První skokanské můstky, které Harrachov proslavily, oslaví brzy stoleté výročí a první závodníci se na harrachovských svazích proháněli v roce 1923. Postupně areál prošel několika rekonstrukcemi a dnes nabízí lyžařům a snowboardistům 2 sedačkové lanovky, které vedou na Čertovu horu a lyžařský vlek na severní straně, sloužící začínajícím lyžařům a večernímu lyžování. Lanovka na Čertovu horu z centra městečka slouží i běžkařům pro snadnější nástup na hřebenové túry, nabízí 130 čtyřmístných sedaček a projížďku dlouhou 1 300 metrů, kterou urazí za necelých 9 minut. Z dolní stanice (665 m n. m.) překonává převýšení 357 metrů. Přepravní kapacita je 1 800 osob za hodinu, další čtyřsedačková lanovka začíná v Rýžovišti, má 900 metrů, přepraví 2 150 osob za hodinu a překoná během cca 6 minut 297 metrů převýšení.

Lyžaři a snowboardisté si pak pro sjezd dolů mohou vybrat ze 4 sjezdovek, které dávají možnost vyžití všem věkovým i výkonnostním kategoriím. Směrem do Rýžoviště se rozkládají pláně 1 640 metrů dlouhé červené sjezdovky, pozvolná 2 200 metrů dlouhá modrá trasa, kterou bez problému zdolají i začátečníci i kratší a o to prudší černá sjezdovka, kterou si oblíbili zkušení lyžaři, kde nejsou žádná odpočinková místa a sjezdovka je v celé své délce jeden prudký hank, úprava sjezdovky je nepravidelná, při větším sněžení se neupravuje a stává se tak oblíbenou pro milovníky freeridového lyžování.


Do centra města vede z Čertovy 1 850 metrů dlouhá červená dvojka, která je svým sklonem rozmanitá a svojí polohou na severní straně kopce poskytuje i při pěkném jarním počasí komfortní sněhové podmínky až do odpoledních hodin. Osvětlený vlek ve spodní části sjezdovky dává možnost večerního lyžování.


Červená II bývá obvykle mezi posledními sjezdovkami, které se na českých horách zavírají, sníh tu vydrží zpravidla ve vysoké kvalitě až do poloviny dubna. Pomalu tající sníh v kombinaci s rychle padajícími cenami skipasů (na jaře se každý týden snižují o 6 %) je pro návštěvníky atraktivní lákadlem. V březnu a dubnu mohou lyžování či snowboarding kombinovat třeba s jízdou na kole, nebo pěší turistikou, stále častěji je v období tání sněhu Harrachov vyhledávaným místem kajakářů.


Ceník skipasů nabízí širokou škálu možností, z nichž si vybere každý podle času a svých schopností. Pro rodiny s dětmi jsou připraveny rodinné jízdenky, slevu na skipas zajistí i Harrachov card, která se dá získat zdarma při ubytování v některém členském zařízení Sdružení pro rozvoj cestovního ruchu, případně je možné ji zakoupit online nebo přímo v Harrachově. Benefitem pro návštěvníky Skiareálu je kombinovaná jízdenka na bobovou dráhu. Dlouhodobá spolupráce obou společností přináší lyžařům po celou zimní sezónu k vybraným skipasům jízdenku na bobové dráze zdarma. Do Harrachova je možné se dopravit skibusem, který jezdí na trase Praha-Harrachov a Česká Lípa- Harrachov.

Na své si v Harrachově přijdou i milovníci klasického lyžování, pro které jsou během zimy upravovány desítky kilometrů běžeckých tras přímo v městečku, jeho okolí i na hřebenech Krkonoš. Pro snadnější nástup na delší trasy je možné zvolit cestu nahoru a vyvézt se některou z lanovek. Základní okruh Běžecké magistrály vede z Čertovy hory na Studenov, a Ručičky přes Krakonošovu snídani až na Voseckou boudu a nebo se vrátit zpět do Harrachova přes Rýžoviště a případně kolem Mumlavských vodopádů. Značené cesty vedou pak až na hřebeny hor, které nabízejí překrásné výhledy na krkonošskou krajinu, oblíbená místa jsou Harrachovy kameny, Velká Kotelní jáma, Mohyla Hanče a Vrbaty, Pramen Labe a mnoho dalších. Po cestě je hned několik zastávek a možností občerstvení v turisty tolik oblíbených horských chatách

Harrachov skýtá četné možnosti vyžití i mimo sjezdovky a běžecké tratě. Údolí říčky Mumlavy láká k překrásným procházkám a návštěvníkům, kteří si chtějí dát oddech po náročném sportování, je k dispozici hned několik wellness center a ve dnech kdy počasí pobytu venku příliš nepřeje a nebo je potřeba nechat tělo odpočívat je možné navštívit některé ze čtyř harrachovských muzeí. Od muzea myslivosti Šindelka, přes lyžařské a hornické muzeum ve starých štolách až po expozici místních mistrů sklářů.