Chytré hodinky prošly za poslední roky zásadním vývojem. Dávno už nejde o zařízení užitečné jen profesionálním sportovcům, jimž ukazují tepovou frekvenci a hodnoty spojené se sportovním výkonem. Dnes lze na zápěstí nosit přístroj, který svými schopnostmi nahradí GPS navigaci a mapu, změří kvalitu spánku i nadmořskou výšku a ukáže předpověď počasí, čas západu slunce nebo obsah právě došlé SMSky.

Nejprve se podívejme na to, o kterých zařízeních bude řeč. Pod termínem chytré hodinky jsou k dispozici jak trendy přístroje Apple, Samsung a další, tak sportovně orientované zařízení Garmin, Suunto a podobné. Ty v první skupině jsou určeny městsko-oblekovým uživatelům. V graficky atraktivním prostředí kladou důraz na smart funkce: notifikace, kalendáře, zprávy, telefonování atp. Druhé, pro nás klíčové, cílí na sportovce a outdoorové nadšence. I když zařízení z obou skupin se funkcemi stále více přibližují, rozdíly jsou pořád zásadní: ať už ve výdrži baterie, jednoduchosti ovládání i formě výstupu a synchronizaci dat. Pokud přemýšlíte o zařízení, které zpříjemní skialpové výlety, jednoznačně volte přístroje z druhé skupiny. My pro recenzi vybíráme nekorunovaného krále této kategorie: Garmin Fenix 6X.

Neuvěříte, co vše jde měřit

Fenixy jsou jedny z největších, nejtěžších a nejvybavenějších hodinek na trhu. Jen vyjmenovat všechny funkce by zabralo většinu místa vyhrazeného tomuto textu, nehledě na to, že ani po několika letech zkušeností všechny neznáme. My se na ně podíváme čistě z pohledu skialpinisty: kterak dokáží pomoc s plánováním, průběhem a záznamem skialpové túry nebo se zlepšením sportovního výkonu.

Výlet s Garminy začíná pár hodin před začátkem túry. Sednete k počítači nebo mobilnímu telefonu a výlet naplánujete. Exportovaný GPX soubor nahrajete přes Garmin Connect (rozhraní, které zobrazuje všechna vaše data z přístrojů Garmin) a můžete vyrazit. Takto připravené hodinky vás provedou jako navigace v automobilu, ukáží polohu na mapě i ve výškovém profilu a dopočítají předpokládaný čas v cíli.
Více o plánování skialpové túry najdete na Skialpuj.cz.

Základem všech sporttesterů Garmin jsou takzvané obrazovky. Představit si je můžete jako několik nezávislých ciferníků klasických hodinek, z nichž každý zobrazuje něco jiného. Přístroj během výletu sleduje polohu, monitoruje srdeční tep, měří saturaci kyslíku a z těchto údajů počítá desítky hodnot souvisejících s vaším pohybem, trasou a fyzickým stavem. V závislosti na nastavení (a nastavit jde opravdu vše) si jako výchozí zobrazení určíte třeba obrazovku ukazující tucet údajů od průměrné rychlosti a nadmořské výšky po počet nastoupaných metrů, spotřeby kalorií, náročnosti výletu pro váš organismus i čas západu slunce. Druhá obrazovka ukáže výškový profil. Jednotlivá stoupání jsou zobrazena jedno za druhým, přičemž v aktuálním výšlapu vidíte počet již ukrojených a počet zbývajících metrů. Mapa na další obrazovce prozradí polohu, cestu, kterou jste prošli, cestu zbývající i vše ostatní, co byste od mapy čekali: vrstevnice, cesty, lesy, vrcholy, horské boudy. K většině se můžete nechat navigovat, zjistit, jak jsou od vás daleko a jak dlouho k nim půjdete.

Garmin Fenix 6× na skialpové túře

Dostaňte z výletu víc

Říkáte si, že všechny tyto informace jsou sice pěkné, ale že se bez nich dokážete obejít? Dokážete. Jenže: vědět, kolik kilometrů, výškových metrů a čas, za jaký jste je zdolali, je jednak zajímavé, ale hlavně – mnoho informací užijete ve chvíli, kdy se výlet zkomplikuje. Mlha, husté sněžení a vy uprostřed cesty na hřebenu s viditelností několika metrů? Na zápěstí vidíte kudy dál. Můžete se nechat navigovat zpět po trase výstupu nebo zjistit, že už jste došli do místa, ze kterého lze bezpečně sjet na cestu pod vámi. Nebo třeba stoupáte a vidíte ideální lesní průsek, kterým půjde bezpečně sjet dolů. Uložíte si polohu a z vrcholu se k němu necháte navigovat.

Slabším místem nebo častou otázkou v souvislosti s chytrými hodinkami je výdrž baterií. Víme dobře, jak náročné jsou navigační aplikace pro mobilní telefon. Představa, že podobné funkce nabízí hodinky o hmotnosti pár desítek gramů, vyvolává oprávněné pochybnosti. Ostatně u smart-watch z první zmíněné skupiny (Apple, Samsung) je to stále téma a například Garmin Fenix 3 (rok 2015) vydržely na nabití zhruba jednu celodenní túru. Nové Fenix 6X vám ale v pohotovostním režimu i se zapnutým měřením saturace kyslíku v krvi vydrží dní deset. Zapnete-li GPS, určitě zvládnete víkend plný skialpinismu, spíš víc. Jediným parametrem, který vás na Fenixech může překvapit, je hmotnost a velikost: 51 milimetrů a 93 gramů zabere na ruce kus místa. Zvyknete si rychle, ale pokud by to pro vás byl nepřekonatelný problém, jsou k dispozici i menší modely (Fenix 6S a 6).


Stačí vyzkoušet a jste v tom!
Přiznám se, ke sporttesterům jsem byl dlouho skeptický. Vycházelo to z mé historické zkušenosti s nimi, která nebyla valná. Měřené údaje se mně nezdály relevantní. Dostat nějaká data z nich a dovnitř byla záležitost mnoha desítek minut. O automatické synchronizaci nebo nějaké užitečné funkci pro hobíka, který se nevěnuje sportu závodně, prakticky nemohla být řeč. Najednou se ale tyhle přístroje začaly stále častěji objevovat na zápěstích mých skialpových přátel a já chtě nechtě zbystřil. Občas mě poňoukl i 3D záznam některého z výletů, který působil přehledně, realisticky a vytvářel úplně jiný pohled na cestu i projitou oblast. Zhruba před třemi lety jsem neodolal. To jsem netušil, co vše dokáží.

Začínal jsem s modelem Garmin Forerunner 735, který po čase vystřídaly nejnovější Fenix 6X. Postřehy v tomto textu vychází z několika let zkušeností a mnoha desítek skialpových putování. Přiznám se, dnes hodinky patří k nedílné součásti mé skialpové výbavy. Pokud jdu některou z cest poprvé, prakticky vždy mám trasu ve sporttesteru připravenou a i v případě známých cest si uložím alespoň záznam cesty. Jsem stoprocentně přesvědčen, že mimo zábavy a (to přiznávám nerad) jakési „závislosti” na datech z mého sportovního výkonu mají i nezanedbatelný bezpečnostní přínos. Kolikrát mě v mlze a sněžení dostaly zpět mnohem rychleji, než bych to dokázal bez nich.


Sporttester až v první řadě
Přestože Garminy jsou ve svých nejnovějších verzích hodinky, které stejně dobře poslouží manažerovi jako čistokrevné smart-watch, skialpinistovi, golfistovi nebo jachtaři ke zpříjemnění jejich aktivity, stále jde o sporttester. Jejich stěžejní funkcí je monitorovat sportovní výkon a pomoci k jeho zlepšení. Proto spolupracují s celou řadou příslušenství od měřičů výkonu pro cyklisty (wattmeter) po hrudní pásy pro běžce, bruslaře i lyžaře. Díky nim můžete získat celou řadu dalších dat od přesnějšího odečtu tepové frekvence, vertikálního pohybu během aktivity, poměru zátěže pravé a levé nohy nebo výkonu při běhu na lyžích (funkce nejnovějšího hrudního pásu HRM PRO). Jakmile do světa chytrých hodinek nakouknete, budete lapeni. Ale: pokud jste techničtí nadšenci, máte rádi pohyb či chcete vymáčknout o fous víc ze skialpové túry, nebudete litovat.

Autor textu: Jan Klouček, www.skialpuj.cz
Foto: Tomáš Binter

Počítačové rozhraní Garmin Connect přehledně zobrazí až neuvěřitelný soubor parametrů

Počítačové rozhraní Garmin Connect přehledně zobrazí až neuvěřitelný soubor parametrů


Nový hrudní pás Garmin HRM PRO

Nový hrudní pás Garmin HRM PRO