměna odehrála díky carvingové revoluci, ale boty ničím podobným neprošly, a tak lyžaři nejsou pod žádným srovnatelným tlakem. A přitom může nová bota skrývat „zážitek sezony“!!! Ať slouží!

10.03.2009 09:00:21 #4 

administrator

(PetrAT, ) Zrovna včera se na svahu vozila paní na Atomic SL10 a boty, 30 let staré Alpiny na 3 přezky. Ty boty si dobře pamatuji. Jednoho krásného, jarního, totalitního dne se nám je podařilo konečně sehnat. Byl konec sezony, já si je zkusil a byly hodně „těsné“ na délku. Ale jak to za komančů bylo, byl jsem rád , že se vůbec něco sehnalo a Botasy jsem nechtěl. Tak mi je máti za 690Kčs koupila. Samo, že do zimy jsem z nich vyrostl :-( . Dostala je ségra a občas se v nich vozí dodnes a nedá si je vymluvit, byť mohla podědit mnohem modernější botu.

10.03.2009 16:33:49 #5 

administrator

(TomáS, ) Když jsem nadšeně psal příspěvěk o botách, byl večer a nic jsem necítil. Je strandovní, jak malý rozdíl ve sklonu komínu zapojí do hry jiné svalové partie. Od pondělí rána sotva chodím. Střašně táhnou lýtka a k smíchu je namožené břicho jak z posilovny, že se ani nemůžu smát. Zase je aspoň vidět, že jsem to neflákal. :-) T

11.03.2009 12:03:10 #6 

administrator

(Jakub, ) Mam jeden dotaz. Jaky je vlastne rozdil mezi „plugy“ a normalni botou. Ty Lange WC120 jsou plugy? Diky, na ebay je maji za solidnich 125$ + doprava a dan

11.03.2009 12:35:31 #7 

administrator

(TomáS, ) Na otázku jestli to jsou plugy nebo semi plugy nebo polozávodní boty ti nedokážu odpovědět.ivan nebo arsi určitě jo. Řekl bych, že ta 120 je polozávodní bota (lyžař expert, závodník amatér) na rozdíl od 130 má trochu tlustší botičku, to je myslím jediný rozdíl od 130. 150 je samozřejmě plug, ta má jinou botičku a jiný skelet. U 120 a 130 pak může vybírat šířku 98 HP fit nebo 95 WC fit. Za ty prachy je to samozřejmě super, ja je kupoval taky tam. Počítej ale s dopravou, která bude 80 USD a clem, který ti s 50% šancí napálí. Mě je dovezla manželka, která tam zrovna jela, takže jsem neplatil dopravu ani clo. Kupoval jsem dvoje i pro našeho mladýho a zaplatil jsem přesně 3.500 za jedny, což je super. Je mi v nich celkem fajn, takže asi nebudu dělat žádný úpravy. Zatím mě bolí malíček na pravý noze, což je ale způsobeno vyšší vložkou (mám po úraze pravou nohu kratší). Uvidím jestli to povolí, když tak bych na tom místě botu trochu roztáhl. Myslím že u těch WC Fit je nutnost úpravy boty dle nohyvýrazně vyšší. Jestli nemáš širokou nohu nebo vysoký nárt, tak jsou ty HP fakt fajn. No já bych asi řekl, že 150 bude plug, 130 a 120 WC Fit semiplug a 120 HP fit něco jako sportovní až polozávodní bota (přeci jenom má ještě něco, co připomíná botičku a ne tlustou ponožku:-). T

11.03.2009 15:56:26 #8 

administrator

(Milan, ) Můžeš mi vysvětlit co je semiplug a polozávodní bota, ještě jsem se s tím nesetkal. Přemýšlím jak si představit polozávodníka, možná jen nedojíždí do cíle.

11.03.2009 18:49:36 #9 

administrator

(TomáS, ) Pro 130 a 150: Experts only. Pro 120: Lange says „Designed for experts, instructors, and amateur racers, the WC 120 is equally suited to slalom skiing and high performance on piste skiing. Its high level of comfort means it is remarkably easy to control the skis direction while its ergonomic form and precision are reminiscent of racing boots.“ Z toho mi plyne, že ve 120 můžeš závodit a nemusíš, takže „polozávodíš“ kdežto ale ve 130 a 150 !musíš! závodit :-) Jinak sem si teda vybral dobře i z toho co říkáš. „Polozávodit“ je přesně můj případ, kdybych nějaký závod jel, určitě bych nedojel:-) T

13.03.2009 09:40:45 #10 

administrator

(TomáS, ) Jenom opravuji horní příspěvěk pro 130 a 150 Lange píší samozřejmě RECERS ONLY!. Mám další zkušenost ze včerejšího večerního lyžování na Hromovce. Bylo měkko (jako ostatně vždycky na Hromovce, už jsem tam lyžoval i v mínus 15 a stejně ten svaj je po hodině jako bláto) takže jsem vzal své Xfree (R18m, 77mm pod botou) a znova jsem byl ohromenej rozdílem. Pocitově tahle bota zmenšuje rádius u té měkčí lyže tak o 2m. Prostě jste víc nad lyží, lépe na hraně a lépe to pak zatáčí. Opět apeluju na všechny ostatní, co jako já, měli doma dlouho starší (dobré, drahé a vyšláplé) boty, kupte nový!!!!!!! T.

13.03.2009 23:31:12 #11 

administrator

(ivan, ) Musím se zastat těch, kdo tento termín používají. Je to podle mého názoru výstižné označení pro vysoce sportovní boty, jež kombinují značně tvrdý skelet s poněkud komfortnější botičkou, ve výsledku nepředpokládající apriorní nutnost individuální úpravy a lyžovatelné „out of the box“. Bývají to nejvyšší komerční modely, u Atomiců, jež poslední dobou znám nejlépe, třeba RT CS 140. Taková bota může být i tvrdší než plug (ten je 150, 130, ale případně i 110), ale obvykle širší (typické pro semiplugy je 98 mm/26,5, kdežto plugy bývají 95 mm). Jinak řečeno, to, že ses s tím ještě nesetkal, neznamená, že to neexistuje. „Polozávodníka“ si lze představit třeba jako experta, který z různých důvodů chce nebo potřebuje botu poněkud pohodlnější, než je ryzí plug: např. jezdí terén, vyučuje, trénuje, je starší, má hodně problémové nohy, apod.), ale třeba i jako snoba, který jen chce vypadat „jako“… Pro důležitou cílovou skupinu lyžařů je taková bota optimálním řešením. Zdaleka ne každý je připravený (= ochotný, motivovaný, schopný apod.) platit Leitnerům & co. za individualizaci plugu. Podobně jako si takový lyžař nekoupí racestock slalomku nebo obřačku, nýbrž spíše nejvyšší komerční model. Ten přece také v obvyklém marketingovém ptydepe koketuje se „závoděním“, ačkoliv branky neviděl ani z příslovečného rychlíku. Což přitom vhodnost takových modelů pro příslušného uživatele a pro jeho nároky a potřeby nijak neumenšuje.

14.03.2009 19:39:10 #12 

administrator

(TomáS, ) jsou to semi plugy!!!!! „Polozávodní“, náhodou s tím že nedojede do cíle, je docela dobrá hláška. Ivane z těch bot jsem poměrně nadšený a to dokonce tam, že by mě zajímalo, kolik řádově stojí ta úprava u Leitnera a jim podobným? Náš mladej bude ještě chvilku v USA, ty 150 se tam teď stojí cca 180USD, tak nevím jestli nemám nakoupit do zásoby:-). Přeci jenom tvůj článek o L10 a plugách byl velmi motivující. Navíc teď ten rozdíl zažívám a jsem fakt rád, že jsem změnu udělal. dík.T

14.03.2009 22:55:44 #13 

administrator

(ivan, ) Jestli se ještě někdy do konce sezony budeš trápit na večerní Hromovce a v testcentru tou dobou někdo bude, stav se. Na 99,9% to budu já makající na svých lyžích. Můžeme to pak probrat. Ale stav se samozřejmě i mimo tu dobu. Pozor, do čtvrtka poledne je zavřeno, lyže jsou v Alpách. Já tam buďto budu ráno jezdit soukromě, nebo do těch Alp na pár dnů pláchnu taky. Ale do konce sezony se ještě stav.

15.03.2009 00:33:12 #14 

administrator

(TomáS, ok7171@seznam.cz) do chrámu vědění. Cítím se skutečně poctěn. Zrovna teď ve středu mám jet na týden na Kronplatz, ale mám nějaký trable se stehnem. Ve čtvrtek mě po hodině tak bolelo, že mi dělalo problém se cvaknout do vázání. Tak nevím, kdy to rozchodím. Někde určitě na tebe najdu mail a dám vědět. Snad to rozchodím rychle, ale už trvá trochu dlouho a tak se trochu bojím…Jinak se taky chystám na VL2. PS: proč je ten večerní svah takový bláto, tomu nerozumím?

15.03.2009 02:13:03 #15 

administrator

(ivan, ) Kronplatz teď po sezoně s rekordními kvanty sněhu musí být bomba!!!
Mail do Špindlu je info (zavináč) efa.cz a do předmětu napiš, že je to pro mě. Žádná pocta, je to „veřejný dům“, kam vleze kdejaký kolemjdoucí s dotazem, kde je WC, hotel Alpina, možnost sáňkování, večerní lyžování…
„Bláto“ pozoruju jako problém už druhou zimu, a to nejenom večer a i v hlavní sezoně. Vysvětluju si to tak, že když chybí přísun přírodního sněhu (problém loni a až do půlky února i letos), jezdí se na starém (technickém). Tím, jak se každodenně upravuje, tedy brutálně narušuje frézou, na té staré Hromovce dokonce 2× denně, plus intenzivním ježděním, se původní krystaly sněhu rozbíjejí, ztrácejí soudržnost a mění na „sůl“ či až „mouku“. Hodně suchou – letos vlastně od 26. prosince skoro dva měsíce pořád jen mrzlo a nepadalo, dokonce prý byla vlhkost vzduchu až pod 20%, což je v Krkonoších výjimečné. Sůl/mouka sice přes noc ztuhne a brzy ráno nabídne pevný kopec, ale brzy pod náporem lyží a prken povolí. Do toho pak v půl páté odpoledne najedou rolby, aby oraniště na šestou aspoň uhladily. A výsledek si pak jezdec za těch 250,– či kolik tam večerko stojí, hezky užije. Dobrou noc.

19.03.2009 08:31:31 #16 

administrator

(pavel, ) Kdyby si nekdo chtel udelat radost, ve Vrsovicich je OC Eden, v nem sportisimo a v nem maji ve vyprodeji Lange WC120 comp za 4000,– Kc. Meli by tam mit posledni dva pary velikosti 29.

24.03.2009 21:45:53 #17 

administrator

(PetrAT, ) Nevíte někdo jak se chová ten kožíšek? Není v tom moc horko? Potí se v tom noha? Co vysoušení?? Dávají to do modelů Blower a Enforcer. Vyšší sportovní bota se skeletem Dobermannů. Dík za info

25.03.2009 10:55:54 #18 

administrator

(TomáS, ) ale k žádnýmu závěru jsem nedošel. Na pánských hodně sportovních model je to dost divný. T

15.10.2009 22:50:01 #19 

administrator

(TomáS, ) právě mi potvrdili, že mé nové Lange 150 shippujou v pondělí. Po loňské zkušenosti jsem neodolal a šel ještě do 150, koupeno u stejného prodejce jako loni za 3.500+cca 1000 poštovné. Jsou o číslo menší než 120 a poctivě tady poreferuju o tom, jestli jsem vyhodil 4.500 komínem nebo jestli bude DALŠÍ ZÁŽITEK SEZÓNY!!! T.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

05.12.2016

Počasí 2016/17: zima je blízko, ale…

Zima připravila lyžařům velmi příjemný vstup do měs...
03.12.2016

Adelboden: oáza klidu ve švýcarských Alpách

Při příjezdu do Adelbodenu vás přivítá pohled na do...
02.12.2016

Světový pohár: co napověděla premiéra

Poslední listopadový víkend se stal již tradičně př...
02.12.2016

Vložky do lyžařských bot – proč a pro koho?

Při sjezdovém lyžování je noha v botě zatěžována ve...
02.12.2016

Známe vítěze souteže se Skier.cz!

Známe vítěze soutěže s lyžařským obchodem a eshopen...
01.12.2016

Vyhlášení vítěze soutěže o celosezónní Czech Skipass 2016/17

Czech Skipass – unikátní lyžařská celosezónní perma...

Diskuze o lyžování

Úplně nový typ lyží

včera 22:38:42 od HonzA_

Malenovice: [Středisko]

včera 22:30:53 od PaloS

Ester Ledecká

včera 22:09:30 od oblouk

Obertauern: [Středisko]

včera 20:12:28 od Glemmi

Alpine Ski World Cup 16/17

včera 19:29:41 od CzechSkier

Klínovec: [Středisko]