lyže pro kolenáře - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

lyže pro kolenáře

30.03.2009 14:10:17 #1 

administrator

(cleo, ) Ahoj. Chci Vás požádat vo radu. Jsem po úrazu kolena /přední kříž. vaz+ meniskus vnitřní + vnitřní boční vaz/. Před 3 měsící plastika kříž. vazu. Ale i přes rehabilitaci je tady možnost, že koleno už nebude v tak dobrém stavu, aby v pohodě zvládalo moje 160 cm /Elan SLX/ cm slalomky, na které nedám dopustit, ale tuším, že v budoucnu budu mít problém je zkrotit. Chci Vás pokročilých se zeptat, jak dloužka + šířka+ tuhost lyže ovlivňuje záťěž na kolena při potřebe kvalitního ježdění na našich ale i alpskych sjezdovkách. Chci ještě s dětmi lyžovat na rozumných lyžích, aby jsem koleno co nejmíň ničil. Ale samozřejmě, aby jsem si kvalitně zajezdil. Mám 83 kg, jem /byl jsem/ dobrý lyžař s carvingovou technikou. Z mého pohledu se mi jako nejvhodnější jeví lyže kolem 170 cm, mírně odlehčená, střed kolem 78 mm. Děkuji za rady. Cleo

30.03.2009 14:25:50 #2 

administrator

(TomáS, ) já měl pouze plastiku LCA, po operaci tělo protestovalo a rok jsem kulhal max. extenze o 20 stuňů méně. Když jsem opouštěl Kladruby, tak to bylo 10, z čímž ještě neuděláš ani 5 rychlých kroků. Už jsem zahodil tenis, lyžování a všechno. Pomohla mi až jedna skvělá ženská na rehabilitaci a cvičením jsem se z toho pomaličku dostal. Teď sice pořád nějaký stupeň chybí, nohu mám kratší, ale lyžuju ahraju tenis! Dokonce i na slolomkách s rádiusem 12. Je mi 36, koleno se snažím nešetřit. Potřeboval bych spíše svaly na noze, to jde pomalu. No chtěl jsem říct, že to bude asi indivudální. Doufám, že budeš mít menší komplikace s větším poškození než já s obyčejným křížákem. K lyžím. Úvaha je správná, větší rádius, měkčí lyže budou ke kolenu určitě milejší. Možná, že brzo vyzkouším lyže značky Kessler, což je nějaký podivín ze Švajcu. Lyže se údajně vyznačuje právě tím, že je díky své konstrukci (vypadají jako prošláplé) lyže jednoduše ovladatelná. Slyšel jsem, že si to lidé právě s podobnými problémy nemůžou vynachválit. Stránky jsou www.kessler-swiss.com. Nevím kolik ty lyže stojí, ale počítám, že dost. Až na nich pojedu, klidně napíšu. Přeji úspěšnou rehabilitaci a nejsou to jenom zdvořilé keci. T.

31.03.2009 20:04:49 #3 

administrator

(ivan, ) Řekl bych, že důležitější než lyže je terén, sníh, viditelnost, způsob jízdy a dobrá technika. Na hrbolaté tvrdé pistě nebo v „tahavém“ sněhu si kolena budeš huntovat víc než na vzorovém manžestru, a to bez ohledu na lyže. Vždycky bys měl vědět, do čeho jedeš, tedy dobrá viditelnost a žádný terén, kde nevíš, co číhá. Se správnou technikou zahraníš a povedeš lyži s minimálním úsilím a dokážeš předcházet problémům. Nevím ovšem, nakolik je přenositelná cizí zkušenost jen proto, že někdo utrpěl stejně diagnostikované zranění. Každý lyžař se svým tělem a svou jízdou je přece jenom originál. „Rady“ na anonymním fóru bych bral s velkou rezervou. Jako velmi vhodné bych viděl najít si ortopeda (později snad i rehabiliťáka), který sám lyžuje, má pro tuto aktivitu pochopení a má o namáhání při lyžování dostatečnou představu. Tady mohou být tipy na rozumné odborníky velice cenné. Ale stejně musí člověk pořád „naslouchat“ svému tělu a sledovat, co právě on může či nemůže. Z vlastní zkušenosti bych přidal psychosomatickou důležitost optimistického přístupu a důvěry, že to půjde. Dobře, že jsem nepodlehl tomu doktůrkovi, co mi někdy 1981 prorokoval, že toho se svými koleny už moc nenalyžuju… Vím, že jsem ti nedal konkrétní žádanou radu, ale trochu optimismu snad ano…

01.04.2009 23:06:17 #4 

administrator

(Cleo, ) Děkuji moc za rady a povzbuzení. Snád to bude fungovat a za několik let budu jenom spomínat na jenom jednu vynechanou lyžařskou sezonu v r. 2009.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

03.12.2016

Adelboden: oáza klidu ve švýcarských Alpách

Při příjezdu do Adelbodenu vás přivítá pohled na do...
02.12.2016

SP v alpském lyžování: co napověděla premiéra

Poslední listopadový víkend se stal již tradičně př...
02.12.2016

Vložky do lyžařských bot – proč a pro koho?

Při sjezdovém lyžování je noha v botě zatěžována ve...
02.12.2016

Známe vítěze souteže se Skier.cz!

Známe vítěze soutěže s lyžařským obchodem a eshopen...
01.12.2016

Vyhlášení vítěze soutěže o celosezónní Czech Skipass 2016/17

Czech Skipass – unikátní lyžařská celosezónní perma...
30.11.2016

Lyžařská sezona je tady! Nejezděte na hory bez servisu, radí odborníci

Venku první vločky a někteří z nás už plni očekáván...

Diskuze o lyžování

Klínovec: [Středisko]

včera 22:26:57 od BigBang

Crans-Montana: [Středisko]

včera 22:02:17 od mirjur

Výber vhodných lyží pre muža

včera 20:33:57 od Mefko1

Ester Ledecká

včera 18:44:23 od m3

Čím nahradit Dynastar Omecarve 10?

včera 08:51:22 od Marek Bednář

Bootfitting

včera 00:38:48 od MMartin

vosky Skivo

02.12.2016 20:26:55 od Marek Bednář

Alpine Ski World Cup 16/17

02.12.2016 19:37:35 od Marek Bednář

Saalbach vs. Zell am See - prosím o radu!

02.12.2016 16:18:08 od Martin_B