Pokud v tom již máte jasno, můžete přejít rovnou k výběru konkrétních kusů s pomocí srovnávacího testu sjezdových lyží.

Jaký styl mám nejradši

Než se pustíte do popisu jednotlivých parametrů, nejprve se rozhodněte, na co chcete svoje lyže používat:

  • na poklidný sjezd po sjezdovce (all-round)
  • na skotačení ve snowparku (freestyle)
  • na jízdu mimo sjezdovky (freeride)
  • na závody (slalomky, obřačky)
  • na všechno (all-mountain)
  • na legraci na sjezdovce (big-foot, snowblade)

Máte rozhodnuto?

Důležité parametry výběru

Radius

V současné době se používá radius od 10 do 20 m. Radius do 13 m vytváří lyži, na které se velmi snadno a rychle přechází do oblouku. Říká se jim také tzv. slalomky. Těžko s nimi pojedete rovně, což může začátečníkům dělat potíže především na delších rovných dojezdech nebo úzkých pozvolných cestách. Delší lyže mají radius nad 16 m a je těžší navézt do oblouku, proto se nehodí příliš pro méně zdatné lyžaře. Nezávodníkům patří zlatá střední cesta 13 až 16 m.

Délka

Délka souvisí s termínem radius, jejich hodnoty jsou především v komerčním prostředí hodně provázané. Délku je třeba vybrat jak podle výšky lyžaře, tak i podle stylu, který chce jezdit. Nejběžnější lyže by měly být nižší asi o 15 cm, než je výška vaší postavy. Kratší lyže jsou snáze ovladatelné (slalomky, freestyle). Delší lyže se dají využít při jízdě mimo sjezdovku (freeride, obřačky), když je třeba zvýšit plochu. V takovém případě je vhodné pracovat také se šířkou.

Šířka

Pro jízdu na sjezdovce se hodí užší lyže, zatímco do volného terénu, kde je hustota sněhu nižší, je třeba lyže širší, protože mají větší plochu a méně se boří.

Tvrdost

Pokud se na kopci teprve začínáte pomalu rozkoukávat, rozhodně si vyberte lyži s měkčím jádrem. Taková lyže odpustí snáze chyby v technice jízdy. Pro pokročilejší lyžaře je zapotřebí pořídit si lyži s tvrdším, nejčastěji dřevěným, jádrem. Tvrdší lyže vyžaduje důslednější dodržování techniky, ale také se s ní lépe jezdí v náročném terénu, v boulích, zmrzlém nebo i rozměklém sněhu.

Barva

Barva ani design by ale neměly být základními kameny v rozhodovacím procesu při výběru lyžařské výzbroje, a to především u profesionálních kousků. Jisté ale je, že pokud se vám lyže líbí, budete se na svah více těšit.

Pohlaví

Dámské lyže bývají lehčí, s měkčím jádrem, užší, s těžištěm i vázáním posunutým mírně ke špičce a navíc bývají vyvedeny v pěkném designu. Pokud je dáma dostatečně lyžařsky zdatná, pak může klidně sáhnout i po unisex lyži, ale dámský model bude pro ni vždy pohodlnější a příjemnější na jízdu.

Tak na které hory vyrazíte?