Montgenevre / Via Lattea - aktuální report z 06. - 12.03.2011 - SNOW.cz

Montgenevre / Via Lattea aktuální report z 06. - 12.03.2011

Montgenevre / Via Lattea - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální podmínky, doporučení a zkušenosti)

 • autor: konophee
 • návštěva od: 06.03.2011 do: 12.03.2011
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Sestriére, Sauze d´Oulx, Sansicario, Cesana, Claviere a Montgenevre
Rozsáhlý italsko-francouzský komplex Via Lattea (Mléčná dráha) je pro české lyžaře velkou neznámou - návštěvníky z Čech zde totiž nenajdete. Vzhledem ke vzdálenosti destinace a oblíbenosti sousedících francouzských středisek se ani není čemu divit. Spojením šesti středisek v celistvý areál s jedním skipasem však máte před sebou alpského velikána se 400 km sjezdovek a úžasnou možností freeride terénů.

Sestriére

Via Lattea rozhodně není jenom vesnička Sestriére (2 035 m n. m.), kterou lze rozdělit na Borgatu a samotné Sestriére - to českému lyžaři mnoho nenabízí: drahé ubytování, drahé bary, drahé obchody atd. Z lyžařského hlediska zaujmou FIS sjezdovky pro obří slalom a slalom speciál Světového poháru žen. Pokud ovšem máte štěstí, že nejsou celý týden zavřeny pro tréninky a závody. Na vrchol (cca 2 500 m n. m.) se dostanete jedině vlekem, to zde však není žádná rarita. Výhodou nekomfortního vleku je ale málo vyhledávaná černá sjezdovka (začíná cca o 200m výše než startovní budka pro obří slalom mužů) a na obou stranách solidní freeride, který určitě nedoporučuji začátečníkům.

Borgata (1 850 m n. m.), hotelová předvesnička slavného Sestriére, poskytuje mnohem víc možností. Těsně pod samotný vrchol vás dovezou dvě rychlé, ale staré a nekryté čtyřsedačky. Na samotný vrchol hory (cca 2 700 m n. m.) se dostanete opět jen vlekem a situace s černou sjezdovkou a freeridem se i zde opakuje přes kopírák, jen sjezd je téměř dvojnásobný. Sjezdovku Kandahar Nasi opět známe z olympijských her v Turíně (sjezd, super-G mužů) a obřího slalomu Světového poháru mužů. Její červené varianty (profilem samozřejmě velmi podobné) si náročnější jezdci rychle oblíbí. Nicméně o víkendech počítejte s frontou u lanovek a velkými skupinami turistů na sjezdovkách.

Sauze d´Oulx a Sansicario

Na společný vrchol středisek Sauze d´Oulx a Sansicario - Monte Fraiteve (2 700 m n. m.) - se ze Sestriére dostanete pohodlným vajíčkem. Větší Sauze d´Oulx nabízí krásné profily a varianty sjezdovek (doporučuji zkusit sjezdovku č. 12, napojení na 12bis, a odtud pokračovat po č. 11 až dolů, případně variantou Granpista). Ani sjezdovky podél vleků (č. 1, 2 a 5) nejsou špatné a hlavně se vyhnete lidem. Hřebeny nad střediskem mají potenciál rychle dostupného freeridu. Radím vyhnout se obloukem dvousedačkovým kostlivcům, dále sledovat označená místa s kameny na sjezdovce a také cedule, zda se dá touto sjezdovkou dostat až dolů. V nižších partiích může být na jaře problém se sněhem, vesnice Sauze d´Oulx je „pouhých“ 1 500 m n. m. a ne všude se používá technický sníh.
Do Sansicaria (1 700 m n. m.) vede nádherně členitá a široká olympijská sjezdovka F (Fraiteve) pro sjezd a super-G žen. Pro sportovní povahy lze doporučit přejezd pod hřebenem (č. 81) a následně černou sjezdovku č. 21. Pro opakovaný kompletní sjezd musíte absolvovat výjezd lanovkou, přejezd k další, výjezd, přejezd k vlekům a výjezd, což vás možná odradí. Sansicario sice nabízí několik variant toho profilu sjezdovek, ale více vyžití zde nenajdete. Možnosti freeridu doporučujeme využít jen za lepších sněhových podmínek. Problémy se sněhem u některých variant sjezdovek jsou podobné jako v Sauze d´Oulx - zejména tam, kde chybí zasněžování!

Monti Della Luna (Měsíční hory) – Casana a Claviere

Nejnižším bodem celého kolotoče Mléčné dráhy je vesnice Cesana (1 350 m n. m.), kde se lyžuje jen zřídka. V Sansicariu nastoupíte do kabinky, klesáte a odpočíváte. Času je dost. Než vstoupíte do tzv. Měsíčních hor, čekají vás ještě 3 lanovky cestou nahoru, přitom jedna je z druhohor a poslední z třetihor. Areál Měsíčních hor nabízí spíš rekreační než sportovní lyžování a je více méně spojovačkou mezi Itálií a Francií. Proto ráno můžete počítat s frontou při výjezdu a „vláčkem turistů“ při návratu dolů. Spojovacím vrcholem (cca 2 300 m n. m.) se přehoupnete k jednodušším červeným sjezdovkám. Doporučuji sjezdovku č. 93 a její varianty. Z absolutního vrcholu Colsaurel (2 400 m n. m.) vede pouze jediná sjezdovka, nicméně volného terénu máte více než dost a můžou ho zkusit i méně ostřílení lyžaři či tuleni.
Z Monti Della Luna se do francouzského Mongenevre přímo nedostanete (neplatí opačně, viz níže).
Sympatická hraniční a spojovací vesnička Claviere (1 760 m n. m.) schovává krásný poklad v podobě sjezdovky Gialla a její černé varianty v závěru, vedle ní ještě neopomeňte černou č. 99. Co se na první pohled zdá jako přejezdová stanice, může být téměř osamělou zábavou na několik hodin.

Montgenevre

Franzouské Montgenevre (1 850 m n. m.) si s normálním skipasem můžete vychutnat na jediný den (pokud si nekoupíte dražší mezinárodní variantu za 225 euro, která je spíš pro návštěvníky v tomto středisku). Dle statistik se jedná o nejmenší středisko ve Francii, nicméně právě s napojením na Via Lattea dostává jiných rozměrů. Doporučuji na Montgenevre vyhradit celý den a ráno si přivstat a dojet do vesničky autem. I když bydlíte například v Cesaně, tak přejezd lanovkami trvá asi hodinu.
Montgenevre nabízí lyžování na dvou protilehlých stranách - na té jižní, kratší, máte za dopoledne hotovo. Na druhé, severní straně je připraven „Belvedérek“ do výšky 2 400 m n. m. s přehledným polem sjezdovek a volného terénu a především nádherný sjezd ze sedla Colleto Verde (2 560 m n. m.) což je i hranice mezi Francií a Itálií. Zde si můžete vybrat, zda pojedete zpět po super sjezdovce č. 32 (a prodloužit o černou č. 51), nebo to pustíte do Itálie přes černo-červenou č. 100 do Měsíčních hor a vrátíte se přes Claviére (minimálně jednou absolvovat!). Nebojte se ani okusit padáky přímo nad vesnicí, pokud nejsou opět zavřeny pro trénink nebo závody.


Plus lyžařské oblasti:

 • kvalitní olympijské FIS sjezdovky Světového poháru (Sestriére, Sansicario)
 • dostatečně široké a krásně profilované sjezdovky (Borgata, Sauze d´Oulx, Montgenevre)
 • odpočinkové lokality pro méně náročné (Monti della Luna, větší část Mongenévre)
 • freeridové možnosti (prakticky kdekoliv, pro začátečníky Monti della Luna)
 • nižší cena skipasu (6 dní pro celou oblast, z toho 1 den ve francouzské části za 203 euro)
 • nízká cena jednodenního skipasu pouze pro italskou část (33 euro, cca 800 Kč!)
 • výhody pro děti (skipas zdarma k dospělému)
 • málo „známých“ z Čech, Slovenska, Polska a Německa

Minus lyžařské oblasti:

 • velká cestovní vzdálenost – 1 100 km z Prahy (dá se zvládnout i za 11 hodin)
 • staré, často pomalé, nepohodlné a nekryté lanovky (které navíc často stojí)
 • dlouhé přejezdy lanovkou mezi středisky (zejména Cesana – tam i zpět)
 • malá nabídka CK na levné ubytování
 • malý počet snowparků pro veřejnost, žádná měřená trať
 • absence skibusů – nutnost vlastní dopravy

Odkazy

Homepage - http://www.vialattea.it/en
Ceník - http://www.vialattea.it/…18/Pricelist
Otevřené lanovky - http://www.vialattea.it/…re%20%20lift

zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

31.03.2013  | Montgenevre / Via Lattea

Na francouzské poměry menší středisko, které je propojeno s italskou Mléčnou dráhou (Via Lattea). Jelikož jsme byli na týden v Sestriere a doprava pomocí vleků a sjezdovek do Montgenevre by určitě zabrala přes 1,5 h, zvolili jsme přesun autem. Pokud nebudete mít skipas rovnou v ceně, tak lze koupit...

Říčky v Orlických horách

Říčky v Orlických horách

Říčky v Orlických horách

Říčky v Orlických horách

Říčky v Orlických horách

Říčky v Orlických horách

SNOW tipy

Výška sněhu 80 cm
Otevřené lanovky a vleky 2 z 4
Otevřené sjezdovky 3 z 5