SNOW tour 2023 - Rigi.mp4 from SNOW.cz on Vimeo.


Rigi a její o něco nižší kolegyně Rigi Scheidegg jsou protkané turistickými cestami, pár lanovkami a také dvěma zubačkami, které jsou pro Rigi naprosto charakteristické. V tomto ohledu se dokonce Rigi může pyšnit prvenstvím, a to nejstarší zubačkou v Evropě, která vede na vrchol Rigi z městečka Vitznau ležícího přímo u Lucernského jezera.


Z druhé strany z Arth Goldau vede na Rigi také zubačka a zatímco z Vitznau vyjíždí moderní vlaky, na trati Arth Goldau-Rigi můžete zahlédnout vlaky historické. Obě zubačky se potkají v předposlední stanici Rigi Staffel, odkud už na vrchol směřují souběžně. Vyplatí se pořídit si celodenní jízdenku za 36 CHF, která vám platí na obě zubačky i lanovky v okolí, takže můžete dopravní prostředky různě kombinovat.


Obě zubačky vás vyvezou do výšky 1 748 m na vrchol Rigi Kulm, který láká hlavně na výhledy – a to často i v případě, že je u jezera mlha. Vrchol Rigi se zkrátka drží nad mraky a vidět odtud můžete nejen jezera, ale také i Bernské Alpy s ikonickými vrcholy jako jsou Eiger, Mönch a Jungfrau.


Hlavními zimními sporty na Rigi je zimní turistika, sněžnice a sáňky. Turisté najdou na Rigi více než 35 km upravovaných zimních tras, které můžete krásně kombinovat právě se zubačkou a díky bezprostřední blízkosti Lucernského jezera dokonce i s lodí. Krásy švýcarských hor si ovšem užijete prakticky i z pohodlí sedačky ve vagonu, aniž byste udělali krok.


Abyste z výletu na Rigi vytěžili co nejvíc zážitků, doporučujeme vyrazit z Lucernu lodí do Vitznau, přestoupit na zubačku a nechat se vyvézt na vrchol Rigi. Z Rigi se vydejte na trasu „Rigi Lake View Walk“, která vás po jedné z nejpanoramatič­tějších zimních cest zavede do Rigi Kaltbad. Trasa měří 4 km a nabízí jedny z nejhezčích výhledů.


Rigi Kaltbad je ovšem dalším místem, které stojí za delší zastávku. Jde o horskou osadu umístěnou zhruba do poloviny hory Rigi, která je bez automobilového provozu a proslavili ji lázně. Jak už název vesničky napovídá, původně se tu v 16. st. koupalo ve studeném prameni, který dodnes vyvěrá ze skály u kapličky. Pramen i kapličku doporučujeme rovněž navštívit, obojí se nachází jen pár minut chůze od Rigi Kaltbad a průchod k pramenu užší skalní chodbou dodává tomuto místu takřka na posvátnosti.


Lázně v Rigi Kaltbad fungují dodnes, ale nemějte strach, už dávno se tu nekoupe ve studené vodě, ale ohřívá se na 35 stupňů. Já osobně jsem tyto lázně měla na svém „bucket-listu“ už delší dobu a nezklamaly mě. Výhled na hory přímo z minerálních lázní je v reálu ještě lepší, než na obrázku. Samozřejmostí jsou sauny, pára a další vnitřní bazény. Lázně jsou otevřené vždy do 18:30, takže je potřeba vyrazit na výlet zavčasu. Dolů k jezeru se pak můžete svézt kabinovou lanovkou do Weggis a odtud zhruba 20minutovou procházkou do Vitznau.


Rigi je v zimě také rájem milovníků sněžnic a hned v několika stanicích je možné si je zapůjčit a vydat se na nějakou ze šesti doporučených tras. Trasy mají od 4 do 7 km a stejně jako v případě zimní turistiky, i tady si můžete za velkolepějšími výhledy pomoct zubačkou. My jsme si sněžnice zapůjčili přímo ve stanici Rigi Kulm vydali se po Chäserenholztrailu, který má 2,4 km a na Rigi patří k těm méně náročným.


Chäserenholztrail se bude líbit „lenochům“ i z toho důvodu, že vede převážnou část trasy buď z kopce, nebo po vrstevnici. Hned po startu v Rigi Kulm tedy po pár metrech začnete klesat, nicméně jdete „tváří v tvář“ protějším horám, takže je alespoň čas se kochat, aniž byste únavou lapali po dechu.


Jak už název trailu napovídá, hlavním cílem cesty je nedaleká sýrárna Alp Chäserenholz, která je prakticky povinnou zastávkou hned z několika důvodů. Jednak stojí za to vidět „sýrovou banku“, ale stojí za to si tu také nějaký ten sýr vychutnat- my doporučujeme fondue nebo raclette. Od sýrárny jsme pokračovali převážně po vrstevnici do stanice Rigi Staffel.


Celkově se dá říct, že cílem výletů na Rigi bývají často gastronomické zážitky, takže skoro v každé stanici je co ochutnat. Kromě sýrárny tu také doporučujeme navštívit restauraci LOK 7 ve stanici Rigi Staffel, jejíž interiér je laděný do stylu legendární lokomotivy 7 a je kromě vlastního piva vyhlášená i skrz svůj Cordon Bleu. Ptáte se proč právě Cordon Bleu? Inu, sýr v tomto Cordon Bleu je přímo od Tonyho ze sýrárny Alp Chäserenholz a takovýto Cordon Bleu, z kterého lahodný sýr doslova vytéká, jsme opravdu ještě nejedli.


Další gastronomickou zastávkou a zajímavým místem je Kräuterhotel Edelweiss ve stanici Rigi Staffelhöhe, který – jak už název napovídá – pěstuje svoje vlastní bylinky a vytváří tak nejen originální pokrmy, ale také vlastní speciální nápoje. Takový obligátní Aperol spritz si tu neobjednáte, na zdejší panoramatické terásce vám bude nabídnut například gin s rakytníkem nebo „Camparigi“, tedy míchaný drink s jeřabinou.


Rigi nabízí až pět sáňkařských tras a pokud nemáte svoje sáňky, můžete si je půjčit rovnou na startu tratí ve stanici Rigi Kulm. Tratě jsou dlouhé okolo 3–4 km a připravte se na docela razantní klesání. Rychlost, kterou jsme tu nabrali, nás docela překvapila a pochopili jsme, proč se v půjčovně k sáňkám nabízí i zapůjčení helem. Každopádně pokud si sem člověk nejde pro adrenalin, může si klidně v průběhu jízdy brzdit nohama a získá tak i víc času věnovat pozornost opět i okolním výhledům, kterým tu dominuje protější dračí hora Pilatus.


My jsme si na sáňky vyjeli až podvečerním vlakem, takže jsme si při sáňkování mohli užít pohled na Pilatus koupající se mracích a ozářený paprsky zapadajícího slunce. Také sáňkařské dráhy jsou tu provázané vlaky, takže ať už si vyberete kteroukoli, bude končit u stanice zubačky, kde se zapůjčené sáňky dají rovnou i vrátit.Tip na ubytování:

Abyste měli zážitek z Rigi kompletní, doporučujeme se ubytovat ve zmíněné osadě Rigi Kaltbad, konkrétně přímo v lázeňském Hotelu Rigi Kaltbad. Lázně s výhledem na hory si tak můžete užívat už od 8 hodin ráno do 18:30 a kromě toho díky umístění hotelu do nadmořské výšky 1 433 m jste na správném místě i co se východu a západu slunce týče – stačí se jen na posteli hotelového pokoje překulit na správný bok.

Tím, že je Rigi Kaltbad bez automobilové dopravy počítejte s tím, že auto zaparkujete ve Weggis u Lucernského jezera a na Rigi Kaltbad už pojedete s bagáží kapacitní lanovkou. Od výstupu lanovky ujdete ale doslova jen pár kroků a stojíte před recepcí hotelu. V hotelu jsou kromě lázní samozřejmostí bohaté snídaně a několika chodové večeře.

SNOW tour TIP 2023 - Hotel Rigi Kaltbad from SNOW.cz on Vimeo.
Rigi v kostce:

Vzdálenost z Prahy 7 hod 50 min
Celodenní jízdné na vlaky a lanovky 36 CHF
Zapůjčení sněžnic 20 CHF
Zapůjčení sáněk 15 CHF
Jízdní řád Vitznau-Rigi Kulm
Jízdní řád Goldau-Rigi Kulm
Provozní doba lanovky Weggis-Rigi Kaltbad
Webové stránky www.rigi.ch
Webové stránky ubytování www.hotelrigikaltbad.ch


Na Rigi jsme reportovali v oblečení REHALL.