Jako nejméně zdatný pisatel i lyžař naší redakce vycházím z jednoduché poučky, že čtenáře nejvíc zajímá konkrétní příběh. A tak vám budu vyprávět ten svůj mistrovský, který znám nejlépe. Je trošku delší, tak se v klidu posaďte a nalijte si sklenku vína…

Startujeme
V minulé zimě sice nápad vznikl, ale z pochopitelných důvodů už nebylo možno závod realizovat. Martinovi47 jsem závod připomněl v prosinci 2011 a soukolí se začalo pohybovat. Vzhledem k pomalému nástupu zimy jsme čekali až do půli ledna, kdy jsme se všichni zainteresovaní (Martin47, Radek Myška ze Ski Kamence, Standa Moravec a Tomáš Thér z TJ Slavoj a já za SNOW) setkali na sjezdovce, na níž konečně ležela slušná nadílka sněhu. Už při letmém pohledu jsem byl mile překvapen profilem a šíří místní pisty. V hospodě u kávy a čaje se dopekl termín a potřebné detaily.

V rychlém sledu následovala příprava propozic a přihlašovacího formuláře a od té chvíle se do dění kolem závodu mohli zapojit všichni. Jaké bylo moje nadšení, když se za hodinu po spuštění formuláře přihlásilo 5 diskutujících! Říkal jsem si, skvělé, lyžařky a lyžaři z diskuze uvítali možnost potkat se, poznat se naživo, zalyžovat si a pokecat po závodech u piva v hospodě… Bylo to naivní nadšení. Přihlášek přibývalo poskrovnu, a dokonce to vypadalo, že se závod ani nepojede. V tu chvíli jsem si říkal, vždyť to vlastně ani nevadí, zajedeme do Teplic z redakce SNOW jen tak na výlet, zalyžujeme si v klidu s Martinem47 a já nebudu muset nic připravovat a řešit. Naštěstí jste se ale poslední den registrací malinko vzchopili, byť žádný krutý úder na naše servery se nekonal.

V mezičase jsem se vrhnul do hledání vhodného komentátora, od začátku jsem však měl svého favorita. Nápad se uchytil, a tak se „urodilo“ komentátorské duo Vichnar - Holický! I díky trefným nápadům Martina430 a Kokosky jsem měl jasněji co a jak připravit pro závod.

O závodu bylo rozhodnuto a přípravy v redakci mohly začít. Zařídit dovoz cen, časopisů, sestavit seznamy cen a dárků do soutěží, připravit a rozeslat dotazníky závodníkům, tašky a drobnosti do registračních tašek, vytisknout diplomy, sestavit itinerář a připravit startovky a podklady pro komentátory… Nabalit tiskárnu, PC, stánek. Nemá ani smysl vypisovat všechno :-).

Páteční výměna názorů
V pátek v podvečer jsme se vydali přeplněným autem a s celou rodinou do Teplic nad Metují. Doufal jsem, že ještě uvidím druhé kolo místního závodu Propadák, který se ten den jel, a ochutnám atmosféru závodu v branách... Už bylo sice po všem, ale dozvěděl jsem se aspoň, že Martin47 vypadl v druhém kole v nějakém banánu (to jsem si ještě říkal, co to je?!?) a že tak pravděpodobně uvolnil Harrymu ze Slovenska místo na bedně. Takže honem se ubytovat, uspat děti a do hospody, tam s místníma pokecáme, dozvíme se víc a připravíme se na zítřek…

V Kamínku bylo plno teplichých lyžařů, Martin47 s nimi klábosil a popíjel čaj. Pak se vydal domů a my s manželkou Markétou a Martinem430 jsme zasedli ke stolu místních, k našemu kamarádovi Tomáši Thérovi (šéftrenéru místního klubu). Vedle něj seděl jeho synovec, vítěz dnešního Propadáku. Vše naznačovalo, že to bude příjemný večer, ale ejhle… Začaly prosakovat na povrch názory místních lyžařů na diskutéry z fóra SNOW - vězte, nic moc pozitivního - a do toho si Martin430 posilněn mnoha zelenými a dalším kvalitním alkoholem dovolil místnímu klubu radit, jak by měli upravovat svah ve stávajících (teplých) podmínkách. Martin je vytrvalý, nic moc ho nerozhodí, takže radit nepřestával, i když už hůře artikuloval. Nálada u stolu houstla, snad se schylovalo i k ruční výměně názorů a ještě že moje duchapřítomná žena nás dala do latě. Ale i tak jsem se o nás (i o vás, kdo čtete tento text) dozvěděl to, co jsem ani snad vědět nepotřeboval :-).
Musím říct, že už dlouho jsem neusínal a neprobouzel se s tak špatným pocitem. Vrtalo mi hlavou… pojede se vůbec ten závod nakonec?

Den D
Dopoledne jsme s rodinkou zavítali do skalního města, nabíral jsem energii a odbourával zbytky zelené. Po obědě jsem doladil pár detailů u PC, upravil itinerář a detaily pro moderátory, nabalil vše do auta. A hurá na svah. Tam už vše ožívalo, tým TJ Slavoje perfektně pracoval, začal chystat sítě, trať, časomíru… Spadl mi kámen ze srdce, závod se pojede!

Tak a teď zas malinko nezáživné práce: nabalit tašky pro registraci, postavit stánek, domluvit se s komentátory, připravit ceny k vyhlášení, přenést a rozchodit PC a tiskárnu atd.

Do toho mi došlo, že nemám lyže! Momentálně žádné lyže na sjezdovku nevlastním, v práci ale máme nějaké na kratší až střední oblouk. Už jsem se chystal zaběhnout do auta pro naše lyže I love SNOW a přenastavit si je na sebe, když mi Martin430 říká: „Nechceš si vzít tyhle Snowridery? Ty mi tu zbyly.“ Široké univerzálky s R15, těžké jak hovado, údajně super do sraček. Nastavené přesně na 305 mm mého skeletu, co víc si přát. Vypínací síly nastaveny na nižší hodnotu, než bych čekal, ale údajně nevypínají jen tak pro nic za nic, pro mou ladnou kulatou jízdu to bude stačit. Lyže vyřešeny.

Taky jsem si uvědomil, že jsem opomněl natáčet (vzhledem k tomu, že domluvený kameraman nemohl, padlo to na mě). Začal jsem s pachtit se stativem, do toho jsem dvakrát s kamerou v ruce sjel opatrně sjezdovku a „osahal“ si lyže. To půjde, hlavně se nějak trefit do bran (v životě jsem v nich nejel).

Díky, Pavle
S Alfem jsme před prvním kolem krátce fotili a točili i Pavla Dvořáka (www.monoski.info), handicapovaného lyžaře na monoski, který za námi přijel ze Svobody nad Úpou. Tímto mu ještě jednou moc děkuju a taky se omlouvám, že v rámci organizačního ruchu jsme nestihli ani udělat rozhovor dole u komentátorského stanoviště. Aspoň ve videu, které z akce v dohledné době sestřiháme, bude mít svůj part.

1. kolo Atmosféra před startem prvního kola byla parádní. Komentátorské duo Vichnar - Holický se dostávalo do opravdu výborné kondice. Dali dole v technickém stanu v gumových rukavicích vykonával u všech kontrolu propustnosti spodního prádla. Někteří pánové a dámy odcházeli k vleku dokonce s úsměvem na rtech.

První kolo bylo oficiálně odstartováno. Holky se vydaly bez bázně na trať, některé se závodními ambicemi a zkušenostmi neohroženě atakovaly tyče. Bylo mi jasné, že na jejich časy nemůžu nikdy dosáhnout a ještě víc jsem se začal bát.

Nato se rozjeli chlapi, první vyrazil TomáS, za ním hned Martin47 vykrojil nejrychlejší stopu prvního kola a vlastně nejlepší čas na kolo celkově. Trochu rozruchu přinesl Krab, který se hned na druhé (snad se nepletu) bráně úctyhodně rozstřelil (špicar) a skončil o branku níž. Nelenil, posbíral se, vrátil se nad bránu a do cíle dorazil s jasnými ambicemi získat cenu za nejpomalejší čas. Blížilo se to. Rty se lepily, uvědomil jsem si, že jsem celé odpoledne nic nevypil. Jak jsem rychle dýchal, začaly se dokonce mlžit brýle. Kvapně jsem zjistil, jak se vlastně startuje, a pak hned zapíchl hole do černé gumové opory. Konečně jsem se pořádně podíval ze startovního hanku. Sklon byl slušný. A už to jelo, první brána s uctivým odstupem, druhá taky. Šlo to pěkně a „rychle“, najednou jsem byl na střední mírnější části tratě. Neustále jsem vyhlížel ten banán, když už jsem tušil, jak zhruba vypadá. Bez zaváhání jsem to prosvištěl a při nájezdu do prudší části jsem si pro jistotu přismýkl, abych se tam s jistotou trefil. V tu chvíli jsem si začal říkat, že to je pohoda, že to je o hodně lehčí, než jsem čekal… a začal jsem to flákat. V dolní části jsem měl pocit, že ty brány podjíždím, že to není ono. Hlavní cíl byl ovšem splněn! Dojel jsem ve zdraví. Čas přes 31 sekund mě okamžitě motivoval k rozhodnutí, že příští kolo musí být pod 30 s. Hned za mnou jel kolega šéfredaktor Petr Socha na lyžích I love SNOW (alias tolik propíraných Sporten Iridium) a s přehledem mě zajel. Asi to nebudou tak špatné lyže…

Pak začal kolotoč mezi koly, požádat Tomáše, aby natočil trať z pohledu jezdce, domluvit soutěž pro děti a poprosit Vichnara a Holického, aby se toho ujali, natočit to atd. A pak jsem si řekl, jestli já se na to nevy… kašlám. Uviděl jsem duo Martin - Martin u kiosku a rychle jsem k nim přispěchal. Neodmítl jsem panáka tuzemáku a do mého dehydrovaného těla se rozlilo uklidňující teplo. Nastala hluboká koncentrace před kolem druhým.

2. kolo
První startovaly holky a vedl se urputný boj o nejrychlejší čas. Mezi hlavní favoritky patřila místní Gabriela Myšková (juniorská reprerentantka) a naše redakční kolegyně Markéta, které, i když nebyla zcela ideálně vybavena (v prvním kole bez kombinézy a na nijak extra připravených slalomkách), velice vyšlo první kolo a byla průběžně na prvním místě. Do druhého kola se nechala Dalim vybavit komboškou a na skluznici dostala prášek za několik stovek. Příprava se vydařila, i druhé kolo měla nejrychlejší a zvítězila nakonec těsným rozdílem 11 setin.

V druhém kole mezi muži startoval první Alv, aby mohl pak dole fotit. Hned po něm jsem se zařadil i já, kvůli dokumentaci na kameru. Start už mi strach nenaháněl, trať taky ne. Důležité bylo udržet koncetraci. Dopnul jsem na fest své dvoupřezkové lyžáky s velmi podměrečnou flexí 100 (s ohledem na boty ostatních na startu) a vydal jsem se střemhlav dolů. Uklidněn kvalitním iontovým nápojem jsem se dokázal soustředit až do cíle. Povedlo se! Čas rychlejší skoro o 2 vteřiny a půlminutová hranice pokořena. Byl jsem (a pořád jsem) velmi spokojen.

V druhém kole předvedl největší pozdvižení Harry, který se zhruba v půli trati vydal k lesíku. Těžko říct, jestli to bylo přemotivováním (protože do druhého kola dle svědků na startu vypálil opravdu na krev), nebo snad prostatou. Dost možná mu takto uniklo další místo na bedně.

Martin47 zajel vyrovnanou jízdu a u poslední brány si dovolil dokonce udělat menší rozcvičku (viz foto). Zaslouženě proto vyhrál! Taky se ptáte, jestli on si ten závod nenechal postavit na míru?

Značná část startujících dokázala stáhnout svůj čas v druhém kole o pár setinek. Krab famózně skoro o minutu. Petr Socha mě opět zajel. Snad jen Kumestrol (www.freeskiing.cz) v růžových trenkách nezúročil svou vytříbenou muskulaturu a pár setinek v druhém kole ztratil.

Jdeme do finále
Po přepočítání časů jsme mohli vyhlásit vítěze. Ceny se rozdaly, děkovalo se a bylo to fajn!

Posezení v Kamínku
Ti, kdo nemuseli domů, se setkali v Kamínku u pivka. Oproti předešlému večeru tu panovala pohodová atmosféra, mluvilo se o závodech, o lyžování, o ženských a taky o tom, jak by měl vypadat ideální chlap pro Markétu (ne pro moji manželku, tam je to už doufám jasné). Kumestrol, jak je jeho zvykem, kolem půlnoci rozpoutal velkolepou panákovou smršť. Peťa Socha s Martine430 odhalili posléze jednu místní časoprostorovou anomálii, kterou odborně nazvali „teplická ozvěna“. Objednali si u baru dvě tullamorky, ale přistály jim dva fernety… Už to chtěli vrátit, ale jeden z nich řekl, počkej, vypijeme to a něco zkusíme! Po dopití si objednali dva fernety. A hádejte, co dostali. Ano, dvě tullamorky…

Soukromé shrnutí v bodech

Pozitiva

 • Skvělí lidi, dobrá nálada
 • Parádní organizace tratě v podání TJ Slavoj Teplice
 • Fenomenální komentátoři
 • Krásné dívky…
 • A pes Artur

Negativa

 • Malý počet lidí z jádra diskuze – opravdu jsem byl až dalo by se říct lehce zklamaný, jak málo lidí - jinak aktivních v diskuzi - se předem přihlásilo. Ještě že počty doplnili do diskuze nově přihlášení a kolegyně a kolegové z redakce (ti tvořili cca 1/5 startovního pole z předem přihlášených). Doufám, že podařený první ročník váhající nakopne. Příští rok totiž budu za SNOW hlasovat pro to, aby limit pro konání závodu byl přísnější. Samotní lyžaři a lyžařky z diskuze rozhodnou, jestli závod bude či nikoliv.
 • Diskutabilní nálada v Teplicích. Tímto samozřejmě nechci zevšeobecňovat, protože s mnoha lidmi byla výborná spolupráce a příjemná komunikace, ale celkově jsem měl průběžně pocit, že o nás nikdo v Teplicích moc nestojí a že u místních lyžařů nemají lyžaři a lyžařky z diskuze SNOW valnou pověst. I to, že se nikdo z místních v sobotu ani na chvilku nestavil v hospodě, abychom mohli poděkovat za trať, aby se nás třeba zeptali, jak se nám u nich líbilo apod., mi k mému pocitu přispělo. Jsem ale spíš optimista, takže pevně věřím, že se pletu (a že se má mýlka příští rok potvrdí).

Níže naleznete výsledkové listiny jak z obřího slalomu, tak z kombinace.
Výsledky si můžete stáhnout i ve formátu excel.

Výsledky

I. MEZINÁRODNÍ MISTROVSTVÍ DISKUZE SNOW.CZ
Skiareál Kamenec Teplice nad Metují 25.2.2012
oficiální výsledková listina - obří slalom
ženy čas  
pořadí přezdívka na portálu SNOW.CZ     1. kolo 2. kolo celkem odstup
1. Markéta Karlová - SNOW CZE 1983 28,67 28,18 56,85 0,00
2. gabriela myskova CZE 1996 28,72 28,24 56,96 +0,11
3. Kobylka CZE 1996 29,85 29,26 59,11 +2,26
4. vachusarka CZE 1982 32,75 31,48 1:04,23 +7,38
5. Andrea Rosenbaumová - SNOW CZE 1987 33,66 32,48 1:06,14 +9,29
6. Krabice CZE 1972 38,07 36,65 1:14,72 +17,87
     
muži čas  
pořadí přezdívka na portálu SNOW.CZ     1. kolo 2. kolo celkem odstup
1. Martin47 CZE 1962 26,46 27,25 53,71 0,00
2. MartinXXL CZE 1968 27,35 26,71 54,06 +0,35
3. Herminatorcz CZE 1977 27,55 27,53 55,08 +1,37
4. SH CZE 1994 27,80 27,53 55,33 +1,62
5. haraś POL 1977 28,13 27,54 55,67 +1,96
6. tomas27 CZE 1986 27,69 27,99 55,68 +1,97
7. HonzA_ CZE 1972 28,24 28,55 56,79 +3,08
8. vašek2 CZE 1982 28,58 28,30 56,88 +3,17
9. Čambal CZE 1971 28,77 28,33 57,10 +3,39
10. Másin CZE 1984 28,94 28,45 57,39 +3,68
11. Batus CZE 1967 29,29 29,01 58,30 +4,59
12. marťas CZE 1969 29,24 29,10 58,34 +4,63
13. pitomec CZE 1955 29,54 29,16 58,70 +4,99
14. Petr Socha - SNOW CZE 1971 30,54 29,33 59,87 +6,16
15. Panák CZE 2000 29,69 30,87 1:00,56 +6,85
16. Petr Havelka - SNOW CZE 1977 31,35 29,57 1:00,92 +7,21
17. TomáS CZE 1972 30,86 32,18 1:03,04 +9,33
18. Jaruch CZE 2003 33,56 33,14 1:06,70 +12,99
19. Pitris CZE 2000 34,47 32,62 1:07,09 +13,38
20. kumestrol CZE 1979 33,51 33,86 1:07,37 +13,66
21. Alf CZE 1973 35,01 32,93 1:07,94 +14,23
22. Harry SVK 1966 27,70 43,29 1:10,99 +17,28
23. Sheldor CZE 1998 37,81 34,51 1:12,32 +18,61
24. PavelKo CZE 1968 48,19 33,96 1:22,15 +28,44
25. ˘Ö˘ KRAB CZE 1973 86,34 29,50 1:55,84 +1:02,13
nedokončili
  Mirek CZE 1962 29,26 DNF    
  myšákR CZE 1963 30,21 DNF    
  Zimič CZE 1999 27,33 DNF    
nestartovali
  Martin430 CZE 1968        
  Duro SVK 1969        
  Ondřej CZE 1976        
  DejvoAD SVK 1986        

I. MEZINÁRODNÍ MISTROVSTVÍ DISKUZE SNOW.CZ
Skiareál Kamenec Teplice nad Metují 25.2.2012
oficiální výsledková listina - kombinace
ženy body
pořadí přezdívka na portálu SNOW.CZ     diskuze OS součet
1. Markéta Karlová - SNOW CZE 1983 4 1 5
2. Kobylka CZE 1996 2 3 5
3. vachusarka CZE 1982 3 4 7
4. Krabice CZE 1972 1 6 7
5. Andrea Rosenbaumová - SNOW CZE 1987 5 5 10
       
muži     body
pořadí přezdívka na portálu SNOW.CZ     diskuze OS součet
1. Martin47 CZE 1962 2 1 3
2. HonzA_ CZE 1972 3 7 10
3. vašek2 CZE 1982 7 8 15
4. Másin CZE 1984 8 10 18
5. TomáS CZE 1972 1 17 18
6. tomas27 CZE 1986 13 6 19
7. Herminatorcz CZE 1977 18 3 21
8. haraś POL 1977 17 5 22
9. Petr Socha - SNOW CZE 1971 11 14 25
10. Petr Havelka - SNOW CZE 1977 10 16 26
11. Batus CZE 1967 16 11 27
12. Harry SVK 1966 5 22 27
13. Čambal CZE 1971 19 9 28
14. Panák CZE 2000 14 15 29
15. ˘Ö˘ KRAB CZE 1973 4 25 29
16. kumestrol CZE 1979 12 20 32
18. Jaruch CZE 2003 15 18 33
17. PavelKo CZE 1968 9 24 33
19. Pitris CZE 2000 21 19 40
20. Sheldor CZE 1998 20 23 43
nedokončili
  Mirek CZE 1962 6 DNF  
nestartovali
  Martin430 CZE 1968      
  Duro SVK 1969      
  Ondřej CZE 1976      
  DejvoAD SVK 1986      

Startovní listina pro první kolo 1. mezinárodního mistrovství v obřím slalomu diskuze SNOW

Ženy

 1. Krabice
 2. Kobylka
 3. vachusarka
 4. Markéta Karlová - SNOW
 5. Andrea Rosenbaumová - SNOW

Muži

 1. TomáS
 2. Martin47
 3. HonzA_
 4. ˘Ö˘ KRAB
 5. Martin430
 6. Harry
 7. Mirek
 8. vašek2
 9. Másin
 10. PavelKo
 11. Duro
 12. Ondřej
 13. Petr Havelka - SNOW
 14. Petr Socha - SNOW
 15. kumestrol
 16. tomas27
 17. Panák
 18. Jaruch
 19. DejvoAD
 20. Batus
 21. haraś
 22. Herminatorcz
 23. Čambal
 24. Sheldor
 25. Pitris

Partneři závodu: