
Ondřej Novák - komentář
První dojem:
Ahoj.
V první řadě bych tě nejdříve trochu pokáral za kvalitu videa. Záběry jsou z valné části natočeny z velké vzdálenosti, nepřiblíženy, a tak se lze jen těžko dohadovat o detailních pohybech, které používáš pro otáčení lyží.
Na první pohled je to ale pěkná, sportovnější jízda, se snahou o jízdu po hraně o středním poloměru a po malém tréninku základních dovedností by určitě bylo na čem stavět.
Analýza:
Při jízdě mě na první pohled upoutal až přehnaný pohyb nahoru - dolů při přehranění lyží. Vertikální pohyb by měl být spíše důsledkem přechodu těžiště přes lyže v rovině horizontální.Pokud na konci každého oblouku aktivně téměř vyskočíš, dostal jsi těžiště nad lyže, ale už ne přes ně. Připravuješ se tak o včasný náklon do dalšího oblouku a tím i včasné zahranění a vytvoření tlaku na lyže již daleko před spádnicí.
Byť se ti nakonec ve většinu oblouků podaří náklon vytvořit, je to pozdě. Nedochází pak ani k zalomení - angulaci a ty pokračuješ dále nakláněním celého těla do oblouku a stavíš se tak velmi často na vnitřní lyži.
Dalším neduhem je i vykročení vnitřní lyže dopředu při zahájení oblouku. Tento pohyb tě staví do protirotace a často přispívá právě k přílišnému zatížení vnitřní lyže.
Cvičení:
Ale zdaleka není všechno špatně a na tvém lyžování se určitě dá stavět.
Začal bych na mírnějších svazích se zaměřením na vedení lyží zmenšení vertikálního pohybu nahoru - dolů. Zkus jen na modré sjezdovce kroužit carvingové oblouky, nepředsouvat tolik vnitřní lyži, naopak ji klidně při zahájení oblouku mírně zatáhni pod sebe, jako bys chtělů telemarkovat.
S tím souvisí i přehranění lyží. Oblouk končíš na velkém bříšku za palcem vnější nohy, která je více zatížená, a malíčku vnitřní nohy, která je zatížená méně. A teď stačí jen palec a malíček vyměnit. Stoupni si na nový palec, vykloň budoucí vnitřní na malíček a je přehraněno. Víc zatím netřeba.
Pozor na zatížení lyží v souvislosti s náklonem. Nakláněj se dovnitř oblouku, to je dobrá cesta, ale zkus se soustředit v průběhu celého oblouku na to, že chodidlo tvé vnější nohy je těžší, více zatížené, cítíš na něm větší tlak Pokud toto dodržíš na mírném kopci a zautomatizuješ, přijde s tím i zalomení - angulace a oddělení horní poloviny těla od spodní - separace tak, jak je popisuju v článcích Skiwithme v letošních číslech SNOW.
Přeji hezkou zimu a při lyžování hlavně radost.