Černá hora - Janské Lázně - aktuální report z 11.02.2015 - SNOW.cz

Černá hora - Janské Lázně aktuální report z 11.02.2015

  průměrné hodnocení:

Česko Česko - Krkonoše

Černá hora - Janské Lázně - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální lyžařské podmínky, doporučení a zkušenosti)

 • autor: Rychle
 • hodnocení:
 • návštěva od: 11.02.2015 do: 11.02.2015
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Inverze - nahoře sluníčko, dole mlha, bezvadné sněhové podmínky, na sjezdovkách rozumně lidí = co víc si přát.

Už je to nějaký ten rok (přesně řečeno 6 let), co jsem byl naposledy lyžovat na Černé hoře. Důvod je hlavně ten, že místní sjezdovky byly úzké a plné lidí. Areálu také citelně chyběla černá sjezdovka ("černou" sjezdovku Pod kabinou za černou nepovažuji), na kterých se vždy rád projedu. Změnilo se od té doby něco?

Bohužel hned na začátku jsem narazil na nový mínus. Kdysi bylo možné parkovat na spodním parkovišti zadarmo. Tato možnost již padla, takže nový výdaj 60 Kč. Je toto skutečně v dnešní době nutné? Snad na Hofmankách bude od příštího roku zadarmo.

Černá sjezdovka stále chybí, ale na druhou stranu byly vytvořeny nové sjezdovky a vida, lidí na sjezdovkách ubylo, takže i první velký plus.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Pod kabinou - dle mého nejlepší sjezdovka na Černé hoře. Jak již název napovídá, sjezdovka vede převážně pod kabinovou lanovkou. :-) Jak jsem napsal výše, oficiálně je černá, ale já ji považuju spíše za těžší červenou. Po 150 metrech od začátku začíná onen "černý" úsek, kdy se lyže příjemně rozjedou, ale není třeba se bát - sjezdovka je dostatečně široká. Ani po snížení sklonu, kdy se sjezdovka zúží, ale je to ještě snesitelné, rychlost sjezdu příliš neupadá, takže na dalším kilometru si lyžař příjemně zacarvuje. Problém začíná ve chvíli, kdy se sjezdovka odpoutá od kabinky. Následuje plochý úsek a po vracečce (kdy se spojí všechny sjezdovky vedoucí ke kabince) dle mého v tuto chvíli největší problém Černé hory - most přes silnici. Ten most je skutečně uzoučký (5 metrů?), zlatý Monínec.

Hofmanky - nová sjezdovka, která nevím, jestli je v provozu nebo není. Já tam jel. Šířka je na Černou horu luxusní, také sklon je příjemný (podobný jako prostřední část sjezdovky Pod kabinou). Jediný problém je, pokud se od ní chcete dostat zpět. Já si žádného značení nevšiml. Je třeba odbočit doleva na druhém křížení s lesní cestou. Počítejte s tím, že si zabruslíte/za­pícháte hůlkama, protože je to spíše velmi jemně skloněná rovina. Do budoucna ale s vlastní lanovkou velký příslib.

Anděl/Ford černohorská - víceméně podobné varianty, které mají společné to, že jsou po převážnou dobu velmi úzké. Vzhledem ale k nově vytvořeným sjezdovkám už to ale není takové maso jako v minulosti. Jsou to takové příjemné červené, které se rozpojují a zase spojují, takže se celý den nenudíte a nejezdíte pořád stejně.

Protěž - sjezdovka obsluhovaná sedačkovou lanovkou. Začátek červený a potom cca 1/4 sjezdovky víceméně po rovině. Po té co se to zase rozjede, brzdíte u lanovky.

Sněhové podmínky:

Sněhové podmínky vynikající, snad jednou jsem zahlédl hlínu a možná nějaké jehličí, ale jinak paráda. Vzhledem k inverzi a teplotám (nahoře přes den nad nulou, v mlze kolem nuly) začal sníh v horních partiích (zhruba první třetina sjezdovek - inverze začínala ve výši cca 1 050 až 1 000 m n. m.) rychle měknout, dole byl nadále krásně přimrzlý a ani odpoledne se příliš nevyjížděl a krásně držel lyže. Nahoře i přesto, že bylo měkko, tak se netvořily příliš velké muldy, takže až do odpoledne parádní lyžování.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Kabinková lanovka - jediná v Čechách, což dodává středisku "alpského" ducha. Velmi mně potěšilo, že po celý den byl u nástupu zaměstnanec, který usměrňoval nástup, takže kabinky neodjížděly poloprázdné (velké plus)! Čekací doba byla dopoledne od cca 9:30 hodin 10 až 15 minut. Asi si nepomůžete, ani když to objedete a půjdete po schodech, taktéž fronta. Kolem oběda bez čekání a po obědě cca 5 až 10 minut. U výstupu by mohlo být víc místa na nasazení lyží/snowboardu, občas to bylo maso.

Protěž - čtyřsedačka s rozběhovým pásem. Byl jsem tam jen párkrát, vždy bez čekání. Kdo ji jezdil, tak se víceméně nedostal nad inverzi, ale nemusel stát frontu na kabinku. :-)

Úsměvná historka z nástupu do kabinky. Odpoledne, kdy od schodů nebyla žádná fronta a z druhé strany od mostu stojí fronta cca 8 metrů dlouhá, přichází od schodů postarší pár s běžkami. Místo toho, aby šli rovnou k turniketům si po centimetrech prodírají cestu frontou, která se naopak valí jak lavina opačným směrem. Říkám si co blázní, ale pochopím, až když se zařazují na konec řady. Nevídané...

Zalidněnost:

Na sjezdovkách bylo z mého pohledu nečekaně prázdno. Trochu jsem se děsil, jak to bude vypadat, ale dopadlo to nad očekávání dobře. Problém je vrch Andělu než se sjezdovky rozdělí a potom nešťastný most přes silnici. Pokud jste pomalejší, tak se pokaždé děsíte, kdo vás sejme.

Občerstvení a aprés-ski:

Nevím, jestli to bylo počasím, ale na vrchu Černé hory na mě dýchnul "alpský" duch - krásný bar s lehátkami, slunce, kabinka... Samozřejmě i ceny jsou vyšší, ale žijeme jen jednou.

Jinak možností je fůra, jen si vybrat, co vám sedí - restaurace, pizzeria, bar nebo klasický bufík.

Doprava do střediska a parkování:

Cestou od Jičína je problém jen ve Studenci. Nevím koho napadlo rozkopat cestu v prosinci. Počítejte s drobným zpožděním. I dál na Vrchlabí to není žádný zázrak, je rok od roku horší. Nevím, jestli není lepší varianta jet přes Hostinné - sice je to o kousek dál, ale co si pamatuju, tak ta cesta byla lepší (jen úsek přes Slemeno je užší a klikatější).

Parkování za 60 Kč. Přijde mi výhodnější parkovat při pohledu z kopce dolů vpravo. Jde tam dojet na lyžích (pokud tedy nevracíte permici).

+ plusy

 • Široká nabídka sjezdovek
 • Velmi dobrá úprava tratí
 • Zaměstnanec koordinující nástup do kabinky
 • Parkoviště kousek od nástupu na sjezdovky/lze dojet na lyžích k autu
 • Neustálé zlepšování střediska

- mínusy

 • Parkování 60 Kč
 • Chybějící černá
 • Úzký most přes silnici
 • Některé sjezdovky užší
 • Chtělo by to více místa při výstupu z kabinky
zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

04.12.2023  | Černá hora - Janské Lázně

 • autor: mikels
 • hodnocení:

Dle předpovědi mělo být na horách krásně počasí. Rozhodoval jsem se kam vyrazit a nakonec jsem se rozhodl pro areál Černá Hora - Janské lázně. Cena skipasu byla na hodnotě 570 Kč a s připočtením parkovného to bylo za 670 Kč. Dále mě lákalo na úvod sezony otevřených hned 4,7 km sjezdovek. Nakonec se ...

08.04.2023  | Černá hora - Janské Lázně

 • autor: mikels
 • hodnocení:

Velikonoce jsem se rozhodl trávit na horách a vybral jsem si k lyžování středisko Janské Lázně - Černá hora. Bohužel mi vadí cenová politika tohoto areálu, který se v současnosti stává nejdražším v České republice, a to jak cenou skipasu, tak parkování i občerstvení. Mám zato, že jako jedinému areál...

11.03.2023  | Černá hora - Janské Lázně

 • autor: mydlar1
 • hodnocení:

Večerní lyžování se koná na sjezdovce Protěž, která je cca 1 800 m dlouhá s červeným začátkem, modrým až traverzovým dojezdem a prudší zatáčkou před turnikety. Sjezdovka je celkem dobře osvětlena, je zde sice pár méně osvětlených míst, ale nic co by vadilo lyžování. Parkuje se na centrálním parkovišti (100 Kč), z kterého vás odveze a pak zase přiveze zpět skibus. Je to spíše dodávka s klecí na lyže a dnes jsem měl štěstí, že jezdila ta větší, která pojme až 21 lyžařů. Sjezdovka byla dobře připravena, v prudších částech byly ledové "brambory", ale ty se časem rozjezdily. Sníh byl spíše technický v kombinaci s lehkým prašanem, který padal přes den. Ke konci večerka se občas tvořily plotny, ale jinak sjezdovka vydržela po celou dobu v dobrém stavu. LD Protěž je neodpojitelná čtyřsedačka s pojezdovým pásem, kde vlekaři ochotně pomáhají a očistují i sedačky před napadaným sněhem. Restaurace funkční u nástupu LD a menší stánky kolem sjezdovky. Zalidněnost malá, bez čekání.

04.02.2023  | Černá hora - Janské Lázně

 • autor: mydlar1
 • hodnocení:

Navštívil jsem večerní lyžování v Janských Lázních na Černé hoře, kde se díky bohaté sněhové nadílce a nízkým teplotám vhodným k zasněžování postupně otevírají další sjezdovky, tedy i osvětlená červená sjezdovka Protěž, která v ČR patří k těm nejdelším pro večerní lyžování (1 800 m). Nevýhodou ale j...

05.02.2023  | Černá hora - Janské Lázně

 • autor: gimli35
 • hodnocení:

Nečekaně prosluněná neděle na Černé hoře. V provozu úplně všechno, poprvé jsem tak vyzkoušel zastrčenou Košťálku (13a) - příjemný, převážně široký a sluncem zalitý svah, jen dostat se odtamtud zpět na Protěž (2a) není úplně lehké. Zalidněnost s přihlédnutím k termínu v pořádku, větší čekání jen na Černohorském Expressu (A1) a vlecích Formánek 1 a 3 (A7, A9), ze sjezdovek pak hlavně chumly na Hofmankách (5a), občas na Protěži (2a) a dále na všech tradičních úzkých místech; příjemně volná naopak byla pista Pod kabinou (4a) a překvapivě též Anděl (3a). Pěkné to dnes bylo!

28. - 29.01.2023  | Černá hora - Janské Lázně

 • autor: Nahoru Adolu
 • hodnocení:

V areálu Černá hora byla opět v provozu většina sjezdovek. Tento víkend sliboval mrazivé počasí s novou nadílkou sněhu. Navíc tu byla pravděpodobnost slunečného dne alespoň na část neděle. To se také vyplnilo. Tedy alespoň nad mraky, v horní části areálu. Byla krásná inverze.

17.04.2022 - 18.04.2020  | Černá hora - Janské Lázně

 • autor: 22988
 • hodnocení:

Už jsem počítal, že pro mě letošní lyžařská sezóna skončila, když jsem z webu zjistil, že na Velikonoce opět spouští provoz pro lyžaře na Černé hoře za akční cenu 300 korun na den. Předpověď hlásila teploty pod nulou a v sobotu mělo i trochu sněžit, tak to se musí využít. A stálo to za to, prostě pa...

20.03.2022  | Černá hora - Janské Lázně

 • autor: mydlar1
 • hodnocení:

Večerní lyžování postupně areály ukončují, a to i kvůli vysokým denním teplotám, které v poslední době panují. Jedním z areálů, kde se dá ještě dobře lyžovat, jsou Janské lázně, i když zrovna večerní 20.3. dle webu bylo naposled. Nicméně sjezdovka Protěž s neodpojitelnou čtyřsedačkou byla perfektně připravena, v prudších částech byly hrudky, ale dalo se. Večer teploměr ukazoval -2 a sjezdovka tak vydržela v dobrém stavu až do 21:00, a to i díky minimální zalidněnosti. Vlekaři ochotní a nechali v pohodě jezdit až do zmíněných 21:00 i na poslední lano, i když už nás tu jezdilo asi deset. Na večerní sjezdovku je krátká cesta skibusem z centrálního parkoviště, bus je zdarma, parkoviště za 100,- Kč na den. Přes den z parkoviště můžete rovnou na sjezdovku, neboť přes den z centrálu jede kabinka. Přilehlá restaurace funkční, obsluha v pohodě, ochotná. Pokud počasí dovolí, i denní lyžování v Jánkách zatím vypadá rozumně.

11.03.2022  | Černá hora - Janské Lázně

 • autor: mikels
 • hodnocení:

Krásné počasí vybízelo k lyžování. Vybral jsem tentokrát skiareál Černá Hora díky délce sjezdovek. Cena skipasu přes online byla 1 070,- Kč, cca o 20,- Kč méně než Gopass do Špindlu. Jenže po připočtení parkovného 100,- Kč už se z tohoto střediska stalo jedno z nejdražších. Dopoledne zde bylo skvělé...

12.02.2022  | Černá hora - Janské Lázně

 • autor: Vyky
 • hodnocení:

O víkendu jezdím na české hory jen málokdy a o jarních prázdninách už skoro vůbec. Zkusil jsem tedy večerní lyžování s malou nadějí na pár pěkných oblouků na sjezdovce Protěž. Bohužel naděje vzala za své již po dvou jízdách. Sjezdovka plná lidí, po denních teplotách kolem 6 stupňů to umrzlo a po chv...

10.01.2022  | Černá hora - Janské Lázně

 • autor: mydlar1
 • hodnocení:

Středisko je celkem dobře na české poměry vybavené a to z pohledu lanovek/sjezdovek, rozlohou a služeb. Osobně ho mám radši než Špindl, zejména z pohledu ochoty a vstřícnosti personálu a i cenové hladiny zejména u občerstvení.

01.01.2022  | Černá hora - Janské Lázně

 • autor: crystalclear
 • hodnocení:

Černá hora je na české poměry nadprůměrný areál – jak rozlohou, tak službami. Tradičně na Nový rok ráno vyrážím lyžovat a letos to bylo právě sem. Počasí bylo nepříjemné (obleva, chvílemi déšť, chvílemi mlha). Díky tomu ale bylo pramálo návštěvníků, a tak bylo na sjezdovkách hodně místa, nečekalo se...

26.12.2021  | Černá hora - Janské Lázně

 • autor: Zdendyz
 • hodnocení:

Večerní lyžování Protěž: Parkoviště už není zadarmo, ale za 100 Kč. Ski bus přeplněný, dostal jsem se až na třetí kolo. Asi 25 min zdržení. Vlek bez fronty, sníh zmrzlý umělý, bez nabroušených hran nemá cenu jezdit. Sedačka pomalá. Teplota -10. Velké utrpení.

16. - 17.12.2021  | Černá hora - Janské Lázně

 • autor: ivan.zmrzlik
 • hodnocení:

Zbylo nam trochu dovolene, tak jsme vyrazili ze Zlina smer Janske Lazne - vzhledem k poctu otevrenych sjezdovek, mnozstvi snehu a cene skipasu. Vse zafungovalo krom posledniho zmineneho. Na webu byla cena 590,- za celodenni dospely skipas. Bohuzel na pokladne nam (jinak velmi mila pani) oznamila, ze...

18.12.2021  | Černá hora - Janské Lázně

 • autor: Hamt
 • hodnocení:

Dnes návštěva Černé hory. Počasí super. Kvalita sjezdovek od 8:30 do 10:30 dobrá, pak jeden velký průšvih. Rychlé tvoření muld, sjezdovky pro nezkušené lyžaře prakticky nesjízdné. Vydřená místa až na trávu a hlínu. Velmi nekvalitně upravené. Lanovka a kabinka super, obsluha u lanovky upozorňuje na povinnost nosit respirátor. Bohužel jen Čechy. Polákům nikdo nic neřekl. Nikdo, kdo mluvil polsky, neměl na ústech v lanovce nikdy nic. Nákup skipasu přes internet se ani při největší snaze nezdařil, ale problém měl kde kdo podle toho, co se dělo u automatu na skipasy. Parkoviště P1 plné v 9:30, Hoffmanky také. Celkové hodnocení: na dopoledne super, pak pryč, aby zdraví vydrželo.

11.12.2021  | Černá hora - Janské Lázně

 • autor: Omut83
 • hodnocení:

Vyrazili jsme na zahájení letošní sezóny na Černou horu zejména kvůli dobrému poměru cena - výkon. V ostatních českých střediscích bylo za podobnou nebo vyšší cenu spuštěno mnohem méně lanovek i sjezdovek. Určitě jsme neprohloupili, všechno fungovalo (kromě malých vleků, skibusů a přejezdu do Pece) ...

11.12.2021  | Černá hora - Janské Lázně

 • autor: ykulv
 • hodnocení:

Až na tu frontu na jeden automat super, ale dobře si rozmyslete, jestli se vám vyplatí koupit online.

09.12.2021  | Černá hora - Janské Lázně

 • autor: mikels
 • hodnocení:

Na čtvrtek jsem si vybral lyžování na Černé hoře, a to i díky možnosti zakoupit skipas prostřednictvím internetu a následně vyzvednutí v S kiosku. Cena skipasu přes internet na celý den činí 580 Kč. Tento dojem levného lyžování kazí platba za parkování. Bohužel dojem kazilo i počasí, kdy v horní čás...

05.12.2021  | Černá hora - Janské Lázně

 • autor: gimli35
 • hodnocení:

Pro své první lyžování v letošní sezóně jsem si tradičně vybral Černou horu - a neudělal jsem chybu. Nejen díky překvapivému otevření dalších sjezdovek se jednalo o vpravdě důstojný start nové zimy. 8-)

03.12.2021  | Černá hora - Janské Lázně

 • autor: Sparťan
 • hodnocení:

Tak jsem se konečně dočkal a zimní sezóna byla zahájená i v Krkonoších. Doufám, že se nebude opakovat ta minulá a bude se lyžovat alespoň do Velikonoc. V pátek to byl neskutečný den strávený na horách. To počasí bylo naprosto dokonalé, ráno skoro -10 stupňů, lidí tak akorát (čekal jsem daleko víc), ...

Další reporty ze střediska: Černá hora - Janské Lázně

Livigno

Livigno

Livigno

Livigno

Livigno

Livigno

SNOW tipy

Výška sněhu 81 cm
Otevřené lanovky a vleky 32 z 32
Otevřené sjezdovky 80 z 115 km