vhodný výběr lyží - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

vhodný výběr lyží

Nalezené položky: 39 « První | < Předchozí | 1 | 2 | Další > | Poslední »

29.04.2009 21:15:01 #1 

administrator

(Vlasta, vlastimil.rysavy@seznam.cz) Ahoj, tak ani nevím, jestli mi někdo ještě poradíte, když už je po zimě a všichni jsou již myšlenkami někde u vody…

Jsem středně pokročilý lyžař měřím 182 cm, vážím 82 kg a chci se zdokonalit , letos mě to hodně chytlo a chci si koupit nové lyže, jenže stále nevím jaké. Chci jezdit krátké i dlouhé oblouky, většinou na upravené sjezdovce, ale razantněji. Mám dobrý pocit z toho, když sjedu kopec a dole mě pálí stehna. Chtěl bych investovat tak do 13 tis. kč. Někdo říká délka 170 cm, jiný zase 177 – ty mám teď a na černé ve Špindlu jsem se na nich cítil dost nemotorně, na mírnějším kopci jsou ale fajn. S radiusem je to podobné. Chci se zeptat, jsou nějaké opravdu univerzální lyže pro všechny typy kopců i oblouků ??? Díky za rady. Vlasta

29.04.2009 22:31:03 #2 

administrator

(ivan, ) 1. špatná zpráva: nejsou
2. můžeš napsat, jaké lyže konkrétně máš?
3. na délku tak nehleď, u jedněch lyží může pro tebe být optimum 170 cm, i jiných 177 cm
4. to, že ti nějaká lyže na Černé nesedne, je pochopitelné, je to s výjimkou začátku Hřiště a Rovinky mezi hangy náročný kopec. Podle něj bych lyži nevolil. Zlepšující se středně pokročilý by měl jezdit především na svazích, na nichž může jet, ne bojovat
5. já zase nemám dobrý pocit z toho, když někdo sjede kopec a „dole ho pálí stehna“. Vím, že na tohle ses neptal, i to, že čtenářští štamgasti se budou usmívat, ale já si to opět neodpustím: to není dobře a není to cílem! nýbrž důsledkem nepřiměřeného terénu a/nebo nedostatečné techniky. Ale to zde jen tak na okraj a pro všeobecnou vzdělanost. Diskutovat to event. můžeme odděleně.
Takže k dotazu: taková lyže, přísně vzato, neexistuje. Užiješ nicméně sportovní lyži kompromisních parametrů. Dneska je takových plno, v délkách cca 165 až 175 cm a s radiusem cca 14 – 17 metrů. Pro začátek by ti nejspíš vyhovovala spíš kratší a krojenější, jež ti bez větší námahy umožní i vyjíždět oblouky hodně do stran a jet tak něco ve smyslu dlouhého oblouku. Časem by to ale chtělo obměnu za trochu méně zatáčivou a delší, abys poznal i její půvaby a přednosti, když už formuluješ tak sympaticky svoje ambice. Nevím, kolik lyží jsi zatím vyzkoušel a jak jasno v tomhle máš. Možná by dokonce nebylo od věci s koupí nepospíchat a začátkem příští sezony vyzkoušet pár různých vhodných lyží a rozhodnout se až podle toho.
Asi nejlepší cenu/výkon za nové lyže by ti poskytly Lusti řady SCT (koukni na ně na www.lusti.cz, 172 a 177 cm, každá je jiná a každá by měla něco do sebe) a pokud by sis dokázal sehnat levně vázání, dostal by ses s novou sendvičovkou do nějakých 10 000 Kč. (Možná bych ti za pětistovku přenechal použitou desku VIST WCR a za tisícovku starší Tyrolku FF+ 17, DIN 6–17.)
To nevylučuje případné výhodné koupě třeba na webu, samozřejmě za cenu hledání.

29.04.2009 22:44:33 #3 

administrator

(HonzA, ) Ivane, nejsem sice Vlasta, ale tu Tyrolku beru. Napis mi na e-mail johnyski@googlemail.com , určitě se domluvíme.
Na podzim jsem koupil od Honzy Verla špalky na slalomku, ale byly bohužel předvrtaný na Tyrolku a tak by se mi to moc hodilo. Díky.

29.04.2009 23:13:37 #4 

administrator

(ivan, ) Jo, budu se muset prohrabat v krabicích a zkontrolovat, co všechno doopravdy mám. Včera jsem čekal u automechanika a čas jsem krátil soupisem desek a vázání (z hlavy). Mám toho nějak moc a poslední dobou jsem přešel na vázání Atomic, takže ty Tyrolky už asi nikdy nepoužiju. Zkontroluju je i desky (mám dokonce i nějakou nepoužitou kolíbku Vist) a ozvu se, zbytek kdyžtak vyvěsím v Bazaru. Ze slalomky mám origo závodní Vist WC Duo (4 šrouby, ne 3 komerční verze) s Tyrolkou-Elanem FF+ 17 skoro novým, ale to si přece jenom zatím nechám.

30.04.2009 11:59:10 #5 

administrator

(Vlasta, vlastimil.rysavy@seznam.cz) Ahoj Ivane, Díky za odpověď. Koukal jsem na Lusti a musím říci, že o nich slyším poprvé. Jsem běžný občan občas zblblý reklamou, na kopcích se to hemží lyžemi značek Atomic, Fischer, Blizzard, Rossignoll, ale nevzpomínám si, že bych zaznamenal Lusti. Tak nějak mám pocit, že o tom hodně víš a určitě to zvážím. V současné době mám tak 9 let staré lyže, jediné co je na nich napsáno je Rossignoll a Cut 10.4. Jinak ani nevím co mají za konstrukci a skluznici. Proto si říkám, že každé nové lyže pro mě budou velkou změnou. Já jsem pod vlivem značek našel Head ISupershape speed – 08/09, 170/15,4. Připadala mi nejvhodnější pro ty mé popsané potřeby, pokud máš s nimi nějakou zkušenost, mohl by jsi je porovnat s Lusti SCT, 172 ?Jo a ještě Tě budu otravovat s botama. Známí mi radí flex index alespoň 100, tak Ti nevím, moje 10 let starý lyžáky mají flex index " držím pohromadě" . Co by jsi mi doporučil k novým lyžím ?? Vlasta

30.04.2009 12:56:51 #6 

administrator

(Másin, info@ecrystal.cz) Zdravím, sice nejsem Ivan, ale i tak bych přidal něco svýho do placu. Píšu hlavně proto, že jsme na tom výškově i váhově stejně a podobně jako ty jsem uvažoval loni. Z osobní zkušenosti doporučuju zatím nekupovat nic, počkat si na začátek sezóny a zajet na pár testovaček, kde si teprve najdeš to pravé. Pokud bych dal na reklamy, kecy „odborníků“ ve většině prodejen, tak mám diametrálně odlišný lyže, než jsem nakonec pořídil. Osobně doporučuju v případě jediné lyže vzít v úvahu: 1. jak často jezdíš 2. preference dlouhého, středního nebo krátkého oblouku 3. jaký povrch nejčastěji jezdíš 4. jak jsi na tom technicky 5. jezdíš v chumlu od 11 hodin, nebo stojíš v 8 u turniketu a v 10 s klidem valíš dom atd atd. Pokud tě to teď začíná bavit, což podle mě znamená, že jsi toho doposud zas tolik nenajezdil, opravdu radši zkoušej, jezdi, půjčuj a až budeš mít jasno co přesně hledáš, nebudeš prakticky žádnou radu kohokoli potřebovat. To co sem napsal bude asi nejvíc platit pro opravdového nadšence, který to má opravdu rád, nechce vyhodit zbytečně peníze a je ochotnej obětovat lyžování dost času, prostředků a má chuť objevovat. ;-) Co se týče bot, který právě taky řeším, zase to záleží na tom jak jezdíš, jestli hledáš komfort, nebo „útrapy“ + zážitek z jízdy. Než na flexi bych se hlavně zaměřil na velikost, kterou jsem v minulosti těžce nevychytal – díky „odborníkům“ z obchodu – a koupit hrozný bagančata. Pokud bota těsně sedí, flexi už nějak pocitově (snad) zhodnotíš. A ještě jedna věc, já bych doporučil spíše lyže k botám, nežli naopak. :-) Boty by měly vydržet mnohem déle než lyže a proto jim to chce věnovat patřičnou pozornost – proto taky ještě pořád zkouším, přemýšlím a nemám vybráno (odpověď pro TomáŠe. ;-) ). Zmíněný Heady jsem měl na noze a jsou to dobrý lyže, stejně jako mnoho dalších… Jak ale říkám, je to hodně individuální, proto taky už úplně rozumim tomu, že se tu už nikomu moc nechce radit někomu o výběru KONKRÉTNÍHO typu lyží bez patřičných informací o jejich plánovanýmu užití a schopností konkrétního lyžaře. To sem se teda rozjel. :-)

30.04.2009 13:09:56 #7 

administrator

(ivan, ) Supershapy Speedy 170 cm jsem skoro celou zimu dostával každý týden k nabroušení a namazání od jednoho pravidelného zákazníka. Podle všeho je to dobrá lyže. Ten hoch se pak na jaře neukázal, lyže po něm zbyly, a protože prý firmě dluží několikanásobek jejich hodnoty, mohly by možná být na prodej. Myslím, že do 10 tisíc by měly být k mání. Jsou v dobrým stavu, byly i na struktuře na Montaně, jsou namazaný a pravidelně broušený na 1/87, vázání FF+ 14. Ježděný akorát letos. Pokud bys měl zájem, dám vědět klukům, že mám kupce. Jinak Lusti jsou OK, i na najdeš v diskusi odkazy. Ty SCT jsem už roky nejezdil, tak referenci a srovnání nemám. Rossi 10.4 pamatuju, ale už nevím, jaké byly uvnitř. Celkově nic moc lyže, žádná špička. Ty Heady jsou hierarchicky výš. Třeba se ozve někdo, kdo je má/jezdil. Taky o botách se tu už napsalo hodně. Při vší nepřesnosti orientace podle flexindexu se pro chlapa tvých parametrů jeví bota v tvrdosti odpovídající obvyklé 100+ jako rozumná. Bota je ale natolik individuální věc, že je třeba hledat a zkoušet. Vyjít buďto z nějaké neodolatelné ceny, nebo z toho, jak ti konkrétní model sedne. Rad a tipů je ve SNOW i tady v diskusi plno, zkus napřed pohledat a počíst si.

30.04.2009 13:12:04 #8 

administrator

(TomáS, ) značek a reklamy. A dnes všechny moje lyže nikdo prakticky nezná:-) Na Headech jsem nejezdil Lusti mám docela nově, ale RCT. Dle parametrů a ceny je ovšem SCT jedním z nejlepších poměrů cena/výkon, když někdo chc jednu lyži. Nevím jestli se někdo dokáže vyjádřit ke kvalitě sendviče u Lusti oproti Headu. Co je ale ovšem jasný, že v setu u toho Headu je vázání, který je plastovej šit s DINem do 11. Když koupíš Lusti, tak si je ve stejné celkové relaci budeš moct osadit mnohem lepším vázáním a deskou, takže v tomhle parametru na tom budeš lépe. Navíc až lyže zničíš, tak desku a vázko vemeš a koupíš jenom další lyže. Obecně jsem na těch SCTéčkách viděl na sjezdovkách často velmi dobré lyžaře, tak počítám, že vědí co chtějí. Jinak k botám, důležitější než flex index je samotná skutečnost jak ti bota sedí a hlavně její velikost. Nebát se koupit na začátku malý, což lidi dost těžko dokážou. Index 100 je k takovým lyžím dobrá volba, jestli chceš jezdit více, nebál bych se přitvrdit klidně na 120. Velkou otázkou bude taky šířka botičky, kde je obrovský rozdíl mezi 102 – 100 – 98. To je ještě složitější otázka. Kdybych měl hlasovat, tak bych bral Lusti s dobrým Markerem. T

30.04.2009 14:45:55 #9 

administrator

(Vlasta, vlastimil.rysavy@seznam.cz) Ahoj, Vážně všem děkuji za doporučení a rady, jsem rád, že jsem zabrouzdal na tuhle diskuzi. Ty Lusti mě začínají zajímat, hlavně jsem nevěděl, že v současných vázáních jsou takové rozdíly. O botech máte pravdu, jak jsem již řekl, mám 10 let starý lyžáky a kdyby mě nebyly tak velký, což poznávám právě, když se odvážím sjet něco razantněji, tak bych je asi neměnil, takže musím koupit menší, koukal jsem na Nordica SpeedMachine 12 tuším, ale je jasný, že to musí sednout…Jinak tu koupi lyží a bot plánuji tak někdy v říjnu, listopadu. Možná si říkáte, proč to řeším už teď, ale chci opravdu vybrat dobře a třeba bude někde nějaká zázračná sleva ještě před listopadem. Kdo ví ? Ještě jsem se chtěl zeptat na testování lyží. Jsem z Jablonce n. N., kopce máme u nosu. Harrachov a Špindl blízko. Jak to probíhá a kolik stojí to půjčení, alespoň orientačně. Ty akce najdu tady na stránkách ???

Díky za odpovědi. Vlasta

30.04.2009 16:01:21 #10 

administrator

(Másin, info@ecrystal.cz) No, pokud chceš testovat zdarma, nezbývá ti než hledat na webu kde, kdo a kdy nějakou testovačku má. Už loni jsem tu dával tip na nějakej přehled testovaček na nadcházející rok, třeba i do prvního čísla SNOW, ale nějak to vyšumělo. Druhá možnost je navšívit nějaké stálé testcentrum, kterých je mraky. V Harrachově i ve Špindlu toho je víc než dost (Atomic – Hromovka, Rossignol,Salo­mon,Dynastar a možná ještě něco u čtyřsedačky na Svaťáku, Head, Elan, Sporten – Medvědín, Head ještě nahoře na Pláních atd.) Tam za to dáš podle délky testování pár stovek, v případě jedné hodiny možná jen 150,– nebo tak nějak, v závislosti na jednotlivým testcentru. Někde chtějí zálohu v hotovosti, určitě nějakej průkaz totožnosti, toť myslím vše. Myslím, že v nějakých ze zmíněných testcenter nabízejí první hodinu, nebo 2 gratis, což není marný. Třetí možnost – TomaS muze referovat :-) je najít si někoho na svahu, pokecat a vychangovat na pár jízd. – To jsem ještě nezkoušel. ;-)

30.04.2009 17:05:17 #11 

administrator

(Vlasta, vlastimil.rysavy) …No nevím, jestli bych někomu svěřil ty svoje současný rakety…Přeci jen jsou to už starší holky. Tak díky za radu, teď už jen počkat do zimy, no chvilku to potrvá.

30.04.2009 20:07:46 #12 

administrator

(Mirek, mirko.vorisek@seznam.cz) Letos jsem koupil nové lyže Lusti RT 165 cm 116–65–99; R 14 m, u výrobce je uváděna jako závodní slalomka. Můžu ti ji vřele doporučit, bez problémů zvládá krátký slalomový oblouk ve kterém skvěle drží, tak i dlouhý oblouk při poměrně vysokých rychlostech. Rychlosti okolo 100km/h nejsou problém. Jinak pálení stehen je známkou záklonu :-) zkus dostat těžiště víc do předu… Tady jsou: http://lusti.cz/…ed/index.php?…

30.04.2009 21:48:24 #13 

administrator

(Vlasta, vlastimil.rysavy@seznam.cz) I cena je dobrá, akorát bych chtěl 170 a ty jsem tam nenašel, píšou, že jsou pro opravdu dobré lyžaře. A to já zatím určitě nejsem. 172 jsou SCT, ale radius píšou 16,8, což je zvláštní, protože u 177 je rádius menší. Myslel jsem, že čím delší lyže, tím bývá větší rádius. Není 16,8 na kratší oblouky moc ?

30.04.2009 22:44:06 #14 

administrator

(Mirek, mirko.vorisek@seznam.cz) Rozhodně ty lyže co jsem uvedl jsou nejdelší a největší rádius co bych ti doporučil. Na učení je vhodnější spíš menší radius. Mám 180cm/80kg a do teď jsem jezdil lyže v délce 158cm zcela bez problémů. Jinak ty lyže mi přijdou v pohodě, rozhodně to nejsou žádné svéhlavé potvory, které si dělají co chtějí…

30.04.2009 23:10:31 #15 

administrator

(ivan, ) Vidíš, hromadíš informace, zčásti neladící, a logicky i otázky. Právě proto má smysl doporučený postup „napřed zkoušet, nabírat zkušenosti a až potom se rozhodovat a kupovat“. Při tom bys i zjistil, zda či nakolik je pro tebe na určité lyži R 16,8 „na kratší oblouk moc“. (Nejspíš pro začátek ano, zejména když nebudeš zahajovat oblouk dostatečně vepředu – a to asi neděláš, jednak proto, že je to obvyklá chyba, jednak i podle popisovaného „pálení stehen“. Jinak při správné technice je na dnešních lyžích 17 m pro „kratší oblouk“ brnkačka.) Či zda se ti na slalomce „bez problému“ pojede dlouhý oblouk „okolo 100 km/h“. A když to ve zdraví přežiješ, budeš se moct dál ptát, proč ten ťunťa Nachbauer spočítal pro FIS, že obřačky by měly být delší a krojené méně, když by to borci klidně mohli švihat i přes kilo na slalomce… Ale to už je holt internet…

30.04.2009 23:53:48 #16 

administrator

(Mirek, mirko.vorisek@seznam.cz) Ahoj Ivane, netvrdím, že ty RT-čka jsou ideální na rychlosti okolo 100km/h, při takové rychlosti jedou daleko větší rádius, než jejich 14m. Proto na obřák by vhodné nebyly, ale na to, pustit to po ránu prázdnou sjezdovkou dlouhým obloukem pěkně rychle, žádný problém. Pokud chce lyži, se kterou vyjede krátký slalomový oblouk, ale i dlouhý při vyšší rychlosti, tak to RT-čko je správná volba.

01.05.2009 09:13:35 #17 

administrator

(Vlasta, vlastimil.rysavy@seznam.cz) Děkuji za poznatky. Ale do jaké míry může ne úplně technicky dobrý lyžař, míním sebe, rozpoznat při testech tu opravdovou kvalitu. Je možné, že mi třeba bude něco sedět a po půl roce to nebude to pravé. Ve finále mě opravdu hodně ovlivní vaše názory v tom smyslu, že když tam půjdu, budu už mít jasnou představu, co chci zkusit, tj. zhruba jakou délku, typ, rádius. Není ta 165 ve vyšších rychlostech nestabilní ? To musí být fakt dobrá lyže, když to drží. Trošku se v těch rádiusech motám, já myslel, že menší je slalomový a větší na delší oblouky a jak to ovlivňuje rychlost ? Mám rád rychlejší oblouky, ale když se mi to trošku víc rozjede, mám bobky, že mi to ulítne. Takže do těch vysokých rychlostí jsem zatím fakt opatrnej…Omlouvám se za tyhle otázky. Je mi jasný, že vypadám jako totální lyžařský analfabet, ale dost mě to zajímá. Pak můžu bejt v práci za chytrýho. Haha.

01.05.2009 21:30:46 #18 

administrator

(ivan, ) Nikdo si asi nemyslíme, že by ses po otestování určitého počtu lyží v průběhu podzimu a začátku zimy 09/10 hned stal schopným sám neprůstřelně rozhodnout, co ano a co ne, případně dokonce „rozpoznat opravdovou kvalitu“. Nicméně se kombinací názorů posbíraných předem (viz tato diskuse), vlastní zkušenosti na sněhu a dalších konzultací staneš schopným určité filtrace cizích názorů, a tudíž přestaneš být odkázaný jen na to, co ti někdo poradí či „poradí“. A taky se třeba trochu zorientuješ v tom, co kdo radí, stejně jako v osobách či zájmových skupinách rádců. Kromě toho, dokud se bavíme přes net, je to pořád teorie. Pak třeba přijedeš v prosinci na nějaké to Vylepšovací lyžování a dostaneš pár tipů k jízdě a rady k materiálu, které budou založené na tvé osobě a tvém lyžování a budou od konkrétních lyžařů. A to je vždycky mnohem přesnější než rady anonymnímu nicku (od mnohdy rovněž anonymních nicků).
Ano, dobrá lyže to je.
Ano, lyže v délce 165 cm ve vyšších rychlostech (vágní pojem „vyšší rychlost“ si ovšem různí lyžaři mohou vykládat různě) skutečně bude méně stabilní než srovnatelná lyže citelně delší.
V radiusech se nemotáš, je to samozřejmě tak. Ne náhodou mají slalomky radius malý, kdežto sjezdovky (předepsaný) minimálně 45 metrů.
Nevypadáš jako analfabet. Lépe se informovat a ujistit, než tápat a šířit bludy.

01.05.2009 23:38:08 #19 

administrator

(ivan, ) No, Mirku, nechci vyvracet, že ti někdy nějaká gépéeska neukázala na slalomce něco jako skoro kilo. Jistě, ustát se to dá, nakonec přes sto dokázal jet i borec na bigfootech. Ale „okolo stovky“ chápu i jako třeba 110, snad i 115, a to jsou už i v super-G docela kule. Takže na slalomce přitom budeš vlát či lítat jako nudle v bandasce a budeš rád, že jsi rád. Samozřejmě nepojedeš rádius 14 metrů, protože to by žádný člověk neustál (ty si to přece, na rozdíl ode mne, dokážeš spočítat, já bych to jedině musel hledat v nějakých tabulkách, vždyť oba víme), a tak pojedeš jakousi kombinaci pološusu a traverzů. Ano, i na slalomce lze jet dost rychle a dobrý jezdec to ustojí, ale od určité rychlosti (a rozhodně bych neřekl, že až „okolo stovky“) už bych to neformuloval, že „není problém“.
Přivedl jsi mě ale na nápad zkusit počátkem příští sezony zorganizovat s Horskou službou, Skiareálem a Policií ČR někde ve Špindlu „oficiální měření“, při němž by se použilo zařízení oprávněné podle zákona měřit rychlost. Tím by se jednak utnul tipec všem těm diskusím o tom, kolik komu kdy kde jaká mašinka ukázala a jakou chybu asi tak může nebo nemůže mít, jednak by to posloužilo tápajícím lyžařům k orientaci. Hned po neděli to začnu sondovat. Díky za podnět.

02.05.2009 02:33:09 #20 

administrator

(Mirek, mirko.vorisek@seznam.cz) Přiznávám, že přes 90km/h běžně nejezdím, okolo stovky (max.107) jsem jezdil v Rokytnici když jsem si letos koupil GPS tachometr na kolo a zajímalo mě, kolik z toho „vymáčknu“. Rychlost jsem vyhodnocoval doma z GPX záznamu, abych vyloučil chyby měření, maximálka kterou to ukázalo přímo na svahu, byla často nesmyslná. Měl bych jeden námět na článek: Podívat se na naše lyžařská střediska z pohledu pasivní bezpečnosti lyžaře, tj. jak mají ochráněny sloupy lanovek, sněhová děla atd. Např. v Deštném, kde lyžuju nejčastěji si s tím hlavu příliš nelámou. Madrace jsou asi na dvou sloupech lanovky, sloupy stabilních sněhových děl zcela bez ochrany, plůtek kterým zúžují dojezd na sjezdovce z ocelových drátů do betonu atd.

02.05.2009 10:29:46 #21 

administrator

(Vlasta, ) Ahoj chlapi, to vylepšovací lyžování je opravdu dobrá věc, tak budu sledovat diskuse na tohle téma, je pravda Ivane, že teorie je jedna věc a praxe druhá. Abych už neotravoval s lyžemi, slibuji poslední otázka ohledně lyží…RT 165 nebo SCT 167 nebo SCT 172 ??? Vím, že jsem hroznej a když mě neodpovíte, tak vám to nebudu mít za zlé, ale já jsem tak natěšenej, že už na nich chci vyrazit na první lyžování a hezky si je užívat. a rozhodně pokud se rozhodnu pro lyže Lusti SCT nebo RT ( fakt je super, že u nás vyrábíme takový lyže, za poloviční ceny značkových typů ), jakou desku k tomu a jaké vázání, to je určitě taky moc důležitá věc. Viděl jsem je v nabídce s vázáním marker, ale na stránkách Lusti je můžeš koupit s deskou a vázáním VIST. O tom jsem taky nikdy neslyšel, takže to bude asi taky dobrý…Fakt to jsou poslední otázky ohledně výběru. Boty, ponožky, rukavice, šálu, čepici, spodky a brejle už si vyberu sám…

02.05.2009 10:59:30 #22 

administrator

(Krab, ) a tak Ti možná poradím. RT 165 je jednoznačně slalomka na led tak do rychlosti 65 (mám). Nenech se přesvědčit k větší rychlosti a delšímu oblouku na nich, nejsou na to stavěny a nedělá jim to dobře. SCT 172 je jako univerzální lyže výborná právě kvůli většímu R. Dá se na nich jezdit krátký oblouk i delší velmi jistě (má je dcera). Já sám bych si je jako jednu lyži vybral. Ale mám SL i GS (a několik dalších). Pokud k tomu najdeš odvahu, kup si cokoliv z výše jmenovaného, vrať se na dětskou loučku a zkoušej, co z toho dostaneš. Pak si stejně přikoupíš další pár(y). Pro rychlosti nad 100 je jednoznačně nejlepší dlouhá málo krojená SG nebo DH lyže, zatáčí rychle a jistě a drží. Nezapomeň na páteřák a přilbu. Vázání je prašť jako uhoď, Vist celkem dost ujde, mám ale radši Marker (14 nebo 16), Tyrolia nad 14 taktéž posloží, záleží za kolik a jakou seženeš desku.

02.05.2009 13:18:24 #23 

administrator

(ivan, ) Copak lyže a boty, to je brnkačka, ale hlavně na té šále záleží!
Jako nadšený adept lyžařského zlepšování s ambicemi na sportovní jízdu krátkým i delším obloukem a tvými tělesnými parametry bych rozhodně nešel pod těch 172 cm. Viz to, co píše Krab. Ale tohle všechno by sis měl sám vyzkoušet, abys poznal rozdíly. Chápu, že jsi nyní natěšený, ale ukrotil bych se. Stejně jako si natěšený na sex hned tu slibnou dívku nemusíš brát (všem tvrdě zásadovým věřícím se omlouvám), nemusíš si slibnou lyži hned kupovat. Zkus se přes stránky Lusti propracovat k té CK Růžový panter. To je parta učitelů lyžování, která by mohla mít nějaké lyže k půjčení. Možná i přes Lusti by to šlo. Prostě si je napřed na začátku zimy s chaldnou hlavou vyzkoušej. A počítej s tím, že tě oproti těm tvým stávajícím nadchnou, budou skoro nové a jiná liga.
Vázání Vist je OK (dělal ho původně pro Nordicu-Benetton jistý Gerhard Hämmerle, předtím roky u Atomicu, nyní i s vázáním u Vistu, který tyhle věci má zmáklý, Vist navíc u nich nikdy nešel do dumpingové ceny na úkor kvality), ale nevýhoda je, že s dobrou deskou máš najednou z nádherné ceny necelých 8000 skoro dvojnásobek. Což furt jde, ale už asi přeleze tvých 13k. Desky ani vázání Vist totiž nepatří ke zrovna levným.
Na začátku vlákna jsem ti nadhodil možnost sehnat si použité desku a vázko extra. Je jedno, jestli ode mne, uvaž to. Něco z výzbroje se občas dá sehnat za podezřele nízké ceny (ve srovnání s MOC nové), ale jsou situace, kdy se třeba závodník zbavuje už nepotřebného materiálu a dává to za hubičku. Jeho lyže bude rychle ojetá a obroušená, ale deska i vázání mají několikanásobně „delší život“ (skoro s úděsem vzpomínám na ty stovky dnů, co některá má bývalá desetiletá vázání odsloužila, ne že by to bylo ideální). Přitom dneska už často (spíš většinou) fasuješ set, takže vázání se hromadí a stále méně se přendavají z lyže na lyži. Vlastně podobně jako u běžného uživatele. Takže se někdy, když máš možnost koupit lyži tzv. holou, vyplatí koupit za 2–3 tisíce ojetou lyži na konci života jen kvůli desce s vázáním. A ušetříš tak nemálo tisíc.
Last but not least, jak vyčteš i v řadě vláken o botách, neber to tak, že „boty a šálu už si koupím, ale ty lyže, to je věda“. Naopak!!! Mnohem závažnějším aktem je volba dobré boty ve správné velikosti a případně její doladění. Mnoho lyžařů by ti poradilo „jdi napřed do boty“ a nebyla by to vůbec rada od věci. Zkus si kdyžtak počíst v pár vláknech o botách tady. Sebelepší lyže ti pod blbou (= špatně zvolenou) botou nedá to, co umí a co by mohla. A největší rezervy má naprostá většina lyžařů – samozřejmě kromě techniky, teď myslím čistě vybavení – právě v botách.
Tohle kázání jsem si prostě nedokázal odpustit. Každá příležitost k osvětě je dobrá, i když dopad takových rad v tuto jarní dobu je už silně omezený.

03.05.2009 00:43:49 #24 

administrator

(Mirek, mirko.vorisek@seznam.cz) Ahoj Krabe, opravdu máš RT 165 s radiusem 14m? Dělaly se v různých letech různě krojené, myslím že i pod 12m. Mě ta lyže vážně přijde pohodová, která zvládne dobře krátkej i dlouhej oblouk a na hraně rychlost do 100km/h. Jinak si myslím, že nejdůležitější otázka je, zda Vlasta zvládá carving, zatím jsem předpokládal že ano. Pokud náhodou ne, tak je jediná rozumná volba lyže 155cm / R12 nebo kratší, třeba Lusti RCT.

03.05.2009 08:55:21 #25 

administrator

(Vlasta, ) Děkuji za fakt poučné povídání…Sorry Mirku, ale v tomto případě dám na Kraba a Ivana, protože opravdu nejsem ještě dobrý carvingový lyžař, jak už jsem někde v začátku diskuze zmínil. Jo a hlavně teď vím, že nejdříve koupím pořádný boty, zkusím pár lyží a potom jdu do koupě lyží …Takže závěrem chci opravdu poděkovat všem kdo mi v tomto směru radili. Protože mám teď konečně jasnou představu co a jak a těším se třeba někdy na osobní setkání někde na svahu při vylepšovacím lyžování…Díky, Vlasta.

03.05.2009 22:48:34 #26 

administrator

(Mirek, mirko.vorisek@seznam.cz) Ahoj Vlasto, z tvého příspěvku vyplývá jediná opravdu důležitá informace: neumíš carvovat. Neber to prosím jako útok na tebe, je to prostě tak. Prošli jsme tím všichni, kdo jsme se učili lyžovat v předcarvingové éře. Pro tebe je teď nejdůležitější zvládnout carving. Vše co tady zaznělo má význam pro lyžaře, který běžně carvuje. Proto potřebuješ lyže vhodné na výuku carvingu, tj. 155cm / R12m nebo kratší. Zkus se zeptat na carv.cz jaké lyže na výuku carvingu, doporučí ti lyže s radiusem pod 10m. Tady jsem v roce 2002 sepsal jak jsem se učil carvovat: http://mirko.vorisek.sweb.cz/ . Je to na tobě, zda se to naučíš, ale dobrý lyžař carving umět musí. Rozhodně se nemusíš bát, že ty lyže budou pomalé, řezaný oblouk je daleko rychlejší než smýkaný. Jo a začínej na modré sjezdovce, kterou běžně sjedeš šusem…

04.05.2009 08:48:34 #27 

administrator

(Vlasta, ) Ahoj, ještě reakce na Mirkovo doporučení, určitě se podívám na stránky carv.cz, protože, jak říkám tak mě lyže a vše kolem nich baví a chci se zdokonalovat po všech stránkách, ale myslím si, že Krab s Ivanem odhadli co asi chci. Kdybych si mohl vybrat více párů, určitě bych chtěl mít dvoje nebo troje na různé styly a oblouky a určitě by mezi nimi mohly být ty superkrátké s rádiusem 10, které jsi mi doporučil, ale protože si budu moci dovolit pouze jedny ( musíme totiž vyzbrojit ještě manželku a synka ), musím zvolit univerzální, kvalitní lyže za dobrou cenu. Carvingový lyžař tedy asi nejsem, sebe označuji za středně pokročilého a snažím se užít si každý oblouk na běžných českých sjezdovkách…Třeba se někdy dostanu i ke skutečnému carvingu, ale to až někdy příště…Každopádně díky za tip…

04.05.2009 09:18:46 #28 

administrator

(JohnyPes, ) Ahoj Vlasto, Lusti jsou fajn lyže, mají bezva kousky pro carving, na běžné ježdění jsou dobrý i sporteny (obojí super cena / výkon ), z vlastní zkušenosti. Trochu mě tu zaráží diskuze o ježdění rychlostí kolem 100km/h, nechápu, kde se tak dá jezdit, na závodech při pádu brzdí o dvojitou síť. Osobně na slalomkách rychlost kolem 50km/h mě připadá na volnější veřejné sjezdovce (v čr) na hraně bezpečnosti a slalomka jí zvládá. Pokud chci adrenalin, raději třeba více klopím.

04.05.2009 10:29:49 #29 

administrator

(TomáS, ) tak si taky ještě jednu přihodím. Vlasto, jestliže se budeš chtít zlepšovat, tak slalomka není úplně to pravý na čem bych začínal. Možná se na delší lyži budeš malinko víc trápit, ale tvoje technika na konci bude lepší. Krátké lyže s malým rádiusem jsou fajn, protože jde všechno lépe a snáze, ale taky si bohužel bez dohledu můžeš osvojit věci, které nejsou dobře a získáš tak nechtěné návyky, který mi pak musel na VL2 tady Krab odnaučovat. Pak se také hodně hovoří o učení carvingu, které jde na krátkých lyží dobře. Velkou otázkou je, jestli vůbec „carving“ je ten nejlepší styl… Myslím, že dokážu slušně carvovat na RCT 12m, jenže základy techniky carvingu (vnitřní noha dopředu, zalomit tělo a vytočit pánev) jsou přesně naopak oproti technice nevím jak ji nazvat „závodního lyžování“, kde se naopak snažíš dát co nejdřív dopředu vnější nohu, vnitřní naopak v jistém okamžiku dozadu a pánev musí za každou cenu zafixovat v poloze kolmé na směr jízdy. Jediné co zůstává je ,co největší zalomení těla, takže z tohodle úhlu pohledu je pro mě rada o carvingu a krátkých lyží minimálně diskutabilní. Myslím ale, že je to BIG otázka pro všechny učitele, školy… ani oni dnes asi neví… Co si z toho odnést. Chceš-li lyžovat hodně, bez alespoň dvou lépe tří párů se neobejdeš. Víš-li to už dnes, že budeš mít víc lyží, tak si nekupuj univerzálku. Uvažuješ-li jenom o jedný lyži, tak to SCT bude dobrá volba. Chceš-li co nejdříve jezdit „pěkně“ a lehce bez větších ambicí na techniku ale při tom na sjezdovce vypadat dobře, tak si kup slalomku, ale spíše nějakou odladěnou (tedy měkčí). Teď mě pánové Krab a ivan mohou opravit… PS: pokud se týká vázání a desek, tak Vist je fakt dobrý (mám skoro všechno Vist:-)))… ale dost drahý. Velkou výhodou jejich systému Speedlock je to, že potřebuješ jenom jedno vázání, což je dobrý… Deska ale stojí min 2700, což je dost… Vázání ale můžeš libovolně přehazovat, což je super pro více lyží a lidí v rodině na nich jezdící, vázání můžeš na lyži posouvat, což je taky super a významě to mnění vlastnosti lyže, při dopravě vícero párů lyží je to k nezaplacení a při voskování a broušení je to fajn. T.

04.05.2009 13:21:17 #30 

administrator

(ivan, ) Ach jo. Po Vlastově příspěvku 3.5.2009 08:55:21 jsem si říkal, že tohle je jak vzorové vlákno ilustrující skvělost internetu a diskusních fór. Ukázkový průběh, fundované rady a vzorově naslouchající a závěry vyvozující tazatel.
Jenže nežijeme v ideálním světě, a tak se se stalo to, čemu se asi nelze vyhnout: máme tady zase „carving“, velmi malé radiusy a odkaz na carv.cz. Chlapče, Vlasto, ten budoucí galimatyáš v hlavě ti nezávidím.
Přitom si myslím, že je to vlastně zbytečné, protože snad vše důležité tu bylo napsáno a Vlasta to zjevně pochopil: že je dobré posbírat informace, lyže napřed nekupovat, nýbrž vyzkoušet několik různých vytipovaných. Také jsme (správně) odhadli, že přinejmenším pro začátek se nestane majitelem více lyží, a že tedy, když už, je třeba doporučovat jednu lyži pro deklarované účely co nejvhodnější. A nakonec i doporučili nespoléhat jen na anonymní obecné rady před net, nýbrž ideálně si nechat poradit v reálu konkrétnímu lyžaři.
(Což může být třeba na zmíněném VL (vylepšovací lyžování), ale také u jiných. Pokud bych si jako středně pokročilý se sportovními ambicemi byl vědom zásadnějších technických nedostatků, neváhal bych pár korun z těch ušetřených nekupováním lyží vložit do nějakých dvou individuálních hodin s kvalitním učitelem. Jako Jablonečák bych se zkusil domluvit s HOnzou Verlem, v Harrachově je od loňska pár špičkových lektorů Apulu (např. Zambo, Robert Záboj), ve Špindlu doporučuju dalšího lektora Apulu Romana Kubáta nebo ceněného osobního trenéra Honzu Řeháka.)
Je to sice už „jak u blbejch“, ale zopakujme po iksté, že carv.cz se podle vlastního prohlášení NEZABÝVÁ LYŽOVÁNÍM, nýbrž specifickým způsobem jízdy v obloucích převážně po vnitřní lyži, jemuž tito jezdci v rozporu s obecně – celosvětově! – chápaným významem říkají „carving“. Z Vlastových dotazů a příspěvků se přitom dalo vyvodit, že mu jde o LYŽOVÁNÍ.
I já jsem výše psal, že „Pro začátek by ti nejspíš vyhovovala spíš kratší a krojenější…“, zejména když Vlasta deklaroval touhu jezdit i krátké oblouky, ovšem rozhodně bych nediktoval maximální délku a radius, zejména u lyže kupované. Tam pak hrozí to, co popisuje TomáS a co já zažívám s klienty v sezoně snad každý den: stávají se otroky pohodlně zatáčivé slalomky a ztrácejí či spíše nezískávají schopnost bezpečně a spolehlivě sjíždět oblouky i na lyži méně autokinetické.
PODLE OKOLNOSTÍ by u Vlasty mohlo k prožitku hrany přispět i použití lyže krátké a hodně krojené, ale my ty okolnosti, především to nejdůležitější – osobu lyžaře – neznáme a neviděli jsme ho jet ani na videu. Nevíme, jak vlastně jezdí, jak je obecně pohybově zdatný, zda sportovec…
Prostě ho neznáme, takže považuju za seriozní ponechat rady na určité obecné úrovni, protože konkrétnější lze být až u konkrétnějšího člověka.
Což bych si dovolil zdůraznit i jako jakési obecné memento: být velmi opatrný vůči tomu, kdo s nedostatkem informací dává příliš konkrétní, jednoznačné ba diktující rady.

Nalezené položky: 39 « První | < Předchozí | 1 | 2 | Další > | Poslední »

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

10.12.2016

Soutěž o dva 4denní skipasy do oblasti Alpe Cimbra (Folgaria Lavarone)

Skiregion Alpe Cimbra v italské provincii Trentino ...
09.12.2016

Je freeride (ne)bezpečný?

Odpověď na tuto otázku není černobílá. Záleží na to...
09.12.2016

Alpe Cimbra - znamenitá adresa pro rodinnou dovolenou

Nově vzniklý skiregion v italské provincii Trentino...
09.12.2016

Soutěž Poznej a vyhraj: nejbližší Alpy, kde děti do 10 let lyžují téměř zdarma

Jedna z nejbližších a dopravně nejdostupnějších alp...
08.12.2016

SNOW 100 - jubilejní vydání s 8 skipasy zdarma!

Prosincové vydání SNOW – historicky rekordní – je t...
08.12.2016

Paseky nad Jizerou - top lyžování pro děti i ambiciózní lyžaře

Lyžařský areál v Pasekách nad Jizerou může nabídnou...

Diskuze o lyžování

Alpine Ski World Cup 16/17

dnes 14:49:07 od MMartin

Co v lyžárně přebývá

dnes 12:00:48 od CzechSkier

Klínovec: [Středisko]

dnes 11:19:41 od johnycek

Lyzovani Prosinec 2016

včera 17:40:31 od oblouk

Oprava lyžiarok

08.12.2016 18:15:19 od CzechSkier

vosky Skivo