vhodný výběr lyží - strana 2 - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

vhodný výběr lyží (diskuze strana 2)

Nalezené položky: 39 « První | < Předchozí | 1 | 2 | Další > | Poslední »

04.05.2009 13:41:04 #31 

administrator

(ivan, ) S tím nic nenaděláš, to je snad vůbec největší evegreen lyžařských diskusí po celém světě.
Musím ovšem přiznat, že když je dobře upravená špindlerovská Černá, tak si až příliš mnoho lyžařů dovolí rozjet konec Velkého Hangu do Rovinky tempem, které snad i s tou stovkou může koketovat. Jenže je to opravdu „hrdinství“: vlajou a doufají, že to díky té rovince ustojí. Samozřejmě nikdo z nich přitom nevyjíždí oblouk po hraně, nanejvýš lehce traverzujou a u piva se pak chlubí „dlouhým obloukem“, případně s komentářem, že ta jejich „tvrdá obřačka“ právě těch minimálně 80 km/h potřebuje, aby pořádně zatočila.
(Doufám, že jednomu tzv. renomovanému skipedagogovi teď zvoní v uších, stejně jako jeho mladému kolegovi, který zase vyhlašoval, jak běžně „testuje slalomky“ v 90 km/h.)
Také proto můj nápad zkusit zorganizovat to měření, o němž jsem psal v jednom příspěvku výše.

04.05.2009 14:39:35 #32 

administrator

(Vlasta, ) Ivane, já myslím, že jsi mě pochopil naprosto přesně. Maglajs v hlavě nemám, protože jsem už rozhodnutý o lyži, kterou jste mi s Krabem doporučili. Nejprve je otestuji a potom udělám definitivní rozhodnutí. O carvingu si rád přečtu a klidně se můžu podívat na carv. cz. Ale můj názor, ke kterému jsem dospěl to nezmění. Jinak profesionálně jsem dělal 12 let fotbal z toho 8 roků na nejvyšší úrovni, takže základ pro sílu v nohách mám, ale samozřejmě ta technika se musí vypilovat…Jak říkám, určitě se pokusím dostat k někomu z kluků, které jsi mi doporučil nebo na VL. A ještě k desce a vázání. Až budu mít lyže nebo budu rozhodnutý, že je koupím, tak na diskuzi hodím nějakou poptávku. Líbil by se mi Vist, ale věřím, že je možné sehnat něco levnějšího na dobré úrovni…To se potom domluvíme…Díky.

04.05.2009 15:40:40 #33 

administrator

(ivan, ) A ještě doplnění. Existuje i jedna další krásná „výzva“, postaru „rajc“, ovšem mnohem náročnější než pouhá rychlost neboli ustát rozkulené lyže do rovinky: sjíždět kopec co nejčistěji tak, aby se lyže nerozjíděly a lyžař svou rychlost nezvyšoval. Ovšem od určitého sklonu je to už vysoká škola, kdežto obvyklý šus je jen uličnictví ze základky :-)

04.05.2009 15:55:52 #34 

administrator

(ivan, ) Vlasto, fakt to byla radost poradit. Kdyby takových naslouchajících a přemýšlejících zájemců o lyžování bylo víc, to by byla pohoda v branži…
Btw, to, jestli se bavíme se sportovním nešikou, který se už ve škole vyhýbal „ošklivému“ tělocviku, nebo bývalým aktivním sportovcem, dokonce na špičkové úrovni, je přece zatracený rozdíl. A jestli třeba TOHLE rezolutní „rádce na dálku“ nezohlední, není to dobrý rádce.
Užij hezké léto a přihlas se na podzim. Asi už víš, že to tady není marný :-)

04.05.2009 19:03:30 #35 

administrator

(Mirek, mirko.vorisek@seznam.cz) 1) co je podle mě carving: Carving je jakýkoli řezaný oblouk, nezáleží na rychlosti, poloměru, zavřenosti oblouku. Na carv.cz se především zabývají funcarvingem, což je jen jedna z forem carvingu. Carving je to co vidíš v TV při přenosech ze SP v lyžování. Je zcela jedno, zda vidíš přenos ze slalomu, obřího slalomu, super G, či sjezdu. Převážná většina oblouků, které tam vidíš je CARVINGových. V mírnějších lehčích pasážích jsou zcela dokonale vyřízlé, v prudkých částech s různým podílem smyku, ale základem většiny z nich je carvingový oblouk.

1. Důvod mých předchozích odpovědí:

Před 10-ti lety jsem byl ve stejné situaci jako ty, byl jsem docela dobrý lyžař, miloval jsem a dodnes miluji agresivní jízdu, jezdil jsem rád krátký i dlouhý oblouk, prostě přesně to co píšeš. Uvažoval jsem o lyžích 170–175cm / R16–18m. Naštěstí jsem si nechal poradit od kolegy v práci, který je velmi dobrý lyžař, v mládí závodník, preferující rychlou jízdu, ale hlavně v té době už uměl carvovat. Poradil mi, ať si koupím lyže s nejmenším rádiusem na které mám peníze, tehdy to tak bylo R12m od 12000kč, R13,5m od 7500kč za holé lyže. Zvolil jsem 158cm / R13,5m a nikdy jsem nelitoval, snad jen toho, že jsem nemohl přihodit víc peněz na tvrdší.

Možná bych ti doporučil víc než zkoušet lyže, rozhlédnout se po sjezdovce a zjistit, na čem lyžují ti, ke kterým by jsi se chtěl svou jízdou přiblížit.

04.05.2009 19:20:14 #36 

administrator

(Mirek, mirko.vorisek@seznam.cz) Vnitřní noha dopředu a vytočit pánev to jsou při carvingu i funcarvingu zásadní chyby. Vnitřní noha má jít dopředu co nejméně, bohužel díky biomechanice to je při funcarvingu problém, proto často funcavrři rozepínají horní přezky. Jinak funcarving naučí lyžaře vklonit se do oblouku, což je pro běžného smýkače velký problém. Jinak zalomení v pase se u funcarvingu nepoužívá, je to proti logice funcarvingu.

04.05.2009 20:20:03 #37 

administrator

(Vlasta, ) Rozhodně to tady není marný, už se těším, až si přečtu více diskuzí na různá témata a zase se dozvím něco nového. Kdyby příští zima byla alespoň z poloviny, jako ta letošní, tak by to bylo super. Letos poprvé jsem si okusil jarní lyžování a bylo to fakt nádherný. Není nic hezčího, než když je modrý nebe a ty máš bílej kopec před sebou…Tak na podzim při zase poučném povídání a ještě jednou děkuji…

04.05.2009 20:32:57 #38 

administrator

(ivan, ) 1. Ano, s carvingem je to tak jednoduché, jak Mirek coby příklad rozumně formulujícího carvera píše. Já jsem samozřejmě narážel na ty militantní typy, které tomuto svému FUNcarvingu neříkají FUNCARVING, nýbrž důsledně jen „carving“, a navíc nálepkují jako „šoupače“ či „smýkače“ i ostatní „nefuncarvery“, byť by karvovali jedna báseň. Ale to už je tolikrát omleté, že to znají nazpaměť už i všichni psi mých lyžařských známých, o naší andulce nemluvě.
2. Musím upozornit, že srovnání s dobou před 10 lety má bohužel dva ne úplně zanedbatelné zádrhely:
a) lyže 1999 bývaly o něco méně krojené, a tudíž rada „vem co nevykrojenější“ měla svou logiku. Ze stejného důvodu jsme 1996–98 tak zbožňovali funcarvery, tehdy vlastně jediné pořádně = dostatečně radikální lyže.
A b) hlavně ale byly tehdy lyže podstatně tužší v ohybu než dnešní (onen „flex breakthrough“ nastal až cca 2003–4), takže zase mělo logiku jít po větším vykrojení, neboť to kompenzovalo tvrdost lyže. Kdybyste polistovali v katalozích 1998/99, až byste se usmívali, jaké lyže – přitom už ale carvingové, nad nimiž jsme se rozplývali – tehdy byly.
Dneska je už skoro všechno sjezdovkové komerční tak měkké a tak vykrojené, že se vhodnost pro „kratší oblouk“ a snadnost zatáčení podstatně zvýšila. Například v kolekci Atomic 09/10 neznám, dejme tomu s výjimkou nejvyšší „obřačky“ 179 cm/18,5 m, ale včetně allmountainů až do 93 mm, žádnou lyži, na které by se „kratší oblouk“ nedal více či méně v pohodě jet. A hierarchicky druhý a třetí model „obřačky“ už je IMO krojený příliš, takže model LT („long turn“) má už blíž ke slalomce. To je stav věcí 2009.
Kdežto obřačky z konce 90. let – 10.22 nebo 10.26 – se po těch letech užívání flexí zhruba rovnají dnešním lyžím novým (měl jsem několikery v zimě v ruce), tak si představte, jaké fošny to tehdy byly.
3. Také se obávám, že rada „dívat se. na čem lyžují vzory“ může být dost ošidná.
Když se zhlédne ve mně, koupí si obřačku 192/28 m? Když v Honzovi Schauerovi nebo Lubošovi, freeridovky 100+? Ten vzor je přece svým lyžováním někde jinde, a tak si může dovolit i jinou lyži. Nemluvě o tom, že většina „vzorů“ bude asi disponovat více páry lyží pro různá použití (viz TomáS, a to není profík). Pokud se zhlédne v nějakém učiteli lyžování, ten zase V PRÁCI jezdí a) na tom, co nafasoval či se slevou koupil, b) na čem se mu dobře učí – ne nutně na tom, co by si vybral na soukromé polyžování. Atd. atp.
Celou zimu jsem se bál, že se nějaký klient nad kolekcí zeptá „a co byste si koupil Vy?“ nebo „a na čem jezdíte Vy?“. Pravdivá a možná nelichotivě působící odpověď by totiž musela znít „Nic“ a „Na ničem, jen v měkku na něčem širokém“. Což by ale neznamenalo, že celá kolekce není dost dobrá. Jen ty komerční modely nejsou MOU volbou – což pro pana X nic neznamená. „Správná“ strategie a otázka tudíž zní „a co byste poradil mně?“ poté, co jsem o něm nasbíral dost informací. Moje osobní preference mu jsou k ničemu.
Už moc kecám. Asi je to náhrada za lyžování, které najednou po celé zimě není. (Btw, kdyby sníh vydržel, zítra ráno by byla pista jako víno!) Už aby se na ledovcích vyčasilo…

04.05.2009 21:09:26 #39 

administrator

(Vlasta, ) Jo,jo…taky mě to chybí. Tak zase někdy…

Nalezené položky: 39 « První | < Předchozí | 1 | 2 | Další > | Poslední »

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

05.12.2016

Počasí 2016/17: zima je blízko, ale…

Zima připravila lyžařům velmi příjemný vstup do měs...
03.12.2016

Adelboden: oáza klidu ve švýcarských Alpách

Při příjezdu do Adelbodenu vás přivítá pohled na do...
02.12.2016

Světový pohár: co napověděla premiéra

Poslední listopadový víkend se stal již tradičně př...
02.12.2016

Vložky do lyžařských bot – proč a pro koho?

Při sjezdovém lyžování je noha v botě zatěžována ve...
02.12.2016

Známe vítěze souteže se Skier.cz!

Známe vítěze soutěže s lyžařským obchodem a eshopen...
01.12.2016

Vyhlášení vítěze soutěže o celosezónní Czech Skipass 2016/17

Czech Skipass – unikátní lyžařská celosezónní perma...

Diskuze o lyžování

Úplně nový typ lyží

dnes 08:30:47 od ˘Ö˘Krab

Malenovice: [Středisko]

včera 22:30:53 od PaloS

Ester Ledecká

včera 22:09:30 od oblouk

Obertauern: [Středisko]

včera 20:12:28 od Glemmi

Alpine Ski World Cup 16/17

včera 19:29:41 od CzechSkier

Klínovec: [Středisko]