Test kategorie lyží zvaných lidově „obřačky“ proběhl na Malé Úpě od 16.-19. 3. 2014. Počasí nám v nemilé zimě přálo až téměř do začátku testu, později však ideální testovací svah trochu narušil déšť, takže podmínky, které jsme měli k dispozici, nebyly úplně ze Světového poháru, ale na druhou stranu jsme mohli otestovat univerzálnost lyží a jejich možnost použití i na měkčím podkladu. Ve své podstatě jsou takové podmínky pro objektivní výsledek testu, který má směřovat především jako rada budoucím uživatelům, ideální. Krom toho, že jsou neměnné po celý den, simulují i možnost celodenního použití, když už nejsou sjezdovky úplně rovné, tvrdé a sníh je rozježděný.

Testérský tým, který měl za úkol prověřit 24 párů lyží především z kategorie „komerčních obřaček“, jejich odladěné verze, ale i lyže s parametry pro závody FIS kategorie Masters, byl složen z bývalých závodníků, profesionálních učitelů lyžování, amatérů, kteří preferují právě obřačky, i z pravidelných přispěvatelů diskusního fóra na webu Snow. Testu se zúčastnili značky Atomic, Blizzard, Dynastar, Elan, Fischer, Kästle, Lusti, Nordica, Rossignol, Salomon, Sporten a Völkl. Třešničkou na dortu byl jeden pár lyží splňující současné parametry FIS v ženské kategorii závodů Světového poháru, tedy s poloměrem přes 30 metrů při délce 183 cm.

Všechny lyže v testu jsme i tentokrát kamuflovali černou páskou, abychom co nejvíce zmírnili testérské sympatie k jednotlivým značkám. Výsledek testu, který uvedeme v jednom z podzimních čísel Snow a doplníme obsáhlým foto i video materiálem na portálu www.snow.cz, by tak měl být maximálně objektivní, byť jeho účelem není vybrat nejlepší a nejhorší lyže, ale hlavně doporučit cílovým skupinám uživatelů materiál, který jim bude vyhovovat nejlépe. Neexistují totiž špatné lyže, můžeme si je jen špatně vybrat.