voskování lyží - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

voskování lyží

24.04.2009 09:04:22 #1 

administrator

(DanielS, nadkemis@seznam.cz) ahoj, chtěl bych si začít sám voskovat lyže, neb se mi nechce dávat pokaždé 90 Kč,– a rád si nechám poradit co si mám pořídit, vím, že zde již bylo napsáno mnohé, ale chtěl bych úplně konkrétně: Díval jsme se na stránky Skiva, tak bych to chtěl nakoupit tam, protože to není zas tak drahé – doporučujete? Mám starou žehličku s termostatem, Skivo smývací roztok-asi lepší ve větším balení, zvažuju buď lékařský parafin nebo od Skiva parafin universal 450 g – píší, že je do stroje, tak nevím zda se hodí – co je lepší? pak tedy stěrku a jaký kartáč – ve Snow píše IS, že je lepší bronzový a nylonový jen pro fajnšmekry- nikdy jsem nevoskoval – je postup takovýto?: smytí roztokem, kartáč – jaký? opět smytí roztokem- nebo už ne?, nanesení vosku – kolik hodin pauza než vosk stáhnu?, kartáčování – opět jaký kartáč – používá se na oboje kartáčování stejný? V návodu na str. Skivo – je pouze smytí roztokem, nanesení vosku, stažení a leštění nylonovým kartáčem.. co vy na to? Díky moc za rady D.

24.04.2009 10:39:03 #2 

administrator

(Krab, ) smývat stačí max. 1 x za sezónu, lepší je nanést parafín a zatepla stáhnout. Lékárenský nemá chybu. Kartáčování jen pokud máš nějakou strukturu, jinak vystačíš se žehličkou, lékárenským parafínem a cidlinou. Já k tomu mám hrubý nylon a měkký leštící kartáč na šaty. Ale třeba na firn už nestahuji vůbec, ani cidlinou. A tak všelijak.

26.04.2009 20:56:34 #3 

administrator

(ivan, ) Souhlasím s tím, co píše Krab. IS coby člověka, který dokáže popsat dvě stránky o tom, jaký vliv mají nějaké desetiny stupně při úhlování hran, nesmíš brát úplně vážně :-))) Jinak řečeno, je třeba vždycky rozlišovat podle náročnosti uživatele. Informace ve SNOW zabíhají občas až do detailů, které zajímá „horních pět procent“ uživatelů – což ale jsou právě ti nejvěrnější čtenáři a nejkoumavější lyžaři. Pro většinu sice pořád nadprůměrných uživatelů (průměr brousí a maže minimálně až vůbec ne) ale platí jakýsi zlatý střed. V tomto konkrétním případě tedy platí mazat a sytit tím dostatečně často skluznici, ale nemít ambice na co nejrychlejší lyže využívající nejdražší speciální vosky. Lékařský parafín je tedy naprosto dostačující mázou a stejně tak stačí nylonový kartáč. Co můžeš ovlivnit: mazat lyže pokud možno teplé, ne vymrzlé. Už tím dostaneš do materiálu dostatek vosku. Necháš stát: nadstandardně by bylo napřed v teple, ale dostatečně výborné je v pokojové teplotě, aspoň hodinu, déle je lepší, přes noc ideální, ale nejde o život. Pak seškrábeš ostrou cidlinou. Čím víc vosku odstraníš cidlinou, tím míň práce pro kartáč. Tím pak ještě odstraníš zbytek vosku. Nejedeš o medaili, a tak se nemusíš prodřít skrz lyži. Ten vosk se sjede i jízdou. Když uděláš tohle, dáš lyži to, co potřebuje, a zároveň víc než naprostá většina lyžařů. Uvědom si současně, že při důsledné jízdě po hraně toho po skluznici nenajedeš tak moc, takže budeš mnohdy potřebovat spíš ostré hrany než kdovíjak namazanou lyži. I při mazání platí, že není třeba mít vše „značkové“: při opatrnosti lze používat „textilní“ žehličku, zmíněný parafín, možná i nějaký neznačkový kartáč, cidlinu sbastlenou z plexiskla, na vyčištění/doleštění fibertex „kuchyňský“. Doufám, že se mi i tyto momenty mazání podaří osvětlit v příštím ročníku SNOW.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

08.12.2016

SNOW 100 - jubilejní vydání s 8 skipasy zdarma!

Prosincové vydání SNOW – historicky rekordní – je t...
08.12.2016

Paseky nad Jizerou - top lyžování pro děti i ambiciózní lyžaře

Lyžařský areál v Pasekách nad Jizerou může nabídnou...
08.12.2016

Vyhrajte 4 luxusní lyžařské dny v Dolním Rakousku!

V Dolním Rakousku najdete rodinné sjezdovky i trať ...
08.12.2016

SP v alpském lyžování: ach ten materiál. Hudcovi premiéra nevyšla

Jan Hudec, šumperský rodák, který ještě před pár mě...
07.12.2016

Hodinky na lyže

Moderní, sportovní GPS hodinky umí často měřit širo...
06.12.2016

Představujeme značku Völkl

Völkl je tradiční německá značka, vyráběná v soused...

Diskuze o lyžování

Klínovec: [Středisko]

dnes 18:33:31 od johnycek

Co v lyžárně přebývá

dnes 18:20:00 od CzechSkier

Oprava lyžiarok

dnes 18:15:19 od CzechSkier

Lyzovani Prosinec 2016

dnes 17:20:29 od Honza_S

Alpine Ski World Cup 16/17

včera 13:32:36 od Martin47

vosky Skivo