Jaké lyže do na sjezdovku i do prašanu - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

Jaké lyže do na sjezdovku i do prašanu

30.03.2009 08:49:50 #1 

administrator

(Marek, ) Zdravím tak brýle mám vybrané ještě mi chybí lyže. Poprvé jsem zakusil jízdu v prašanu a bylo to skvělé, ale nechci být odkázán pouze na prašan. Jsem středně pokročilý lyžař výška 185 cm váha 86 kg. Uvažoval jsem nad těmito dvěma lyžemi elan magfire 12 nebo Völkl AC4 Unlimited. Měly by to být lyže se kterýma se dá na upravenou sjezdovku ale i do volného terénu. Vyznávám rychlejší agresivní jízdu ve středním a krátkém oblouku a nyní i v prašanu. Díky. za pomoc.

30.03.2009 10:58:42 #2 

administrator

(TomáS, ) Hele Marku nenapsal si cos vybral za brýle? A teď, kolikrát si v tom prašanu už jel a jak často v něm budeš jezdit? A kolikrát za ra rok ten prašan je?(teda letos byl asi dost). Hele letos jeden den napadlo v Rakousku 30cm sněhu prachu na tvrdou sjezdovku a taky jsem z toho byl úplně PAF, ale nejdřív si odpověz na tu otázku, jestli ten prašan budeš vyhledávat, jezdit mimo sjezdovky a tak..... je to zcela zásadní si tohle zodpovědět, protože lyže, která jede výborně na tvrdý sjezdovce a zároveň v prašanu NEEXISTUJE!!!!!. Existují kompromisní řešení, kde ale musíš z některých věcí ustoupit. Ustupovat dle jednoho super zážitku z prašanu, koupit širokou lyži a pak čekat až prašan příde, je hloupý.....Jinak pro tebe bude tahle diskuze dobrá, http://snow.cz/diskuze/1/1390/. Ale lyže se šířkou kolem 75–80mm nejsou úplně do prašanu. Je to lepší než 65–70, ale už je to kompromis. Takhle široké lyže (82) jsem ještě nejezdil, takže nedokážu říct jak pojedou na sjezdovce. V měkkých podmínkách určitě skvěle, na manžestru ještě docela slušně za předpokladu, že je koupíš dost dlouhý (178–185cm), jakmile bude trochu led nebo prudší tvrdý svah už budeš pociťovat, že to není úplně ono. No a na brýle si měl super rozpočet, nebylo by lepší se vykašlat na kompromis a koupit dvoje lyže!!!!!! To je nejlepší řešení!!!! Dvojí požitek, dvakrát déle vydrží, mnohem lepší zážitky z jezdění… T

30.03.2009 11:18:26 #3 

administrator

(HOnza, jv5p@e-nisa.cz) tenhle Marek má tak nemožný dotazy a požadavky, že to nemůže bejt jinak, než že si dělá velikou legraci – a ty mu to žereš :-)… Pokud to snad (a tomu nevěřím) myslí vážně, pak nahlédnutím do několika předcházejících vláken už dávno mohl získat hromadu odpovědí … Ty brejle mě pobavily – a on snad můj závěr „…di do nich“ vzal vážně a bude mít nejdražší možný brejle, se kterejma uvidí v dešti-sněžení-mlze stejný prd, jako v kterejchkoli jinejch. Jinak co se týká lyží, je tvoje doporučení perfektní – když člověk neví co s penězma a k tomu se opravdu zbláznil do lyžování, pak je jasně nejlepším řešením několik párů různejch – slalomky a obřačky, event i SG racestock na tvrdo, upraveno, lyže nad 70mm pod botou do srágor a čistokrevný freeridy nad 185cm do prašanu… No ale ještě před tím by bylo dobře, kdyby absolvoval nějaký „Vylepšovací lyžování“, aby si ověřil, jestli takový lyže bude schopen ovládat způsobem, kterej umožní jejich plný využití :-)

30.03.2009 12:53:24 #4 

administrator

(pavel21, pa.vel.21@seznam.cz) Line Prophet 90. Šířka 90 pod vazkem je na sjezdovce úplně v poho, jestli jsi zvládl carving tak na těchto lyžích není žádný problém a v prašanu plavou taky supr. je to ale určitě kompromis, není to slalomka a není to čistě freeridovka, ale pro mě vynikající lyže na všechno. Jediné co na nich moc nejde jsou ledové plotny, ale nevím jestli je to lyží nebo mými schopnostmi. nejlepší je ale vyzkoušet předem pokud hledáš něco tak specifického.

30.03.2009 13:11:30 #5 

administrator

(TomáS, ) určitě to není slalomka :-), recacarver, ani o něco širší lyže… je to už docela lopata a dokonce bych řekl, že tvrdit „v poho“ na sjezdoce je už poněkud na hraně. Na sjezdovce se jezdí několika způsoby a věřím, že když nepojedeš moc rychle na modrý nebo mírný červený střední nebo delší oblouk a nebude to moc tvrdý tak to bude fajn . Prudší kopec, větší tempo, tvrdá sjezdovka o ledu nemluvě musí být už znát a to tak, že to zase tak „v poho“ nebude. Aspoň bych si to tipnul. Když by někdo chtěl takovou jednu lyži, tak si představuju, že prašan, freeride vyloženě vyhledává, jezdí do středisek, kde na to jsou podmínky a tráví tak max. 50% času na sjezdovce. Náš tazatel, jek píše, jel jednou v prašanu…T

30.03.2009 13:20:49 #6 

administrator

(Marek, ) Díky za nepochvalu. Nemožný dotaz je pouze ten který má hranice. Nejen hranice u lyžování, ale především v myšlení. Ano koupil jsem si ty nejdražší brýle PC je 4300 a já jich mám za 1250. Koupím si i ty nejdražší lyže, ale za cenu která je hluboko pod PC. See you.

30.03.2009 13:27:48 #7 

administrator

(TomáS, ) Hele já moc neryju, radím,… Za 1250 jsem je moc neviděl ani na ebay. Jedny brejle by se mi hodili. Btw za cenu hluboko pod PC kup raději dvoje lyže. :-))) T.

30.03.2009 13:32:40 #8 

administrator

(Marek, ) V pohode. No hodne sem hledal na netu. No já mám zkušenosti koupím si to nejlepší, ale ne nový. Už se mi dvakrát stalo, že jsem zlomil, jen naštěstí lyže.

30.03.2009 14:10:38 #9 

administrator

(Pavel21, pa.vel.21@seznam.cz) Vyzkoušej, pak piš. Jinak jestli jel jednou v prašanu a chytlo ho to tak už je stejně polapen jako já a stejně jako já jednou skončí u daleko šiřších lyží než je „běžková“ lyže 90mm pod vazkem. Jinak ty lyže jsou daleko lepší na sjezdovce než mé původní carvingy salomon verse 10 (cca 70mm), i když to už je tak 8 let zpět a carvingy jsou hodně jinde. Jestli nechceš něco tak „moc“ širokého tak bych šel min do šířky 80mm.

30.03.2009 14:43:48 #10 

administrator

(TomáS, ) ale věř, že mám jednu docela dobrou širší lyži 124 77 110, 182 cm. A už u ní jsou nějaké kopromisy dost cítít. A kydž si jí vybereš jako jedinou, tak si rovnou musíš říct, že když bude tvrdo, tak nepojedeš na černý a ledu se budeš vyhýbat a zažiješ trochu menší potěšení z jízdy na upravený sjezdovce, než na lyži, která je na to dělaná. Jenom z této vlastní zkušenosti vycházím a na lyži, která je o 1,3 cm pod vázkem širší, se tyto „negativní“ vlastnosti na sjezdovce projeví zákonitě ještě silněji. Zážitek z oblouku na ranním tvrdým manžestru rozhodně nebude na 90mm lyži stejný jako na 65mm, já bych dokonce řekl, že jezdit na manžestru s tou mou lyží je oproti slalomce nebo obřačce nuda. Proto tedy „v poho“ s rezervou a určitým omezením. T

30.03.2009 15:13:51 #11 

administrator

(Pavel21, pa.vel.21@seznam.cz) Máš pravdu, ale bavíme se o lyži na sjezdovku i do prachu, což už je o hodně velkém kompromisu. Pokud by chtěl lyži na tvrdý podklad popř. led tak mu ji doporučovat nebudu. Sám jsem napsal že na ledu to není ono, ale pokud chce někdo lyži i do prašanu i na sjezdovku tak vřele doporučuji všem lyže kolem 90mm. Já jsem z té své nadšený. Jezdím sice pokud to jen jde mimo sjezdovky ale když nejsou podmínky tak jezdím na sjezdovkách a můžu ti v klidu říct že jsem teď za týden v rakousku viděl jen malé procento lyžařů kteří by na svých slalomkách a obřačkách carvovali jako já na svých lopatách. Tím se nechci chlubit, každý nelyžuje od 3 let, ale chci tím říct, že pokud je pokročilý lyžař, který má rád rychlejší jízdu tak by neměl mít problém i s šiřší lyží a uvidí že si ji zamiluje stejně jako já.

30.03.2009 16:44:55 #12 

administrator

(HOnza, jv5p@e-nisa.cz) – naprosto nevěrohodnej vyprávěč s minimálníma (jestli vůbec nějakejma) lyžařskejma zkušenostma jsi Marku :-). A nebo víš o čem píšeš, ale pak si z nás děláš velikou legraci :-)… Lyžuju skoro šedesát let, ale nezlomil jsem ještě žádný lyže – kromě jednou prošláplejch Clearů (rok cca 1964)- který tím byly pověstný :-)… Dřív se lyže lámaly (když byly ještě celodřevěný), ale posledních cca 40 let jsem zlomenou lyži neviděl :-) – a ty, ďábel šůsař se chlubíš hned dvěma zářezama !!!!!!!!!!! – jsi borec nad borce – zřejmě z Mimoně :-). Ale vtipný to je – téma k vyprávění :-)

30.03.2009 18:57:27 #13 

administrator

(Jetson, ) Nechci tady zasahovat moc do hezky rozjeté diskuze, ale dovolím si nesouhlasit s těmi 40 rokama. Já prošlápl lyži před cca 20 (a to jsem nevážil přes 100, ale 70) a vídal jsem v té době víc fraktur lyží (přeci jen byla většina celodřevěných práskaček a pár zahraničních in pěňovek). Podle mne se to přestalo lámat až s masovějším nástupem kovu do konstrukce a taky dost pomohlo, když se přestalo vrtat vázání (nebo dokonce převrtávat).

30.03.2009 19:41:58 #14 

administrator

(HOnza, jv5p@e-nisa.cz) trošilinku přeháním, ale jaká než úsměvná reakce přísluší na toho JÁNATOMÁM :-)?

30.03.2009 22:50:37 #15 

administrator

(arsi, ) Za celý svoj lyžiarsky život som nezlomil jedinú lyžu.Ale pár som ich zlomených videl.Dvakrát na freeride.Jednu zlomil kámoš hneď meter odomňa.Jediné zlomené obračky na preteku,nevidel som ako,len výsledok.„Dosť“ sa lámali Dynastar/Rossi,asi kvôli viazaniu hneď za patou,ale tie lámali iný borci.Vždy po pádoch v rýchlostných disciplínach.Takže asi reálne ostáva len ten freeride ako fabrika na fraktúry:-)
…takže Marek..fun or fake?:-)))

31.03.2009 08:50:38 #16 

administrator

(Marek, ) Ok. Neznamená, že pokud jsi nikdy nezlomil lyže za dlouhoudobu, že je nezlomil někdo jiný. Už mě unavuje reagovat na věty typu nejde, není možné, neviděl jsem atd. Pozor nechlubím se, ale jen podávám info. Pokud nevystoupíš z hranice myšlení tak prosím nereaguj.

31.03.2009 09:38:49 #17 

administrator

(Pavel21, pa.vel.21@seznam.cz) V klidu Máro, taky jsem viděl několik zlomených lyží při běžných pádech i při nižších rychlostech. Jestli se ti začíná líbit jízda v prašanu věř mi že je jen otázka času kdy zapomeneš na sjezdovky úplně a budeš shánět ty nejšiřší prkna, proto kup pořádný lyže, žádné běžky a sjezdovku používej jako nutné zlo pro přesunování mezi terény:-D See you in powder.

31.03.2009 14:34:34 #18 

administrator

(ivan, ) Tady se narazilo na jednu dost závažnou terminologickou potíž. Obvykle se používá označení lyže „na upravené tratě“ versus „do terénu“. Jenže „upravená trať“ zahrnuje celou škálu kvalit podložky: od stlačeného čerstvého sněhu, kdy pista zůstává vlastně hodně měkká (ale je „upravená“) přes méně měkkou, pevnou, ale vodivou, tvrdou, ale stále slušně vodivou, hodně tvrdou (lidově „led“) po extrémně tvrdou v podobě dnes už vzácné „ledové hory“ či uměle vytvrzené na závody.
V našem středoevropském pojetí chápeme – neboť reálně máme – „upravenou trať“ spíše jako tu tvrdou verzi, často nastříkanou. Naproti tomu pro Američana ze Západu bude „groomer“ v podstatě trať měkká zrolbovaná, na níž své 85–95 mm univerzálky užije zcela bez problémů. Mám možnost si takové nuance tvrdosti tratí i šířky lyží průběžně ověřovat. Moje zkušenost je, že na podložce ještě pevné, ale ne už vyloženě tvrdé, jsou dnešní dobré lyže 86 i 93 mm opravdu „v pohodě“. Ovšem od určitého stupně tvrdosti bych si je už dobrovolně nevzal, protože na takovou podložku mám vhodnější.
Rozhodnout, jaká šířka je pro koho nejvhodnější, je hodně ošidné. Jak přesně píše TomáS, každý si musí uvážit, co bude asi jezdit nejčastěji, co je pro něj nejdůležitější a jaké kompromisy je či není ochotný akceptovat. Pro náročného lyžaře plně uspokojivé řešení v podobě jediných lyží jak víme neexistuje, jakkoli nám reklama tluče ho hlav, že „allmountain“ je lyže na celou horu.
Btw, zajímavou může být úvaha: kdyby každý směl mít jen jedny lyže, jaké bych si pořídil?
Ad brýle: tuším, že Marker má nějaké za cca 7000. A jsem zvědavý, co budou stát ty nové, co na stisk čudlíku mají měnit zabarvení a propustnost světla… Životnost, odolnost proti poškrábání, optická korektnost svou určitou cenu mají, ale neplatí se nejvíc za značku a její image? Když vím, že „gogle“ frčí u snowboardistů, nabídnu jim „specifické“ značky, nejlépe efektní zrcadlové, a protože vím, že značkové snowboardové vybavení bývá drahé, nasadím vysoko i cenu brýlí bez ohledu na jejich zpracování a kvalitu. Koukněte se někdy na Vagusy, prodávané až za 2000. Prý mají kvalitní zorníky, nevím, ovšem výstelku rámečku mají kvalitnější moje skoro 30 let staré Carrery, jež z nostalgie schovávám.

31.03.2009 14:44:49 #19 

administrator

(ivan, ) Před pár lety spektakulárně zlomil – přesně, jak píšeš, vzadu za podložkou – svoje obřačky Dynastar Eric Schlopy. Bylo to i poměrně komentované video a já tehdy pár uštěpačných komentářů vyslechl, protože jsem ty Course 64 ve 192 cm měl taky. V těch rychlostech a silách se dokáže opravdu zkroutit a přelomit i titanal. Běžnému smrtelníkovi se sice může zlomit jádro i s plasty, ale na těch pleších na na hranách lyže zůstane fakticky pohromadě. Častěji se asi jenom ohne v přední části. Jinak myslím, že „zlomil“ se lidově a nepřesně používá tak trochu nostalgicky pro různé druhy poškození, jež už s doslova rozpůlenou starou dřevěnou lyží mají málo společného.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

09.12.2016

Soutěž Poznej a vyhraj: nejbližší Alpy, kde děti do 10 let lyžují téměř zdarma

Jedna z nejbližších a dopravně nejdostupnějších alp...
08.12.2016

SNOW 100 - jubilejní vydání s 8 skipasy zdarma!

Prosincové vydání SNOW – historicky rekordní – je t...
08.12.2016

Paseky nad Jizerou - top lyžování pro děti i ambiciózní lyžaře

Lyžařský areál v Pasekách nad Jizerou může nabídnou...
08.12.2016

Vyhrajte 4 luxusní lyžařské dny v Dolním Rakousku!

V Dolním Rakousku najdete rodinné sjezdovky i trať ...
08.12.2016

SP v alpském lyžování: ach ten materiál. Hudcovi premiéra nevyšla

Jan Hudec, šumperský rodák, který ještě před pár mě...
07.12.2016

Hodinky na lyže

Moderní, sportovní GPS hodinky umí často měřit širo...

Diskuze o lyžování

Klínovec: [Středisko]

včera 18:33:31 od johnycek

Co v lyžárně přebývá

včera 18:20:00 od CzechSkier

Oprava lyžiarok

včera 18:15:19 od CzechSkier

Lyzovani Prosinec 2016

včera 17:20:29 od Honza_S

Alpine Ski World Cup 16/17

07.12.2016 13:32:36 od Martin47

vosky Skivo