Plugy, canting ? - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

Plugy, canting ?

15.05.2009 14:57:49 #1 

administrator

(Vlasta, ) Ahoj, tak už se nám to blíží a za chvilku je tady zima…:-))) Čtu diskusní příspěvky každý den a je stále co číst a čemu se učit, což je skvělý. Jak řekl Ivan:" Třeba poznáš, že to tady není marný." Ivane NENÍ. Chtěl jsem se zeptat na výraz " plugy " a také zdali potřebuji boty s cantingem. Četl jsem si část diskuze o cantingu a tak nějak jsem dospěl k závěru, že bych se měl zase začít učit…Připadal jsem si jako na setkání raketových inženýrů v Japonsku. Liftery, 2 stupně, 3 stupně…Chlapi ( a případně dámy ) můžete mi jako laikovi v tomto směru vysvětlit k čemu to slouží ? Potřebuji to v botě jako průměrný lyžař ovšem s cílem dotáhnout to do opravdové kvality ? Jak to ovlivňuje lyžování, atd…A v souvislosti s tím co jsou to Plugy ? Doma jsem si prosadil koupi nových lyžáků . Kurňa, tož sem ňáký chlap, né ? Prodávají někde během léta, popř. koncem léta lyžáky ? Dost často jsem v diskuzích četl o Butovicích…To je zase otázek. Díky

15.05.2009 22:46:03 #2 

administrator

(ivan, ) Plug boots jsou závodní boty, podobně jako závodní lyže obvykle neprodávané v běžných obchodech. Jsou zacílené na specifickou klientelu a její požadavky. Na prvním místě u nich stojí funkčnost, tedy co nejpřímější a nejpřesnější komunikace mezi lyžařem a lyží resp. sněhem. Mají minimalisticky tenkou botičku, aby kontakt nohy se skeletem byl maximálně bezprostřední. Spodní část skeletu je tlustší než u bot komerčních a nesnaží se vnitřním tvarem vyhovět noze, neboť se předpokládá, že skelet bude individuálně dotvarovaný přímo na konkrétní nohu. Nejtvrdší modely bývají velmi tvrdé (na jen velmi volně srovnatelné stupnici flex indexů to bývá 160 – 150).
Canting je prapůvodně stranové naklonění celé boty, docilované nejčastěji klínky mezi botou a vázáním, případně zbroušením podešve. Běžně se ale používá pro označení „excentrů“ v kloubu spojujícím spodní část skeletu s horní (tzv. komínem boty). Díky oválnému otvoru lze po povolení šroubu mírně přiohnout komín tak, aby se „nakláněl“ trochu doleva nebo doprava. Obvykle v rozsahu 2 stupňů. Smysl to má pro vyrovnání vrozených nepravidelností nohou, známých jako nohy do X nebo do O. Cílem je dosáhnout stavu, kdy lyžař v botách stojí vyváženě na plochách. K tomu mnohdy tento tzv. vestavěný canting nestačí, ale v běžné praxi je to jednoduché standardní řešení. Každá lepší bota tento „canting“ (vnější strana = jednostranný, mnohem méně často oboustranný) má. Jestli či nakolik ho potřebuješ, záleží na tvých nohách. Ale mít ho v botách budeš.
Boty mají i přes léto vystavené leckde, ale samozřejmě zbytky z uplynulé sezony, takže výběr je omezený.
„Butovice“ byly naším zřejmě nejlepším servisem lyží a současně i obchodem firmy Vanclsport, kde se rovněž začali trochu víc věnovat botám, především úpravě tvarovacích vložek (viz http://www.vanclsport.cz/…-vlozek.html. ) V současné době je obchod zavřený a stěhuje se z Galerie Butovice na jiné místo v Praze. Viz http://www.montanasport.cz/…vny-227.html
Btw, když už informace, tak komplet: běžně zavřeno je i ve Vrchlabí, ale uvnitř pracují (např. aktuálně dnes = 15/5 inventura) a po telefonické domluvě fungují – dneska mi dělali dvoje lyže a něco jsem tam i koupil.

16.05.2009 11:14:34 #3 

administrator

(Vlasta, ) Ahoj Ivane, Díky, že jsi se toho ujal. Teď je mi to jasný…

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

26.05.2017

Skialp na Islandu - poklad konkurující Alpám

Skupina skialpinistů zvažuje, kam vyrazit za nejlep...
17.05.2017

Zimní sezona na Ukrajině trvala 163 dní

I v uplynulé zimní sezóně jsme díky podpoře malého ...
16.05.2017

KROM WARS 2017 - Return

Prázdniny už klepou na dveře a právě k létu nesmaza...
04.05.2017

Správné kolo pro děti? Nekupujte ho, volte půjčovnu!

Jen správná velikost kola zajistí, aby se na něm dí...
26.04.2017

Tři údolí krok za krokem (9. díl): Zase o pár (k)roků dále - Meribel a Courchevel

Když jsem před třemi lety psal sérii článků o Třech...
26.04.2017

Zažijte bikový závod s J. Ježkem a další akce ve Velkých Karlovicích

Víte, že Velké Karlovice žijí nejen v zimě? Jestli ...

Diskuze o lyžování

Kaunertaler Gletscher: [Středisko]

včera 21:48:55 od oblouk

Lyže Lusti

včera 16:40:49 od PetrAT

Jaké brýle

včera 16:36:48 od skiners

Výukové přístroje?

25.05.2017 18:15:06 od Marek Bednář

Stubai: [Středisko]

24.05.2017 21:30:36 od m3

Volné ježdění