Diskuzní forum - Bovec / Kanin - SNOW.cz - lyžování

Bovec / Kanin diskuze

Diskuze a komentáře čtenářů ke středisku Bovec / Kanin

20.09.2010 07:15:01 #2 

Příspěvků: 4267

ivan

Pěkné. Zdá se, že do lyžáků konečně dělá někdo, kdo botám skutečně rozumí. Když už jste se ale ozvali, máte možnost udělat si tady neformálně trochu reklamy. A tak se zeptám:

  1. jak dlouho už s lyžařskými botami pracujete (nemyslím jenom vložky, ale celé lyžáky komplexně)?
  2. jaké je vaše lyžařské know-how a lyžařský background (jinými slovy se ptám, kolik toho víte o lyžování a o lyžařských botách a jaké s ním máte osobní zkušenosti)?

Moje dlouholeté zkušenosti totiž ukazují, a už jsem to víckrát porůznu psal, že čistě dovednost udělat kvalitně samotnou vložku (a la třeba Havrda) ještě nezaručuje správný výsledek. Systém lyže – bota – lyžař je na to příliš složitý a provázaný.

Rovněž práce na skeletu vyžaduje zkušenosti s různými materiály a tloušťkami, a tak lyžař pochopitelně chce svěřit svoje drahé boty někomu, o kom ví, že před jeho botami již pár tisíc nebo set měl v ruce.

Pokud se ukáže, že už máte i v této specifické oblasti zkušenosti (o klasické obuvnické kvalifikovanosti jistě nikdo nezapochybuje), mohli bychom přehodnotit dosavadní názor a doporučení, že v Česku určité věci zatím nikdo neumí a pořádně nedělá.

27.09.2010 09:56:40 #3 

Příspěvků: 2

radeks

Firmu Sidas zde zastupujeme již cca 5 let, takže co se týká vložek, praxi máme poměrně velkou. S lyžařskými botami je praxe trochu kratší, ale samozřejmě jsme absolvovali několik školení ve Francii a i prakticky nám něco rukama prošlo.
Vzhledem k výhradnímu zastoupení, jsme chtěli otevřít vlastní studio a v ČR začali minulou sezonu s vytěsňováním, roztahování, vybrušováním a také napěňovacími botičkami, ale protože se jedná o v našich končinách poměrně neznámou službu, je proto těžké zajisti, aby vám prošlo rukama stovky nebo dokonce tisíce párů.
Sidas technologie je vložkovou, servisní a analytickou technologií, tzn. že je schopna řešit problémy s chodidly komplexně. Každý člověk má svou morfologii chodidla a každé chodidlo reaguje při zatížení jinak – mnění svou délku, šířku a celkový tvar. Co asi také není všeobecně známo, je že většina z nás má jedno chodidlo delší.
Pokud člověk neví jaký má typ nohy, může být výběr pro něj nejoptimálnější obuvi zdlouhavým procesem a může se stát, že pokud se nebude držet určitých pravidel, vhodnou botu nikdy nenajde. Je třeba pochopit, že každý výrobce svou obuv šije, lepí, nebo lisuje na určitém kopytě a ideálním předpokladem k tomu, aby zákazník mohl za utracené peníze požadovat od obuvi potřebný výkon, je najít právě takovou obuv, která se co nejvíce blíží tvaru jeho chodidla. Tento výběr je o to důležitější, čím je obuv tvrdší. Např. měkká běžecká obuv umí mnohem lépe tolerovat deformaci chodidla, než tvrdá treková obuv nebo právě lyžařská obuv. I když to přímo takto nevnímáme, denně se přece přezouváme z tvrdé pracovní obuvi do své pohodlné maratonky, nebo ze společenské obuvi do domácí.
Pokud se nám povede najít obuv tvarem co nejpříbuznější našemu chodidlu, máme ideální obuv, která nám krásně sedne kolem prstů, paty a nártu.
Ale co v místě plosky nohy, kde přece dochází k největšímu kontaktu nohy s botou, proč nedopřát chodidlu komfort i v těchto místech?
Každý výrobce obuvi musí řešit stélku neutrálně, protože jakmile by ji začal výrazněji tvarovat, mohlo by se stát, že pro některý typ chodidel, by byla tato bota nepohodlná.
Na řadu tedy přichází vložková technologie, která je schopna řešit individualitu lidského chodidla použitím sériové anatomicky tvarované vložky, nebo dokonce vložky zhotovené na míru. Pokud vybavíte svou obuv takovouto vložkou, může se vaše obuv stát téměř nedílnou součástí vašeho chodidla, může lépe a rychleji reagovat na Vaše podněty a zvýšit Váš výkon. Jistě si vybavíte pocit, když například lyžujete s nedotaženými přezkami a noha v botě kloktá a pak špatně přenáší vaše reakce.
U lyžařské obuvi je to ještě složitější, protože čím tvrdší bota, tím horší nebo žádná tolerance v pohybu vašeho chodidla. Výrobce nadefinuje šíři paty, šíři v oblastí prstů, instep a výšku umístění kotníků, tak aby vyhovovala co největšímu počtu zákazníků.
V případě, že tento univerzální tvar někomu nevyhovuje nastupuje tzv.bootfitting. K roztahování a vybrušování skeletu lyžařské obuvi, je ale vždy nutno přistupovat s maximální opatrností a obezřetností, je totiž zásahem do konstrukce boty, který může změnit její vlastnosti. Pokud se budeme bavit ve všeobecné rovině a nebudeme brát v úvahu různě deformovaná chodidla, výrůstky, hallux valgus, atd., je nutno si uvědomit, že pokud bota tlačí na určitém místě, tak je to zapříčiněno tím, že se chodidlo právě tímto směrem při zatížení deformuje. Pokud chodidlo nebudeme stabilizovat v botě vhodnou anatomicky tvarovanou vložkou, a vytlačíme nebo vybrousíme bolestivé místo, chodidlo se může opřít na jiném místě. Takto bychom mohli vytlačovat a vybrušovat několikrát a v extrému by bota svým tvarem nemusela mít nic společného s botou zakoupenou. Filozofií technologie SIDAS je zachovat určitý postup, jehož pomocí lze vyřešit téměř jakýkoliv problém.
Vždy začít nákupem bot, při kterém je nutno si uvědomit, že lyžařská bota nemá zajistit komfort a není určena na chození, naopak má co nejtěsněji obepínat naši nohu, tak abychom mohli správně a rychle přenášet naše reakce na lyže. Bohužel protože 70% populace má ploché nohy a plochá noha se může při zatížení protáhnout až o 1,5cm, lidé si často kupují zbytečně velké boty, protože je nemají vybaveny anatomickou vložkou, která zajistí dostatečnou podporu klenby a neumožní noze aby se při zatížení zbytečně protáhla do délky. Boty jsou pak nejen větší na délku ale i na šířku a nezajistí tak dostatečně těsný kontakt s nohou.
Samozřejmě nutným předpokladem je, že zákazník je ochoten naslouchat a spolupracovat. Těžko se pracuje s člověkem, který začíná odzadu a koupí si boty podle barvy, designu nebo podle toho, v čem právě jezdí jeho oblíbený závodník.

Váš SIDAS

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Gastein

Gastein

Gastein

Gastein

Gastein

Gastein

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 24
Otevřené sjezdovky 0 z 111 km