Článek obsahuje dlouhodobě platné informace, byl redakčně doplněn 19. 10. 2022

Chránič páteře

Na trhu je dnes nepřeberné množství modelů v různých cenových hladinách. Podstatné je, aby chránič padl a chránil páteř po celé kritické délce – od krční páteře až po kostrč. Vyplatí se trochu prozkoumat trh a chrániče zkoušet. Neměly by nijak omezovat v pohybu ani působit nepřiměřený lokální tlak, při pohybu by měly minimálně „cestovat“ po těle. Sledujte prodyšnost produktu v souvislosti s činností, kterou v horách vykonáváte, a myslete na to, že na chránič může přijít batoh. Za renomovanou značku sice více zaplatíte, ale zase získáte jistotu poctivého výrobku, v kterém se ukrývá dlouhodobé úsilí o optimální funkčnost.


Vestu s integrovaným chráničem můžete zakoupit i v designu časopisu SNOW

Chrániče pánve, kostrče a boků

Pro výběr ochranných „kraťasů“ platí víceméně to samé, co pro páteřáky, tedy neměly by omezovat v pohybu, měly by být dostatečně prodyšné a spolu s chráničem páteře by měly fungovat v symbióze. Některé firmy umožňují páteřáky a kraťasy sepnout, což oba chrániče ještě o něco lépe usadí na těle.

„Chytré“ chrániče

Ti, kteří považují chrániče za omezující v pohybu nebo udržování tepelného komfortu (pod chráničem usazeným těsně na tělo, se člověk potí více, než jinde) snad ocení ochranné prvky integrované do lyžařského oblečení nebo dokonce do spodního prádla. Například materiál d3o, zašitý do kritických partií oděvu je normálně měkký a poddajný, ale při nárazu ztvrdne a absorbuje energii, která se tak nedostane až k vašim kostem či jiným tkáním. Využití nachází v bundách, kalhotách, ale také v rukavicích či čepicích (pozor taková čepice nemá a nemůže nahradit přilbu!) a dokonce i ve zmiňovaném spodním prádle. Dnes už jsou ochranné prvky standardem také v závodních kombinézách.


Batoh s integrovaným chráničem páteře

Batoh s integrovaným chráničem

Kdo je zvyklý jezdit s batohem, může sáhnout po některém s integrovaným chráničem - ty jsou většinou vyjímatelné, a tak lze batoh používat i mimo lyžování. Vzhledem k velkému diskomfortu výrazně nedoporučujeme kombinaci klasického páteřáku, respektive vesty nebo bundy s chráničem, a klasického batohu.


Článek Jak vybrat sjezdové lyže
Článek Jak vybrat lyžařské boty
Článek Jak vybrat lyžařské hole
Článek Jak vybrat lyžařskou přilbu
Článek Jak vybrat lyžařské brýle
Článek Jak vybrat dětské lyže, boty a hole