co všechno ovlivní držení lyže na tvrdé sjezdovce(ledu)? - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

co všechno ovlivní držení lyže na tvrdé sjezdovce(ledu)?

23.03.2009 12:41:11 #1 

administrator

(eva, ) Téma o Elan SLX mě přivedlo k zamyšlení-záleží víc na určitém modelu-tvrdosti lyže,nebo jejím tuningu a bočním úhlu,váze lyžaře,prohybu desky pod vázáním?Chová se jedna a tatáž lyže na ledu stejně dobře při různé hmotnosti lyžaře?Mám tři sezóny jeté Sporteny 05 slalomky s dřevěným jádrem a jedním titanalem,deskou Vist a vázáním Tyrolia SL 110.Jelikož už jsou dost odrbané,teoreticky pomýšlím na nové.Jsem spokojená,otázkou ovšem je,zda jiné by nebyly lepší(při mých necelých 60kg váhy).Jelikož jsem neměla možnost porovnat jejich vlastnosti s jinými při stejných sněhových podmínkách,říkám si-na co se zaměřit při případném výběru?Líbí se mi Lusti RCT(až na design)-oproti současným ovšem tvrdší-mám se toho bát?Lusti FCT mi přijdou kvalitou zase níž(?).Jedná se mi o jízdu na tvrdé upravené sjezdovce,kde jezdím slušně,prašanové boule nezvládám (a pochybuji,že by se našel model lyží ideální na všechny podmínky).

23.03.2009 23:26:52 #2 

administrator

(PetrAT, ) Spousta správných úvah. Ještě bych přidal torzní tuhost – odolnost lyže proti zkroucení.
Všechno bude hrát svoji roli
Takže zase bude nejlepší , když si lyže sama odzkoušíš. ;-)
Mě se ta RCT líbí. Myslím, že pro naše pisty, které jsou po dvou hodinách poorané má kompromisní šíři pod botou. Bohužel Lusti se k nám na východ k testům nedostaly :-(

24.03.2009 00:24:37 #3 

administrator

(TomáS, ) Ahoj Evo, ráno poreferuji klidně obsáhle. Právě jsem na nich jezdil pět dní v Itálii. Odřídil jsem 700km a jdu spát. T

24.03.2009 08:54:50 #4 

administrator

(JohnyPes, ) Ahoj, letos jsem oboje jezdil v alpach, napis mail, poreferuji, pripadne pridej dotaz na carv forum. Tady radeji nechci zabirat misto psanim o carvu :-D

24.03.2009 09:22:47 #5 

administrator

(Krab, ) – záleží, co a jak jezdíš. S tou muší váhou by Ti stačily i juniorské lyže JRT 150 SL (loňské za hubičku). Na ledu nejsou RCT až tak dobré, jako klasické užší SL. (Ty první jsem měl, druhé mám). FCT jsou ze stejné formy jako RCT, jsou měkčí, ale stále dostačující (mám ve 150 cm). Pro agresivní sportovní jízdu je hlavním omezením malý poloměr, pro carvingové svezení se super. Řekl bych, že prvotní je správný výběr, tuning je doladění k osobním preferencím. U AHV 05 (asi máš ty první šedé) se mi nelíbila flexe před vázáním a nepříjemné kopnutí na konci oblouku při rychlém odlehčení a přehranění. Další verze to už potlačily a u Lusti to nenajdeš vůbec. 06 je jiná lyže.

24.03.2009 12:10:24 #6 

administrator

(HonzA, ) 2 JohnyPes:
vidím žes po reakcích od ivana a ode mně změnil taktiku a přetahuješ diskusi na carv a soukromně do mailu. Proč ne, tvoje volba. Jen by bylo fér upozornit na to, že předpokládáš že tazatelé mají zájem jezdit (výhradně) funcarving.

2 Eva:
Pokud se budeš chtít řídit radami z Carv.cz, nejdříve se podívej na to jak si oni představují ježdění na lyžích. Mají tam různá videa a fotky. Jestli je to to, co tě táhne, budeš na tom správném místě a asi i ve správných rukou. Je to totiž web, který řeší převážně/jen FUNCARVING. Pokud bereme, narozdíl od Carv.cz, Carving jako součást moderní techniky lyžování, tak je tady spousta lidí kteří ti kvalifikovaně poradí. Před určitým časem Dan (provozovatel Carv.cz) jasně prohlásil že ho zajímá jen a jen Carving (= FUNCARVING) a že o lyžování jako celek se vůbec nezajímá.

24.03.2009 12:25:17 #7 

administrator

(Krab, ) že vzhledem k zaměření nutně převládají na carv.cz slalomky a funcarvery, ale ne všichni přispěvatelé na nich nutně jezdí FUN. Vzhledem k enormnímu zatěžování lyží a nemožnosti korekce mají tyto typy lyží „dokonale přečtené“. S Danem jsem přesto, že jsem se od jeho stylu časem odklonil, zůstal v kontaktu. Carv a lyžování se nevylučují, stále tvrdím, že mají společného více, než by si někteří přáli.

24.03.2009 12:27:17 #8 

administrator

(HonzA, ) Ahoj, jezdím 05 ve 165cm už třetí sezónu s jednoduchou railflex Tyrolkou. Byly to moje první slalomky a začínal jsem na nich se 105kg, a teď je jezdím s cca 75–85kg. Když jsou dobře nabroušené, tak na ledě krásně drží – samozřejmě že jízda na ledě potřebuje také dobrou techniku. Myslím že pro tvoji váhu a použití na tvrdé sjezdovce odpovídají – jak ty 05 používáš? Máš je jako jedinou lyži (t.j. spíš univerzálka) a nebo hlavně jako lyži na tvrdo a krátké oblouky (=slalomka)?
Krab psal o nepříjemném pocitu na konci oblouku – je pořádnej kus chlapa a tak to může souviset i s jeho váhou ;-). Když jedu dynamicky a jen se nevozím, cítím to tam také. Ale není to nic dramatického, co by se nedalo zvládnout.
Jinak Lusti RCT jsem měl také několikrát na nohou (jestli si dobře pamatuji, vždy to byly 165cm a ten delší, asi 13m, rádius). A ta lyže je rozhodně tvrdší než 05 Sporten. Ale je zase težké srovnávat – u Lusti je, pokud vím, možné si konkrétní lyži objednat o něco tvrdší/měkčí než standard. A myslím, že standard jsem ani nejel, všechno byly tvrdší.

24.03.2009 12:50:57 #9 

administrator

(TomáS, ) Takže Lusti RCT.....milá Evo, dobrá zpráva je, že za tuším 2,5 tis. příplatku si můžeš nechat udělat design lyže jaký budeš chtít. Já osobně jsem si tuhle lyži vybral ve 165 R12 pro svoje parametry jako už čtvrtou lyži. Mám „ostřejší“ slalomu Vist a lyži do měkkýho XFree, která má pod botou 77cm. Chtěl jsem tedy měkčí lyži než je slalomka do měkčích a rozbitějších podmínek a s malým rádiusem a širší pod botou, protože už mám R 14,5 slalomka, R18 Xfree a R 21 obřačka, ale zase ne tak měkoučkou jako je Xfree.. RCT je jedna z mála lyží, které tyhle parametry splňuje. Navíc jsem chtěl Speedlock a to už skutečně není žádný výběr. Tak a teď k lyži (hrany byly 0,5/88), jezdil jsem na ní cca 15 hodin skoro ve všech podmínkách a různých sklonech sjezdovky. Musím říct, že první dojmy z lyže nebyly nikterak pozitivní. Za prvé se mi lyže zdála příliš tvrdá a díky své šířce i neobratná. Taky vyžadovala dobrou techniku, jinak byl malý rádius spolu s patou „jak kráva“ poněkud záludný a dokázal pořádně kopnout. Lyže postupem času měkla a poslední dva dny to bylo už jiné kafíčko. Stala se mnohem příjemnější. I přesto bych řekl, že její parametry: tvrdost, šířka, rádius a hlavně skutečně „široká patka“ jsou tak na hraně „uživatelské přívětivosti“ a méně zdatného lyžaře bude občas trestat v záklonu, kousnutím hrany nebo kopnutím pří odlehčení. Dobrý lyžař z ní naopak dostane 100% a všechny parametry dokáže využít pro svoje potěšení. Na upravených tvrdých červených a modrých je ta lyže bez připomínek. Dobře drží jednoduše jede. Značka vše EASY. Pro mě byla až trochu nudná. Jedeš krásně, lehce, máš čas se soustředit na techniku, ale adrenalin z toho nestříká. Oproti SL takový pohodový autobus. Lyžař nejezdící na maximum, by ale určitě hodnotil lyži jako „velmi dobrá“. Na hranách drží dobře, ale slalomka to není, stejné platí o přehranění. Hoši na carv fóru držení na hraně poněkud démonizují. Je pravda, že díky malému rádiusu snese velký náklon při malé rychlosti, kde se lyže díky menší tuhosti krásně prohne, což je určitě zajímavý zážitek ale NENÍ to držení na hranách na ledu, kdy kvalit slalomky nedosahuje, nicméně drží obstojně. Na prudších sjezdovkách jsem byl z lyže naopak nadšený, protože dokážeš oblouk lépe zavřít a utáhnout a tak lépe korigovat rychlost. Tady by se mi moje slalomka už rozjížděla nebo bych musel oblouk usmýknout. Kdežto tahle lyže odstranila můj nedostatek techniky a síly:-). NEJLEPŠÍ je ovšem na rozježděných a měkčích sjezdovkách. Tady je jako doma. Přejede toho hodně, měkčí špička tě nerozhodí, šířka zajistí stabilitu. V takových podmínkách je ta lyže skutečně fantastická. Střední oblouk ještě dokáže jet poměrně slušně, na plochách v rovné jizdě je až nepříjemná a rozhodně bych si dal pozor na skákání ve velký rychlosti. Takový dopad na jednu nohu na jednu z hran, je okamžitá smrt. Lyži samozřejmě chybí agresivita, je prakticky bez reboundu, za to se odmění svým příjemným a hravých charakterem. Oblouk můžeš krásně korigovat , nechat jet nebo naopak přitáhnout. Není to smrtící mašina, jo to super zábavná hračička. Mé očekávání tedy nakonec splnila na 100%. Úplně přesně zapadá do mého setílu lyží. Pro někoho, kdo chce malý rádius, jezdit max. střední oblouk, je ta lyže jako „jedna“ skutečně dobrá volba. Na upraveném se svezeš a neurazí na rozbitém je fantastická. Teď budu doufat, že taky dlouho vydrží… beru to tak trochu jako osobní test týhle značky. Tolik tedy ke 165. Tvůj pohled je ale jiný. S tvou vahou připadá v úvahu tak 150 R9 a zde nedokážu poradit, co udělá ten malinký rádius. Ten typ na juniorský lyže, je myslím dobrý…T.

24.03.2009 21:17:49 #10 

administrator

(eva, ) Ahoj,já ji používám jako univerzálku,mít víc lyží a střídat je podle momentální situace,je pro mě nereálné.Funcarving nejezdím-po pár neumělých pokusech moje snaha skončila.Co se týče radiusu,RCT ve 150cm by byl opravdu extrém,ty současné mám tuším kolem deseti,nebo něco málo přes a je to tak maximum,co snesu.Ono dělat krátké obloučky je sice ideální už vzhledem k častému-ne zrovna dobrému stavu sjezdovek,ovšem taky dost zátěž na fyzičku.Na upraveném širokém svahu pak vyloženě vadí. A co Lusti SCT?Parametry se zdají být přijatelnější.

25.03.2009 07:14:16 #11 

administrator

(Krab, ) bývají celkem tvrdé, předpokládají se totiž skoky. Jezdit se na nich dá, ale chce to velmi aktivní přístup a v důsledku na zatáčení víc námahy než SL. Ze stejné formy jsou netitanalové LT, které by asi i jako univerzálka byly vhodnější. Ale z jiného soudku: když jsem nedávno kupoval JRT GS 150, tak se mě pan Luštinec ptal, jestli je chci pro dítě nebo pro manželku. Asi se to tak běžně dělá. A zvažoval jsem jako druhou alternativu právě o něco širší LT. Dovedete si představit kluka na „lyžích s růžičkama“?

25.03.2009 08:38:38 #12 

administrator

(JohnyPes, ) to HonzA: no bylo mi to jasne napsano :D , respektuiji, ze sem carver dam priste velkym pismem ;-) , kdyz dala Eva dotaz na RCT s tim ze jezdi na SL05, tak me nenapadlo, ze to ma a chce jako univerzalky, opatrne podotykam, ze tyhle lyze maji rady cistou hranu a smyknout je na tvrdem povrchu pri vetsim naklonu je takova neprijemna nouzovka

25.03.2009 09:00:32 #13 

administrator

(TomáS, ) Sám nevím proč dělají ty RCT tak vykrojené. Asi cílí na skupinu extrémních carverů, které je podle mě docela malá. Kdyby byly rádiusy o 2m metry u všech délek větší byla by to pužitelnější lyže a lépe by se prodávala. Ty bys pak s 150 a rádiusem 11m neměla co řešit. Jestli máš dnes ale lyži s rádiusem 10 a vzala bys ty RTC s rádiusem 9, tak by to pro tebe nemusel být takový rozdíl. Mě ty lyže připadají měkoučký, ale oproti té tvé 05 jsou prý tvrtdší. Tuhost lyže by zase pocitově znamenala protažení toho rádiusu a při středním oblouku bys možná žádný problém nepociťovala. Mohlo by se ti klidně stát, že bys měla lepší pocit než máš teď s tou 05. Samotný rádius lyže není tím jediným faktorem udávající její vlastnosti. Být tebou, takbych to RCT ještě nezahazoval. Zkusil bych ho asi vyzkoušet. Já normálně dělám to, že si vyhlídnu na sjezdovce oběť s lyží, co bych chtěl zkusit a pak pokecám no a někdy i vyzkouším. Aspoň se seznámíš s lidma:-) Přesně takhle jsem si poprvý vyzkoušel to RTC a zrovna byly ideální podmínky a měl jsem na noze slalomku, proti který jsem to chtěl otestovat. A vyšlo to:-) Štastnou ruku při výběru. T.

25.03.2009 09:25:25 #14 

administrator

(HonzA, ) Jasně, můj táta vždycky říkal „myslet znamená h…o vědět.“ Vždycky mně tím hrozně štval, ale je to tak. Je třeba se zeptat a ne předpokládat podle něčeho.
Ještě k termínům – spíš bych se přimlouval za označení „funcarver“, protože „carver“ mi přijde na to co Dan propaguje na carver.cz až moc obecné.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

10.12.2016

Soutěž o dva 4denní skipasy do oblasti Alpe Cimbra (Folgaria Lavarone)

Skiregion Alpe Cimbra v italské provincii Trentino ...
09.12.2016

Je freeride (ne)bezpečný?

Odpověď na tuto otázku není černobílá. Záleží na to...
09.12.2016

Alpe Cimbra - znamenitá adresa pro rodinnou dovolenou

Nově vzniklý skiregion v italské provincii Trentino...
09.12.2016

Soutěž Poznej a vyhraj: nejbližší Alpy, kde děti do 10 let lyžují téměř zdarma

Jedna z nejbližších a dopravně nejdostupnějších alp...
08.12.2016

SNOW 100 - jubilejní vydání s 8 skipasy zdarma!

Prosincové vydání SNOW – historicky rekordní – je t...
08.12.2016

Paseky nad Jizerou - top lyžování pro děti i ambiciózní lyžaře

Lyžařský areál v Pasekách nad Jizerou může nabídnou...

Diskuze o lyžování

Alpine Ski World Cup 16/17

dnes 10:36:45 od MMartin

Klínovec: [Středisko]

dnes 08:09:55 od Harry

Lyzovani Prosinec 2016

včera 17:40:31 od oblouk

Co v lyžárně přebývá

08.12.2016 18:20:00 od CzechSkier

Oprava lyžiarok

08.12.2016 18:15:19 od CzechSkier

vosky Skivo