Jak potvrdí i zkušení rideři, nejlepší a nejsnazší cesta vede přes absolvování snowkitingového kurzu (www.kite-kurzy.cz). Zde se dozvíte základní bezpečnostní pravidla, jak si vybrat správný kite a samozřejmě se naučíte a procvičíte tolik potřebné základy.

Nejdůležitější věc, kterou budete potřebovat, je tažný drak neboli kite. Pro snowkiting lze použít jak kite nafukovací (ten se nejčastěji používá na vodu pro kiteboarding), tak snowkitingový komorový (nejlepší varianta pokud se chcete kitingu věnovat výhradně v zimě) nebo tzv. komoráč s uzavřenou náběžkou (uzpůsoben i pro snadné a pohodové použití na vodě). Každý z nich má své plusy i mínusy, záleží jen na vás, jaký upřednostníte (o jednotlivých typech kitů se dočtete ve 2. díle Lekcí snowkitingu).

Snowkiting, stejně jako kiting jako takový, se neobejde bez kite trapézu. Ten umožní přenést tah draka z rukou na tělo, budete tak mít větší sílu a stabilitu. Použít lze jak sedací, tak bederní trapéz. Integrovaná vesta, která bývá součástí některých kiteboardingových trapézů, je také vhodná, neboť částečně chrání proti nárazu.

Třetí nezbytnou součástí snowkiting vybavení jsou snowboard nebo lyže. Stejně jako při jízdě na sjezdovce je volba otázkou osobních preferencí, použít můžete klasické sjezdové lyže, carvingy, skialpy i big footy. Ze snowboardů je rozhodně nejlepší speciální snowkiting board, který pro tento sport přímo uzpůsoben. Pro začátek lze ale využít také klasický snowboard, doporučuji feestylové twintip prkno, nebo popřípadě freestylový snowboard s měkkým vázáním a měkkými botami. Rozhodně se vyhněte raceovým prknům s pevným vázáním.

Základní výbavu bychom měli. Dále je vhodné nepodcenit ochranné a bezpečnostní prvky. Samozřejmostí posledních let je helma, nic nezkazíte použitím chráničů loktů, kolen a páteře. Bezpečí především. Dále už jen prodyšné oblečení s vysokým vodním sloupcem, rukavice a brýle. Zkrátka to samé, co používáte na lyžích či snowboardu.

Na první pohled by se zdálo, že je toho spousta, co budete pro snowkiting potřebovat. Většinu věcí ale jako aktivní zimní sportovci již stejně s největší pravděpodobností máte. Starší lyže nebo snowboard ušetří značnou část nákladů, bez nich pořídíte snowkitingovou výbavu z druhé ruky do 10 000 Kč (široký výběr nového i použitého vybavení naleznete na www.kiteboarding.cz). A to už stojí za zvážení.

Dál už vás totiž snowkiting nebude stát ani korunu. Kromě větru a vhodného terénu, kterého je v republice více než dost, již nepotřebujete vůbec nic.