Tre Cime (Hochpustertal) - lyžování - SNOW.CZ

Tre Cime (Hochpustertal)

Alta Pusteria, Drei Zinnen, Haunold, Helm, Kreuzbergpass, Padola, Rotwand, Sextenské Dolomity, Stiergarten, Val Comelico

Itálie - Jižní Tyrolsko | Dolomiti Superski

Foto

Údolí Hochpustertal v Sextenských Dolomitech, jedno z nejromantičtějších v Dolomitech, vyrůstá díky propojení svých původně malých areálů Helm a Rotwand do atraktivní lyžařské houpačky. Svahy Helmu, Stiergartenu a Rotwandu nesou dlouhé a široké červené i černé tratě s převýšením až 1 000 m a značnou sněhovou jistotou, mohutně podpořenou výkonným zasněžováním.

Lyžařská oblast zahrnuje tato střediska:

Helm Rotwand

Tre Cime (Hochpustertal) - sjezdovky

41%46%13%
103 celkem sjezdovek (km)
82 zasněžování (km)

Tre Cime (Hochpustertal) - lanovky a vleky

pojízdný koberec
13
vlek
18
sedačka
4
sedačka krytá
3
kabinka
5
visutá kabina
1
30000 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

1132-2200 m n.m.1068 m

Mapa sjezdovek

Tre Cime (Hochpustertal) - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Tre Cime (Hochpustertal) - lyžování

Hlavním lyžařským centrem oblasti je Helm s dvacítkou kilometrů tratí, které stékají převážně severním svahem stejnojmenné hory. Podél páteřní kabinkové lanovky z Vierschachu se obloukem svažuje nenáročná a oblíbená pětikilometrová červená sjezdovka, přímo pod lanovkou se pak řítí široká a výrazně sportovnější černá trať. Neobvyklou „černou“ sjezdovkou se může chlubit i jižní stráň Helmu klesající do klidného a malebného turistického střediska Sexten – vesměs jde o širokou cestu s poutavými výhledy na Sextenské Dolomity, zpestřenou poctivě černým hangem v závěru sjezdu. Na nejvyšší vrchol Hahnspiel stoupá ze severní strany ještě 3sedačka s plochou, ale hravou červenou tratí a z jihu vlek s krátkým carvingovým hřištěm, z něhož lze navázat po strmém černém úseku na trať do Sextenu.

Naproti Helmu se zdvihající Rotwand nese dvě dlouhé, méně náročné červené se dvěma kratšími černočernými variantami. Sněhově spolehlivé severní svahy jsou obsloužené kabinkovými lanovkami, jen jednu krátkou červenou trať obsluhuje vlek. Oblíbenou atrakcí dětí je obří sněhuláková rodina na horní stanici kabinky i sobí farma. Do údolí odtud vedou dvě dlouhé sáňkařské dráhy.

Oba areály jsou od sezóny 2014/15 propojené dvěma novými lanovkami a atraktivními červenými sjezdovkami přes lokalitu Stiergarten na jižních svazích Helmu v kompaktní celek. Nejde jen o „spojení“, vzniklo lyžařsky opravdu plnohodnotné území.
Stiergarten je krásný vyhlídkový balkón nad hranicí lesa, odkud se dají mezi zubatými hřebeny Sextenských Dolomit za pěkného počasí zahlédnout i slavné vrcholy Tre Cime. Obě nové sjezdovky (Stiergarten, Drei Zinnen) se prosmýkají prostornými lesními průseky, jsou proměnlivé a celkově docela sportovně červené, takže určitě atraktivní i pro zdatnější lyžaře.
Trať Stiergarten s parametry 1,4 km / 365 m, která míří směrem k Helmu, se po úvodní lehké a vyhlídkové pasáži noří mezi stromy a postupně přidává na sklonu, přičemž po několika terénních stupních vrcholí „načernalým“ a o něco užším cílovým hangem u mezistanice stejnojmenné kabinky. Ta lyžaře vyveze zpět na Stiergarten, v opačném směru pokračuje krátkým úsekem směrem k Sextenu, kde překonává úzkou, ale hlubokou rokli.
Ze Stiergartenu směrem k Rotwandu spadá trať Drei Zinnen – dosti dlouhá červená (2,5 km / 655 m), místy sportovněji skloněná, ale zároveň vyhlídková, neboť se po celé trase můžete kochat „zuby“ Sextenských Dolomit. Trať klesá v mnoha mírnějších i strmějších „červených“ stupních, mezi nimiž jsou vždy krátké mírnější úseky pro odpočinek, díky nimž sjezd není tak vyčerpávající, přičemž kromě dojezdového hangu nemá vyloženě náročnou pasáž.
Obě nové lanovky na Stiergarten od Helmu a Rotwandu jsou pohodlné 8místné kabinky, takže je možné s nimi cestovat nahoru i dolů. To se může podle podmínek hodit třeba při odpoledním návratu z Rotwandu na Helm – jednak kvůli prudšímu dojezdu sjezdovky, jednak kvůli nepohodlnému, ale nutnému nástupu v mezistanici: kdo směřuje na Helm (do Sextenu), musí podchodem na protější nástupiště – pohodlný nástup přímo ze sjezdovky má jen směr Stiergarten.

Nové lanovky by v budoucnu měly zjednodušit přejezd mezi sedlem Kreuzbergpass a údolím Val Comelico, kde se nad střediskem Padola rozvíjí malé klubko rozmanitých tratí. V plánu je i propojení Helmu se sousedním rakouským Sillianem.

Nově byla vybudována i železniční stanice ve Vierschachu s přímým přestupem do lanovky na Helm, podobně jako má své nádraží i Kronplatz v obci Percha. Lovci kilometrů mohou podniknout nevšední lyžařské safari se „skalpem“ Helmu a Kronplatzu v jednom dni, prakticky má ale vlak – pendlující v půl- až hodinových intervalech – význam hlavně jako dopravní prostředek mezi sjezdovkami a místem uytování, pokud se nachází v pěším dosahu nádraží. V ceně ubytování bývá i zvýhodněná „lítačka“ na veškerou veřejnou dopravu v údolí.

Padola v údolí Val Comelico je poměrně malý areál s pouhými třemi tratěmi, které ale mile překvapí svou proměnlivostí a širokými lesními průseky, kde překonávají převýšení téměř 800 m. Mezi sebou se navíc proplétají, čímž zvyšují počet variant sjezdu a pocitově i velikost areálu. Všechny je obsáhne jediná pohodlná polstrovaná 4sedačka s bublinou. Kromě víkendu a prázdnin tu bývá liduprázdno, o čemž svědčí i jediná hospoda pod horní stanicí lanovky. V údolí se pak nachází ještě cvičný areál.

Lyžařské safari Giro delle Cime, jímž lze celou lyžařskou oblast od Helmu přes Kreuzbergpass až po Padolu procestovat, zatím sestává z mnoha přejezdových cest a transferů skibusem mezi jednotlivými areály, ale výhledově se možná dočkáme i lanovkami plně propojené houpačky. Dlouhý a mírný, či dokonce rovinatý je přejezd z Rotwandu na Kreuzbergpass, jen o něco kratší z Kreuzbergpassu do Valgrande. Přejezdové cesty jsou velmi dobře značené, úseky s protisvahem jsou dopředu ohlášené cedulkou „Go!“, aby lyžař stihl včas nabrat co největší rychlost, bruslení se však úplně nevyhnete (čas přejezdu min. 20 a 15 minut). Na dvou místech – před Kreuzbergpassem a krátce za ním – jsou instalované pojízdné koberce. V termálních lázních Valgrande (t. č. mimo provoz) je u stanice skibusu bar. První ranní skibus jede od kabinky Signaue pod Rotwandem až do Padoly, dopolední skibusy pak pendlují jen mezi Valgrande a Padolou. Zpět jezdí odpoledne skibusy až ke kabince Signaue.

Malý, ale lyžařsky hodnotný je Haunold se svou sportovně-pohodovou spletí sjezdovek s 500m převýšením nad klidným městečkem Innichen se historickým centrem s pěší zónou. Na svahu jsou i dvě horské chaty s prvotřídní kuchyní, kam se můžete nechat zavézt skútrem na romantickou večeři.

Severní orientace svahů zaručuje v kombinaci s velmi výkonným zasněžováním sněhovou jistotu včetně sjezdů až do údolí v podstatě po celou sezónu.

Údolí je jednou z dolomitských běžkařských mek se 200 km upravovaných a z velké části propojených stop. Pravidelně se na nich objevuje i světová závodnická špička. V Innichenu stojí akvapark s bazénem, vířivkou, 75 m dlouhým tobogánem, dětským světem i saunovou zónou.

Tre Cime (Hochpustertal) - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

291

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:
parkoviště:

Pobyt

Optimální doba pobytu:
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • velmi dlouhé, nenáročné i sportovnější sjezdovky
  • rychlé páteřní lanovky
  • jedna ze sněhově nejspolehlivějších oblastí Dolomit
  • kouzelné panorama

Minus:

  • místy nepohodlně propojená lyžařská houpačka
  • mimo páteřní tahy pomalé sedačky nebo vleky

Tre Cime (Hochpustertal) - komerční prezentace

Autobusové lyžařské zájezdy do oblasti Dolomiti Superski - severní Dolomity, slevy na skipas až 40%, penziony a hotely s 2lůžkovými pokoji.
Lyžařské zájezdy - 3 Zinnen Dolomites/3 Cime Dolomiti - od 5 290 Kč

Odkazy

Sníh Tre Cime (Hochpustertal)

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 20
Otevřené sjezdovky 0 z 75 km

Počasí Tre Cime (Hochpustertal)

úterý (25.06.) weather 13°/ 23°
středa (26.06.) weather 13°/ 27°
čtvrtek (27.06.) weather 13°/ 27°

Lyžařské zájezdy

Nationalparkhotel Klockerhaus
Orientační cena za noc vč. polopenze a skipasu 3 305 Kč/os.
Hotel Alpenhof
Orientační cena za noc vč. all-inclusive 2 517 Kč/os.
Hotel Trento
Orientační cena za noc vč. polopenze 1 688 Kč/os.