Carving - proč to NEZATÁČÍ?? - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

Carving - proč to NEZATÁČÍ??

01.04.2009 20:23:50 #1 

administrator

(Kir Bublifux, ) Od svých čtyř let lyžuji a věnuji tomu hodně času. Věnuju se lyžování převážně na černých sjezdovkách a velkou rychlostí. Když začala éra carvingu, měl jsem už těžce vydřený a zažitý styl třeného (smýkaného) oblouku.

Letos jsem dostal darem carvingové lyže – poloměr 16m, tvrdé, 165cm dlouhé, Fischer RC Pro. Rozhodl jsem se přeučit se na carving, ale JE TO HROZNĚ TĚŽKÉ – VŮBEC TO NEZATÁČÍ. Každý mi říká: Trochu to rozjeď a postav to na hrany. Jenže já to opravdu pečlivě stavím na hrany, ale ono to stejně nezatáčí! Ať dělám cokoliv a hraním jako blázen, ty lyže prostě nezatočí. Když to postavím na hranu co nejvíc, tak akorát spadnu na stranu.

Teorie jsem nastudoval hodně – je mi jasné, že nesmím dělat protirotaci, musím otáčet rameny ve směru zatáčky, nedělat vertikální pohyb, mám mít nohy od sebe na šířku ramen a hranit. Jenže to nefunguje – prostě to NEZATÁČÍ. Carving mi připadá proti klasickému lyžování extrémně těžký a carvingový oblouk prostě neproveditelný.

Proč to nezatáčí? Co mám dělat?

01.04.2009 21:01:18 #2 

administrator

(Jenos, ) Dám ti tuto radu: Vezmi si privátní kurz v dobré lyžařské škole nejlépe v Alpách a uvidíš že to půjde snadno. Pokud jsi tak vylyžovaný jak píšeš, tak to bude otázka několika málo hodin a budeš řezat jako ďábel. Carving totiž není vůbec extremně těžký, a pro většinu lidí naopak podstatně snažší než čistý smýkaný či driftový oblouk. Bez praktického vysvětlení se obávám ti nebudou rady moc platné. A na některých carvingových fórech se dozvíš pouze nesmysly, se kterými sjedeš tak možná modrou sjezdovku někde v Krkonoších, ale na černé můžeš uplně zapomenout. Rotace, natáčení ramen, co si se dočetl jsou toho důkazem…

01.04.2009 21:19:54 #3 

administrator

(Mirek, mirko.vorisek@seznam.cz) Jsou dvě možnosti:

1. dnes je Apríla…
  2. Neumíš to, těžiště máš vzadu atd… Na to je nejjednodušší vypůjčit si lyže 150/R10–12m a vyrazit na MODROU sjezdovku, postavit lyže na hranu a začít carvovat… Až carving pochopíš, naučíš se zatížit lyže, zaříznout a pořádně prohnout lyži, lehce zvládneš i tu darovanou s R16m. Hlavně si hlídej těžiště co nejvíce vpředu…

01.04.2009 22:05:23 #4 

administrator

(Kir Bublifux, ) Díky moc. O Apríla rozhodně nejde, nedržím ho. Mám skutečný problém, se kterým potřebuju poradit. Za radu Ti moc děkuju, budu se jí řídit.

02.04.2009 07:24:07 #5 

administrator

(Karel68, ) Byl jsem na tom podobně…sice jsem neměl extra styl ,ale lyžoval jsem slušně – smýkaným obloukem na 180 cm obřačkách…podle mého se může člověk naučit sám carving , ale jen na ultrashortech­.Pořídil jsem si 99cm,R-7 , a jedna rada.Zkus to někde , kde bude míň lidí ,ráno na upraveném , spíše tvrdším svahu…chovej se , jako bys jel na bruslích , postav to na hranu , a jak říkají – těžiště víc dopředu . pokud zůstneš vzadu vykopne tě to…Každý další oblouk si dovolíš víc , zjistíš , jak tě to drží , a že můžeš jít těžištěm stále více dovnitř oblouku , samozřejmě s narůstající rychlostí…na tuto výuku jsou myslím ultrashorty k nezaplacení , proto se jich taky nechci zbavit , i když mám nové Rossi R8s:-)).

02.04.2009 10:26:23 #6 

administrator

(radek, ) nejlepsi rada je zaplatit si opravdu na 1 den instruktora , kterej ti vse vysvetli, ukaze radu cviceni a nastartuje spravnym smerem. nejtezsi z prechodu ze smykaneho na carv oblouk je asi zatezovani vnitrni hrany vnitrni lyze, je to proti vsemu co jsem ja 25 let ucil,ale cviceni na to pomahaji postupne zazity stereotip odbouras. nebude to otazka dne ani tydne(mluvim o funcarvu),ale nakonec to jde (racecarv dostanes do nohou po par hodinach).

02.04.2009 11:15:49 #7 

administrator

(Jenos, ) Jo je to pravda. Bohuzel je pořád spousta lidí kteří myslí, že se naučí lyžovat teoreticky a pak to už na svahu půjde. Přitom třeba 2dny po dvou hodinách privátní kurz je tak intenzivní a alespoň trošku šikovný lyžař zvládne carving bez problému. Problém je téměř vždy ne řezaní oblouku, ale v zafixovaném špatném postoji na lyžích. Není nic složitějšího než pak přeučovat špatné návyky třeba vyčtené z některých netových fór. Takže nešetřit – vyplatí se to…Samozřejmě k vyježděnosti a řezání černých sjezdovek je pak potřeba zkušenost a hodně km…

02.04.2009 15:15:42 #8 

administrator

(Martin430, pospisil1@gmail.com) A nebo vezmi lyže a vyraž za klukama na „vylepšovací lyžování“. Do Rokytnice, kde je podle kamer nádherný jasno. To Ti přinese jistě víc než diskuze na serveru. Už jsem to prošvihl podruhé a moc mě to mrzí. Pokud máš čas a chuť, budou tam do soboty – viz příslušné vlákno. Skol. Martin

02.04.2009 23:08:54 #9 

administrator

(H.Hugo, ) Ja jsem se u prechodu na carving taky trochu zapotil; je to strnity proces kde odborna pomoc instruktora je vicemene nezbytny katalizator – ono vylepsovaci lyzovani by asi bylo idealni. Ja osobne si lyzovani rad zpestrim ruznymi cviky – ten ktery mi pomohl s carvem byla jizda s tyckami zezadu pod koleny a drzenym zevnitr mezi koleny. Uz jsem tady s tim jednou na samostatnem vlaknu vyrukoval – a moc s tim nezabodoval, ale jestli si vzpominam tak jina kloudna rada nezaznela. Tak jestli se ti nepodari dohnat na svahu Trku s HOnzou a Ivanem tak zkus alespon tohle.

04.04.2009 09:02:54 #10 

administrator

(xCut, ) karel68 a mirek – potvrzuju, pro nauceni mas velice tezke lyze (to snad ani nejde), ty jsou pro extreme rychlou jizdu z meho pohledu, carv je lepsi zacit spise na „bruslich“ radius do 8, treba u nej i zustanes, ty shorty, jak pise kolega, jsou fajn, protoze je nechapes jako neco, s cim se da smykat a tim mas novej prostor pro „brusleni – carvovani“ . Carving je jiny, rozhodne ne extreme tezky, ale zazil jsem par lidi, kteri se radeji vratili zpet na universaly 170/15 a pekne ukazkove a spokojene smykaji dale :D

05.04.2009 12:51:10 #11 

administrator

(ivan, ) Tak se nám tady nějak množí dotazy vypadající spíš jako fór a zjišťování, jak se nad nimi zdejší rozumbradové budou potit. A to ne kvůli poněkud dětinskému nicku. Navzdory ujištění „myslím to vážně“ považuju za nejpřiměřenější Mirkovo „dneska je apríla“. Soudný čtenář zkonstatuje, že kdo „lyžuje od čtyř let a věnuje tomu hodně času“, měl by být na úrovni vyspělého sportovního jezdce. Zkušeného, když už skoro před 15 lety měl „těžce vydřený a zažitý styl třeného oblouku“ (btw, nádherný termín, nejenom „třená bábovka“…). Patnáct let v době všeobecného karvování intenzivně drtící svůj třený styl a teprve nyní obdarovaný „tvrdou“ komerční lyží v délce 165 cm (budiž, jestli to je nějaká obstarožní šunka ze začátku dekády, snad by mohla být i jakžtakž „tvrdá“). A tento velezkušený jezdec tu lyži „pečlivě staví na hrany“ a „hraní jako blázen“ – ale ty lyže „prostě nezatočí“… Jak se říkává, ještě tu o Karkulce. Ale tu už ne na lyžařském fóru.

05.04.2009 18:09:52 #12 

administrator

(HOnza, jv5p@e-nisa.cz) „…rovněž lyžuji od svých čtyř let a věnuji tomu hodně času…“, neumím si představit, že bych lyžoval „…převážně na černých sjezdovkách a velkou rychlostí“ – a to zároveň :-). Buď jedu ne černý sjezdovce (když už musím) a v tom případě dost opatrně a dost pomalu, nebo jedu po modrý a v tom případě dost rychle (protože můžu…). Dál ten příspěvek Bublifuka pokračuje podobně nesmyslnejma tvrzeníma.Jediný co mě ubezpečuje, že čtu správně je datum vložení příspěvku… Taky je ovšem možný, že Bublifuk, Racer a Marek (alias Jánatomám) je jedna a táž osoba a zkouší nás a zkouší…:-)…

05.04.2009 21:22:21 #13 

administrator

(H.Hugo, ) Anebo nam tu svym zpusobem serviruje takovej svuj intensivni feedback

31.08.2009 10:58:49 #14 

administrator

(Kir Bublifux, ) Jsi idiot. To, že neznám dobře terminologii neznamená, že neumím dobře lyžovat – já totiž místo čtení internetu a teoretických knížek jezdím. Když nemáš co poradit, tak radši drž hubu.

31.08.2009 11:00:58 #15 

administrator

(Kir Bublifux, ) Děkuju vám za rady. Uposlechl jsem vás a pro začátek jsem si koupil vhodnější lyže – ATOMIC SL10 11.5/156 – tak snad mi pomohou.

V zimě si vezmu instruktora.

31.08.2009 11:51:51 #16 

administrator

(HOnza, jv5p@e-nisa.cz) už věřím, že to myslíš vážně… Nejdřív bych ale rád, kdybys nějak napravil toho idiota :-) – jednak je to výraz, kterej sem nepatří a pak výraz, kterej se nehodí k Ivanovi. Málokdo z nás strávil tolik hodin na lyžích jako on, je jen velmi málo těch, kteří by se s jeho lyžařskejma dovednostma mohli srovnávat a asi vůbec nikdo, kdo o lyžování a materiálu dohromady ví víc než on :-). Když si otevřeš časopis Snow, tak pod značkou IS nebo podpisem si toho „idiota“ zkus představit…:-). Myslím, Bublifuku, že není potupný se v tomhle případě omluvit. No a až to uděláš, tak tě zvu na kterejkoli workshop Vylepšovacího lyžování www.snowschool.info. Nepochybně to, s čím máš při lyžování problémy, velmi rychle vylepšíš :-)

02.09.2009 12:25:15 #17 

administrator

(ivan, ) Jsi Honzo hodný, že se mě zastáváš, udělal bych v podobné situaci možná totéž. Pokud bych se nerozhodl takový příspěvek ignorovat. Což je to nejlepší, co s někým, kdo sem vkráčí po 5 měsících, aby komusi sdělil, že je idiot, udělat. Myslím, že si můžu dovolit se nad takovým a podobným štěkem pousmát a pustit ho z hlavy. Pokud by začal prudit příliš a kazit dosavadní atmosféru diskuse, není problém ho vyhodit, podobně jako ty občasné robotické spamy. Ale příliš horlivé adminy a moderátory rád nemám, diskuse má být demokratickým fórem pro všechny. Btw, Atomic SL:10 ve 156 cm, jestli je to loňský model, je lyže jedině pro holky. Samotná SL:10 je spíš rekreační než sportovní model a i na delší provedení jsem za celou zimu pustil snad jen jednoho drobného chlápka.

03.09.2009 13:25:37 #18 

administrator

(TomáS, ) ti to nebude zatáčet na lyžích, co prakticky neumí jet rovně, tak je fakt něco špatně!!!! Na lyžích s rádiusem 11 je dokonce už nepříjemné na tvrdém klasicky zabrzdit, neboť lyže chce stále krájet oblouk, tak moc točííííííí

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

03.12.2016

Adelboden: oáza klidu ve švýcarských Alpách

Při příjezdu do Adelbodenu vás přivítá pohled na do...
02.12.2016

Světový pohár: co napověděla premiéra

Poslední listopadový víkend se stal již tradičně př...
02.12.2016

Vložky do lyžařských bot – proč a pro koho?

Při sjezdovém lyžování je noha v botě zatěžována ve...
02.12.2016

Známe vítěze souteže se Skier.cz!

Známe vítěze soutěže s lyžařským obchodem a eshopen...
01.12.2016

Vyhlášení vítěze soutěže o celosezónní Czech Skipass 2016/17

Czech Skipass – unikátní lyžařská celosezónní perma...
30.11.2016

Lyžařská sezona je tady! Nejezděte na hory bez servisu, radí odborníci

Venku první vločky a někteří z nás už plni očekáván...

Diskuze o lyžování

Ester Ledecká

včera 22:45:58 od m3

Alpine Ski World Cup 16/17

včera 21:43:52 od PetrAT

Klínovec: [Středisko]

včera 21:06:52 od BigBang

Lyže dítě-závodní?

včera 20:12:14 od CzechSkier

Predajne s fundovanym personalom - Praha a okolie

včera 19:30:57 od headskitest

Služba Identbox