Sidas MERINO 3Feet - recenze (mini test) z 18.02.2019 - SNOW.CZ

Sidas MERINO 3Feet | recenze (mini test) z 18.02.2019

Ostatní - Ostatní vybavení nejen na lyže | Počet recenzí: 0 | Značka: Sidas
Vložil: Petr Havelka - SNOW | Ročník: 2019 | Doba užívání: měsíc

Popis výrobce:
Sidas vložky řady MERINO 3Feet se vyznačují tím, že svrchní krycí materiál vložky obsahuje 60 % MERINO vlny, která redukuje pachy a zajistí optimální termoregulaci. Dále jsou vylepšeny o speciální izolační fólii, která zabraňuje pronikání chladu a úniku tepla z obuvi. Stavba vložky přizpůsobena anatomii chodidla se střední klenbou s určením pro zimní aktivity. Vložka svou 3D konstrukcí - podporou podélné klenby a důkladnějším usazením paty v patní misce, optimálně rozloží tlak na celou plosku chodidla. Dostatečně velký EVA polštář pod patou pro tlumení nárazů na patní kost.

Více na https://www.sidas.cz/110-vlozky

Zkušenosti s užíváním produktu

Vložka MERINO 3Feet je v kolekci Sidas novinkou. V materiálu na horní straně má 60 % vlny merino, která je díky svým vlastnostem (hřeje i když je vlhká a je nehostinná pro množení bakterií, čímž oddaluje tvorbu zápachů) využívaná hojně v úpletech ponožek a spodního prádla. A nutno říct, že je merino mezi zákazníky velmi populární. Proto jsem si tyto vložky „musel“ pořídit a otestovat, to jistě chápete :-)

Je to zimní vložka, která má krom zmíněného horního merino povrchu také spodní stranu potaženu izolační odrazivou vrstvou, což by dohromady mělo zvýšit izolační schopnosti. Ano, funguje to. Vložky jsem si dal do svých trekových bot, ve kterých nachodím v zimě každý den do práce a z práce řádově 4 kilometry, a nahradil jsem jimi „neizolovaný“ model od Sidasu. Tepelný komfort je znatelně vyšší. Zároveň je cítit, že povrch je trochu drsnější a noha v ponožce po něm trochu méně klouže, než po povrchu „letní“ Sidas vložky.

Hlavní důvod, proč jsem si dal tyto sportovní vložky do denně používaných bot, bylo ověření, jak svrchní materiál s merinem dokáže odolávat pachům. Přeci jen boty už mají pár stovek kilometrů za sebou a denní dlouhodobá zátěž tohle prověří rychleji, než občasné víkendové lyžování. I zde, dle očekávání, materiál funguje dobře a vede si o poznání lépe, než vnitřní materiál samotné boty. Zatím jsem s vložkami nachodil 14 dnů, zápach oproti předchozím vložkám minimální, opotřebení horní vrstvy neznatelné. Merino není mechanicky tolik odolné, zde se tedy ukáže, jak bude vložka vypadat po delším užívání, ale dá se předpokládat, že podíl odolnějších matriálů zajistí dobrou výdrž.

Při navlhnutí bot a následně ponožek v hlubokém sněhu pocitově vložka méně chladila, což přisuzuju merino materiálu, anebo placebu efektu.

Testoval jsem vložky Sidas MERINO 3Feet v klasické obuvi, ale jejich praktické využití vidím také ve sjezdových a skialpových botách, případně v obuvi na běžky. Pravděpodobně jsem již vícekrát psal, proč si myslím, že pro „dobré“ lyžování je velmi důležitá vložka s podporou klenby. Zde zkusím rychlé shrnutí. Při upnutí nohy v pevné botě nedochází ke standardnímu pohybu nohy (odvalování od paty ke špičce s postupným zapojováním svalů), zatížení chodidla je, dá se říct, nepřirozené, přitom velké. Když se k tomu přidá např. další tlak v podobě nadměrné utažených bot (často lyžaři koupí velké boty a pak dotahují a dotahují), dostává chodidlo a klenba docela zabrat. Sportovní vložka nohu podepře, zlepší rozložení hmotnosti na větší plochu chodidla a také zlepší ovládání lyží (při naklopení chodidla se rychleji dostane impuls od nohy přes botu k lyži). Podepřením klenby se také noha někdy trochu zúží, což někomu může pomoci při jiných problémech s botami. Sportovní lyžaři, kteří se chtějí v lyžování zlepšovat, dle mého často skončí s individuálně tvarovanou vložkou. Jako skvělý základ pro zjištění, jak vložky při lyžování pomohou, „hotové“ modely poslouží výborně. A i po případné výměně vždy najdou upotřebení např. ve skialpových nebo jiných botách.

Shrnutí
Správně vybraná vložka (dle délky a klenby nohy) bude v zimních měsících dobře sloužit ve sjezdových, skialpových, běžkařských botách, doporučil bych také do bruslí a i pro normální nošení. Zimní vložka Sidas MERINO 3Feet ve srovnání s „letní“ verzí znatelně lépe izoluje. Díky 60 % merino vlny v horním materiálu vložky odolává tvorbě zápachů, pocitově na ní noha v ponožce méně klouže. Vyzkoušel jsem mnoho sportovních vložek a tyhle jsou pro zimní využití pocitově nejpříjemnější, jaké jsem měl pod nohama. Ale v mých sjezdových botách zůstanou individuálně tvarované vložky Sidas Custom, o tom není pochyb.

+ plusy

  • dobrá izolační schopnost, citelně vyšší než u „letních“ vložek Sidas
  • příjemný horní povrch s merinem, méně klouže
  • velmi dobrá odolnost proti tvorbě pachů, díky velkému podílu vlny merino

- mínusy

  • snad jen cena může někoho oddalovat rozhodnutí vyzkoušení sportovních vložek do lyžáků, ale kdo jednou zkusil, zpravidla už vložky nevyndal

Diskuze: Sidas MERINO 3Feet

K recenzi nebyly dosud napsány žádné komentáře.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Recenze dle kategorii

Recenze dle značek

Lyžařské zájezdy

Apartmánový dům Russbach
Orientační cena za noc vč. skipasu 1 522 Kč/os.
FLAINE - FRANCIE
Orientační cena za noc vč. dopravy 1 253 Kč/os.
Résidence La Licorne
Orientační cena za noc vč. skipasu 1 522 Kč/os.

Reporty

Ratschings

Ratschings

autor: mirjur
Paseky nad Jizerou

Paseky nad Jizerou

autor: 0ndra
Karlov pod Pradědem - Ski Aréna Karlov

Karlov pod Pradědem - Ski Aréna Karlov

autor: K2 cigi
Ischgl / Silvretta Arena

Ischgl / Silvretta Arena

autor: Lehla
Špindlerův Mlýn

Špindlerův Mlýn

autor: Martin2
Špindlerův Mlýn - Svatý Petr

Špindlerův Mlýn - Svatý Petr

autor: sejk68
Sella Nevea / Kanin

Sella Nevea / Kanin

autor: vasek4545