Článek je průběžně aktualizován (poslední aktualizace k 25. 2. 2021). Sledujte také semafor lyžaře, který informuje o aktuálních omezeních cest z Česka do zahraničí a platných opatřeních.


Aktuality:

- polská lyžařská střediska jsou v provozu, od 27. 2. mohou Češi přijet pouze s negativním testem
- lyžařské areály v Itálii musí zůstat uzavřeny zatím do 5. 3., sezóna už ale zřejmě nezačne ani poté
- Německo zakazuje tranzit z ČR přes své území od 14. 2.
- lyžařská střediska jsou otevřená v Bulharsku, Srbsku nebo v Bosně


V Alpách si většina Čechů ani nadále nezalyžuje. V Rakousku jsou sice lyžařské areály v provozu, uzavřené však jsou hotely a restaurace, a to pravděpodobně až do Velikonoc. V Itálii byl prodloužen zákaz provozu lanovek a vleků do 5. 3., ale sezóna zřejmě nezačne ani poté. Lyžuje se ve Švýcarsku, kde jsou otevřené i hotely, ovšem bez karantény je země přístupná pouze lidem, kteří mají potvrzení o prodělání covidu.

Lyžařská střediska včetně ubytování fungují v Polsku a také na Balkáně - v Bulharsku, Bosně nebo Srbsku.

Česko

Lyžařská střediska: uzavřena

Areály jsou od 27. 12. mimo provoz a dříve než začátkem března je jejich znovuotevření prakticky vyloučené. Důvodem jsou přetížené nemocnice, mj. i v některých horských oblastech (Trutnovsko), a nelepšící se epidemická situace. Teprve pokud se tyto parametry zlepší, bude ministerstvo zdravotnictví ochotno o spuštění lanovek a vleků uvažovat.

Slovensko

Lyžařská střediska: uzavřena

Od 1. 1. je provoz lanovek a vleků zastaven, omezené jsou i cesty mezi okresy.

Polsko

Lyžařská střediska: otevřena

Od 12. 2. jsou lyžařská střediska v provozu včetně ubytování. Země je od 27. 2. pro Čechy přístupná pouze s negativním testem.

Rakousko

Lyžařská střediska: otevřena pro domácí obyvatele

Lanovky a vleky jsou pro domácí obyvatele ve většině středisek v provozu, mnohde ale jen o víkendech. Zahraniční návštěvníci se do nich nedostanou, jsou totiž zavřené hotely a navíc platí zpřísněný režim přechodu hranic (bezpodmínečná karanténa). Hotely a restaurace mají být uzavřeny až do Velikonoc. Některá střediska uvažují o předčasném konci sezóny.

Při cestě z Česka bude Rakousko bez karantény nepřístupné pravděpodobně až do 31. 3. 2021.

Německo

Lyžařská střediska: uzavřena

Předpokládané otevření lyžařských středisek není známo. Tvrdý lockdown je zatím prodloužen do 7. 3. Ve spolkové zemi Sasko lyžařská sezóna už ani nezačne.

Itálie

Lyžařská střediska: uzavřena

Plánované otevření středisek od 15. 2. bylo na poslední chvíli zrušeno. Hotely jsou v tzv. žlutých regionech i nadále otevřeny, není však dovoleno překračovat hrance jednotlivých regionů. V Jižním Tyrolsku už sezóna s největší pravděpodobností ani nezačne a nejspíš ani jinde v Itálii.

Švýcarsko

Lyžařská střediska: otevřena

Většina lyžařských středisek je v provozu. Uzavřené jsou restaurace, je možný pouze prodej přes okénko. Od 15. 1. je pro přijíždějící z Česka povinná 10denní karanténa a od 8. 2. ještě PCR test, bez omezení ovšem mohou přicestovat osoby s potvrzením o prodělaném covidu.

Pravidelně aktualizované podrobné informace k plánování lyžařského pobytu ve Švýcarsku a cestě tam najdete také na MojeSvycarsko.com!

Francie

Lyžařská střediska: uzavřena (možné jen ubytování)

Lyžařská střediska mohou ubytovávat hosty, ale provoz lanovek a vleků není dovolen. K uvolnění může dojít tehdy, až počet nových případů klesne pod 5 000 denně. Lanovky a vleky se v této sezóně možná již nerozjedou.

Slovinsko

Lyžařská střediska: otevřena pro domácí obyvatele

Podmínky pro příjezd ze zahraničí a pobyt ve Slovinsku neumožňují lyžování zahraničním návštěvníkům, hotely jsou uzavřené.

Bulharsko

Lyžařská střediska: otevřena

V Bulharsku jsou otevřeny lyžařské areály i hotely. Podmínkou je test při vstupu a dva testy při návratu.

Další lyžařské země jižní a východní Evropy

V Bosně je v provozu olympijské lyžařské středisko Jahorina nebo Bjelašnica, v Srbsku pak Kopaonik. Na Ukrajině se lyžuje v moderním středisku Bukovel. Pro cestu je vždy potřeba vstupní i výstupní test a ověřit platnost pojištění (povinné rušení, léčebné výlohy ap.), jelikož se jedná o země mimo EU.