Letos poprvé jsme se rozhodli uskutečnit intenzivní test věnovaný pouze jedné kategorii lyží. Volba padla jednoznačně na oblíbené, vzývané, ale i nenáviděné a často nedoporučované slalomky. Jako testovací destinaci jsme zvolili krkonošské Herlíkovice, i kvůli synergii s tam probíhajícím AZ Testem.

Dobrou úpravu tratí i relativní klid na sjezdovkách ve všední den měl podpořit i výběr termínu, který předpokládal standardní únorové dny s tvrdým podkladem vhodným pro test lyží určených výhradně na upravené tratě. To jediné nevyšlo zcela podle našich představ a sněžení, byť nijak vydatné, změnilo první den testu předpokládané laboratorní podmínky na tvrdou – měkkou realitu. Jenže lyžovat se musí v každém počasí a test v různorodých podmínkách vždy ukáže kromě kvality testovaného náčiní i jeho šíři použití a míru univerzálnosti. I to byl nakonec jeden z aspektů, o který nám šlo.

Černá je dobrá

O tom, zda jsou testy lyží objektivní, nebo ne, bylo napsáno mnohé a názory odborné i amatérské veřejnosti na toto téma se často různí. My jsme se snažili udělat maximum pro nezávislost testu a eliminovat nejen účelová hodnocení, ale i podvědomé přiklánění se k oblíbeným značkám a lyže jsme velmi poctivě kamuflovali černou páskou po celé jejich délce. Přestrojena do černého byla i vázání a každé koukající logo. Všechny lyže byly nakonec označeny čísly a jejich pravou identitu v tu chvíli znal už pouze jediný člověk, který sám netestoval. Do testu jsme zařadili 26 párů lyží napříč spektrem všech známých i méně známých značek. Vybírali jsme přednostně ze segmentu závodních a sportovních slalomek, které jsou běžně v distribuci, v testu se objevilo ale i několik modelů ze závodního oddělení, tedy takové, které běžně nekoupíte. Na opačném pólu a spíš jako zkouška testérské erudice stálo naopak několik modelů, které výrobci řadí mezi sportovní crossovery, ale svým krojením i délkou mají ke slalomkám velmi blízko. V zadání byla i exaktní délka 165 cm, kterou výrazná většina testovaných lyží dodržela, nejkratší byly jedny lyže o délce 160 cm, potom dvoje 162cm a jedny 164cm. Nejdelší pak byly 167 cm dlouhé blizzardky.Slalomky od A do Z

Slalomka. Lyže, která vyvolává nejvíce rozporuplných reakcí. Někdo ji miluje a používá jen ji, jiný ji nevezme na nohy. Někdo ji má za nástroj univerzální kamkoli, druhý ji vnímá jako čistě speciální lyži jen na tvrdou pistu. Jak to s nejmladším potomkem carvingové generace vlastně je?


Široké testérské spektrum

Objektivita testu a hlavně výstupní informace použitelné pro potencionální uživatele jsou ve všech testech standardně kritizovanou záležitostí. Jsme zastánci testování „lidi pro lidi“, jinak řečeno pocity bývalého jezdce evropského poháru nemusí být totožné s pocity průměrného sportovního lyžaře trávícího dvacet dní ročně na sněhu. Proto jsme vybrali dvanáct testérů, kteří pokryli široké spektrum lyžařů odpovídajících výkonnostních i věkových kategorií, od amatérů po profesionály z oboru výuky lyžování nebo bývalé závodní lyžaře a trenéry. Každý v testu hovoří sám za sebe, takže i čtenář si může najít nějakého favorita či favoritku, se kterým se tělesně a lyžařsky ztotožní, a poté se zaměří zejména na jeho názory. Když závodník řekne, že jedna lyže je nudná, už jen třeba lehčí a výborný lyžař se do téže může zamilovat. Už na dalších stránkách najdete přesné profily testérů, jejich hmotnost a výšku, věk, lyžařské vzdělání a sportovní úspěchy a dokonce i tvrdost bot, které používají. I ta vstupuje do finálního hodnocení každého jednotlivého testéra. Profily testérů v ještě pochopitelnější podobě najde každý ve formě videa z jízdy na SNOW.cz, u nich pak lze sledovat komentáře k lyžím, které je zaujaly.

Vizitky testérů
Zásah vyšší moci

Pro test lyží určených na sjezdovku je samozřejmě nejlepší dobře upravený svah s tvrdým podkladem. A přesně takový jsme k dispozici neměli. Sněžení nás provázelo hlavně první den testu, druhý den už byly podmínky o poznání lepší. Na druhou stranu laboratorní prostředí nemá k dispozici ani běžný lyžař a různorodé podmínky tak ukázaly možnosti použití lyží i v rozbitém sněhu a míru jejich univerzálnosti. Můžeme samozřejmě polemizovat, na kolik takové podmínky test ovlivní. Na měkkém podkladu se logicky lépe chovají lyže z kategorie sportovních slalomek, tužší závodní a zejména FIS konformní modely, které potřebují pro své prohnutí řádnou oporu o tvrdý podklad, pak trochu ztrácejí. Ale přes tento zásah vyšší moci testéři dokázali lyže diferencovat a předali své pocity testovací kartě.

Jak jsme testovali

Testér, ten tvrdej chleba má. Vstává brzy, aby předstihl případné davy a byl první na kopci, o to dříve pak z kopce odchází, unaven po kroužení na jedné a té samé trati, neustále měně lyže a vyplňuje hromadu údajů do své testérské karty. Testovali jsme dva dny, respektive dvě dopoledne, dokud nám sjezdovka poskytovala dostatečně objektivní podmínky. Každé lyže měl každý testér na noze jen jednu jízdu, ihned po ní lyže měnil za jiné a vyplňoval testovací kartu. Trať pro test byla cca 600 metrů dlouhá, s profilem začínajícím na úrovni červené sjezdovky a dojezdem do modré. Pro naše účely takřka ideální. Při testu jsme sledovali čtyři základní parametry: nároky lyže na sílu, které v testu reflektuje doporučení pro váhovou kategorii, doporučení pro typ lyžaře od experta až po rekreanta a nakonec přesah vlastností do jiných kategorií, tedy míru použitelnosti a univerzálnosti. Doplňkovým sledovaným momentem byl rebound neboli to, jak lyže dokáže využít na konci oblouku nastřádanou energii.Jak číst výsledků testu:
Všechny jsou krátké, ale které jsou nejlepší

Nejkratší lyže v testu měřily 160 cm, nejdelší 167. Tedy žádné zásadní rozpětí, které by v závislosti na váze a výšce testérů mohlo ovlivnit výsledek. Ten o mnoho víc ovlivňoval charakter jednotlivých lyží, tedy hlavně jejich podélná tuhost, torze a s nimi rozdílné dovednosti testérů. Nicméně cílem testu nebylo vytvoření žebříčku slalomek od nejlepších po nejhorší. Takové tvrzení by nakonec vždy bylo subjektivní, ať by ho poskytl jeden testér, nebo by bylo mixem názorů testérů dvanácti. Pointou bylo ukázat, že lyže určené pro krátké oblouky nelze hodit do jednoho pytle s názvem slalomky a ten pak plošně doporučovat pouze expertům, kteří slalomky využijí a využít umí. Slalomka je do určité míry velmi specifická záležitost a lze obecně tvrdit, že jako jediná univerzální lyže pro všechny podmínky a typy oblouků nestačí. Byť je v našich zeměpisných šířkách stále velmi oblíbena pro snadné zatáčení, svoji skladnost i manipulovatelnost na svahu. Na druhou stranu jsme v širokém portfoliu testovaných lyží objevili kousky, které lze bez ostychu doporučit i umírněným lyžařům, nebo lyže, které byly velmi univerzální a v celodenním partnerství je limitovala pouze jejich délka.

Testujte!

Výsledky převážně zapadly do předpokladů a očekávání, přesto ale nebylo výjimečné, že některé lyže jednomu z neznámých důvodů nesedla, zatímco ostatní podobné typy okouzlila. Podobně lyže určená třeba nejlepším sedla těm, u nichž by se to nečekalo. Lyže v sobě prostě nesou jakousi osobní chemii, která dělá jejich lidské vztahy specifické. Pokud to tedy se svým vztahem ke slalomkám chcete myslet smrtelně vážně, nezbývá než zopakovat staré klišé: poctivě zkoušet a testovat. Opět se totiž potvrdilo, že nejlepší slalomky právě pro vás jsou ty, na kterých se právě vám lyžuje nejlépe. Snad vám tento test alespoň napoví nebo doplní nějaký chybějící informační střípek.