Recenze Garmin vívoactive3 Optic (12.02.2018)

Recenze Garmin vívoactive3 Optic (Ostatní vybavení nejen na lyže Ostatní) na lyžařském a skialpovém webu SNOW.cz.

Ostatní - Ostatní vybavení nejen na lyže | Počet recenzí: 0 | Značka: Garmin
Vložil: Petr Havelka - SNOW | Ročník: 2018 | Doba užívání: měsíc
+
vložit další recenzi k tomuto produktu (po přihlášení)

Malé a lehké multisportovní hodinky s možností NFC plateb. Vívoactive3 zvládne více než 15 sportovních profilů: od chůze, běhu (venku i uvnitř), jízdy na kole (venku i uvnitř), jízdy na in-line bruslích, plavání v bazénu, lyžování (sjezdového i běžeckého), přes golf, veslování..., až po jógu nebo cvičení ve fitness centru.

Důležité vlastnosti hodinek:

  • Akcelerometr
  • Barometrický výškoměr
  • Displej: 1,2”, dotykový Garmin Chroma
  • Hmotnost: 43 gramů
  • Odolnost proti vodě: 5ATM (souvislé plavání)
  • Bezdrátové technologie: BLE, ANT+, NFC
  • Šířka řemínků: 20mm
  • Podpora externích snímačů” ANT+, BLE
  • Výdrž baterií na 1 nabití: 8 dnů v režimu Smartwatch, 13 hodin se záznamem GPS

Zkušenosti s užíváním produktu

Co se týká hodinek, jsem spíš staromódní, před 10 lety jsem vyměnil digitálky za klasické ručičkové. Při jízdě na kole užívám Garmin Edge, pro občasný běh vytáhnu hodně staré Forerunnery. I proto jsem byl zvědavý na zkušenosti s hodinkami Garmin vívoactive3, které mají ambice pokrýt „formální“ i sportovní část dne.

Abych otestoval, jak je ovládání hodinek intuitivní, rozhodl jsem je užívat bez jediného pohledu do manuálu a toto předsevzetí jsem splnil na 100 %.

Vzhled a rozměry
Vnímání designu je subjektivní. Já na hodinkách vívoactive3 oceňuji velmi čisté linie, jednoduchou barevnost (u testovaného modelu kombinace černé barvy s rámečkem displeje z oceli). Na elegantním vzhledu má zásadní podíl i kompaktní rozměr. Na to, že se jedná o technicky velmi nadupané hodinky (GPS, barometr, akceloremetr, optický snímač tepu…), jsou hodinky příjemně kompaktní a tenké. Mám hodně tenké zápěstí a i tak hodinky působí elegantně, lze je tedy doporučit i dámám (pravděpodobně v bílé variantě).

Individuální nastavení ovládacího prvku a pásku
U některých starších modelů od Garminu byl pásek součástí plastového těla hodinek a když se po letech poškodil, byla oprava/výměna komplikovaná. To už ale u současných modelů neplatí, pásky se dají zpravidla jednoduše nahrazovat. Model vívoactive3 má standardní rozměr pásku (20 mm) a klasickou podobu osičky, takže by teoreticky bylo možné nahradit pásek např. i za kožený apod., pokud by to uživatel potřeboval. Ovšem pásek a integrovaná u hodinek má jednu skvělou vlastnost, a to že lze pásek vyjmout zcela bez jakéhokoliv nářadí, stačí jen prstem zatáhnout za výstupek na osičce, která prostupuje skrz „okýnko“ v pásku. To se hodí, když potřebujete pásek vyměnit, jelikož akci lehce provedete sami. Ale ještě důležitější je tato „user friendly“ možnost tehdy, když se rozhodnete otočit hlavní (a jediné) ovládací tlačítko z jedné strany na druhou. Jednoduše prohodíte pásky navzájem a pak v menu zakliknete, že chcete mít ovládací prvek na protější straně (v tu chvíli se displej otočí o 180 °) a je hotovo. Takže lze lehce nastavit jakoukoliv kombinaci, ať už máte hodinky na pravé nebo levé ruce. Mě při hodinkách na levé ruce nejvíc sedělo umístění ovládacího prvku na levé straně, a tím se i omezuje pravděpodobnost, že se tlačítko zmáčkne při ohnutí zápěstí nahoru (např. na kole nebo při lyžování).

Displej
Krom jednoho tlačítka se veškeré ovládání provádí pomocí dotykového displeje. Ještě před pár lety by to možná vypadalo jako sci-fi, ale se současným rozšířením dotykových displejů mi připadal tento formát ovládání hodně logický. A reálné používání to potvrdilo. Ovládání je jemné, přesné a intuitivní. Nemůžu mu nic zásadního vytknout, ale určitě můžu chválit. Posun jednotlivých obrazovek zajistí vertikální pohyb, aktivaci možností delší podržení, konkrétní volbu řeší krátký dotyk, návrat o úroveň zpět horizontální pohyb přes displej.

Posun jednotlivých obrazovek lze realizovat i pomocí dotykového „panelu“ na boční straně hodinek (naproti hlavnímu tlačítku). Je to na zvyku, osobně jsem spíš užíval displej. Očekával jsem, že by mohlo boční ovládání být citlivější na dotyk např. při nasazených tenkých rukavicích, ale bylo to srovnatelné s displejem.

Podobu hodinek můžete volit z několika různých stylů (ručičkové, digitální) a některé z nich ještě můžete lehce individualizovat. Takže hodinky mohou mít opravdu docela formální vzhled. Čitelnost displeje je slušná i bez aktivního podsvícení (ale v tomto případě kontrastní ciferník klasických hodinek kombinující černou a bílou vede). Podsvícení se aktivuje dle toho, jak si hodinky nastavíte, tedy např. když je jakkoliv ovládáte, nebo se umí podsvítit i automaticky když hodinky přikloníte k tělu (pozná akcelometr), což oceníte zejména za šera a za tmy. Měl jsem nastaveno podsvícení se 40% intenzitou (pokud chcete přidávat, tak systém hlásí, že by to mohlo ovlivnit výdrž baterie), čitelnost byla velmi dobrá.

Lze nastavit i zámek displeje. Zkoušel jsem režim zamknutí displeje při aktivitě, ale při lyžování ani při (zimní) cyklistice se mi to moc neosvědčilo, protože když jsem se chtěl podívat, kolik je hodin, znamenalo to vícekrokovou operaci, kterou komplikovaly např. i rukavice. Skončil jsem nakonec s vypnutým zámkem displeje.

Sledování aktivity v průběhu dne
Hodinky mají funkci krokoměru, odhadují spálené kalorie (zajímavé je vyznačení části energie, která je spálené při pohybu, a je překvapivé, jak malý tento poměr v rámci běžného dne je) a pomocí barometru sledují nastoupanou výšku, takže vás v průběhu dne informují o tom, kolik kroků máte za sebou a kolik pater jste nastoupali (nejlíp se patra nabírají na eskalátorech :-). Je příjemné mít takový přehled. Hodinky umí i vybízet k aktivitě, pokud moc dlouho vysedáváte u počítače. Když mi zhruba popáté hodinky zavibrovaly a na displeji svítil velký nápis Pohyb!, tak jsem tuto funkci nenávratně vypnul.

Měření sportovních aktivit
Hodinky mají profily na měření snad 15 různých aktivit. Osobně jsem vyžil profil sjezdové lyžování, běžecké lyžování a cyklistiku. Z těchto tří je funkčně nejzajímavější profil pro sjezdové lyžování, který umí rozpoznat jízdu dolů, jízdu na lanovce (při rozjezdu nahoru vždy hodinky zavibrovaly a ukončili „sjezdovou“ fázi) a z toho pak udělat zajímavé statistiky. Dozvíte se průměrnou rychlost při jízdě, zjistíte, kolik času ze dne opravdu jezdíte z kopce (překvapivě krátká doba) a kolik času strávíte na lanovce nebo postáváním.

Měření cyklistického výletu jsem souběžně měřil i pomocí cyclocomputeru Garmin Edge705 a naměřené hodnoty vzdálenosti i vertikálního pohybu byly takřka identické. U nastoupených metrů je jednoznačná výhoda, že oba přístroje mají barometr a ukazují tak o dost přesnější údaje, než když např. měříte aktivitu jen pomocí aplikace v telefonu

Optický snímač tepové frekvence
Je velmi pohodlné, že není třeba mít na těle hrudní pás. Ten sice mám ke svým starším přístrojům, ale jelikož netrénuju se záměrem zvyšovat výkonnost, tak jej takřka nepoužívám. S optickým snímačem vidíte tepovku a její křivku v průběhu dne, vlastně kdykoliv a to úplně „bezbolestně“. To je opravdu velké plus.

Samozřejmě to má v konkrétních podmínkách i své mínus. Když jsem hodinky měl na běžkařském výletě a představil si někoho, kdo v rámci tréninku sleduje zóny tepové frekvence, tak bude mít problém. Když jsou hodinky na těle, tak snímají tepovku, ale v tu chvíli nejde pod oblečením a rukavicemi zpravidla na hodnoty vidět. Při umístění nad oblečením (pokud uživateli délka pásku vystačí) optický snímač logicky nefunguje. Má to ale jednoduché řešení, k hodinkám lze jednoduše spárovat hrudní pás nebo samostatný optický snímač (umístění pod oblečením). Testoval jsem spárování se svým hrudním pásem, šlo to velmi jednoduše a rychle.
Stejně tak k hodinkám půjde napárovat např. snímač kadence apod.

Výdrž akumulátoru a dobíjení
Výrobce uvádí výdrž baterie na jednou nabití po dobu 8 dnů v režimu Smartwatch (informace o doručených SMS, emailech či zmeškaných volání na displeji vaší navigace při spárování s chytrým telefonem (Android, IOS) a 13 hodin se záznamem GPS. První variantu jsem nedokázal a ani nechtěl ověřovat, protože u hodinek jsem měl takřka pořád zapnuté snímání tepu a průběžně jsem měřil různé aktivity. Takže reálně mohu potvrdit, že celodenní lyžování se zapnutým měřením (tedy zapnutou GPS) hodinky v pohodě zvládnou. Ale samozřejmě musí být dostatečně nabité, a to už může být trochu problém, tedy aspoň v případě mé roztržitosti. Na jedno lyžování jsem vyrazil s nízkou kapacitou baterie a po docela krátké době jsem se nemohl podívat ani na čas. Podruhé jsem byl zodpovědný a s předstihem před odjezdem na lyže jsem dal hodinky na nabíječku, ovšem tam taky zůstaly, takže jsem opět nic nezměřil. Je to samozřejmě jen o zvyku a vyplývá z toho, že pokud chce člověk hodinky užívat pro časté měření aktivit, musí si osvojit obdobně jako u mobilního telefonu pravidelné nabíjení.

Výhodou je, že přiložený nabíjecí kabel napojíte do jakékoliv nabíječky pro mobil či do portu USB na počítači, nevýhodou je, že když kabel někde zapomenete nebo ztratíte, jste nahraní. Takže to chce aspoň trochu disciplíny.

Propojení s telefonem a synchronizace aktivit do Garmin Connect
Garmin vívoactive3 lze využít i jako „chytré hodinky“. Je potřeba na telefon nainstalovat aplikaci, spustit Bluetooth, spárovat navzájem zařízení, a je hotovo. Chytré funkce jako zobrazení hovorů (i jejich přijetí, odmítnutí…), přijatých zpráv či e-mailů, zobrazení událostí v kalendáři, jsem vyzkoušel a ověřil, že opravdu a dobře fungují. Osobně mě v konkrétních podmínkách u tolik neoslovily (přes týden od rána do noci u PC, o víkendu pokus o klid), takže když mi mail pípnul na notebooku, vzápětí na mobilu a pak ještě vibrovaly hodinky, nebylo to to pravé ořechové. Určitě ale existují podmínky, kdy je využití těchto funkcí vhodné a praktické.

Co jsem 100% využil a ocenil je takřka okamžitý přenos aktivity z hodinek do aplikace Garmin Connect. U (hodně) starých přístrojů, které standardně užívám, to je ještě třeba realizovat přes USB kabel, takže je to proces zdlouhavý a hlavně nepravidelný. Takto máte hned svou aktivitu v systému a můžete se na ni mrknout pře mobilní aplikaci nebo na počítači. Taky ji okamžitě můžete sdílet se svými přáteli, ať už je máte napojené přes Garmin Connect nebo např. přes Stravu apod. Dojedete na kole domů a než se osprchujete, tak už vám blikají v aplikacích palce nahoru. Někdo to ocení a motivuje ho to k výkonu, jiný to může v systému jednoduše vypnout.

Když to shrnu, model vívoactive3 od Garminu dokáže velmi dobře fungovat v každodenním pracovním procesu (pokud užíváte adekvátní středně formální oblečení) i ve velmi náročném sportovní m nasazení. Hodinky jsou kompaktní a elegantní, funkcí je snad víc, než běžný smrtelník potřebuje. Velmi pozitivně mě oslovilo dotykové ovládání hodinek i jejich variabilita (volba umístění hlavního tlačítka, připojení dalších snímačů, propojení s telefonem). Systém ovládání hodinek je intuitivní, rychle jsem se s ním naučil pracovat i bez užití manuálu. Při častém užívání hodinek pro zaznamenávání sportovních aktivit je potřeba zodpovědně přístroj dobíjet.

+ plusy

  • zdařilé dotykové ovládání
  • kompaktní rozměry
  • barometrický výškoměr
  • optický snímač tepu
  • decentní design
  • intuitivní ovládání, které lze zvládnout i bez manuálu
  • jednoduché připojení dalších snímačů

- mínusy

  • aktivní využívání s GPS vyžaduje zodpovědné dobíjení

Diskuze: Garmin vívoactive3 Optic

K recenzi nebyly dosud napsány žádné komentáře.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy