Lyžování

Celá oblast Orobie sestává ze šesti středisek: Presolana, Monte Pora, Colere, Borno – M. Altissimo, Lizzola a Spiazzi di Gromo. V Orobii vládne spíše rakouský systém lyžování, tzn. více menších středisek, mezi kterými, pokud je chcete pokořit, musíte přejíždět. Zmíněná šestice by se dala rozdělit na dvě poloviny.
Pro toho, kdo si chce v pohodě zaklouzat po vyžehlených a spíše modrých pláccích, jsou vhodná střediska Spiazzi di Gromo, Lizzola a Borno ležící v okruhu do 50 km od Presolany. Zde se opravdu nemusíte bát, že byste se večer ze svahu vraceli s namoženými stehny a křečemi v lýtkách. Najdete zde spíše krátké modré až červené kopečky, takže jediným důvodem, proč by vás nohy mohly bolet, je vyšší poměr pom a kotev k sedačkám a lanovkám. Co ale tato střediska nenabídnou náročností svahů, to vynahradí příjemnou atmosférou a krásnými scenériemi s obnaženými skalními štíty.
O poznání záživnější jsou střediska Presolana, Monte Pora a Colere, která nabízejí nejen více kilometrů sjezdovek, ale nacházejí se také o poznání blíže Presolaně. Colere je vzdáleno asi 11 km a Monte Pora pouhých 6 s tím, že ve výstavbě je lanovka spojující Monte Poru a Presolanu, což bude pro všechny jezdce obrovský posun komfortu. V náročnosti sjezdovek vede Colere, ve kterém si na své přijdou i náročnější jezdci – jen škoda, že tento příjemný draveček není o trochu rozlehlejší. V těsném závěsu za Colere je Presolana s deseti sjezdovkami, výbornou dostupností od ubytování a dvěma sedačkami, které vám dovolí si na chvíli oddechnout. Nejméně obtížná, ale zato nejrozlehlejší z tohoto trojlístku je Monte Pora nabízející celkem 19 sjezdovek, z čehož je 13 modrých. Zde si užijete pomalejší, ale dostatečně široký carving a při troše štěstí narazíte i na nějaký ten freeridík.
V letošní sezóně bohužel došlo k nemilému překvapení – všech šest středisek už nenavštívíte s jedním skipasen. Střediska Colere, Presolana a Monte Pora se oddělila od zbylých tří a nabízí pouze „svůj“ skipas. Za všech šest středisek je tak nutno si připlatit.

Orobie

Ubytování

Po celé Presolaně je rozeseta řada hotelů čekajících na pohodlímilovné klienty. Ubytování v těchto hotelích je v podstatě standardizované a nenajdete mezi nimi výraznější rozdíly. Slovo „standardizované“ ovšem v tomto případě chápejte v tom nejlepším slova smyslu. Hotely jsou tříhvězdičkové, vždy perfektně uklizené a oplývají novým a vzhledným vybavením. Budovy jsou vytápěny ústředním topením, se kterým zde Italové nešetří – i když ti, kteří se mají večer ke komu přitulit, to asi neocení :-). Velikost pokojů se nejčastěji pohybuje od dvou- do čtyřlůžek a místnost je vždy vybavena vlastním sociálním zařízením. Výtečná kvalita ubytování přímo koresponduje s kvalitou stravy. Standardní polopenze, která se dá v případě zájmu rozšířit i na plnou penzi, rozhodně nenechá hladové ani větší jedlíky a zároveň uspokojí i ty, pro něž kvalitativní požitek převažuje nad tím kvantitativním. I když někde můžete potkat u snídaně švédský stůl, rozhodně převažuje kontinentální klasika. Po návratu ze svahu si pošmáknete na večeři italského stylu většinou o třech chodech (hodně těstovin a pečiva) a můžete si ji zpříjemnit třeba kvalitním vínem. Vzhledem k bezkonkurenční ceně (do 10 000 se obvykle vejdete s týdenním ubytováním, polopenzí, skipasem a dopravou), je pro „ekonomické“ lyžaře Orobie/Presolana velmi přitažlivá.

Aprés-ski

Nabídka večerní zábavy je v Presolaně poměrně střídmá, ale příjemná. Narazíte zde na restaurace, které nabízejí široký výběr italských specialitek. Hlavní zábava se odehrává nejčastěji na hotelích, které jsou vždy vybaveny barem, příjemným posezením a někdy i tanečním parketem, kde si lze trochu zaskotačit třeba i na vlastní hudbu. Velkou výhodou je, že se v těchto prostorách hotelu dá popít i vlastní vínko, protože je hosté často využívají jako společenské místnosti. A pokud by se vám už nechtělo ze svého pokoje, stačí jen zapnout televizi nebo rádio, které je standardní součástí pokoje a v klidu zarelaxovat na zítřejší ježdění.

Orobie

Nejen pro zamilované

Orobie je vznešeným centrem rekreačního lyžování. Vzhledem k tomu, že není až tak daleko z ČR (z Prahy asi 930 km a z Brna 950 km), mohla by být dokonce příjemnou a nákladově výhodnější alternativou rakouských Alp. A cílová skupina? Osobně bych Orobii bez váhání zvolil, když bych si chtěl se svojí drahou polovičkou „aktivně odpočinout“ bez krkolomných sportovních výkonů, nebo když by se na této aktivní relaxační dovolené (ne)zadařilo a pár sezón nato chtěli zasvětit do tajů ježdění svá několikaletá mláďata.
Tím nechci Orobie shodit do kategorie jen pro zamilované párečky a rodiny – oblast je  natolik sympatická, že si na ní najde „něco“ snad každý.


Nabídka cestovních kanceláří:


Pux Travel - od 5 590,- Kč/os.

Alpina - od 5 590,- Kč/os.

Nev-Dama - 1 890,- Kč/os.