Sjezdovky v Kunčicích obsluhují dva lyžařské vleky a čtyřsedačková lanovka. Počet a rozloha tratí je tu taková, že i když jsou vleky a lanovka plně vytížené, na sjezdovkách nebývá přeplněno a vydrží dlouho upravené. Tratě se modrají i červenají. Na všechny se dostanete čtyřsedačkovou lanovkou, která svými měkkými sedačkami připomíná pohodlný gauč. U výstupu lanovky „Triangl“ můžete volit mezi červenou a modrou variantou.


Nejprudší sjezdovce se v Kunčicích mezi místními říká „Černá“. Co sjezdovce chybí na délce, dodá na kvalitě. Sklon je tak akorát pro rychlou jízdu, ale jen tak rychlou, aby se nemuselo nikde šoupat a lyže mohli celou jízdu fičet po hranách.


Další jezdivá a příjemně široká sjezdovka spadá podél sedačkové lanovky zleva, je jen o něco mírnější a v pátek a v sobotu od půl šesté do osmi tu probíhá i večerní lyžování.


Dobrým tipem na sjezdovku je také trať Nová, která je jen lehce „zastrčená“ vpravo areálu, takže ji máte po celý den téměř prázdnou. Její nečlenitý a stále rovný sklon dává sjezdovce přehlednost a oblouky po hranách tu můžete krásně řezat odshora dolů. Hlavní obsluhou sjezdovky je rychlá poma, ale dostanete se sem i ze sedačkové lanovky.


Zpestřením dne v Kunčicích může být podívaná v podání reprezentace v akrobatickém lyžování, která tu trénuje na oficiální boulařské trati, která odděluje „Černou“ a „Novou“ sjezdovku. Tuto „akrobatickou lajnu“ tu a tam dokonce navštíví i sám akrobat Aleš Valenta.


Pod boulařskou tratí najdete za příznivých sněhových podmínek i několik snowparkových překážek, na které už je potřeba nějaký ten um.


Od výstupu sedačkové lanovky se dostanete i do části zvané Hájovna, kde jsou sjezdovky modré, tedy mírnější než výše uvedené. Na kopec tady vyváží pomalejší poma, takže část je oblíbená hlavně pro děti a mírně pokročilé, nicméně carvový oblouk tu ale také snadno vystřihnete. Obsluha tu vydatně pomáhá dětem při jejich prvních jízdách na vleku. Lanovku a areál Hájovna spojuje velmi příjemná modrá, téměř kilometrová sjezdovka Spojovačka.


Na Hájovně u nástupu na pomu najdete zázemí, které zahrnuje toalety i sprchy, půjčovnu lyží, lyžařskou školu, bufet a velkou místnost k posezení s dětským koutkem. Za slunečného počasí terasa láká k opalovačce. Zázemí je oficiálně určené i pro karavany, pro které je tu i vyhrazené stání s přípojkami elektřiny.


Vedle této budovy nelze přehlédnout dětské hřiště a dětský lyžařský park. Děti tahá na svah lanáček a dolů mohou prokličkovat mezi napíchanými tyčkami a podjížděcími brankami. Park je od okolí bezpečně ohraničen plůtkem.


Sto metrů pod výstupní stanicí lanovky hraje Kulaťák, tedy kulatý aprés ski stan a spousta lyžařů si jeden z největších zážitků z Kunčic odnáší právě odsud. V Kulaťáku se pořádají tématické víkendy, italský, tyrolský, slovenský, nebo víkend Československo-sovětského přátelství. Samozřejmostí jsou tradiční nápoje a pokrmy, dovážené přímo ze země, jejíž víkend právě probíhá.


Sedací pytle u baru vybízejí užít si kunčickou pohodu klidně v leže.


Co se týká teplého jídla, hospoda U Rumařů u nástupní stanice sedačkové lanovky nabízí na co si vzpomenete. Občerstvit se můžete také u bufetového okénka, nebo zkusit stánek s uzenými dobrotami. Jídlo je tu poctivě domácí, s láskou připravované. Porcemi se tu nešetří.

A proč vlastně do Kunčic? Kunčice nejsou nijak velkokapacitním střediskem, „gró“ tohoto střediska spočívá opravdu v domácké a přátelské atmosféře, takže tu hledejte spíše klid a relax od městského ruchu v hloubi Jeseníků. Ceny skipasů jsou navíc poměrně příznivé a je v nich zahrnutá i jízda skibusem do areálu z blízkého okolí.

www.skikuncice.cz