Aktuální sněhové a lyžařské zpravodajství z 16. února 2024

Nadprůměrně teplá zima, která z českých hor spláchla sníh až do 1 000 až 1 500 m n. m., pokračuje i nadále, přesto se však stále lyžuje na více než polovině českých sjezdovek. Lyžařské podmínky jsou pozdně jarní se ztuhlým sněhem po ránu a měknoucím během dne.

To platí i o nižších polohách Alp zhruba do 1 500 m n. m., kde jsou svahy holé pouze s bílými stužkami zasněžených sjezdovek. Ve vyšších polohách Alp je naopak přírodního sněhu většinou dostatek, leckde i nadprůměrné množství, a to zejména na návětrné severní straně Alp.

Na jihu a západě Alp, tedy především ve Francii, Švýcarsku, Itálii, ale i na jihu Rakouska si začátkem týdne areály přišly na příděl nového sněhu. Vydatnější sněžení se pro Alpy, opět zejména hlavně jižní stranu, rýsuje na závěr příštího týdne okolo 25. února.

V týdnu od 16. února bude pokračovat proměnlivé jarní počasí ve střední Evropě, celkově však chladnější než doposud bez nových teplotních rekordů, takže déšť bude na horách střídat i sněžení. Alpy si užijí ještě přívětivého předjarního počasí, než se koncem týdne jeho ráz pravděpodobně trvaleji změní zpět směrem k zimě.

Končí jeden z nejrušnějších týdnů lyžařské sezóny 2023/24 (masopustní prázdniny), nicméně živo bude zejména v alpských střediscích i nadále. Naopak na českých horách je i díky oblevě v mnoha areálech návštěvnost střídmější, než by se s ohledem na prázdniny v Evropě dalo čekat.

Čtěte také:


Česko: otevřeno více než 300 km sjezdovek (60 %)

Sjezdovky díky zásobám především technického sněhu až zázračně odolávají a díky střídmé návštěvnosti jsou lyžařské podmínky oproti očekávání leckde velmi slušné. Nejvýše položené areály, zvláště v Krkonoších nebo Jeseníkách, mají stále ještě i kulisu z přírodního sněhu.

Lyžařský provoz se soustředí zejména do velkých, ale i některých malých areálů s výkonným zasněžováním. Nejmenší podhorské areály sezónu již často přerušily nebo ukončily, jak znázorňuje mapa provozu na českých sjezdovkách.

Podmínky pro běžkaře jsou kromě nejvyšších hřebenů hor velmi omezené.

Trvalejší ochlazení se sněžením by se do hor mohlo vrátit koncem února. Přinejmenším do té doby je třeba počítat s jarním lyžováním na pevném a během dne měknoucím firnu, který je díky předchozím oblevám již velmi odolný.


Aktuální report Karlov pod Pradědem ze 14. února (autor: rradek)


Slovensko: otevřeno 300 km sjezdovek (60 %)

Kromě nejvyšších poloh Nízkých a Vysokých Tater se lyžuje převážně na technicky zasněžovaných sjezdovkách.

Výška sněhu v Lomnickém sedle je necelých 1,5 metru, na Chopku pak dokonce 2,5 metru. Pod 1 500 m n. m. sníh rychle ubývá, nižší polohy jsou zcela bez sněhu.


Polsko: otevřeno 100 km sjezdovek (70 %)

Lyžování v polských areálech je - podobně jako v Česku a na Slovensku - aktuálně závislé na technicky zasněžovaných sjezdovkách.


Aktuální report ze Zieleniece z 5. a 6. února (autor: bobu)


Rakousko: otevřeno 5 900 km sjezdovek (90 %)

Otevřeny jsou prakticky všechny areály i všechny sjezdovky včetně návratů do údolí, ačkoliv samotná údolí jsou již zcela bez sněhu. Nejméně sněhu a nejomezenější provoz je v nejníže položených centrech v alpském předhůří, například v blízkosti Vídně.

Přírodního sněhu je dost ve výškách až zhruba od 1 500 m n. m. Ledovce nebo oblast Arlbergu hlásí v nejvyšších polohách přes 3 metry sněhu, okolo 2 metrů má Kühtai, Obertauern, ale také třeba Wurzeralm nebo Tauplitz - vše střediska se silným návětrným srážkovým efektem na severní straně Alp.

Počasí o víkendu 16. a 17. února i v následujícím týdnu bude střídavé se slunečnými i zamračenějšími dny se sněžením ve středních a vyšších polohách. Koncem týdne by se pak mohlo trvaleji ochladit a napadnout i větší množství sněhu.


Aktuální report Ischgl ze 4. až 9. února (autor: gimli35)


Německo: otevřeno 350 km sjezdovek (40 %)


Itálie: otevřeno 3 100 km sjezdovek (80 %)

V alpských areálech Itálie se lyžuje bez výraznějšího omezení, přičemž na sjezdovkách je sněhu dostatek, a to včetně sjezdů do údolí. Z údolí sice přírodní sníh již zmizel a nesouvislou pokrývku mají i ke slunci otočené svahy, ale v polohách okolo 2 000 m n. m. a výše je díky předchozímu sněžení pokrývka poměrně čerstvá.

Počasí o víkendu 16. a 17. února a začátkem příštího týdne bude převážně slunečné, v závěru, zejména od 23. do 25. února, je však potřeba počítat s výrazným zhoršením počasí a větším přídělem nového sněhu.


Aktuální report San Martino di Castrozza z 12. až 16. února (autor: doum25)


Aktuální report Livigno z 11. až 16. února (autor: jAnina.cz)


Švýcarsko: otevřeno 4 000 km sjezdovek (80 %)

Ve Švýcarsku je otevřena většina sjezdovek, přičemž v nejvyšších polohách centrálních Alp je sněhu nadprůměrně, naopak údolí jsou holá.


Aktuální report Čtyři údolí z 3. února (autor: jchamrad)


Francie: otevřeno 6 200 km sjezdovek (80 %)

V provozu jsou všechny alpské areály a v nich velká většina sjezdovek. Sněhu je nejvíce v severní části francouzských Alp - tedy zhruba od Mont Blancu po masiv Vanoise se středisky Val Thorens či Tignes, kde je v nejvyšších polohách od 3 do 4 metrů sněhu. I v jižních Alpách je ve vyšších polohách alespoň okolo metru sněhu. Nad 2 000 m n. m. je přírodního sněhu na svazích většinou dostatek i pro jízdu ve volném terénu. V údolích a na níže položených slunečných svazích naopak sníh není žádný.


Aktuální report Flaine z 1. až 3. února (autor: Radek Holub - SNOW)