Žádný z předpovídaných obratů v počasí směrem k zimě se bohužel během února nevyplnil.

Jednou z posledních nadějí bylo náhlé stratosférického oteplení, ke kterému došlo v polovině února a v důsledku mohlo dojít k rozkladu polárního víru, a tím rozlití chladného arktického vzduchu do nižších zeměpisných šířek. Rozpad víru nenastal, nejvýše jeho vychýlení z obvyklé polohy, ale navíc nevýhodnému z hlediska zimy ve střední Evropě.

Zimní polární vír postupně přirozeně zanikne, to však už bude stačit nejvýše na velmi pozdní březnovou zimu

Předpověď vývoje arktické oscilace, která zjednodušeně popisuje stav polárního víru, předpokládá jeho postupné slábnutí, což je koncem zimy naprosto obvyklé a přirozené.

Oslabí se tak čilé západní proudění, které do Evropy žene teplý a vlhký oceánský vzduch. Větší meandrování vzduchových hmot tak může ještě přinést závan ze severu, spíše ale až později v březnu, takže sníh zmizelý z českých hor se již pravděpodobně nevrátí. Ve vyšších polohách Alp naopak závěrečná třetina lyžařské sezóny včetně Velikonoc, které letos připadají na přelom března a dubna, ohrožena není.

Nadprůměrně teplý březen nebude překvapením

Dlouhodobý výhled modelu CFS počítá s nadprůměrně teplým březnem - nikoliv však tak výrazně, jako byl teplý únor (jehož rekordní odchylku ostatně nepředpovídal snad žádný z modelů). Je tedy možné, že březen bude v absolutních statistikách leckde chladnější než únor.


Předpověď teplotní odchylky v březnu 2024 podle amerického modelu CFS


Jaké se vyvíjely vyhlídky počasí pro lyžaře v zimě 2023/24?