VYLEPŠOVACÍ LYŽOVÁNÍ 3 - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

VYLEPŠOVACÍ LYŽOVÁNÍ 3

Nalezené položky: 38 « První | < Předchozí | 1 | 2 | Další > | Poslední »

28.04.2009 08:32:40 #1 

administrator

(HOnza, jv5p@e-nisa.cz) -zahajuju nový vlákno – v pořadí už třetí. Nový informace? a) pro účastníky V.L.1 a V.L.2 – podle zprávy od Janzy je spuštěna konference.Ještě jsem jí nepouži… b) měl jsem jednání s vedením časopisu Snow a pro příští rok jsme dohodli úzkou součinnost (informace o akcích V.L.- výjezdech na ledovec i akcích v Česku,souvi­sejícím testování lyží a burze atd…) – program připravuju, bude komplexní :-).Tady ho zveřejním po interní diskusi na konferenci V.L.- všechny účastníky obou běhů považuju za „nejbližší spolupracovníky :-)“ pro jakoukoli přípravu a konání dalších akcí… Přeju hezký jaro a připomínám nabídku výjezdu na Kaunertalskej ledovec (otevřená, jako všechny akce V.L. komukoli ze zájemců). Nejspíš by to bylo 10. – 13.6., možná, že bychom eventuel spali i nahoře na parkovišti.Výhoda oproti jinejm ledovcům je hlavně časnej ranní provoz vleků už od 6,30, kterej prodlužuje kvalitní ranní lyžování o víc než dvě hodiny oproti jinejm ledům :-)

28.04.2009 18:31:02 #2 

administrator

(HOnza, jv5p@e-nisa.cz) přišla mi reakce znalce na Kaunertal – tak dementuju spaní nahoře a upřesňuju, že provoz obvykle nezačíná 6,30, ale v 7h. :-) – i tak je to o nějakou tu hodinku dřív než jinde…

29.04.2009 11:46:12 #3 

administrator

(Hanzi, sarf@centrum.cz) JAk jsem rekl, rad bych jel…asi sam…bude nejaka offiko organizace?? Muzu nabidnout 9mistny transporter na prepravu, prip. spani.

29.04.2009 13:02:24 #4 

administrator

(Másin, info@ecrystal.cz) Rád bych taky vyrazil, ale nejsem teď schopnej říct jestli budu moct. Pokud to bude vyloženě hurá akce v závislosti na aktuální předpovědi, nejlíp se spaním na parkovišti (pokud to nějak půjde), a tudíž nebude třeba potvrdit účast brzo, tak se předběžně a nezávazně hlásím. Tranďák od Hanziho by byl suprovej pokud by se nás sešlo dost. Osobně bych to pojal jako volný ježdění s tím že na sebe koukneme, třeba i něco natočíme a večer, nebo hned na svahu připomínkujeme. Máje sme se na Mísečkách nedočkali, tak holt musíme spravit chuť jinde. :-)

29.04.2009 13:35:56 #5 

administrator

(ivan, ) Doporučuju brát to podobně a radši moc neslibovat. Co nejméně závaznosti. Ono jen pár dnů poté, co jsme to ještě zalamovali na betonu na Mísečkách, je člověk lyžováním naplněný mnohem víc, než jak bude za víc jak pět týdnů tepla a úplně jiné než lyžařské náplně života. Nejeden z těch, kdo nyní chuť má, o ni do té doby přijde.
Navíc, bohužel, už v posledních letech nelze ani na ledovci touto dobou spolehnout na dobré podmínky. Nejenom že může zrovna jít fronta, ale může být i nechutné teplo, které k tomuto datu může lyžování silně znehodnotit. Jako reálné mi proto připadá vést tento termín v patrnosti a těsně před ním se domluvit, jestli a kdo a na případných kooperacích při transportu. Případně to bez negativních dopadů přesunout či zrušit.
Spaní jednoznačně dole: je tam bazén v ceně, kousek dál i koupaliště, hřiště, možnost pojezdit na kole či inlajnech, zajet v klidu do Samnaunu na bezcelní nákup, obvykle lepší počasí než odpoledne nahoře. Lyžování touto dobou je tak do 11, nanejvýš do 12 a odpoledne až do večera je dlouhé…

29.04.2009 23:18:51 #6 

administrator

(HOnza, jv5p@e-nisa.cz) – takhle je to přesně – TAK DEJTE VĚDĚT, KDO BYSTE eventielně jel. Rozhodnutí uděláme cca v úterý 9.6. před čtvrtečním 10.6. odjezdem. Spaní dole s tenisem, koupáním, kolem…

01.05.2009 10:29:41 #7 

administrator

(vašek, ) jenom chci pozdravit nadšence. Osobně mě začnou svědit holeně až tak v říjnu, takže se tímto do té doby předem vzdávám.

01.05.2009 14:24:57 #8 

administrator

(tuty, ) bych se také přidal…o lyžovačce v létě jsem zatím pouze snil:-)

14.05.2009 23:24:24 #9 

administrator

(ivan, ) Opravuju už neplatnou informaci, že bazén je v ceně skipasu. Od této sezony už bohužel není.
Sněhu zatím dost, ale poměrně rychle odtává.
I letos zjevně pokračuje úzus posledních sezon na jaře postupně redukovat počet provozovaných dopravních zařízení a upravovaných příslušných tratí. Nedělí 17. května má skončit i horní úsek lanovky Ochsenalmbahn (pod horním parkovištěm), takže se bude jezdit už jenom nahoře.
Zatím se točí i nová kabinka Karlesjoch, ale takřka bez lidí, takže kdoví, jak dlouho ještě. Dokonce se obávám, že v termínu 10/6 může už být problém i s oběma vleky Nörderjoch (vedle parkoviště). Ne že by letos neměly sníh, ale poslední dvě jara tam končili záměrně „předčasně“, aby sníh zbylý na sjezdovkách mohli nahrnout podél trasy vleku. Tuto zásobu sněhu si po zakrytí fólií šetří na podzim.
Takže by se dokonce i mohlo stát, že v tu dobu už pojede jenom dlouhá kotva Weisssee. Pro toho, kdo zná třeba jarní Tux, by to mohlo být zklamání. Zkusím to ale do té doby zjistit.
Ovšem pro „čištění“ techniky a její nácvik jsou terény obsluhované tímto vlekem výtečné. Tento týden si to pochvalovalo i pár dost slušných lyžařů. Například nějaká Záhrobská, jistí Krýzl a Trejbal. A možná i po vážném zranění poprvé lyžující Daniel Albrecht. Takže lyžování i diskuse o něm byly pro mě dostatečně inspirativní a poučné. I výchovné: když člověk vidí, jak ten Kitan (Kryštof Krýzl) má v obřáku zadek skoro na zemi, má vedle uznání skoro chuť zahodit lyže a jít se vožrat, protože k něčemu takovému se nikdy nedopracuje… Nebo když ta Šárka před člověkem jede bez holí s rukama na bocích lépe než člověk s plnou zbrojí (a svádět to na těch pár metrů radiusu a trochu moc tvrdé vlastní lyže by bylo výmluvou).
To už ale je (ne)výhoda mimosezonních ledovců, že tam lyžařskému smrtelníkovi spadne hřebínek. Škoda, že se tam nedostane většina nafoukanců různé úrovně, falešně přesvědčených o svých lyžařských kvalitách. Viz například (odkaz jsem už bez ohlasu dával, proto teď naposledy) úplně čerstvá půtka lyžařských pedagogů na skiplusu. (Náhodou jí ostatně předcházel Krabův dojem z tamějšího školení versus VL 1.)

15.05.2009 09:06:20 #10 

administrator

(Krab, ) na ski+ je zajímavá, ale na interski.cz je to daleko lepší, protože se tam zapojují i opravdu zajímavé postavy výuky lyžování.

15.05.2009 09:07:40 #11 

administrator

(Milan2, ) Skiplus diskusi jsem četl, ale nic nenapsal protože tam nikdo nikoho neposlouchá. Nicméně je to zajímavé, že v ČR kde umí lyžovat opravdu technicky správně jen hrstka lidí v drtivé většině současní nebo bývalí závodníci, je tolik jedinců co tak moc chtějí učit lyžovat ostatní a říkají si skipedagogové. Kvalifikací pro ně není dovednost na svahu, ale počet odučených dnů, klientů, akademické tituly, od akademického stolu popsaná podivná technika a teoretické „znalosti“ silně znásilněné fyziky a biomechniky. Nenapadá mě jiný sport, kde by v jeho tréninku a popisu techniky byly tak zásadní rozpory většinou doslova protichůdné názory jednotlivých trenérů, všech samozřejmě vybavených spoustou licencí. Nejlepším důkazem je toho právě diskuse na skiplus. Na situaci doplatí klient, který zaplatí a správně lyžovat se naučit nemůže. Je otázka zda takové „podnikání“ je akceptovatelné v rámci sportu.

15.05.2009 10:45:13 #12 

administrator

(TomáS, ) v nejhorším případě se naučíš za své peníze něco dělat špatně (nebo dobře – dle přesvědčení toho, ke komu se dostaneš). V raných letech paraglidingu jsem se jako instruktor nechal naverbovat do jedné školy. Do Itálie na kopec s převýšením přes 1000m nám přijel autobus údajně pokročilých 40 kurzistů. To že majitel školy + dva naverbování instruktoři, je docela málo se už tak nedalo přehlédnout, ale to, že tam bylo několik jedinců, kterým majitel řekl, ŽE LÍTAT SE NAUĆÍ AŹ TAM:-))) bylo hodně, hodně, drsný. Na klepající brady strachy zelených klientů budu vzpomínat ještě dlouho. Zájezd dopadl naštěstí pouze jednou zlomeninou nohy a jednou kompresní zlomeninou páteře. No tak to bylo jen tak pro zasmání, oproti tomu je jestli „vnitřní noha malinko tam a pánev zase jinam“ úplná stranda… T

15.05.2009 11:31:34 #13 

administrator

(ivan, ) Samozřejmě víme, že „když nejde vo život, de vo hovno“, a v tom smyslu chápu i tvůj shovívavý nadhled. Ale přesto bych nijak smířlivý nebyl a spíš souhlasil s Milanem2 a jeho otázkami. Striktně vzato ale ty školy a jejich provozovatelé drží státem, resp. MŠMT vydaná příslušná oprávnění a disponují učiteli schválených a požadovaných kvalifikací. Takže papírově je vše v pořádku. Nakonec existují dobří i méně dobří vykonavatelé kdejakých činností a prací, občas dokonce i fušeři. Tak proč ne učitelé nebo trenéři?
Připojím komentář jednoho v zahraničí působícího učitele, který má svou nejvyšší možnou kvalifikaci, otevírající dveře kdekoliv na světě, a dnes už i své postavení, jež mu umožňuje být povznesený nad půtky v české kotlině. Nejmenuji, protože je to názor soukromý z naší mailové korespondence. Ovšem nevím momentálně o nikom, kdo by panující stav dokázal posoudit kvalifikovaněji.
„Tam už totiž vůbec nejde o to, který systém je špatný nebo dobrý, ale jde o to, že ti lidé ze spolkových AZ a z VŠ fakt neumí lyžovat a dělaji strašné chyby i v tom co si oni sami napiší na papír. Když jsem měl možnost vidět demo videa z posledního INTERSKI ČR semináře, tak jsem se nestačil divit. To co tam někteří předváděli tak to snad ani nemůžou s tímhle tím na kopec před lidi… Já bych ty kluky normálně u nás ve škole zařadil mezi dobrou skupinu Holanďanů. bez mrknutí oka. A to jsme jezdili jenom na sjezdovce, upravené…“
Za sebe bych k hádání o to, kdo umí či neumí lyžovat, dodal jediné: dost řečí a hurá na test ISIA (viz http://www.apul.cz/image.php?…): „The test is designed to prove the candidate's techni­cal abilities at the highest level.“

15.05.2009 11:38:49 #14 

administrator

(HOnza, jv5p@e-nisa.cz) poprvé v životě jsem byl před chvilkou na stránkách AKADEMICKÉHO FÓRA interski. Před tím jsem vždycky vylekanej a smutnej vycouval z podobně vedený diskuse na stránkách carv a carver – vždycky jsem tam dostal vynadáno (jakejsi Dan mě dokonce „vyhodil“) – a přitom jsme se bavili o něčem tak pěkným a v podstatě jednoduchým jako je lyžování… Já těm lidem nerozumím, proč tak vehementně trvaj na nějakejch složitejch popisech který se od sebe lišej jen malounko, nebo víc, nebo úplně hodně… Hlavně jsou ale tak děsně prolezlý složitostma určitě ne kvůli nalezení lepší metodiky výuky, ale hlavně aby se našla TÉMATA pro „učené“ debaty – spory – přesvědčování – hádky – obvinění – výsměch… a co já vím ještě do jak nesnášenlivejch poloh se jim to daří dostávat.Zúčas­tňujou se toho s masochistickým zaujetím prostí lyžaři, „uznávaní“ učitelé, akademici… – je to jako v tý Mládkově písničce o doktoru z kliniky co s profesorem matiky… :-) – rozdíl vidím v podstatě jen v tom, že tito „vědátoři“ se při pohybu na lyžích „neválej po zemi, žádné cavyky…“…

15.05.2009 11:44:42 #15 

administrator

(TomáS, ) s 50 FIS bodama z loňský sezóny. Zbývá říct, kdo je tak prototyp chlápka s 50 FIS bodama (to já nevím) a kolik je 6 vteřin na kolo. Pravděpodobně obsolovent onoho testu by na olympiádě hravě předjel jezdce z Beninu a Pobřeží slonoviny:-)))) T.

16.05.2009 14:33:18 #16 

administrator

(ivan, ) Do 50 FIS bodů v obřáku má podle poslední publikované listiny bodů (viz http://www.vema.cz/…is1209di.pdf ) u nás 12 mužů a 7 žen (a např. jen jeden junior). Hoši okolo těch 50 bodů skončili letos na mistrovství republiky např. 4. (Tuček), 5. (Berndt), 6. (Kelemen), 9. (Čermák), 12. (Vacek).
Ztrátu přibližně 6 vteřin na kolo v tomto závodě měl asi tak 6. – 7. závodník od konce, vesměs ještě junioři, ale pořád už kluci, kteří se nominovali na vrcholný domácí podnik.
Těm vysloveným exotům, jak je uvádíš, by to samozřejmě nandali. A dneska už by coby mladší a hodně lyžující zajeli i takového Hubertuse von Hohenlohe, čerstvého padesátníka žijícího z podstaty, kdysi ale absolventa lyžařského gymnázia ve Stamsu a rozhodně ne špatného lyžaře, hlavně v klouzavých disciplinách.
Je ovšem jasné, že na tom ISIA testu nepojedou ti referenční závodníci naplno, a pokud se pamatuju, jak mi kluci s APULU líčili tento premiérový dubnový obřák na Stohu, nejeli ani tam. Přesto se do tolerance vešlo jen šest lidí, a to samí výborní lyžaři, většinu znám.
Bohužel si už nevzpomínám, kdo tam tehdy za ty 50bodové pacesettery byl.

18.05.2009 11:42:08 #17 

administrator

(ivan, ) Ještě bych upřesnil, že tu ztrátu 6 vteřin jsem dohledal na toho 4. a 5. jmenovaného 50bodového, ne na vítěze. A k tomu ISIA obřáku: je taky zřejmé, že v rámci předpisů včetně délky a převýšení bude postavený méně náročně než na MR na celé Černé. Ovšem na Stohu to zase kdovíjak lehké postavit taky nejde.

18.05.2009 13:15:01 #18 

administrator

(HOnza, jv5p@e-nisa.cz) pokud bude mít ten obřák 30 sec (což takový „amatérský“ obřáky mívaj a na Stohu se staví od poloviny, takže taky asi něco málo přes 30sec), tak těch 6 sec. zas tak těžkej limit není :-)… Divím se, že to není stanoveno jako % ztráta za vítězem – řekněme 15% byla kdysi hranice 2.VT a to už není tak snadný :-)… (mohlo by to odpovídat tak cca 150–170 FIS bodům)

18.05.2009 14:24:23 #19 

administrator

(ivan, ) Honzo, kdyby sis přečetl odkaz, který jsem tu na ten obřákový test dával, ušetřil by sis spekulace o 30 vteřinách. Musíš postavit obřák podle regulí FIS (které, jak víš, diktují v určitém rozsahu i počet změn směru) s převýšením 250 až 400 metrů (což tě na tom Stohu vyžene výš než do poloviny, spodek moc převýšení nepřidává) a minimální čas by měl být 45 vteřin (50 plusminus 10%). Povolená ztráta oproti průměru referenčních pacesetterů je 12,5% pro muže a 17,5% pro ženy (s těmi 15% ses tedy docela trefil). Udává se i příklad: na referenční čas 51,68 se musíš vejít do 58,14, žena do 60,72. To je tedy těch 6,5 vteřiny/kolo. Pacesetteři jedou jednou jako první a podruhé jako poslední a čas se počítá ze všech těchto jízd.
Samozřejmě si dokážeme představit metody, jak to odostřit, ale pokud budou přítomní komisaři důslední, žádná vyložená šaškárna (extrém: pacesetter třikrát upadne, honí lyži, nasazuje, vrací se do brány, jede na bigfootech apod.) neprojde. Naopak s tím, že referenční borci nejedou na krev, nýbrž „rozumně“ (jako kdyby takové „bodové“ závody neexistovaly i v AD), se jistě počítá.

18.05.2009 14:42:21 #20 

administrator

(Krab, ) může být nanejvýš to, že Interski je, na rozdíl od Ski+/carver a carv, odnoží zastřešující mezinárodní organizace. Ale z ..... bič neupleteš, to znamená, že nanejvýš věrně odráží úroveň některých jedinců činných ve vedoucích pozicích komerčních AZ. Na svých klubových stránkách ať si každý píše a hlásá co chce a jak chce, tady (na Interski) by to asi mělo vypadat jinak.
Něco k VL: odborník na marketing jsi tady Ty, ale dovoluji si nad VL taktéž uvažovat. Vidím, že jde jednoznačně dobrým směrem, daří se odlišit od komerčních škol, má svou (a dost velkou) niku na trhu. Myslím, že jako vrcholná fáze VL by mohla dokonce vzniknout definovaná odnož "závodní " škola, kterou u nás zatím postrádám. Tím se nehodlám vzdát rodinné ani rekreační části kurzu, ale bude dost obtížné kombinovat všechny úrovně najednou. Oldova spolupráce bude nedocenitelným kladem, to se jinde nevidí.

18.05.2009 15:40:39 #21 

administrator

(ivan, ) Když se zkombinujou prachy, moc, ego a ideologie (a o všechno v těch půtkách taky jde), bývá zle. Dějiny i současnost přinášejí dostatek důkazů. Když na sebe kdysi v začátcích lyžování narazila dvě ega (Zdarsky a Bilgeri), také ale autorská práva a patent, byl výsledkem nejenom soudní spor o patent na vázání, nýbrž i výzva na souboj (c. a k. důstojník Bilgeri se nezapřel). A i tomu předcházela na samém konci 19. století snad ještě ostřejší a nevybíravější výměna prý až podpásových invektiv mezi Zdarskym a dalším pionýrem Paulckem. Takže nic nového pod sluncem a dnešní polemici jen navazují na dlouholetou a permanentně živenou tradici plnou úctyhodných gentlemanů. A činí tak v přece jenom kultivovanější podobě bez pistolí či kordů.

18.05.2009 16:43:29 #22 

administrator

(HOnza, jv5p@e-nisa.cz) máš Krabe pravdu – ona takováto úvaha dokonce v pozadí V.L. skutečně je :-)… – nebudu se tady o tom rozepisovat (právě proto existuje „naše soukromé V.L. fórum“, kde si takovýhle věci probereme než s nima vylezu na „povrch“ :-)…). S Ivanem i MilanemT jsme poprvé už cca 2003 o něčem takovém vážně uvažovali. loni jsme dokonce proijednávali v Rokytnici konkrétní provedení. Zahájení V.L. je v podstatě konkrétním krokem – zkouškou „plynulým a nenásilným“ testováním a otevřenou cestou … :-)… Jinak co se týká toho, jaké diskuse bych očekával na klubových servrech (carv, carver) a nečekal vůbec na „oficielních reprezentačních“ (interski ČR) s tebou úplně souhlasím. Nic nového pod sluncem jak píše Ivan však bych nebral tak doslovně – předpokládám, že aktéři se už nevyzvou na souboj (problém cti asi už nebude tak úzkostlivě hlídanej a asi ani ta odvaha k boji …:-)…). Ale k tomu „váleli se po zemi, žádné cavyky“ bych byl rád, kdyby došlo :-)… Pak taky, třeba v rámci „mistrovství“ APUL, které každoročně pořádají, by mohli připustit i účast „amatérů“ a udělali vedle závodů v obřáku třeba i soutěž „Kdo líp za den zaučí nepolíbené“… – takovou open soutěž s vylosovanejma začátečníkama (jako koně v pětiboji :-)) … Blbý ale je, že oni „amatéry“ nepouštěj – zkoušel jsem se jim už před lety asi šesti přihlásit do obřáku, ale nešlo to a o open soutěži v učení nechtěli už vůbec slyšet…:-) – jen oni na to měli patent a jiné přístupy nepřipouštěli… – i když, jak se po roce 2003 ukázalo, připustili, protože se to nedalo zastavit. No a teď už zase pravověrně bráněj, co nechtěli připustit – když to vulgárně zjednoduším :-)

27.05.2009 08:00:24 #23 

administrator

(HOnza, jv5p@e-nisa.cz) připomněl KAUNERTAL 11. – 15.6.2009 jako „prémiovej“ výjezd Vylepšovacího lyžování určenej komukoli kdo se přidá k těm, kteří už jeden z běhů VL absolvovali:-)… Vypadá to, že nám teď v nejbližších dnech připadne sníh. Taky tam budeme mít na vyzkoušení nějaký „lyže-exoty“ z nabídky Skipoints jako jsou třeba ZAI, CORE, BOGNER, VIST, KESSLER, STÖCKLI, BLADE a co já vím… Kromě toho by měly bejt k dispozici na vyzkoušení a koupi opravdu kvalitní a většinou málo jetý nefalšovaný race stock obřačky Atomic, Nordica 191 a 193 cm v nový (široký) i starý (užší) normě po závodnících do 40FIS bodů v cenách do 200EUR – už jen kvůli týhle možnosti se ten zájezd vyplatí :-)… Dosud je předběžně přihlášenejch asi 5 – 8 lidí… Pojedeme ovšem jen při odpovídající dobrý předpovědi – tzn. rozhodnutí v úterý 9.6.

31.05.2009 19:07:08 #24 

administrator

(HOnza, jv5p@e-nisa.cz) ten vejlet se blíží – sněhu tam sice nepřibejvá, ale ani neubejvá – je tam už tejden kolem nuly… Už se pomaličku blížej předpovědi, ze kterejch bude s rostoucí pravděpodobností možno usuzovat na počasí v těch dnech. Docela se těším, že se nás zase pár sejde…

07.06.2009 11:23:56 #25 

administrator

(ivan, ) Už jsem ani nedoufal, zejména po letošním teplém květnu, že se zase někdy dočkám situace, kdy natrefím v červnu lyžování lepší než v zimě. Už je to pár let, co se mi to poštěstilo. A ejhle, oteplování navzdory pámbu dopustil a tento týden, přesně pondělí až pátek, se to opět stalo. Zejména pondělí, úterý a pátek přinesly nádhernou tvrdou pistu, na níž (konkrétně v pátek při slalomování) slintal blahem i Trejbič.
Akorát se bojím, jestli se tím to dobré nevyčerpalo. Ale zatímní předpovědi – tak moc dopředu jen hodně orientační – nejsou vysloveně špatné. Sněhu dost, bohužel taky, až na pátek, i lidí, z 95% závodníků počínaje weltcupisty (i Záhrobský, Krýzl, Trejbal) po žáčky, od Rakouska po Francii a Andorru a snad i Rusko. (Momentálně toho jezdí tak málo, že není divu, zejména když bylo tak chladno.)
Jestliže tedy jen trochu bude vypadat počasí, akce by stála za to. Nakonec zase tak moc taktizování ani nelze provozovat: navzdory sněhu a webu („je nach Schneelage“) se na Kaunertalu končí v neděli 14/6. (Po vzoru bratrského Pitztalu si bestie spočítaly, co se vyplácí a co ne.) A sápat všechny možné věci, hlavně lyže, lanovkami na Tux, Kitzsteinhorn nebo Schnalstal a nakonec i Stelvio, není oproti výjezdu „z auta přímo na sníh“ moc lákavá představa. Kromě toho, čím později, tím menší pravděpodobnost, že se člověk trefí do pár chladných jasných dnů, zejména jinde než v Saas Fee nebo Zermattu. A ty kvůli dálce, cenám (4 dny S-F 260 Sfr = skoro 170 E), Z 222 Sfr, kdežto Kaunertal 99 E) a zákazu aut neuvažuju.
Takže je to skoro dané: kdy, když ne teď, jak zněl onen revoluční slogan…

15.06.2009 12:56:19 #26 

administrator

(ivan, ) Jistě. lze udělat i větší chyby. Blbě se oženit nebo vdát, bourat ožralý/á v autě, uchlastat nebo ufetovat se. Ale zase tolik horších, než vzdát VL 3 v termínu 12. – 14. června, neexistuje.
Když jsem minule psal, jaký byl výtečný týden před tím, vyjádřil jsem taky obavu, jestli se tím „dobré nevyčerpalo“, když celý květen stál za houby. Ale červen všechno napravil. Ještě čtvrtek byl lehce slabší, ale od pátku se studený vzduch a vítr od západoseverozápadu postaral o asi nejtvrdší letošní jarní sníh v pátek a ani oteplení na sobotu a poprašek nového nezabránil sněhu ve ztvrdnutí na sobotu (v neděli jsem tam už nebyl, ale po vyjasnění předpokládám dobrou pistu taky). Prostě dokonalé podmínky na krásně upravených svazích. Takový kopec mnohdy nenajdeme ani v zimě. Navíc jsou „průvodní okolnosti“ (počasí, teplota, viditelnost, dlouhý den) příjemnější než v zimě. A zase bych se musel opkavat: ideální „čištění“ techniky, ideální podmínky pro odstraňování chyb, zdokonalování, nácvik. Taky je to všude okolo vidět, zejména mládežnické týmy pilují pomocí nejrůznějších cvičení (už to je zajímavé pozorovat).
Protože ale znám své pappenheimské, 29/4 jsem varoval: „Ono jen pár dnů poté, co jsme to ještě zalamovali na betonu na Mísečkách, je člověk lyžováním naplněný mnohem víc, než jak bude za víc jak pět týdnů tepla a úplně jiné než lyžařské náplně života. Nejeden z těch, kdo nyní chuť má, o ni do té doby přijde.“
Za to, jak HOnzovi do plánování VL vlezlo rekordní teplo začátkem dubna, si tuto kompenzaci v podobě podmínek tentokrát rozhodně zasloužil. A snad nelitoval ani Olda Vondrášek s některými exkluzivními lyžemi. Přiznám se, že jsem růžové (božínku, opravdu růžovounké jako v pohádce!) lyže Bogner za těch 2300 nebo 3200 či kolik euro ještě na kopci neviděl. (Jistě, do těch „správných“ středisek nejezdím a Špindl zjevně ještě pořád není tou pořádnou snobárnou, jak si leckterý pyšný majitel tamějšího apartmánu či celebritka povinně se tam zjevující okolo Silvestra myslí…) A tady byly k mání, se Speedlockem pro každou nožku…
Tak snad se najde víc nadšení po létě. HOnzovi přenechám informace o dalších akcích. Za sebe skončím konstatováním, že to bylo opět skvělé, možná dokonce ještě lepší než ten mnou vychvalovaný týden předtím. A snad je v tom i naděje, že i ta jara nemusejí být tak úplně špatná. Což po velmi dobrém podzimu a perfektní zimě dává v podobě sezony 08/09 velice kvalitní lyžařský zážitek.
Btw, kaunertalští neschopové nebyli dodneška schopní na webu podat informaci, že lyžařská sezona končí. Pořád tam na několika místech visí formulace, že ukončení „podle stavu sněhu“. Na pitztalském webu se dokonce lyžařům doporučuje lyžování na K. v době, kdy Pitztal nejezdí. A oddíly se pořád lákají k tréninku: „die ausgezeichnet präparierten Pisten auf dem Norhang der Weisseespitze garantieren bis weit in den Sommer für optimale Trainingsbedin­gungen“ neboli „výtečně upravované sjezdovky na severním svahu Weisseespitze zaručují hluboko do léta optimální tréninkové podmínky“.
Na můj mailový dotaz, zda se končí a proč, mi od středy minulého týdne nebyli schopní odpovědět.
Jak to tak za ty roky sleduju, včetně personálních výměn, možná není tak úplně náhodou a jen „vinou“ jakéhosi oteplování či „krize“, že tam leccos jde od 10 k 5. I když na pokraji krachu prý byli už roku 1984 a žijou pořád… (Další si ale nechám, jak často vyhrožuju, do nějakého článku).

15.06.2009 14:19:56 #27 

administrator

(HOnza, jv5p@e-nisa.cz) účastníků Vylepšovacích lyžování 1 i 2 poreferuju podrobněji na naší „konferenci“. Tady jenom doplním Ivana – neděle byla jenom o trošičku lepší než dokonalej pátek a sobota :-)… Závoďáci sklidili většinu klacků, blbli na vlnovce, jezdili vajíčka, brouzdali mimo sjezdovky… – takže pro nás „zbyly“ jinak jimi hustě obsazený pěkný pisty. Taky bych tu rád ventiloval dva nedělní zážitky. Tím prvním byly víceméně raritní exkluzivky, který si za tu cenu každej koupit nemůže, ale který z toho, co jsem kdy měl na nohách, skutečně tím co poskytujou vybočily. KESSLER 172 cm je jediná DOKONALE UNIVERZÁLNÍ LYŽE (Ivane, vím že žádná nemůže bejt dokonale univerzální, ale tahle je doposud JEDINÁ, o který jsem schopen to napsat – ještě blíž o nich napíšu do vlákna o univerzálních lyžích). Na ranním nekompromisním betonu, kde ani po nejméně stovce průjezdů dospělejch závodníků nebyla skoro poznat trať, na odtálý vodivý vrstvičce po desátý ale ani na poledních srágorách jsem je nedokázal sundat z nohou!!! – a to na mě čekaly superskvělý obřačky ATOMIC, který za těch něco málo přes 200 EUR nemůžu nedoporučit komukoli, kdo chce mít mít špičkový racestock materiál (v nabídce je cca 10 pá lyží po rakouskejch závodnících hluboko pod 40FIS bodů – lidi hlaste se :-)). Druhej zážitek se týká personálu, jehož přístupy Ivan kritizuje. Na cestě zpátky, hodně daleko za Kaunertalem, jsem si uvědomil, že jsem nechal lyžáky stát na parkovišti u půjčovny-servisu – já vůl, vyrušenej při jejich čištění kamarádem… Na parkoviště jsem se tedy vrátil až těsně před uzavřením restaurace a s ukončením provozu turistické kabinky – v 15,30 hodin – boty nikde!!! Nešťastně jsem pobíhal, vyptával se lidí, šéfa restaurace a taky lanovkářů kabinky, kteří s parkovištěm a půjčovnou namají nic společnýho. No a ejhle – s radostí jsem předal pár zbylejch piv :-) – dobře vyšlápnutý Somy jsou uložený doma na další sezónu… – PRVNÍ TERMÍN VYLEPŠOVACÍHO LYŽOVÁNÍ PLÁNUJEME NA 25. – 28. ZÁŘÍ PRÁVĚ NA KAUNERTALU!!! SKOL :-)!!!

15.06.2009 15:43:01 #28 

administrator

(TomáS, ) samozřejmě, že ještě ve středu jsem zvažova,l zda-li pojedu. Nakonec vyhrála předpověď, která slibovala, že se tu bude dát slušně lítát. Počasí bylo u nás poslední 3 týdny úplně katastrofální, takže vyhrálo lítání a moje nadrženost. Bohužel se všechno vys…lo a vůbec žádná bomba to nebyla. Takže když jsem prohlížel web kamery bylo mi už jasný, kde jsem udělal chybu. Napadají mě pouze sprostá slova :-))) T

15.06.2009 15:47:44 #29 

administrator

(ivan, ) Jo, Kessler je snb legenda a zjevně se mu podařilo udělat fajn lyži. Je mi jasný, že by ses nijak lacino nerozplýval. V sobotu si je uzurpoval Olda, asi věděl, proč.
Ty jetý závodní lyže jsou potenciálně dobrý kauf, nakonec jsme tam o těch Nordikách trochu mluvili. Trochu problém vidím v délkách 190+, jichž se mnohý bude bát. Řekl bych, že zbytečně, jednak jsou ročním používáním vyměklé, jednak by při slušné technice volná jízda neměla být problém. A bývají na nich dobrá závodní vázání (což zase může při DIN 10+ být pro někoho problém), žádné plastové hračky.
Personál: nekritizuju „personál“, tedy ty maníky, s nimiž se vesměs znám, zdravím a pár vět prohodím. Nýbrž ty, kdo rozhodují a jsou zodpovědní za to, co kritizuju. Že slušně vypadající boty někdo uklidil do kanclu, je tam naštěstí ještě normální. Já sám jsem tam už za ty roky odevzdal několikery (zčásti podepsané) hole, jež byly evidentně zapomenuté, ne odhozené. Běžně tam u parkoviště i na kopci stojí balíky tyčí (každá za skoro tisícovku, balík tedy za 20k kč), někdy u skútrů i lyže trenérů. Prostě naštěstí se většinou nekrade. Ovšem tyče i vrtačka se tam už taky ztratily, zrovna myslím Milanu Jonovi, poptej se někdy v Rokytnici…
Konec září se samozřejmě nabízí i kvůli českému dlouhému víkendu s 28. Nezbývá než se těšit, že je do té doby dost času na studenou frontu se sněhem, který by z drncání po ledě pokrytém kamínky (na kamínky, sfoukané z okolních skal, je Kaunertal specialista) udělal zase lyžování.
Pokud někdo do té doby ještě někde pojezdí, potěšila by zpráva.
Všem (nejenom) adeptům lyžařského vylepšování samozvaně připomínám, že tak zbývají 3,5 měsíce na fyzičku a ohebnost („pružnost a pevnost“, řekli by asi strojaři). Až se na prvním sněhu kopec zeptá, cos dělal přes léto, bude už pozdě přiznat, že málo nebo nic…

15.06.2009 15:56:57 #30 

administrator

(ivan, ) Upřímně vyhlížející sebekritika, soudruhu. Doufám, že příště už budeš bez zakolísání vědět, na které barikádě je tvé místo. Na VZDUŠNÉ ZÁMKY zapomeň, ty měly vždycky jen oklamat pracující lid…

Nalezené položky: 38 « První | < Předchozí | 1 | 2 | Další > | Poslední »

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

05.12.2016

Počasí 2016/17: zima je blízko, ale…

Zima připravila lyžařům velmi příjemný vstup do měs...
03.12.2016

Adelboden: oáza klidu ve švýcarských Alpách

Při příjezdu do Adelbodenu vás přivítá pohled na do...
02.12.2016

Světový pohár: co napověděla premiéra

Poslední listopadový víkend se stal již tradičně př...
02.12.2016

Vložky do lyžařských bot – proč a pro koho?

Při sjezdovém lyžování je noha v botě zatěžována ve...
02.12.2016

Známe vítěze souteže se Skier.cz!

Známe vítěze soutěže s lyžařským obchodem a eshopen...
01.12.2016

Vyhlášení vítěze soutěže o celosezónní Czech Skipass 2016/17

Czech Skipass – unikátní lyžařská celosezónní perma...

Diskuze o lyžování

Úplně nový typ lyží

včera 22:38:42 od HonzA_

Malenovice: [Středisko]

včera 22:30:53 od PaloS

Ester Ledecká

včera 22:09:30 od oblouk

Obertauern: [Středisko]

včera 20:12:28 od Glemmi

Alpine Ski World Cup 16/17

včera 19:29:41 od CzechSkier

Klínovec: [Středisko]