Tento článek sdružuje aktuálně známé případy nákazy koronavirem v alpských lyžařských oblastech a byl naposledy aktualizován 13. 3. v 19 hod. Vzhledem k rostoucímu počtu nákaz po celé Evropě přestává být nadále účelné a možné mapovat všechny případy, vztahující se k lyžování. Uvedeny jsou tedy především nákazy z počátku epidemie a případně významnější případy.

Lyžařská střediska v Alpách sice zřejmě nejsou prvotními ohnisky nákaz, ale přibývá jednotlivců, kteří se v nich mohli během dovolené infikovat od jiných návštěvníků. Nejvíce podezření připadalo na Itálii, nově se k nim zařadil také Ischgl, který od soboty 14. 3. nuceně přeruší provoz. Nejpozději o víkendu pak v důsledku nových nařízení končí sezóna také v Rakousku, Švýcarsku, stejně jako v Polsku nebo Česku.

Vláda ČR od 12. 3. zakazuje občanům vycestovat do Rakouska, Německa, Itálie, Švýcarska nebo Francie, čímž českým lyžařům končí lyžařská sezóna v Alpách.

Rakousko: předčasný konec sezóny

K 10. 3. se eviduje necelých 200 případů potvrzených nákaz, z toho většina ve Vídni (43) a jejím okolí v Dolním Rakousku (40), dále v Tyrolsku (32), v Horním Rakousku (22), ve Štýrsku (17), v Salcbursku (12), ve Vorarlbersku (11) a v Korutanech (1).

Některé z případů byly zaznamenány i v "lyžařských" okresech, např. Landeck a Kitzbühel (zdroj TT.com). Jedním z nich je barman z tyrolského Ischglu, který podle všeho nakazil přinejmenších 16 návštěvníků svého podniku (zdroj tirol.gv.at). Od soboty 14. 3. bude uzavřen Ischgl (zdroj Ischgl.com), od pondělí 16. 3. pak všechna tyrolská střediska (zdroj ORF.at).

Ministerstvo zahraničí ČR kvůli značnému nárůstu případů Covid-19 doporučuje zvážit cesty do Tyrolska.

Aktuální informace o vývoji situace v jednotlivých lyžařských oblastech: Tyrolsko, Salcbursko

Vývoj situace s Covid-19 v Rakousku monitoruje také Wikipedie.

Interaktivní mapu rozšíření Covid-19 v Rakousku najdete na Kleinezeitung.at

Švýcarsko: předčasný konec sezóny

Ve Švýcarsku je k 7. 3. potvrzeno přes 200 nakažených pacientů po celé zemi, tedy i v kantonech Graubünden, Wallis nebo Bern, na jejichž území se nacházejí nejznámější švýcarská lyžařská střediska.

Zajímavé statistiky ke koronaviru ve Švýcarsku i ve světě (např. onemocnění v přepočtu na 100 000 obyvatel) najdete v podobě infografiky na webu Neue Zürcher Zeitung. Švýcarsko je v současnosti po Itálii nejpostiženější evropskou zemí v přepočtu na obyvatele (3,15 / 100 000 ve Švýcarsku vs. 9,74 / 100 000 v Itálii k 8. 3.).

Aktuální informace o vývoji situace ve Švýcarsku najdete na webu Federal Office of Public Health.

Vývoj situace s Covid-19 ve Švýcarsku monitoruje také Wikipedie.

Francie: první případ z Alp již v lednu

Ve Francii je k 6. 3. známo více než 400 případů nákazy Covid-19, mj. v oblastech sousedících s Itálií (Piemont, Val d´Aosta).

Jeden z prvních případů v Alpách souvisejících s lyžováním byl zaznamenán u britské rodiny, která obývala chalet v menším středisku Les Contamines v Horním Savojsku. Při tom se setkala s dalším Britem, který si vir nejspíše přivezl z předchozí návštěvy Singapuru (zdroj BBC.com).

Vývoj situace s Covid-19 ve Francii monitoruje také Wikipedie.

Itálie: předčasný konec sezóny

Celé oblasti Lombardie (cca 5 800 případů k 10. 3.) a Benátsko (cca 850 případů k 10. 3.), jejichž lyžařská střediska jsou vzdálená více než 200 km od ohnisek nákazy v Pádské nížině, byly českými úřady hned od vypuknutí epidemie prohlášeny za rizikové a nedoporučily do nich cestovat. V oblasti Jižního Tyrolska, v níž se nachází přibližně polovina lyžařských center Dolomit, bylo k 10. 3. hlášeno 13 potvrzených případů, v sousedním Trentinu pak 52.

Rozhodnutím italské vlády se od 8. 3. nejméně do 3. 4. z preventivních důvodů izoluje celý region Lombardie (např. Aprica, Bormio, Livigno, Santa Caterina, Tonale), kde tak zároveň končí lyžařská sezóna. Návrat do svých domovů je turistům povolen. Opatření se sice netýká např. Jižního Tyrolska nebo Trentina (zdroj Stol.it), tam se ale rozhodli ukončit sezónu dobrovolně.

V pondělí 9. 3. skončila lyžařská sezóna v celém Jižním Tyrolsku (zdroj Stol.it), v oblasti Dolomiti Superski (zdroj DolomitiSuper­ski.com), v Trentinu (zdroj VisitTrentino­.it), Benátsku, Furlánsku i Piemontu. Důvodem je preventivní ochrana zdraví obyvatel i turistů, solidarita s postiženými regiony Itálie a samozřejmě i ekonomické důvody, související s omezením cest návštěvníků z evropských zemí. Preventivní opatření pojistila italská vláda ještě nařízením o uzavření všech lyžařských areálů v zemi.

Auronzo di Cadore

Čtyři čeští občané ze severu Čech (Děčín, Ústí nad Labem), kterým byla nákaza prokázána, byli společně na lyžařské dovolené v hotelu ve středisku Auronzo di Cadore (Benátsko). Nemoc se postupně objevila u dalších účastníků stejného pobytu a také u osob, se kterými byli po návratu do Česka v kontaktu (zdroj Wikipedie - případy Covid-19 v Česku).

Passo Tonale

V Passo Tonale, středisku na pomezí Trentina a Lombardie, trávila lyžařskou dovolenou koncem února infikovaná žena z Prahy 6. U jejích dětí se nákaza neprokázala, u dalšího rodinného příslušníka ano. Zaznamenány byly i další jednotlivé případy (zdroj Wikipedie - případy Covid-19 v Česku).

Již dříve se vyskytla zpráva o občanovi Velké Británie, který lyžoval v Tonale a po návratu měl pozitivní test (zdroj Dailymail.co.uk). Vzhledem k tomu, že letěl přes Milán, dá se usuzovat, že k přenosu infekce mohlo dojít i během cesty.

Val Gardena

Místem přenosu nákazy mohlo být v době masopustních prázdnin jedno z nejrušnějších údolí Dolomit - Val Gardena.

Ačkoliv v případě prvního infikovaného německého turisty se uvádělo, že si nemoc spíše již přivezl (zdroj Stol.it), později se objevily zprávy o více než 50 pozitivně testovaných Němcích, kteří byli na dovolené v Jižním Tyrolsku, mj. i ve Val Gardeně (zdroj Sueddeutsche.de).

Ve čtvrtek 5. 3. byl v Česku pozitivně testován pětačtyřicetiletý Ital, který údajně přicestoval z Val Gardeny (zdroj Novinky.cz).

První případy onemocnění byly poté zachyceny také u českých lyžařů, kteří navštívili Val Gardenu (zdroj SeznamZpravy.cz).

Německý Ústav Roberta Kocha pro kontrolu a prevenci nemocí proto na základě těchto podezření označil 5. 3. Jižní Tyrolsko za rizikovou oblast (zdroj Stol.it).

Navzdory ujištěním místních úřadů v Jižním Tyrolsku či Trentinu o bezpečnosti český premiér ve svém tweetu z 6. 3. odrazoval od cestování "kamkoliv" do Itálie.

Ministerstvo zdravotnictví následně vydalo nařízení, podle kterého musí od soboty 7. 3. všichni navrátilci z Itálie kontaktovat svého lékaře a ten jim nařídí dvoutýdenní domácí karanténu (zdroj SeznamZpravy.cz).

Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto nedoporučuje českým občanům do Itálie cestovat (zdroj MZV.cz), celá země je navíc od 10. 3. v karanténě.

Aktuální informace o vývoji situace a preventivních opatřeních v jednotlivých lyžařských oblastech:

Trentino: Všechny lyžařské areály a hotely jsou preventivně uzavřeny. Více na VisitiTrentino­.info - coronavirus.

Jižní Tyrolsko: Všechny lyžařské areály a hotely jsou preventivně uzavřeny. Více na Suedtirol.info - coronavirus.

Lombardie: Celá oblast Lombardie je nařízením italské vlády z 8. 3. uzavřena a lanovky a vleky jsou mimo provoz, návštěvníci lyžařských středisek se mohli vrátit do svých domovů. Aktuální informace z jednoho z nejoblíbenějších lombardských středisek Livigna najdete na Livigno.eu - coronavirus.

Do 10. 3. bylo v Itálii zaznamenáno přes 10 000 případů nákazy, nejvíce v milánské aglomeraci. Vývoj situace s Covid-19 v Itálii monitoruje také Wikipedie a interaktivní mapu rozšíření viru v Itálii najdete na lab24.ilsole24o­re.com.

Seznam českých případů Covid-19, z nichž většina se zpočátku vztahovala k lyžování v Itálii, najdete na Wikipedii.