Aktuální sněhové a lyžařské zpravodajství z 28. března 2024

Až do velikonočního víkendu je v provozu většina alpských lyžařských středisek, poté se začnou postupně uzavírat a lyžovat se bude především na ledovcích a v nejvýše položených areálech. Sněhu je v polohách nad 1 500 až 2 000 m n. m. dostatek a zvláště na jižní straně Alp přibývá nový. Nesjízdné jsou naopak návratové sjezdovky do nejníže položených údolí. O Velikonocích bude foukat silný jižní vítr, který může vlivem fénového efektu omezovat provoz lanovek a vleků.

Čtěte také:


Česko: otevřeno 20 km sjezdovek (5 %)

Lyžuje se již jen v Krkonoších (Špindlerův Mlýn, Černá hora, Pec pod Sněžkou), kde sezóna s Velikonocemi skončí, a v Jeseníkách na Pradědu (viz mapa otevřených a uzavřených areálů v Česku).

V nejvyšších polohách našich hor se dá stále vyrazit i na běžky.


Aktuální report Ovčárna - Praděd z 24. března (autor: 0ndra)


Aktuální report Špindlerův Mlýn - Medvědín z 24. března (autor: rradek)


Slovensko: otevřeno 75 km sjezdovek (15 %)

Dobré lyžařské podmínky stále skýtají nejvyšší polohy Nízkých a Vysokých Tater (Jasná, Štrbské Pleso, Tatranská Lomnica).


Německo: otevřeno 100 km sjezdovek (10 %)

Lyžuje se ve výše položených alpských střediscích (Oberstdorf, Zugspitze) - nahoře je okolo 2 až 3 metrů sněhu.


Polsko: otevřeno 0 km sjezdovek (0 %)

Sezóna v polských lyžařských areálech je ukončena.


Rakousko: otevřeno 4 000 km sjezdovek (60 %)

Nejméně do velikonočního pondělí se lyžuje ve většině rakouských lyžařských středisek, sezónu však již dříve ukončila mnohá níže položená. Čím výše, tím více sněhu a lepší lyžařské podmínky. Návratové dojezdy do údolí jsou většinou uzavřeny, neboť údolí se již dlouho zelenají a roztál tak i technický sníh.


Aktuální report Snow Space Flachau z 24. března (autor: Nahoru Adolu)


Itálie: otevřeno 3 000 km sjezdovek (80 %)

Velmi dobré lyžařské podmínky nabízejí vyšší polohy italských areálů, kde od konce února stále přibývá nového sněhu. Otevřena je naprostá většina sjezdovek včetně mnoha návratových sjezdů do údolí. Po Velikonocích však areály sezónu postupně ukončí.


Aktuální report Val Gardena z 19. až 21. března (autor: Radek Holub - SNOW)


Švýcarsko: otevřeno 2 700 km sjezdovek (55 %)

Ve Švýcarsku je otevřena zhruba polovina sjezdovek, přičemž čím výše, tím více přírodního sněhu na svazích (okolo 3 až 4 metrů). V posledních týdnech přibylo enormní množství sněhu především na jižní straně Alp při hranicích s Itálií.


Aktuální report Arosa Lenzerheide z 23. až 24. března (autor: Milka)


Francie: otevřeno 5 300 km sjezdovek (70 %)

Prakticky v plném provozu jsou všechny vysokohorské alpské areály, kde sezóna končí až v polovině nebo koncem dubna. Přírodního sněhu je opravdu hodně především ve vyšších polohách nad 2 000 m n. m. V pásu od Mont Blancu po masiv Vanoise se středisky Val Thorens či Tignes leží v nejvyšších polohách od 3 do 5 metrů sněhu.


Aktuální report Val d´Isere z 15. března (autor: Sparťan)