Obec Bílá leží v povodí Černé a Bílé, dvou hlavních zdrojů řeky Ostravice. Je obklopena lesy Klokočovské hornatiny, která je součástí Moravskoslezských Beskyd a soustavy Západních Karpat. Vysoký průměr ročních srážek přesahující 1 000 mm je zárukou ideálních podmínek pro lyžování.
Území Beskyd je cenným přírodním komplexem, proto zde byla v roce 1973 vyhlášena Chráněná krajinná oblast Beskydy a obec Bílá je v rozsahu celého katastru její součástí.

Ve dne i v noci

Lyžařské terény pokrývají severní i jižní svahy nad obcí Bílá a plnobarevnou paletu obtížností. Na pozvolnějších jižních svazích se nachází cvičná louka a mírnější sjezdovky, strmější severní nesou delší, členitější a náročnější sjezdovky až po atraktivní závodní trať s homologací FIS, využívanou i pro tréninky – jejich časový plán najdete vždy s předstihem na webu střediska. Freestylovou nabídku završuje 300 m dlouhý snowpark.
Všechny sjezdovky jsou zasněžovány technickým sněhem a velká část z nich je navíc osvětlena i pro večerní lyžování, které se tak odehrává na obou stranách údolí – v pátek a v sobotu na obou současně, ve zbývajících dnech vždy na jedné z nich.
Přepravní páteří severního svahu je moderní 4sedačková lanovka, kterou doplňuje kotva, na jižních svazích vyváží lyžaře kotva a na cvičném svahu pomička doplněná třemi pojízdnými koberci.
Součástí areálu je skiservis a půjčovna lyžařského vybavení, a to jak sjezdového, tak snowboardového a běžeckého. Zázemí doplňují bufety s občerstvením i restaurace, vždy v dosahu lyžařských svahů.

Ve středisku akceptujeme kartu hosta Beskydy Card, která je hlavně určena pro hosty, kteří se v oblasti zdrží více jak jeden den.

Nejlépe vybavený dětský park

Zdejší dětský výukový park patří mezi nejlépe vybavené na Moravě. V areálu je samozřejmě lyžařská škola s dostatkem profesionálních instruktorů a školka i pro ty nejmenší začínající lyžaře.

Z Ostravy na lyže za tři čtvrtě hodiny

Velkou předností Bílé je snadná dopravní dostupnost, neboť obec protíná silnice 1. třídy, po níž cesta z centra Ostravy zabere pouhých 45 minut. Přímo u hlavní silnice a v pěším dosahu lanovky a vleků se rozkládá bezplatné parkoviště pro 650 aut.

Bílou stopou na hřebeny

Z Bílé můžete vyběhnout přímo do bílé stopy. Nabízejí se čtyři upravované běžecké trasy o délkách od 10 do 33 km, využívající turistické trasy Beskyd. Celková délka upravovaných stop dosahuje za příznivých sněhových podmínek až 70 km a aktuální informace o jejich úpravě najdete vždy na webu střediska. V obci je k dispozici i lezecká stěna nebo bezpečná ledová plocha s mantinely.
Architektonickou dominantou malé beskydské obce Bílá uprostřed hustých lesů je dřevěný kostel sv. Bedřicha, který byl postaven v 70. letech minulého století podle plánu stavitele Antonína Kybasty. Jeho architektura se vymyká obvyklým tvarům jiných beskydských dřevěných kostelů a připomíná severské stavby.

Bohatá historie

SKI Vítkovice-Bílá je občanské sdružení, sloužící již od roku 1965 pro lyžařskou veřejnost Ostravska a Beskyd. Společnými silami s obcí Bílá stále modernizuje a rozšiřuje areál na obou kopcích nad údolím řeky Bílá Ostravice.

Historické milníky

1965 - výstavba vleku podél sjezdovky Zbojnická
1968 - výstavba lyžařské chaty
1980 - montáž vleku Tatrapoma
1993 - výstavba vleku TLV 12 na jihu
1995 - nákup 1. sněhového děla Sufag
2003 - dokončení nové provozní a sociální budovy
2005 - zřízení běžkařských tras
2006 - výstavba čtyřsedačkové lanovky a sjezdovky č. 3 včetně osvětlení a rozvodů vody

www.skibila.cz