Alpské lyžování se v Rakousku zrodilo a zakořenilo do národní kulutry a ekonomiky tak jako nikde jinde. Dalo by se říct, že Rakousko představuje lyžování v jeho „originální“ podobě. Nic z toho, co si s lyžováním spojujeme, v Rakousku nechybí – vymanšestrované sjezdovky, volné terény, vlídné i drsné zimní počasí se sněhovými kalamitami, dobré a vydatné jídlo, opalovací terásky horských chat, apres-ski, wellness, …

Rakouská lyžařská střediska se snaží být na jedné straně lyžařsky prvotřídní, na druhé ale nechtějí, aby byla vnímána jako místa jen pro „ryzí“ lyžaře – lyžování totiž nemusí být vysilujícím sportem, ale i příjemnou dovolenkovou aktivitou, okořeněnou i zážitky jiného druhu. Plánují a budují proto jednak četná „přemostění“ v podobě lanovek mezi původně samostatnými areály, nabízejí skipasy na stovky a tisíce kilometrů sjezdovek, šroubují rychlost i kapacitu lanovek, druhak si ale dávají záležet na pohodlí – žádná země nemá tolik vyhřívané kůže na sedačkách lanovek jako Rakousko. Od roku 2000 se v lyžařských střediscích investovalo více než 7 miliard eur a to ještě zdaleka není konec, na realizaci čekají desítky nových projektů za další desítky milionů eur.


Všechny novinky z lyžařských středisek pro sezónu 2018/19 čtěte ve speciálním vydání SNOW 113 time, které vychází 15. listopadu 2018. Nechcete si ho nechat ujít? Zajistěte si předplatné!


Archiv novinek z lyžařských středisek Rakouska


 • Počet lyžařských areálů: 400
 • Celková délka sjezdovek: 7 000+ km
 • Celkový počet lyžařských dnů (skier day): 50 000 000 ročně
 • Podíl zahraničních lyžařů: 66 %

Tento článek obsahuje dlouhodobě platné informace a byl aktualizován k 16. 11. 2017.


Lyžařské terény

Malá, střední, velká, ale jen výjimečně opravdu vysokohorská střediska

V celkovém počtu kilometrů sjezdovek Rakousko přebije všechny alpské konkurenty – má jich více než 7 000 km.

V nejbližším Dolním a Horním Rakousku se Alpy postupně z nížiny zdvihají do tzv. předhůří (Voralpen), v němž jsou rozesetá zpravidla malá, samostatná a levná střediska, zato z jižních Čech a Moravy velmi dobře dostupná, klidně i na víkend. Nejznámějšími areály jsou Semmering a Stuhleck na východě, z nichž především Stuhleck disponuje plnohodnotným alpským, tedy tisícimetrovým převýšením. Díky svému výsadnímu postavení v oblasti a zároveň blízkosti Vídně, Brna i Bratislavy je ale znám i značnými víkendovými nápory. Velké oblibě se těší i Hochkar, který je navzdory nadmořské výšce „jen“ 1 800 m známou sněhovou mísou – jeho sjezdovky vystélají uzavřený horský kotel s vydatnými přívaly sněhu a jeho dlouhou trvanlivostí. Za chladných zim s převládajícím severním prouděním jsou díky návětrnému efektu velmi dobře zásobená sněhem vlastně všechna „předalpská“ střediska. V pohoří Mrtvých hor (Totes Gebirge) je jedničkou Hinterstoder, který je malý, ale vytáhlý s plnou paletou obtížností a dokonce i závodní „svěťákovou“ tratí. Na rodiny s dětmi cílí lyžařská oblast Dachstein West, rozprostřená po pahorcích poblíž Gosausee v Solné komoře. Nedaleko odtud, na severním úpatí Dachsteinu, se nachází i freeridová mekka – Krippenstein.


Stuhleck

I v Salcbursku dosahují lyžařské terény nejčastěji do dvoutisícových výšek, nicméně hory jsou mohutnější a údolí zřetelnější – svahy jsou přitom oblé a zalesněné. Mnohé areály už mají obří rozměry – Saalbach Hinterglemm, nedávno propojený s tyrolským Fieberbrunnem, patří s 270 km sjezdovek mezi největší v Rakousku vůbec a okolo 100 km utratí spořádaných do houpačky nabízejí i mnohé lokality zdejší veleoblasti Ski amadé (Gastein, Hochkönig, Sportwelt, Schladming). Čím více na jih, a tedy blíže k hlavnímu alpskému hřebeni, tím vysokohorštější terén a díky výšce i větší odolnost proti oblevám – z toho těží třeba Obertauern, jedno ze sněhově nejspolehlivějších rakouských středisek, usazené v průsmyku v 1 740 m n. m. Salcburská střediska, zvláště ta největší, jsou velmi líbivá – vesničky a městečka jsou vždy vyzdobené, svahy přívětivé a s převahou červených sjezdovek a lanovky ultramoderní. Nevýhodou je vyšší náchylnost na oblevy a leckomu se může okoukat i velká vzájemná podobnost jednotlivých středisek.

Ve Štýrsku na jihovýchodě Rakouska se Alpy od Dachsteinu postupně snižují, až se rozpustí v pahorkatině. Kromě Schladmingu jsou zdejší střediska o řád menší než salcburská, ale i komornější – typickým příkladem je údolí Murau (Kreischberg, Lachtal). Mnoho malých středisek, zvláště poblíž hranic s Dolním Rakouskem, je z Moravy dobře dostupných i na víkend.

Na jih od hlavního hřebene Alp se rozkládá rakouské „Finsko“ s víc než tisící jezer – Korutany. Kromě Mölltalského ledovce a Heiligenblutu na severu se drsná vysokohorská krajina s třítisícovkami rychle snižuje a zaobluje. Nejvýznamnějším střediskem je s více než 100 km sjezdovek Nassfeld na hranicích s Itálií, který má „jižanského“ ducha i krásné scenérie, připomínající Dolomity.


Heiligenblut

Hlavní lyžařská země Rakouska – Tyrolsko – se může chlubit největší světovou koncentrací středisek a sjezdovek a perfektní lyžařskou infratrukturou od ubytování přes lanovky a zasněžování až po lyžařské školy. V jeho východní polovině převládá ještě oblejší a zalesněný terén s vrcholy okolo 2 000 m n. m. a směrem na západ nabírá na vysokohorštějším charakteru. Největší střediska jako Skiwelt Wilder Kaiser a Kitzbühel přitom leží na východě a nabízejí na malém území okolo 1 000 km sjezdovek. Zillertalské údolí, které zahrnuje okolo 500 km tratí, je díky třem velkým komplexům, ohromnému výběru ubytování a snadné dálniční dostupnosti jedním z nejoblíbenějších mezi českými lyžaři. Oblibě samozřejmě vděčí i díky ledovci Hintertux, který v teplejších zimách slouží i jako sněhová pojistka celého údolí. Na západ odtud pak vybíhají směrem k jihu již vysokohorštější „ledovcová“ údolí – Stubaital, Ötztal, Pitztal a Kaunertal. Zvláště Ötztal se Söldenem a Obergurglem je rakouskou špičkou co do velikosti, vybavenosti i sněhové jistoty středisek, ale samozřejmě i cenově. V masivu Silvretty leží po všech stránkách luxusní Ischgl s 240 km sjezdovek, přetékajících až do švýcarského Samnaun. Méně známá a řidčeji lyžařsky kolonizovaná jsou tyrolská zákoutí na jihozápad od Grossglockneru (Východní Tyrolsko), kde se ukrývají menší střediska, z nichž alespoň Kals a Matrei jsou propojené do lyžařské houpačky a vytvářejí „větší“ dojem – výhodou menší známosti Východního Tyrolska je samozřejmě větší klid.


Ischgl

Na sever od Silvretty se rozkládá jedna z nejvyhlášenějších lyžařských oblastí světa – Arlberg, která přesahuje z Tyrolska do Vorarlberska. V Arlbergu se psala lyžařská historie, jsou to obrovské sjezdovkové, ale hlavně freeridové terény a jedny z nejlepších sněhových podmínek v Evropě. Není proto divu, že nejdražší středisko Lech leží právě zde. Na západě Vorarlberska se do masivu Silvretty zařezává údolí Montafon s více než 200 km sjezdovek, rozdělených do tří areálů, zčásti však propojených.


Klima a sněhové poměry

Děla, nádrže a ledovce

Mohutná horská překážka v podobě Alp citelně ovlivňuje klima jednotlivých oblastí, kdy vznikají velké rozdíly i na malých vzdálenostech. V zimě převládá západní a severozápadní proudění vzduchu, kterému jsou pochopitelně nejvíce vystavené horské hřebeny na severním okraji Alp – od vorarlberského Bregenzerwaldu přes Hochkönig až po Dachstein a Totes Gebirge. Na jihu jsou „vystavené“ naopak pohraniční Karnské Alpy a Karavanky, a to vůči středomořským tlakovým nížím, které jsou v zimě sice vzácnější, zato dosti vydatné. Ve vnitřních oblastech Alp panuje sušší klima, neboť okrajové horské masivy srážky „odstíní“. Typickým příkladem je údolí Ötztal, které je o dost sušší než Arlberg, ačkoliv leží vzdušnou čarou nedaleko od sebe. Klimatické rozhraní mezi vlhčím a oblačnějším severem a sušším a slunečnějším jihem, představuje zejména hlavní hřeben Alp neboli pásmo nejvyšších vrcholů, táhnoucí se od masivu Hochschwab na východě přes Nízké a Vysoké Taury až po Ötztalské Alpy na západě.

V množství přírodního sněhu jsou rekordmany střediska v údolí Bregenzerwald, která udávají roční úhrn nového sněhu okolo 10 m, jen o něco méně hlásí Arlberg. Ve východní polovině Rakouska je vyhlášenou sněhovou mísou například Obertauern. Ale i Hochkar, nedosahující ani dvou tisíc metrů, se díky návětrnému alpskému předhůří těší vynikajícím sněhovým poměrům.

Slunečním statistikám vévodí vyšší polohy Korutan, které jsou ze severu „kryté“ před oblačností hlavním alpským hřebenem a zároveň netrpí inverzními mlhami, jako údolí s mnoha jezery okolo Villachu a Klagenfurtu. Velmi slunečné jsou ovšem i vnitroalpské horské terasy, jakou je třeba tyrolské trojstředisko Serfaus Fiss Ladis. Oproti západnějším alpským sousedům má Rakousko výrazný hendikep v nadmořské výšce, která znamená vyšší riziko oblev. Sněhovou jistotu už děla i v níže položených střediscích vybojovala – pokryty jsou více než dvě třetiny sjezdovek v celém Rakousku. Ačkoliv je tak sníh „zaručen“, kvalita může kolísat. Úprava tratí je velmi dobrá, nicméně právě při nedostatku přírodního sněhu nebývá manšestr úplně dokonalý – je znát, že sněhové kalamity zvládají v Rakousku lépe než oblevy.

Sněhovou pojistkou Rakouska jsou ledovce, jichž je pro lyžování otevřeno hned osm – kvůli pokročilému tání ledovců ale už dávno nejsou všechny „ledovcové“ sjezdovky opravdu na věčném sněhu. Zejména na jejich dojezdech se obnažila moréna, a tak jsou v počátku sezóny závislé na zasněžování či deponech sněhu, uchovávaného z předešlé zimy.


Mölltaler Gletscher

Lanovky a vleky

Nablýskaná infrastruktura

V posledních letech se Rakouskem prohnala investiční smršť, která ve všech významnějších areálech vymetla z hlavních tahů vleky, ještě v 90. letech zcela dominantní, a nahradila je kabinkovými a sedačkovými lanovkami. I díky veřejné podpoře je moderními lanovkami osázeno i mnoho „průměrných“ středisek lokálního významu, které by si je jinak nemohly dovolit. Celková úroveň lyžařské infrastruktury je na světové špičce, a to bez nadsázky. Žádná jiná alpská země tak „nablýskaná“ není.


Montafon

Ubytování

Útulné hotely i levné priváty

Horské vesničky i městečka jsou v Rakousku skoro vždy malebné, někdy až trochu kýčovitě, a vzorně opečovávané. Typické rakouské hotely jsou v rodinných rukou, a nikdy nepřerostly do neosobních rozměrů. Všude najdete i levné priváty (mimo atraktivní oblasti a termíny i za méně než 20 euro/noc), penziony a apartmány. V hotelech zhruba od tří hvězdiček bývá standardem sauna, v lepších hotelech pak celá důmyslná wellness zařízení.


Lech

Doprava a předpisy

Hlavní příjezdové tahy z Čech vedou přes Mnichov a Salcburk nebo přes České Budějovice a Linec, z z Moravy pak přes Vídeň. O něco více než za čtyři hodiny lze z Prahy dojet do menších středisek na okraji Alp, okolo 5 hodin pak do bližších oblastí Salcburska, Štýrska i Tyrolska, do Korutan za zhruba 6 hod. Z Brna jsou nejbližší alpská střediska v Dolním Rakousku dostupná za dvě a půl hodiny. Většina příjezdových cest se neobejde bez dálniční známky, ale v některých případech se lze dálnici za cenu drobné zajížďky vyhnout (okolí Kitzbühelu, Zillertal).

Gastronomie

Základem je knedlíkovo-klobásová kuchyně, vydatné a výborné jsou i polévky. Hutné jsou rovněž buchotvé a štrůdlové dezerty, ostatně jako u nás. Ceny v horských chatách jsou přitom na alpském podprůměru. Nemůžeme opomenout ani nejrůznější šnapsy, které jsou příčinou i bujarého aprés-ski. Typickým nápojem na zahřátí je jaggatee, čaj se směsí bylin a nemalou přísadou pálenky.

Pravidla, zvyky a kuriozity

 • V Rakousku je povinnost používání přileb při lyžování stanovena pro děti do 15 let, a to ve všech spolkových zemích kromě Tyrolska a Vorarlberska, kde je přilba pouze doporučena.
 • Typická provozní doba lanovek a vleků je ráno až od 9 a odpoledne jen do 16 hod. – ale přibývá středisek, kde se lyžuje i déle.
 • Pokud v noci vydatněji sněží, sjezdovky se upravují až ráno.
 • Polévky jsou oproti okolním alpským zemím poměrně levné – ideální malý oběd, pokud chcete ještě intenzivně lyžovat.
 • V privátních penzionech se netopí tak jako v českém paneláku.
 • Bezplatné wi-fi připojení na svahu je standard.
 • Objevují se snahy regulovat konzumaci alkoholu na sjezdovkách. Ačkoliv nezřízené aprés-ski opravdu není bezpečné s lyžováním kombinovat, každý lyžař je za své činy zodpovědný už nyní. V případě, že je způsobí pod vlivem alkoholu, právní následky budou tvrdší, a to včetně možného postihu v podobě krácení plnění od pojišťovny.

Vše o lyžování v Rakousku na SNOW.cz:

Atlas 170 lyžařských středisek Rakouska s popisem sjezdovek, cenami skipasů a mapami

Předpověď počasí pro 250 lyžařských středisek Rakouska

Aktuální sněhové zpravodajství ze 7 000 km sjezdovek Rakouska