NORDIC 34 vychází 20. 2. 2015
68 stran

Časopis lze koupit i v elektronické podobě

Časopis si nyní můžete přečíst jak v počítači, tak i v tabletech nebo chytrých telefonech.

Více na
www.alza.cz/media/nordic
www.floowie.com/cs/slimmedia

Alza media a FloowieTištěnou verzi časopisu si můžete objednat v "e-shopu SNOW":http://snow.cz/…78-nordic-34
Prohlédněte si časopis v elektronické podobě!

Pár tipů z obsahu:


Co Archimédes věděl, to české biatlonistky udělaly

„Dejte mi pevný bod a já pohnu Zemí,“ představuje známý výrok řeckého fyzika, matematika, filozofa a vynálezce Archiméda. „Dejte nám čtyři roky a my uděláme zázrak,“ mohly by pro změnu prohlásit české biatlonistky. Před čtyřmi lety česká štafeta žen byla méně než průměrným kvartetem. Nyní vede průběžnou klasifikaci Světového poháru v této disciplíně. Zázrak?


Probouzení šelmy

Předloni byla kometou. Loni se z ní stala superstar. Gabriela Soukalová vozila domů vítězství, medaile, poháry. Bude to tak pokračovat i nadále, vždyť je stále mladá, byli přesvědčeni fanoušci. Jenže v poolympijské sezóně se strmý vzestup pětadvacetileté biatlonistky zastavil. Hledala a znovu nalézala sama sebe.


Lampióni čili lobáci

aneb Článek o lyžařském orientačním běhu, který stojí za to číst
Lyžaři běžci nám říkají „lampióni“, našim závodům „branné lyžování“ a vůbec se na nás někteří dívají s opovržením. V následujících řádcích bych vám rád vysvětlil, proč tento sport máme (MY, LOBÁCI) rádi a proč nám nevadí, když na skluznici našich lyží občas přibude škrábaneček. A protože nejsem vědecky zaměřený pedagog a vy nejste vědecky zaměřená veřejnost, tak to podám pěkně laicky, polopatě.


Cross Country Cross XCX

Snad každý sport hledá způsob, jak se stát zajímavějším pro sportovce, diváky, veřejnost a sponzory. To se samozřejmě týká i běžeckého lyžování. Nejvíce se to projevuje ve snahách zaujmout děti a mládež a tím si zajistit širokou základnu. O tom, že se tomuto problému věnuje pozornost celosvětově, jsou projekty FIS Bring Children to the Snow, SnowKidz, World Snow Day a další. V rámci těchto projektů se věnuje pozornost dětských soutěžím, nestandardním formátům závodů a také podpoře formou poskytnutí různých pomůcek.


Jak to dělají v Norsku?

aneb sportovní příprava v oddílu – IL Jardar zblízka
V následujících řádcích vám přiblížím, jak to funguje v norského oddílu, se kterým již delší dobu úzce spolupracuji a díky kterému je kromě norského lyžařského svazu možné pořádat společné kempy českých běžců na lyžích v Norsku. Při návratu do Norska jsem si myslel, že už mě nic zásadního nemůže překvapit, ale opak je pravdou.


Jak šel čas očima Martina Petráska

Zdaleka ne všechny zajímavé zprávy z běžeckého světa se propracují do masových médií. To nejzajímavější, co se událo, vám přináší právě toto souhrnné okénko Martina Petráska. Mnohem více toho najdete na Martinově portálu o běhu na lyžích: www.skinordic.cz.


Nordic running: běžkujte bez lyží

Proč nezačít se specializovaným tréninkem na laufy už v létě? Proč rekreační běžkaři systematicky nezařazují do své přípravy na klasické závody běh a odrazová cvičení s holemi neboli nordic running? Proč v rámci celoročního tréninku pravidelně neběhat efektivněji a zdravěji, když to jde?


Nechť jídlo je tvým lékem a tvým lékem nechť je jídlo… II.

V minulém čísle Nordic jsme společně poodkryli, proč vaše výkony na lyžích nemusí být takové, jaké byste si představovali a vzhledem k tréninku třeba i zasloužili. Dotkli jsme se problematiky stravování, resp. celého životního stylu dnešní uspěchané doby a také si řekli, že je třeba zachovávat zásadité vnitřní prostředí našeho organismu. K tomu velmi dobře poslouží antioxidanty…


Příprava běžeckých lyží – dotazy čtenářů

V minulých číslech Nordicu jsme snad dostatečně vysvětlili, jak je třeba si ošetřit lyže, aby se vám odvděčily jistotou při odrazu i dlouhým skluzem. Ukazuje se, že vaše fyzická kondice, úroveň silové vytrvalosti ani úroveň pohybových dovedností nejsou samy, co rozhoduje o vašem výkonu. Dalším faktorem, který vše ovlivňuje, je zcela jistě to, na čem jezdíte a jak jste schopni se přizpůsobit podmínkám. Možná v tom je to kouzlo běhu na lyžích.


Bruslení na lyžích má letos 30 let

Dnes už nám to připadne naprosto normální, že si závodník vyndá ze servisní buňky lyže a odbruslí na nich celý závod. Pro někoho to je naprosto přirozený pohyb, jako když se rozejde chůzí, ale pro jiné to je poměrně náročná disciplína, hlavně když k tomu není dostatečný silový potenciál. Tak se pojďme podívat trochu do historie, jak to všechno vzniklo.


Vasův běh 2014 aneb Jak si pořádně užít 90 km

Půl roku před startem nejmasovějšího dálkového běhu na lyžích jsme věděli, že tam tentokrát nesmíme chybět. V prosinci se nám podařilo zarezervovat jedno z posledních dostupných ubytování, a to v chatové osadě 5 km od startu v opačném směru, než měl vést závod.


Ramsau - ráj běžeckého lyžování

Vesnic nazvaných Ramsau je v Rakousku několik, ale pokud se uvede celý název Ramsau am Dachstein, pak mají myslím všichni fandové lyžování jasno. Je tedy těžké napsat zajímavý článek o středisku, o kterém předpokládám, že zde většina ctěných čtenářů lyžovala, ale jistě vás něčím obohatí.


Skiforeningen se stará o stovky kilometrů lyžařských tras v Norsku

Každodenní prací organizace Skiforeningen (Sdružení pro podporu lyžování) je vytváření výborných podmínek pro sportující nadšence či výletníky v rozsáhlých norských lesích, zejména v okolí hlavního města Osla. Od založení organizace v roce 1883 bylo jejím hlavním posláním pracovat na propagaci lyžování a dalších outdoorových aktivit, stejně jako provozování areálu na Holmenkollenu a pořádání závodů.


Na běžkách hvozdy Českého lesa

Český les, německy nazývaný na bavorské straně Oberpfälzer Wald (Hornofalcký les) nebo na české straně Böhmischer Wald, je členitá vrchovina a geomorfologický celek podél česko-německé státní hranice. Zasahuje do jihozápadních Čech i do východního Bavorska. V České republice je ovšem pouhý zlomek území, mnohem větší část Českého lesa se rozkládá na území Německa. Krajina Českého lesa se svým tvarem povrchu, lesnatostí a řídkým osídlením velmi podobá Šumavě.


Mallorca - revoluce v běžeckém lyžování

Jak začne podzim, stromy se pomalu barví a přicházejí o své listy, venku je sychravo, bláto, zima, mokrá silnice, často prší, tak se většina lyžařů světa stěhuje do Rakouska na známý ledovec na Dachstein nebo kousek vedle do Itálie na Schnastall. Proč tomu tak je?


Více najdete v aktuálním časopisu NORDIC 34


Předplatné časopisu NORDIC s mnoha hodnotnými balíčky si můžtete objednat ZDE